ŚWIETLICA – ZRÓB PREZENT SAMOTNEJ BABCI

Jeszcze przed feriami, w styczniu, ruszyła akcja pomocy dla samotnych babć – pensjonariuszek DPS przy ul.Mińskiej w Poznaniu. Akcja wolontariacka była skierowana do uczniów całej szkoły. Odzew ze strony rodziców i dzieci pozwolił nam na zebranie środków higieny osobistej, pieluch oraz kosmetyków pielęgnacyjnych dla Pań.


BALIK KARNAWAŁOWY KLAS 1-3

W czwartek 19 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez uczniów. Podczas tego wydarzenia dzieci mogły wcielić się w kogoś innego, przebrać się za lubianą postać.Wszyscy uczniowie wspaniale bawili się w rytm znanych i chętnie słuchanych przebojów.Podczas balu odbywały się różnorodne zabawy taneczne, które przysporzyły wiele radości najmłodszym. Dzieci spędziły miło czas, a wspólna zabawa przyniosła dużo zadowolenia i uśmiechu.
Nasz balik karnawałowy prezentujemy w galerii.


ŚWIETLICA – DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W drugim tygodniu stycznia chętne Świetliki wcieliły się w role reporterów. Ich zadaniem było przeprowadzenie wywiadu ze swoimi Dziadkami.  W przededniu święta Babci i Dziadka wszyscy uczniowie obecni w świetlicy mogli usłyszeć nagrane na telefonie lub odczytane z kartek wywiady z szacownymi gośćmi. Nastrój podczas prezentacji wywiadów był podniosły. Każdy z gości wywiady otrzymał podziękowanie w postaci drobnego upominku.


SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

13 stycznia w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski dla klas 4-8. Wzięło w nim udział 17 uczestników, dla których występ przed szerszą publicznością okazał się silnym przeżyciem wymagającym opanowania emocji i tremy. Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Wolska, Izabella Sporakowska-Mazur i Emilia Tateja wyłoniła najlepsze interpretacje uczniowskie w 2 kategoriach wiekowych.
Klasy 4-6
I MIEJSCE – Julia Walkowiak kl.6c
II MIEJSCE – Łucja Sztark kl.6d
III MIEJSCE – Natalia Skiba kl. 6b i Olga Jurkiewicz kl.6b (ex aequo)

Klasy 7-8
I MIEJSCE – Aleksandra Zielińska kl.7b
II MIEJSCE – Magdalena Bogucka kl.7b
III MIEJSCE – Zofia Szymańska kl. 7b

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


LEKCJA NA TEMAT SMOGU

W klasie 5a odbyła się lekcja, której tematem był: Smog w moim życiu.
W pasjonujący sposób opowiadał nam o tym pan Piotr Manowiecki- Łukaszczyk. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów, między innymi takich, że mieszkamy i uczymy się w najczystszym regionie Poznania. Usłyszeliśmy się czym jest smog, jak powstaje, jakie zagrożenia niesie. Wiele refleksji, rozmów toczyło się później na temat smogu na korytarzach naszej szkoły. Warto o tym mówić .
Mamy nadzieję, że młodzież naszej szkoły zacznie zwracać uwagę na zagrożenia wynikające ze smogu, a w przyszłości wykorzysta tą wiedzę i w ten sposób przyczyni się do dbania o naszą planetę.


WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM

3 stycznia klasa 2d wybrała się do Muzeum Narodowego. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. „Muzealny zwierzyniec”. Podczas spaceru po galerii poznawali bogatą i budzącą zachwyt kolekcję obrazów i rzeźb. Zgodnie z wybraną tematyką klasa skupiła się na dziełach, w których dostrzec można było zwierzęta, od udomowionych aż po fantastyczne, zamieszkujące sferę wyobraźni. W części warsztatowej uczniowie mieli okazję wyrazić się plastycznie poprzez stworzenie własnego dzieła.


POKAZY FIZYCZNE NA UAM

W przeddzień Wigilii klasowych uczniowie klasy 1c wzięli udział w Świątecznych Pokazach Fizycznych na UAM.
Klimat świąt i towarzystwo zaprzęgu Mikołaja sprawiły, że zdobywanie wiedzy stało się nie tylko o wiele bardziej przyjemne ale i efektywne. Tajniki otaczającego nas Świata Fizyki przekazane w formie zabawy zadziwiały ale i zachęciły do sprawdzenia ich skuteczności.
Uczniowie byli zachwyceni i zaciekawieni, i nie mogą doczekać się kolejnego spotkania w fizycznej krainie.


GNOMOWE WARSZTATY

Jeszcze przed świętami w świetlicy odbył się warsztaty, na których Świetliki wykonywały Świąteczne gnomy.


ŚWIĄTECZNIE W BIBLIOTECE

Tradycją stało się w bibliotece wspólne tworzenie kartek świątecznych, przy dźwiękach kolęd i degustacji pierniczków.
W czasie, kiedy życzenia wysyłane są coraz częściej SMS-em, dużą radość sprawiły Rodzicom i Dziadkom kartki, „z sercem” wykonane i wręczone osobiście przez naszych uczniów.

w tym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się oryginalna „choinka biblioteczna”.


ŚWIETLICOWE ŚWIĄTECZNE BBR

Grudzień upłynął świetlicowej „Orkiestry Bumbumrurkowej”  w świątecznym nastroju. Na warsztat ćwiczeń wzięliśmy kolędy. Było dość burzliwie podczas wyboru konkretnego tytułu, ostatecznie ćwiczyliśmy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” . Podczas zajęć z kolędami, aby bardziej poczuć świąteczny charakter , Świetliki poznały kolejny instrument, obok Bum Bum Rurek – dzwonki  naciskowe. Całość kompozycji  dopełniły janczary.  Zrobiło się jakoś cieplej i świąteczniej.


ŚWIĄTECZNA GRA STRATEGICZNA

W grudniu klasy 2d i 3c podjęły się próby odzyskania obrazu Świętego Mikołaja. Złoczyńca podzielił go na 24 części.
Przez cały grudzień dzieci rozwiązywały zagadki zdobywając kolejne cyfry tajnego kodu, który uruchamiał „Maszynę Rekonstrukcji”. Uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówki, zagadki matematyczne i logiczne, rozprawiali się z zadaniami ortograficznymi, sudoku, kodowaniem i dekodowaniem, sprawdzali swoją wiedzę na temat świąt, układali domino matematyczne, bawili się w detektywa itp. Po wykonaniu wszystkich zadań udało się uzyskać kod i zrekonstruować obraz.
Kilkutygodniowy udział w świątecznej grze strategicznej przyniósł sporo radości, ale też pozwolił na ugruntowanie materiału edukacyjnego z różnych dziedzin w sposób zabawowy.
Na pamiątkę tej grudniowej zabawy dzieciom pozostały piękne albumy.


ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

W tym roku szkolnym świetlica przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Wymiany Pocztówkowej”. Projekt ma na celu poznanie miejscowości  i tych dużych, ale też tych małych w całej Polsce. Nasza szkolna świetlica wysłała pozdrowienia z Poznania do wielu świetlic, które zgłosiły swój udział w wymianie. Pozdrowienia otrzymaliśmy z piętnastu różnych miejsc, między innymi z dwóch różnych Bolesławców z województwa dolnośląskiego i łódzkiego, z Szydłowca, Gorzowa Wielkopolskiego, Rypina, Gdańska, Bielska Białej, Szczytna ….. i jeszcze kilku innych miejscowości.


KOLOROWY ŚWIAT CHEMII

20 grudnia dziesięcioro uczniów z klas siódmych i ósmych wraz z opiekunem, Panem Wojciechem Wróblewskim, nauczycielem chemii, zostało zaproszonych do udziału w zajęciach dotyczących kolorowej chemii, które odbyły się na Wydziale Chemii UAM na Kampusie Morasko. Wzięliśmy udział w kilku ciekawych eksperymentach, które pokazywały jak interesująca i kolorowa jest chemia. Zajęcia odbywały się w laboratorium i prowadzone były przez pracowników Wydziału Chemii. Całe wydarzenie było fantastycznie zorganizowane, każdy uczestnik sam wykonywał doświadczenia. Wracaliśmy bardzo zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę. Dziękujemy Panu Wojciechowi Wróblewskiemu za możliwość udziału w tych zajęciach.

Eliza Węclewska, VIII c


„JEDZIE POCIĄG Z DALEKA”

Nasze świetlicowe dzieci, czyli Świetliki, w połowie grudnia  wybrały się w podróż pociągiem złożonym w sali komputerowej podczas zajęć robotyki. Na wzór „Expresu Polarnego” celem wycieczki stało się dotarcie do miejsca, gdzie każde dziecko czuje się szczęśliwe. Świetliki miały możliwość samodzielnie programować trasę pociągu, jego miejsca postoju, zmiany kierunku jazdy. Zabawa była wspaniała.


KABARET W ŚWIETLICY

16 grudnia odbyło się teatralne przedstawienie kabaretowe pt. „Jaś i Małgosia”. Przedstawienie miało walor edukacyjny, dotyczyło bowiem zdrowego stylu życia i odżywiania. Oprócz dzieci ze świetlicy, kabaret obejrzały zaproszone klasy wraz z wychowawczyniami.


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W dniu 15 grudnia w naszej szkole odbył się Kiermasz Świąteczny organizowany przez Samorząd szkolny i rodziców z Rady Rodziców. Nasi uczniowie i goście podczas kiermaszu mogli nabyć przepiękne własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, przepyszne wypieki oraz napić się gorącej czekolady lub herbaty świątecznej wykonanej przez naszych uczniów przy wsparciu nauczycieli i rodziców. Po południu można było również skorzystać z foto budki w świątecznym klimacie.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
W związku z tym chcielibyśmy z ogromną radością poinformować, że na Kiermaszu Świątecznym zebraliśmy kwotę: 4900 zł!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu i znaleźli czas na zrobienie słodkich wypieków, stroików, kartek, bombek i innych choinkowych ozdób , a także wszystkim tym, którzy te ozdoby zakupili i wsparli działalność samorządu który działa na rzecz społeczności uczniowskiej w naszej szkole.


WARSZTATY WIELOKULTUROWE Z RAMIENIA UNICEF

Podczas pierwszych 2 tygodni grudnia w naszej szkole odbyły się Warsztaty Wielokulturowe z ramienia UNICEF mające na celu integrację Polskich uczniów z uczniami z Ukrainy. Warsztaty łączyły kulturę, sztukę, tradycje, muzykę i taniec obu narodów. 6 grudnia nasi uczniowie i uczniowie ukraińscy mogli skorzystać z warsztatów których tematem przewodnim było „Kolorowo na ludowo” . Uczniowie poznali zwyczaje i tradycje ludowe polskie i ukraińskie oraz mogli zobaczyć podobieństwa i różnice w strojach ludowych obu krajów. Na zajęciach warsztatowych mieli szanse wykonać własnoręcznie korale ludowe i wianek z kwiatów podstawowe atrybuty stroju ludowego. Organizatorem i opiekunem warsztatów była Pani Marlena Wawrzyniak nauczyciel wychowania fizycznego.

9 grudnia odbyły się kolejne warsztaty „Po sąsiedzku Polska i Ukraina – poznaj swojego sąsiada”. Uczniowie poznali tradycyjne symbole narodowe a podczas zajęć warsztatowych wykonali kotyliony w barwach narodowych Polski i Ukrainy oraz podkreślający integrację obu krajów polsko -ukraiński łańcuch świąteczny.

13 grudnia odbyły się warsztaty „Po sąsiedzku Polska i Ukraina kultura, sztuka taniec i muzyka”. Podczas warsztatów uczniowie poznali historię i rodzaje tańców narodowych obu krajów. Mieli szanse poznać podstawowe cechy strojów ludowych z różnych regionów Polski i Ukrainy. Poznali również kroki podstawowe Poloneza i Hopaka. Poznane kroki zostały zaprezentowane 14 grudnia podczas Tygodnia Integracji Wielokulturowej na której cała szkoła wspólnie zatańczyła Poloneza jako znak wspólnej integracji.


TYDZIEŃ WIELOKULTUROWY
warsztaty artystyczne
„Poznaj Poznań – mój i teraz także Twój region

12 grudnia odbyły się w naszej szkole warsztaty realizowane w ramach projektu integracji polsko-ukraińskiej, realizowane pod patronatem Unicef. Tego dnia przebiegały pod hasłem: „Poznaj Poznań – mój i teraz także Twój region”.
Uczestnicy mogli udać się na wirtualne zwiedzanie Ratusza oraz  najważniejszych zabytków Poznania. Zobaczyli również animowany film o historii Ratusza, przypomnieli sobie „Legendę o św. Marcinie”, „Poznańskich koziołkach” oraz „Królu kruków”.
Następnie uczniowie wykonali wspaniałe widokówki, posługując się różnobarwnym piaskiem. Ta unikatowa technika bardzo przypadła uczniom do gustu. Podczas pracy uczestnicy poznali zwroty z gwary poznańskiej.  Spotkanie zakończyło się ozdabianiem symbolu Poznania – koziołków.

warsztaty artystyczne
„Po Sąsiedzku – Polska/ Ukraina”

13 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać historię, kulturę oraz sztukę ludową Polski i Ukrainy. Podczas warsztatów przeprowadzonych w ramach tygodnia integracji polsko-ukraińskiej obejrzeli filmy, dzięki którym mogli dowiedzieć się jak wiele łączy te oba narody. Po części edukacyjnej uczestnicy przystąpili do tworzenia bogato zdobionych stroików z wykorzystaniem świec prawosławnych.

„Magia świąt – ich niepowtarzalny dźwięk i smak”

14 grudnia uczniowie polscy i ukraińscy spotkali się przy wspólnym stole w ramach projektu pod patronatem Unicef.  Uczestnicy obejrzeli film, podczas którego poznali zwyczaje bożonarodzeniowe kultywowane w Ukrainie. Mieli możliwość porównania ich z polskimi tradycjami. Podczas słuchania kolęd, pastorałek i świątecznych przyśpiewek ozdabiali pierniczki. Uczniowie z Ukrainy poczęstowali uczestników, przygotowanymi w domach, tradycyjnymi potrawami. To były przepyszne warsztaty!


INTEGRACJA NA SPORTOWO
„OTWARTA SZKOŁA”

Za nami kolejna odsłona integracji na sportowo. Tym razem w poniedziałek zawitałyśmy do kręgielni Niku Bowling. Był to idealny wybór na wspólne spędzenie czasu, wyjątkową formę zabawy oraz moc sportowych wrażeń.


NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

Dzieci z klasy 2b podczas zajęć rozwijających w ramach programu „Laboratoria przyszłości” uczyły się kodowania, planowania, współpracy. Wszystko to w atmosferze zabawy z wykorzystaniem klocków KORBO. Budując, bawiąc się uczniowie mogli odkrywać zasady działania przekładni mechanicznej. Widoczne gołym okiem koła zębate wprawiające w ruch wybrane elementy konstrukcji działają na wyobraźnię. Zabawa i nauka przenikały się nawzajem. Myślę, że jeszcze wrócimy do nich nie raz.


WYCIECZKA DO MUZEUM CZEKOLADY

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia dzieci klasy 1b wybrały się do Muzeum Czekolady. Główną atrakcją wycieczki były oczywiście warsztaty, w trakcie których uczniowie poznali historię czekolady oraz proces powstawania wyrobów czekoladowych. Mieli też okazję skosztować odpowiednio przygotowanego ziarna kakao. Ku zdziwieniu smak nasionka był gorzki, mimo iż powstają z niego takie słodkości. Następnie uczniowie przystąpili do  tworzenia czekoladowych choinek. Każde z dzieci otrzymało foremkę płynnej czekolady, którą samodzielnie ozdabiało ulubionymi dodatkami. Po skończonych warsztatach, pełni energii uczniowie, udali się na remontowany Stary Rynek. Podziwiali Ratusz oraz punktualnie o godzinie 12.00 figurki koziołków. Było to wspaniałe połączenie nauki i zabawy.


MIKOŁAJKI

W dniu 6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki. Klasy w tym dniu zostały obdarowane przez zespół mikołajek, elfów i reniferów słodką niespodzianką. Poza tym każda z klas w tym dniu w ramach akcji „Zgrana klasa” miała za zadnie ubrać się w zielono-czerwone barwy lub przebrać za mikołaja, elfa lub renifera. Na korytarzach naszej szkoły było aż czerwono od Mikołajów. Ogłoszony przez Samorząd konkurs na najlepiej przebraną klasę cieszył się sporym zainteresowaniem. Najlepsze zdjęcie oraz najlepiej przebranymi klasami w konkursie zostały klasa 7A i 2D. Nagrodą był Voucher na darmową gorąca czekoladę lub świąteczną herbatkę na naszym szkolnym Kiermaszu Świątecznym. Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w akcje wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły.


MIKOŁAJKI I MIKOŁAJE W ŚWIETLICY

6 grudnia w świetlicy szkolnej zawitały same Mikołajki i Mikołaje. Było rozmownie, zagadkowo, dość czerwono, wesoło i słodko – sami zobaczcie


INTEGRACJA NA SPORTOWO
„OTWARTA SZKOŁA”

W ramach projektu „Otwarta Szkoła” pod patronatem UNICEFu wybraliśmy się 5 grudnia do aquaparku na Termy Maltańskie. Nasza integracja poprzez sport przebiegała w wyśmienitej atmosferze zabawy, śmiechu oraz poznawania siebie nawzajem.


ANDRZEJKI

30 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Samorząd Uczniowski robił wszystko, by umilić ten dzień uczniom naszej szkoły organizując Kiermasz Wróżb Andrzejkowych który odbył się na auli szkolnej. Każdy mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanych na tę okazję wróżb i stoisk. Na przybyłych czekały różnorodne atrakcje – można było zrobić sobie tatuaż, pomalować twarz, zagrać w bingo z wróżbami, a także nabyć ręcznie robione ciastka z wróżbą czy bransoletki z koralików. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi uczniowie świetnie się bawili. 


W MIKOŁAJKOWYM NASTROJU

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia klasy 2b, 2c, 2d i 3c rozpoczęły grudzień w mikołajkowych nastrojach. Gościły u siebie mobilne warsztaty ArtZagrody z Dymaczewa Starego. Podczas zajęć uczniowie nie tylko rozwijali umiejętności artystyczne odkrywając radość tworzenia w różnych gatunkach artystycznego wyrazu. Poszerzali również swoją wiedzę związaną między innymi z pracą stolarza, uczyli się szlifować drewno, poznali historię i sposób tworzenia papieru czerpanego. W rękach uczniów tworzyły się prawdziwe dzieła. Dzieci poznały technikę dekorowania tkanin wykonując na płóciennych torbach obrazy inspirowane zbliżającą się porą roku i świętami. W wybranej propozycji „Małego stolarza” – przygotowały świąteczną ozdobę: drewnianego renifera. Wesoła atmosfera, która towarzyszyła małym artystom podczas zajęć wprowadziła świąteczny nastrój i dała radość z efektów samodzielnej pracy.


DZIEŃ „CZARNEGO KOTA”

25 listopada w świetlicy szkolnej nie było dzieci! Tego dnia świetlicę opanowały Czarne Koty. Podczas warsztatów opowiadaliśmy o różnych rasach kotów i wykonaliśmy prace plastyczne pastelami z motywem czarnego kota. Tego dnia odbył się też wernisaż pt. „Koci Przyjaciele”.

ŚWIETLICOWE BBR

W listopadzie przygotowywaliśmy utwór na dzień „Czarnego kota”. Czy uda Wam się odgadnąć jego tytuł?  Tak, to piosenka pt. „Wlzał kotek na płotek”. Było dużo śmiechu i zabawy.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Misia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie mogli przynieść swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas podczas lekcji. Każdy uczeń mógł wziąć udział w akcji „zgrana klasa” wykonując zdjęcie z milusińskimi pluszakami. Na uczniów czekała również atrakcja w postaci foto budki, którą odwiedzali chętnie najmłodsi, a także starsi uczniowie zamieniając się w misia. Dzień minął w misiowej atmosferze. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i włączenie się w akcję!


MŁODZI PRZYRODNICY

Uczniowie klas młodszych systematycznie rozwijają zainteresowania przyrodnicze i kształcą umiejętności badawcze. W minionym miesiącu Dzieci z klas 2d i 3c szukali odpowiedzi na pytanie: „Czy rośliny piją wodę?”. Jak przystało na prawdziwych naukowców, by znaleźć odpowiedź na problem badawczy, przeprowadzili domowe doświadczenia. Podczas obserwacji uzupełniali przygotowane karty, w które systematycznie wpisywali wnioski. Efekty dostrzegli bardzo szybko i nikt nie miał wątpliwości, że woda to niezbędny składnik życia.


POCZYTAJ MISIOWI

W listopadzie Misiowi czytali:


WYKŁAD NA LEKCJI CHEMII

23 listopada na zajęciach chemii uczniowie klasy 7b wzięli udział w jednej z prelekcji należących do cyklu wykładów noblowskich organizowanych przez Wydział Chemii UAM. Wygłosiła go pani prof. Ewa Ziętkiewicz z Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Dzięki użyciu platformy Microsoft Teams młodzi chemicy mogli wysłuchać wykładu pt. „Odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka”. Mimo dość skomplikowanej tematyki uczniowie z zaciekawieniem słuchali wystąpienia, ćwicząc równocześnie swój język angielski. 

Wojciech Wróblewski 

 


UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY LAUREATAMI
KONKURSU WIELKOPOLSKIEGO
„Superbohaterowie w walce z pandemią”

21 listopada 2022 r . w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczysta gala, wieńcząca konkurs plastyczny „Superbohaterowie w walce z pandemią” dla uczniów szkół podstawowych, zrealizowany w ramach projektu REGIONAL COVID-HUB. Organizatorami konkursu były Instytut Chemii Bioorganicznej i Polskiej Akademii Nauk oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe. Głównym celem zabawy było zachęcenie młodych ludzi do twórczego, wizualnego zinterpretowania tematyki bohaterstwa w czasach pandemii oraz zwrócenie ich uwagi na godne naśladowania postawy. 
 Z ogromną przyjemnością przedstawiamy uczniów naszej szkoły Sofiię Orishchenko oraz Bohdana Rulika, którzy zdobyli w konkursie I miejsce wygrywając dla naszej szkoły  profesjonalny mikroskop edukacyjny marki Nikon ufundowany przez Urząd Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Wielkie gratulacje i wielkie brawa!!!!

koordynatorki etapu szkolnego: Anna Pereświet-Sołtan, Nina Rachel


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada, w ponad 180 krajach, obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość. Tego dnia, w naszej szkole, padło sporo ciepłych słów i powstało wiele plakatów z przesłaniem. Pamiętajmy – bądźmy życzliwi wobec siebie codziennie, a nie tylko od święta.


INTEGRACJA NA SPORTOWO – STACJA GRAWITACJA

Mając na celu integrację środowiska szkolnego, w ramach programu UNICEF, w poniedziałek 21 listopada udałyśmy się do Stacji Grawitacja. Towarzyszyła nam dobra zabawa oraz mnóstwo endorfin. Czekało na nas wiele atrakcji takich jak: park trampolin, park linowy, strefa lotów, tor ninja oraz interaktywne gry z trampolinami.


WYNIKI KONKURSU „MY ENGLISH DICTIONARY”

Miło nam poinformować, że w konkursie ,,My English Dictionary” zwyciężyli:

I miejsce – Pola Rożek z klasy IId

II miejsce – Kacper Osiński z klasy IIIb

III miejsce – Hubert Nowak z klasy Ic 

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a jury stanęło przed niełatwym zadaniem wyboru najlepszych prac.

Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe 😊

Serdecznie gratulujemy!

 

KODOWANIE Z INTELINO

Uczniowie klas 1b, 1d, 2b, 2d, 3b i 3c w listopadzie odwiedzili szkolną pracownię informatyczną i wzięli udział w lekcji kodowania z inteligentnym pociągiem INTELINO. Pociąg wykorzystuje najnowszą technologię w dziedzinie robotyki, dzięki czemu można sterować nim zdalnie za pośrednictwem aplikacji. Uczniowie uczyli się programowania w zabawnej grze i wykorzystywali nowoczesne technologie w praktyce. Dodatkowo dzieci zapoznały się z robotami DASH , CUE i tancerzem LEGO SPIKE PRIME.


LEKCJA HISTORII

Lekcje historii wcale nie muszą być nudne. Oto przykład działań uczniów, którzy w ramach lekcji o wierzeniach starożytnych Greków poprzebierali się za wybranych przez siebie bogów i zaprezentowali przed klasą, która na podstawie krótkiego opisu i przebrania miała odgadnąć przedstawioną postać. Klasa 5d wywiązała się z zadania wzorowo, nie tylko przygotowanie i prezentacja, ale także świetna znajomość wybranych bogów z mitologii greckiej.


WARSZTATY ROBOTYKI LEGO
BRICKS 4 KIDS

Uczniowie klas 2c, 2d oraz 3c mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach, podczas których budowali z ulubionych klocków LEGO. Uczestnicy współpracując w parach tworzyli wyjątkowe konstrukcje, które następnie samodzielnie wprawiali w ruch. Wszyscy z ogromną uwagą pracowali według podanej instrukcji. Były to niezwykłe zajęcia, dzięki którym wszyscy twórczo i kreatywnie bawili się oraz współpracowali w zespole.


POZNAŃSKIE STOWARZYSZENIE ŻUŻLA w SP 17

W piątek, 18.11.2022, w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z przedstawicielami Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla. Podczas spotkania, uczniowie mogli dowiedzieć się na czym polega jazda na żużlu i posłuchać rad trenera oraz jego zawodników. Niebywałą atrakcją stała się prezentacja sprzętu: motocykla, kasku, ochraniaczy, gogli, stroju żużlowego oraz pucharu. Chętni uczniowie mieli sposobność doświadczyć namiastki żużlowych emocji i przyjrzeć się bliżej niezwykłemu motocyklowi, a nawet zasiąść za jego kierownicą. Chętnie odpowiadano na wszelkie zadawane pytania. Wszystko po to, żeby skutecznie zainteresować uczniów naszej szkoły i zarazić pasją do speedwaya.

Bardzo dziękujemy Pani Karolinie Pawlaczyk za zorganizowanie i poprowadzenie tego spotkania.


MITY NA SCENIE SIEDEMNASTKI 2022/2023

W listopadzie roku szkolnego 2022/2023 klasa 5b wzięła udział w projekcie edukacyjnym Mity na scenie Siedemnastki. Efektami pracy podzieliła się z uczniami zaproszonych klas trzecich i szóstych. Piątoklasiści zapoznali widzów z mitem o Ikarze i o jego ojcu Dedalu oraz o bogu słońca, Heliosie i Faetonie. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami, dzięki czemu przedstawienia były ciekawe i dostarczyły wiedzy na temat wybranych mitów zarówno samym uczestnikom projektu, jak i widzom.


SPOTKANIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Z PANEM DYREKTOREM

15 listopada odbyło się uroczyste spotkanie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego z Panem Dyrektorem Sławomirem Stancelewskim, opiekunami Samorządu i członkami Rady Rodziców. Pan Dyrektor chciał porozmawiać z uczniami o tym co zamierzają zrobić dla społeczności szkolnej w nowym roku szkolnym. Podczas spotkania poruszono tematy inicjatyw samorządu, planowanych wydarzeń. Pan Dyrektor był pod wrażeniem planów jakie samorząd stawia sobie w tym roku i obiecał wspierać je na różnych płaszczyznach, jak również wysłuchał próśb młodzieży dotyczących spraw szkolnych i wyraził chęć pochylenia się nad nimi. Wsparcie dla inicjatyw Samorządu przedstawionych na spotkaniu wyrazili również rodzice będący członkami Szkolnej Rady Rodziców. Uczniowie zawsze mogą liczyć na Pana Dyrektora, który jest otwarty na rozmowy z młodzieżą oraz zaangażowany w pomoc w realizacji założeń stawianych przez samorząd. Cieszy nas także oferowane wsparcie okazane przez Radę Rodziców dla pomysłów i inicjatyw uczniów w tym roku szkolnym.

Spotkanie Pana Dyrektora z Samorządem Uczniowskim


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU
DLACZEGO WARTO BYĆ I UCZYĆ SIĘ W „17”?

Miło nam zaprezentować wyniki SZKOLNEGO KONKURSU pod nazwą DLACZEGO WARTO BYĆ I UCZYĆ SIĘ W „17”?, którego celem było stworzenie prezentacji multimedialnej ukazującej zalety i korzyści z nauki w naszej Szkole. Komisja konkursowa w składzie: p. Nina Rachel – nauczyciel techniki, organizator konkursu, p. Anna Pereświet–Sołtan – nauczyciel plastyki, organizator konkursu, p. Ewa Drozdowicz – nauczyciel historii oraz p. Grażyna Skoczylas – psycholog szkolny przyznała:
I miejsce – Eliza Węclewska i Hanna Śmigielska z klasy 8c
II miejsce – Kuba Orikuia i Stanisław Żurek z klasy 5c
III miejsce – Mateusz Lipiecki z klasy 5c
oraz wyróżnienia: Łukasz Kanclerz i Kajetan Komorowski z klasy 4c, Bartosz Szostak z klasy 5c, Lena Styczyńska i Paulina Tyczyńska z klasy 5d, Sofiia Orishchenko i Bohdan Rulik z klasy 5c, Łucja Ukleja i Marta Jakubowska z klasy 5d.
Gratulujemy! Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Konkursie!

Nina Rachel
Anna Pereświet–Sołtan


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Zgodnie z tradycją uczniowie naszej szkoły, jak co roku obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu odbył się uroczysty apel przygotowany przez klasy 5 i 6. Widzom została przybliżona trudna droga do wolności, którą przeszli nasi przodkowie byśmy dziś mogli żyć i mieszkać w niepodległym kraju.
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. 10 listopada o godzinie 11:11 w murach Szkoły Podstawowej nr 17 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn.

Uczniowie klas 1 – 3 przygotowali uroczysty apel z okazji 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się tańcem narodowym – polonezem w wykonaniu uczniów z kółka tanecznego ,,Tanecznym krokiem” pod kierunkiem p. Joanny Bródki.
Uroczystość była lekcją patriotyzmu, nauką skierowaną do dzieci, jak i dorosłych.
Poprzez piękne patriotyczne pieśni, wiersze i tańce w wykonaniu dzieci OJCZYZNA NAS USŁYSZAŁA I WIE, ŻE NIE ZGINĘŁA I NIGDY NIE ZGINIE PÓKI MY ŻYJEMY.


FABRYKA ROGALI  10 listopada

Jak co roku w naszej świetlicy, nie zapomnieliśmy o wielkopolskiej tradycji „Rogali Świętomarcińskich”. Tym razem postawiliśmy na zdrowie. Warsztaty pieczenia rogali odbyły się w świetlicowej „Fabryce rogali”, a same przysmaki wykonywaliśmy z masy solnej, maku i „lukrowej” białej farby.


WARSZTATY HISTORYCZNO – PLASTYCZNE
„Znak ma moc – społeczna funkcja znaku Polski Walczącej”

Uczniowie klas 8a i 8b w dniu 9 listopada brali udział w warsztatach historyczno-plastycznych organizowanych przez IPN w Poznaniu. W części teoretycznej zapoznali się z historią powstania oraz znaczeniami „kotwicy”. W części praktycznej wykonali znak, używając przy tym metod stosowanych przez młodzież w czasie wojny.


TURNIEJ GIER STRATEGICZNYCH

10 listopada odbył się w naszej szkole finał turnieju gier strategicznych. Każdą klasę edukacji wczesnoszkolnej reprezentował uczeń, który zwyciężył w etapie klasowym. Rozgrywki były emocjonujące, ale przebiegały w atmosferze wzajemnego szacunku i podziwu dla umiejętności „przeciwnika”. Poziom gier był bardzo wysoki. Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje.


FINAŁ ZBIÓRKI CHARYTATYWNEJ 
na rzecz schroniska dla zwierząt w Skałowie koło Poznania 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt w Skałowie koło Poznania. Przekazane rzeczy trafiły już do schroniska i z pewnością zostaną wykorzystane w czasie codziennej opieki nad bezdomnymi zwierzętami. 


„POLSKA – MOJA OJCZYZNA” 
szkolny konkurs recytatorski

7 listopada uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w konkursie recytatorskim, który został poświęcony tematyce patriotycznej. Wszyscy młodzi artyści wspaniale się przygotowali. Interpretacja tekstu, kultura słowa oraz wyraz artystyczny w przypadku każdego z uczestników sięgnął klasy mistrzowskiej! Były emocje, wzruszenia, brawa i wielka duma, że tak wspaniali, wrażliwi mali artyści są uczniami naszej szkoły.


MOBILNA AKADEMIA NAUKI

Dnia 03.11. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu w ramach projektu Mobilna Akademia Nauki. W czasie spotkania dzieci poznały różnice między wirusami i bakteriami. Dowiedziały się też jak przeciwdziałać chorobom i poznały zasady działania szczepionek. 


ŚWIETLICOWE BBR

Od października, jedna z sal świetlicowych zamienia się w salę prób „Orkiestry Bumbumrurkowej”.  Na jednych z zajęć dzieci ze świetlicy poznawały utwór W.A.Mozarta pt. „Marsz turecki”. Na zakończenie zajęć muzyczno-rytmicznych już samodzielnie zagrały na Bum Bum Rurkach akompaniament do tej kompozycji. 


DZIEŃ DYNI 28 październik

W tym roku „Dzień Dyni” należał do świetlicy! Tego dnia odbyły się najsłodsze warsztaty dyniowe w całej szkole. Świetliczaki miały okazję spróbować przysmaków przygotowanych przez panie : dyni surowej, dyniowych pestek, dyni w occie, dyniowego dżem. Ale największą niespodzianką okazało się dyniowe ciasto, upieczone w wielkiej tajemnicy. Wszystkie przysmaki serwował nasz pomocnik – „Dyniowy Chłopiec”. Dziękujemy Mu serdecznie!


LEKCJE CHEMII

Podczas październikowych lekcji chemii uczniowie klas 8 określali odczyny różnych substancji, które używane są w życiu codziennym jak np. ocet czy płyn do prania. Młodzi adepci chemii pracowali w kilkuosobowych grupach rozwijając swoje umiejętności laboratoryjne. Wykorzystywali do tego celu podstawie szkło laboratoryjne oraz wskaźniki np. oranż metylowy czy uniwersalny papierek wskaźnikowy. Swoją pracę wykonywali zgodnie z zasadami BHP czyli w fartuchach i okularach ochronnych, które zostały zakupione z projektu ” Laboratoria Przyszłości” 

Wojciech Wróblewski 


JESIENNE PRACE PLASTYCZNE


„CHOPIN W BARWACH JESIENI”

Podczas dni tematycznych „Chopin w barwach jesieni” uczniowie klasy 2A mieli możliwość zapoznania się z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Uczniowie między innymi stworzyli grupowe prezentacje o Chopinie oraz wykonali prace plastyczne inspirując się muzyką kompozytora.


ZABAWY Z LEKTURĄ

Październik w klasie 3c zakończył się omawianiem lektury „Kapelusz Pani Wrony” autorstwa Danuty Pawlak. Z kart książki poznawaliśmy przygody leśnych zwierząt. Przeżywaliśmy wspólnie z bohaterami poszukiwania tytułowego kapelusza. Podczas śledztwa rozwiązywaliśmy różne zadania, które miały doprowadzić nas do celu – odnalezienie kapelusza. Wspólnie wpadliśmy na pomysł ogłoszenia konkursu na przygotowanie nakrycia głowy dla Pani Wrony. Ostatecznie kapelusz odnaleźliśmy, ale kapelusze w naszym wydaniu to prawdziwe dzieła sztuki. Oceńcie sami!


WDŻ KREATYWNIE

Podczas zajęć Wychowania do życia w rodzinie, uczniowie klasy 5c mieli okazję zamienić się w wizjonerów i stworzyć projekty domów/przestrzeni w 3D. Liczyła się współpraca w grupie, pomysłowość oraz organizacja pracy. Myślę, że wyszło świetnie. Efekty można podziwiać w galerii zdjęć.


WYOBRAŹNIA TO PODSTAWA!

Warzywne zabawki rozwijają wyobraźnię i uczą kreatywności. Są też okazją do zapoznania się z nazwami roślin. Zajęcia z takimi nietypowymi materiałami to przede wszystkim jednak świetna zabawa! Uczniom z klasy II d udało się stworzyć osobliwe eksponaty. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć – może Was zainspirują?


LEKCJA HISTORII

Na kolejnej lekcji historii klasy ósme mogły się dowiedzieć paru ciekawostek i faktów o czołgach II wojny światowej. Najpierw ogólnie omówił je Szymon Stefanowski z 8c, a następnie bardziej szczegółowo Wojciech Żytko z 8c. Po prezentacji można było zobaczyć breloczki z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Podobnie jak poprzednio prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i ożywioną dyskusję, także między prowadzącymi. Chłopcy opracowali dla rówieśników sprawdzające karty pracy.


WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY

Na początku października klasy 8a i 8d wybrały się na jednodniową wycieczkę do Bydgoszczy. Najpierw odbyło się spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta m.in. Wyspa Młyńska, Kościół NMP, zabytkowe spichlerze usytuowane nad rzeką,  a następnie Muzeum Mydła i Historii Brudu- zapoznanie się z historią higieny oraz prania (m.in. średniowieczna łaźnia oraz nauka prania na tarze) oraz „warsztaty mydlane” podczas których, każdy uczestnik stworzył swoje mydło, które zabrał na pamiątkę. Był także czas na relaks i ciepły posiłek. Jednak największym zainteresowaniem cieszyło się bydgoskie Exploseum –  muzeum utworzone w dawnej niemieckiej fabryce materiałów wybuchowych przekształconej w interaktywne miejsce do zwiedzania. Był to kolejny udany wyjazd.


WARSZTATY ROBOTYKI    

Uczennice i uczniowie klasy 1 b uczestniczyli w zajęciach robotyki. Warsztaty bazowały na uniwersalnej popularności klocków LEGO. Podczas zajęć dzieci miały okazję zbudować łazik księżycowy, a następnie samodzielnie wprawić w ruch stworzony obiekt. Oprócz tego zdobyły praktyczną wiedzę z elementów STEM (nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria, mechanika, matematyka) obowiązujących w otaczającym ich świecie. Zajęcia były idealnym sposobem, by wytworzyć w dzieciach umiejętności poznawania świata każdym dostępnym zmysłem. Wspólna zabawa edukacyjna była też doskonałą formą integracji zespołu klasowego.


EMYS – INTERAKTYWNY ROBOT DO NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO 

Do naszej społeczności szkolnej dołączył nowy przyjaciel dzieci Emys – robot edukacyjny. Nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 będą się z nim regularnie widywać na lekcjach języka angielskiego oraz podczas spotkań koła języka angielskiego „Kids talk”. Emys to emocjonalny i interaktywny towarzysz dzieci w nauce, który czuje, widzi, słyszy, reaguje na dotyk i zawsze umie zaangażować dzieci w radosną zabawę. Zabawa jest dla uczniów niezbędna w procesie zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Dzieci zanurzone w języku zapominają, że się go uczą.


KĄCIK PASJONATÓW HISTORII

W czasie lekcji historii, uczniowie klas ósmych mieli okazję uczestniczyć w prelekcji Bartosza Czarneckiego z klasy 8a. Prezentacja opowiadała o najkrwawszych walkach w historii toczonych w latach 1941-1945, które na zawsze zmieniły losy Europy. Mowa tu o Wielkiej wojnie ojczyźnianej toczonej pomiędzy III Rzeszą, a ZSRR. Ta wojna pokazała wszystkim, że ludzie oddani totalitarnym ustrojom zrobią wszystko by bronić swojego kraju. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem i ożywioną dyskusją”.


WYCIECZKA NA WYDZIAŁ FIZYKI UAM

W dniu 21.09.2022r. klasa 8a i 7b brały udział w wycieczce na Wydział Fizyki UAM. Były tam przedstawione interesujące doświadczenia z wykorzystaniem między innymi ciekłego azotu. Panie prowadzące bardzo chętnie odpowiadały na różne pytania obecnym. Uczniowie mieli szansę podać przykłady doświadczeń, które chcieliby zobaczyć na ich tiktoku (tiktokowa_fizyka). Wszyscy uczestnicy tych warsztatów byli zachwyceni wydarzeniem, z powodu panującej przyjaznej atmosfery i odkrytej na nowo wiedzy praktycznej.


DZIEŃ ZWIERZĄT

Miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Z tej okazji 12.10. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zwierząt. Uczniowie zapoznali się z prawami zwierząt, uczestniczyli w tematycznych grach i zabawach oraz wykonali pomysłowe prace plastyczne. Dzieci przebrały się również za swoje ulubione zwierzęta.


LEKCJA HISTORII

Pewnie niewielu z Was wie, ale w szkole mamy pasjonatów historii, a konkretnie drugiej wojny światowej. Tym razem ósmoklasiści mieli okazję uczestniczyć w prezentacji przygotowanej przez Wojtka Żytko z klasy 8c. Podczas lekcji historii uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat Wilczego Szańca, czyli byłej kwatery Adolfa Hitlera. Pojawiło się wiele faktów znanych, ale także i takich nieoczywistych. Dodatkowo oprócz prezentacji można było obejrzeć małą wystawę z pamiątkami pochodzącymi z Wilczego Szańca. Niewątpliwie całe wystąpienie wzbudziło zainteresowanie i ożywioną dyskusję.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek 7 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji klasy czwarte ćwiczyły tabliczkę mnożenia za pomocą gry – Mnożenie kości. W grze wykorzystane były zarówno kości wydrukowane za pomocą drukarki 3D pozyskanej z programu Laboratoria Przyszłości, jak i te papierowe, które uczniowie razem z planszami mogli zabrać do domu, by ćwiczyć dalej znajomość tabliczki mnożenia.

Organizator: Angelika Ciołek


LEŚNA WYPRAWA

Piękny początek października zachęcił uczniów do jesiennej wyprawy. Celem wycieczki klas : 2b, 2c, 2d oraz 3a, 3b i 3c był udział w zajęciach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Pniewach, w tym spacer ścieżką edukacyjną „Szlakiem kani rudej”.
Na miejscu przywitał wszystkich sympatyczny Pan Leśniczy i zaprosił do wyprawy w głąb lasu. Z zaciekawieniem i dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy leśnych opowieści. Poznaliśmy różne typy lasów; od borów po buczyny. Wiele też dowiedzieliśmy się o pracy leśnika i formach ochrony przyrody. Bardzo zaciekawiły nas informacje dotyczące bezpiecznych zachowań w lesie. Ku naszej radości w spacerze towarzyszyły nam zwierzęta. W ciszy obserwowaliśmy młodego jelonka i wiewiórkę.
Po powrocie, z pełnej wrażeń wyprawy czekała na nas kolejna atrakcja – pieczenie kiełbasek przy ognisku. Na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknego lasu smakowały wyśmienicie. Dopełnieniem leśnych atrakcji były zabawy sportowe i pomimo pełnych brzuchów aktywnie w nich uczestniczyliśmy.
To był kolejny miło spędzony dzień. Na pewno tam jeszcze wrócimy.


BIEG CHROBREGO

30 września odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Biegu Chrobrego. Jest to impreza sportowa, w której co roku nasza szkoła wystawia liczną reprezentację.
Bieganie to najprostszy sposób na utrzymanie sprawności fizycznej na wysokim poziomie. A najważniejsze jest podjęcie wyzwania i wspólne uczestnictwo w tym święcie biegania. Jest to również doskonała sposobność do sprawdzenia swoich sił.
W kategorii dziewcząt rocznik 2008/2009 na dystansie 1500 m niezawodna i bezkonkurencyjna okazała się nasza zawodniczka Antonina Krawczak z klasy 8d, która zdeklasowała swoje rywalki i z przewagą czasową nad pozostałymi uczestnikami biegu wywalczyła pierwsze miejsce.

 


ZWIEDZANIE STADIONU LECHA POZNAŃ

Klasy 4a i 4c w ramach świętowania Dnia Chłopaka zwiedzały Stadion Lecha Poznań. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Salę Konferencyjną, Szatnię Gości, ławki rezerwowych, Lożę oraz Trybunę Prasową. Mogli poczuć klimat stadionu z poziomu boiska oraz wcielić się w rolę komentatorów sportowych na ich stanowiskach prasowych. Nad całością zwiedzania czuwał przewodnik, który opowiadał o historii stadionu i piłkarzy Lecha Poznań oraz zdradził wiele ciekawostek związanych z tym obiektem.


DZIEŃ JABŁKA W ŚWIETLICY


WYCIECZKA DO OGRODU DENDROLOGICZNEGO

W piątek – 30 września klasa 2a wybrała się na wycieczkę do Ogrodu Dendrologicznego. Młodzi przyrodnicy wyruszyli ścieżką przyrodniczą, aby w zespołach rozwikłać zadania dotyczące roślin rosnących w ogrodzie. Przyglądali się pokrojowi drzew, kształtom liści, owocom oraz korze. Tropili nieznane gatunki drzew, sprowadzone do Polski z odległych części świata. Bawiąc się utrwalali nazwy drzew liściastych i iglastych występujących w naszym naturalnym środowisku, a w drodze powrotnej udali się na przepyszne lody, które z okazji Dnia Chłopca ufundowali im rodzice. To był bardzo udany dzień!


DZIEŃ CHŁOPCA W ŚWIETLICY


ŚWIĘTO CHŁOPCÓW

Wrzesień w kalendarzu kończy się „Dniem Chłopaka”. W tym roku szkolnym klasy 2c i 3c postanowiły świętować poza murami szkoły. By uczcić ten dzień wybrały się do klubu sportowego „Champions Bowling” i sprawdziły swoje umiejętności w grze w kręgle, świetnie się przy tym bawiąc. Wyjście było okazją nie tylko do dobrej zabawy i integracji klasy. Wspólny czas dostarczył wielu emocji, obudził ducha rywalizacji i pozwolił czerpać radość z uzyskiwanych wyników, jak i sukcesów innych. Emocje i dobry humor pozostały na resztę dnia wraz z przekonaniem, że kolejny, szkolny super dzień za nami.


INSPIRACJE Z KLOCKÓW


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Uczniowie klas 1-3 brali udział w lekcjach na temat krajów europejskich oraz wykonali flagi różnych państw. Klasy od  4 do 8 wykonały słowniki wielojęzyczne, gry, lapbooki, rozwiązywały quizy dotyczące języków obcych oraz brały udział w lekcjach z kodami QR. Europejski Dzień Języków dostarczył nam wielu ciekawych informacji i wrażeń.


PUFY DLA MAŁYCH CZYTELNIKÓW


AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022
„Wszystkie śmieci są nasze!”

W dniach 12-16.09.22r. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w akcji sprzątania świata: „Wszystkie śmieci są nasze”. Z tej okazji klasy pierwsze przygotowały opaski z symbolem Ziemi, klasy drugie Ekologiczne Memory, a klasy trzecie karty do gry: Ekologiczny Piotruś. Po pracowitym tygodniu każda grupa uczestniczyła w sprzątaniu pobliskich terenów. Zwieńczeniem projektu była również wspólnie zaśpiewana piosenka: Moja planeta.


SZKOŁA W PLENERZE

Czy lekcje mogą odbywać się poza murami szkoły? Jeśli mamy ładną pogodę odpowiedź może być tylko jedna – Oczywiście! Dlatego też klasa 2d, ciesząc się z ostatnich ciepłych dni, spędziła dzień w plenerze. Koce okazały się tak samo wygodne jak ławki szkolne, a rysowanie na większej powierzchni niż kartka bardzo ekscytujące. Nie zabrakło również czasu na przeróżne zabawy ruchowe. Szkoda, że z kolejnymi zajęciami na „zielonej trawce” trzeba będzie czekać do wiosny.


PIERWSZY DZIEŃ JESIENI
Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM

23 września świętowaliśmy w naszej szkole 1 Dzień Jesieni. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klasy 4-8 miały do wykonania klasowe wyzwanie. Musiały w ten dzień ubrać się w jesienne barwy i zrobić swoje klasowe kreatywne jesienne zdjęcie. Wielu uczniów zaangażowało się w tą inicjatywę wykazując się kreatywnością powstały ciekawe zdjęcia. W związku z wyzwaniem wyłoniono zwycięskie klasy których wysiłki zostały nagrodzone słodką niespodzianką. 

23 września uczniowie klas I-III wzięli udział w grze strategicznej „Uwolnić Panią Jesień”. Zadania obejmowały prawie wszystkie dziedziny edukacji i odbywały się w formie zagadek, quizów, zadań wymagających umiejętności odkodowywania informacji oraz układania puzzli. Nie zabrakło również zabaw ruchowych. Misja zakończyła się sukcesem – Pani Jesień została uwolniona! Z okazji nadejścia nowej pory roku klasy przygotowały piękne prace plastyczne, zielniki oraz nakrycia głowy. Samorząd Uczniowski dziękuję wszystkim za ogromne zaangażowanie i świetną zabawę.


POWITANIE KOLOROWEJ JESIENI
w świetlicy


WYCIECZKA DO REZERWATU

6 września 2022 roku klasa 5a oraz klasa 8c wybrały się na wycieczkę do Rezerwatu „Meteoryt Morasko”, położonego w północnej części Poznania na granicy z Suchym Lasem. Jest to teren upadku meteorytu, który jak wynika z badań poznańskich naukowców, nastąpił około 5 tys. lat temu. W rezerwacie znajduje się 7 kraterów meteorytowych. Przy trzech z nich przebiega ścieżka dydaktyczna, na której umieszczone są tablice edukacyjne. Dzięki nim można dowiedzieć się m.in. jak powstały kratery i jaka jest historia odkrywania fragmentów meteorytu Morasko. Aż trudno sobie wyobrazić jak olbrzymi jest największy z kraterów. Jego średnica wynosi 90 metrów, a głębokość 11,5 metra. To była bardzo ciekawa i udana wycieczka.


ZABAWA KLOCKAMI PLUS – PLUS