Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Program ma na celu stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Więcej o programie pod linkiem: https://www.gov.pl/web/laboratoria

W ramach programu Laboratoria Przyszłości szkoła zakupiła pomoce dydaktyczne oraz sprzęt o łącznej wartości 200 000 złotych. Do 31 grudnia 2021r. wykorzystano 60 % otrzymanych środków, a kolejne 40 % do 31 sierpnia 2022r. W ramach projektu zakupiono pomoce naukowe, sprzęt i wyposażenie pracowni, z uwzględnieniem propozycji obowiązkowych oraz dodatkowych rekomendowanych przez MEiN. Są to:

 • Drukarka 3D wraz z akcesoriami ( filamenty)
 • Skaner 3D
 • Laptop wraz z pakietem office
 • Wizualizer Epson
 • Mikroskop Delta
 • Teleskop Levenhuk Skyline
 • Stacja lutownicza
 • Zestaw FORBOT do kursu Arduino ( m.in. z mikrokontrolerem, płytką stykową) wraz z materiałami edukacyjnymi
 • Aparat cyfrowy z możliwością nagrywania w jakości 4K
 • Mobilny zestaw nagłośnieniowy
 • Przenośny zestaw Streetstar
 • Mikroporty z akcesoriami
 • Mikrofon z akcesoriami
 • Zestawy mikrofonów bezprzewodowych
 • Zestaw oświetleniowy
 • Gimbal do aparatów cyfrowych
 • Statyw do aparatu fofograficznego
 • Zestawy robotów edukacyjnych wraz z akcesoriami ( Apitor X, Roboty Wonder Cue oraz Dash, Roboty Qoopers, Robot Emys )
 • Pociąg INTELINO do nauki kodowania i programowania
 • Zestawy klocków do samodzielnej konstrukcji ( LEGO Education SPIKE Prime, LEGO Education SPIKE Essential, LEGO Education BricQ Motion Prime, LEGO Education BricQ Motion Essential)
 • Badawcze pracownie przyrodnicze ( „Siła i oddziaływanie”, „Energia. To działa!”, „ Pogoda i klimat”, „ Ziemia i Kosmos”, „ Zmieniająca się planeta Ziemia”, „ Struktura i właściwości materii”, „ Życie w ekosystemach”, „ Struktura roślin i zwierząt”)
 • Laboratorium Smartbee Club ( „ Pociąg elektromagnetyczny i budowa silnika jednobiegunowego”, „ Kolorowa strona lustra”, „ Mechanika”, „ Elektrostatyka”, „ Próba ognia”, „ Hydrofobowy piasek”)
 • Stoliki meblowe z szafką i pojemnikami na drukarkę 3D
 • Szafy „ Kujawiak 3” z witryną
 • Zestaw mebli Kujawiak nr 4
 • Regał Mazur nr 17
 • Regał szkolny Kujawiak nr 8
 • Okulary ochronne
 • Fartuchy białe laboratoryjne

Dzięki udziałowi w programie Laboratoria Przyszłości szkoła pozyska dwie pracownie: naukowo-techniczną oraz programowania i robotyki. Od września 2022r. nauczyciele naszej placówki uczestniczą w szkoleniach, aby w pełni wykorzystać zakupione pomoce oraz sprzęt i uatrakcyjnić proces zdobywania wiedzy i umiejętności naszych uczniów, rozwijać zainteresowania, a przede wszystkim budować kompetencje przyszłości z tzw. kierunków STEAM.

 

WYKORZYSTANIE ZAKUPIONYCH
POMOCY DYDAKTYCZNYCH ORAZ SPRZĘTU


EMYS – INTERAKTYWNY ROBOT DO NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO 

Do naszej społeczności szkolnej dołączył nowy przyjaciel dzieci Emys – robot edukacyjny. Nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 będą się z nim regularnie widywać na lekcjach języka angielskiego oraz podczas spotkań koła języka angielskiego „Kids talk”. Emys to emocjonalny i interaktywny towarzysz dzieci w nauce, który czuje, widzi, słyszy, reaguje na dotyk i zawsze umie zaangażować dzieci w radosną zabawę. Zabawa jest dla uczniów niezbędna w procesie zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Dzieci zanurzone w języku zapominają, że się go uczą.


LEKCJE CHEMII

Podczas październikowych lekcji chemii uczniowie klas 8 określali odczyny różnych substancji, które używane są w życiu codziennym jak np. ocet czy płyn do prania. Młodzi adepci chemii pracowali w kilkuosobowych grupach rozwijając swoje umiejętności laboratoryjne. Wykorzystywali do tego celu podstawie szkło laboratoryjne oraz wskaźniki np. oranż metylowy czy uniwersalny papierek wskaźnikowy. Swoją pracę wykonywali zgodnie z zasadami BHP czyli w fartuchach i okularach ochronnych, które zostały zakupione z projektu ” Laboratoria Przyszłości” 

Wojciech Wróblewski 


KODOWANIE Z INTELINO

Uczniowie klas 1b, 1d, 2b, 2d i 3c w listopadzie odwiedzili szkolną pracownię informatyczną i wzięli udział w lekcji kodowania z inteligentnym pociągiem INTELINO. Pociąg wykorzystuje najnowszą technologię w dziedzinie robotyki, dzięki czemu można sterować nim zdalnie za pośrednictwem aplikacji. Uczniowie uczyli się programowania w zabawnej grze i wykorzystywali nowoczesne technologie w praktyce. Dodatkowo dzieci zapoznały się z robotami DASH , CUE i tancerzem LEGO SPIKE PRIME.


Opublikowane: 8 października, 2022

Możliwość komentowania została wyłączona.