KONCERT FILHARMONII POMYSŁÓW
Miniony koncert Filharmonii Pomysłów, zatytułowany Słonik Suzafonik, zabrał uczniów klas pierwszych w fascynującą podróż po świecie instrumentów dętych. Główny bohater – Słonik – zmagał się z trudnym zadaniem odnalezienia swojego muzycznego przeznaczenia, a w jego poszukiwaniach wspierały go trąbka, puzon i suzafon. Instrumenty te nie tylko wprowadziły dzieci w bogaty świat dźwięków, ale także pomogły bohaterowi przezwyciężyć smutny nastrój. Nasi młodzi widzowie z empatią śledzili losy Słonia i aktywnie uczestniczyli w muzycznych wyzwaniach, rozwijając swoją wrażliwość na sztukę i dźwięki.
ZIMOWY TURNIEJ
WARSZTATY „ZAWODY NA CELOWNIKU”
14 stycznia klasa 8a uczestniczyła w warsztatach „Zawody na celowniku” organizowanych przez Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w Poznaniu. Podczas zajęć uczniowie poznali kompetencje i umiejętności przedstawicieli różnych zawodów i na ich bazie wykonali zadania indywidualnie i grupowo, a następnie przedstawiali swoje pomysły i efekty pracy.
AKCJA CHARYTATYWNA
WYCIECZKA DO KRAINY BOMBEK
W dniu 19 grudnia 2024 roku uczniowie klas 2a i 2b wybrali się na wycieczkę do Krainy Bombek w Gnieźnie. Wyjazd miał na celu zapoznanie dzieci z procesem tworzenia ozdób choinkowych oraz rozwijanie ich kreatywności. Na miejscu uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak powstają bombki, począwszy od wydmuchiwania szkła, aż po malowanie i dekorowanie.
Uczniowie dowiedzieli się, że każda bombka jest ręcznie wykonana, co czyni ją wyjątkową. Największą atrakcją dla wszystkich było własnoręczne malowanie bombek. Każde dziecko otrzymało bombki, na których mogły stworzyć swoje unikalne wzory.
W trakcie warsztatów uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, tworząc piękne i kolorowe ozdoby. Po zakończeniu zajęć każde dziecko mogło zabrać swoje bombki do domu jako pamiątkę.
Wycieczka była nie tylko edukacyjna, ale także bardzo inspirująca. Dzieci miały okazję poznać, jak powstają świąteczne dekoracje, które oglądają co roku na choinkach. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
ŚWIĄTECZNA POMOC DLA DZIECI Z TERENÓW POPOWODZIOWYCH
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Samorząd Uczniowski wraz z Radą Rodziców działającymi w naszej szkole zorganizowali wyjątkowy Kiermasz Świąteczny. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się zebrać znaczną kwotę, która została przekazana Fundacji „Mam Super Moce”, wspierającej mieszkańców terenów popowodziowych w gminie Stronie Śląskie.
Zgromadzone środki pomogły w organizacji Wigilii Gminnej, która odbyła się 21 grudnia 2024 roku. Dzięki wsparciu naszej szkoły oraz wielu ludzi dobrej woli mieszkańcy Stronia Śląskiego mogli przeżyć to wyjątkowe świąteczne spotkanie w ciepłej, rodzinnej atmosferze.
Dodatkowo, z inicjatywy naszej nauczycielki, pani Edyty Piórkowskiej, w szkole zorganizowano zbiórkę upominków i słodyczy. Pani Edyta, jako przedstawicielka naszej szkoły, pojechała na tereny dotknięte powodzią, gdzie pomagała przy wręczaniu prezentów, przygotowywaniu i wydawaniu posiłków oraz tworzeniu stroików. Dzięki hojności uczniów, rodziców i nauczycieli powstały piękne paczki świąteczne, które sprawiły radość dzieciom z terenów popowodziowych.
Fundacja wyraziła ogromną wdzięczność dla całej społeczności naszej szkoły za okazane serce i wsparcie. Ten wspólny gest pokazał, że razem możemy osiągnąć naprawdę wiele!
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję – zarówno organizatorom, jak i darczyńcom. Wasza pomoc ma ogromną wartość i niesie radość tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Razem zmieniamy świat na lepsze!
ŚWIATOWY DZIEŃ HERBATY
JASEŁKA W NASZEJ SZKOLE
Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu, które od wieków wpisane jest w polską tradycję. Przedstawienie jasełkowe dla uczniów klas 4-8 miało przybliżyć okoliczności narodzin Pana Jezusa. Scenariusz jasełek zawierał najważniejsze wydarzenie towarzyszące narodzinom Jezusa.
Piękna dekoracja, bardzo starannie wykonane stroje przyciągały uwagę oglądających. Występujący aktorzy – uczniowie klas: 5b, 7b, 8a oraz 8c – świetnie wcielili się w swoje role, aby przekazać nam najważniejsze wartości płynące z narodzin Jezusa. Chór złożony z uczniów klas 7d i 5c przygotował śliczne kolędy, które wzbogaciły jasełka. Przedstawienie jasełkowe było dla nas lekcją wzajemnego zbliżenia, miłości, zadumy i refleksji.
Serdeczne podziękowania dla uczniów oraz nauczycieli zaangażowanych w przygotowanie jasełek p. Marii Chojnackiej, p. Magdy Zawadzkiej, p. Marii Gruszczyńskiej, p. Anny Pereświet-Sołtan, p. Niny Rachel.
KONKURS PLASTYCZNY
W dniu 16 grudnia 2024r. w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III. Uczestnicy wykonali ozdobę świąteczną dowolną techniką plastyczną, wszyscy znakomicie się zaprezentowali.
Wyniki konkursu:
Miejsce I Ioannis Karachitos II D
Miejsce II Marianna Wiła IC
Miejsce III Pola Golonka 3B
Wyróżnienia: Michalina Nowak 2C, Barbara Marciniak 2A, Lena Deja 2D
Dziękujemy rodzicom i dzieciom za przygotowanie potrzebnych materiałów.
Serdecznie gratulujemy!:)
ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ …
W bibliotece zapanowała świąteczna atmosfera. Na czytelników czeka bogata oferta książek o tematyce świątecznej i tradycyjnie już, książkowa choinka. Jak co roku można było też przygotować własnoręcznie piękne kartki dla najbliższych.
KLASA 5b W TEATRZE MUZYCZNYM
Kto z nas nie lubi baśni? Ich czar, niezwykły klimat, burzliwy przebieg zdarzeń, pozytywni i negatywni bohaterowie od wieków pochłaniają wyobraźnię małych i dużych odbiorców. Sprawiają, że przeżywają oni wiele wspaniałych emocji, ucząc się tego, co jest dobre, a co złe. Czasem wskazują drogę do realizacji marzeń, która bywa nieoczywista.
Nie inaczej jest w przypadku „Pięknej i Bestii”. Uczniowie klasy 5b mogli obejrzeć tę baśń w wersji przygotowanej przez zespół Teatru Muzycznego. Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały losy bohaterów zaprezentowane w niezwykle widowiskowy sposób. Znakomita gra aktorska, muzyka, śpiew, taniec, zmieniająca się scenografia i efekty specjalne sprawiły, że spektakl wywarł na młodych widzach duże wrażenie. Po jego zakończeniu dzieci miały okazję zrobienia sobie klasowego zdjęcia z aktorami grającymi główne role – Urszulą Laudańską (Bella) i Rafałem Szatanem (Bestia). Piątek 13 grudnia 2024 roku okazał się być dniem, w którym doświadczyliśmy magii teatru.
SZKOLNY KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
12 grudnia w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Kiermaszu Świątecznego organizowanego przez Samorząd Uczniowski i rodziców z Rady Rodziców. Kiermasz został podzielony na dwie części kiermasz dla uczniów który odbył się w godzinach do południa oraz kiermasz po południu dedykowany dla rodziców, gości. Nasi uczniowie i goście podczas obu wydarzeń mogli nabyć przepiękne własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne m.in. breloczki, wieńce, stroiki, aniołki, renifery oraz przepyszne wypieki w postaci ciast, ciasteczek, pierniczków. Podczas kiermaszu można było również napić się gorącej czekolady, herbaty świątecznej wykonanej przez naszych uczniów przy wsparciu rodziców. Na tym wydarzeniu nasi uczniowie mogli skorzystać po raz pierwszy ze stoiska z watą cukrową oraz popcornem dzięki wspaniałej pomocy mam z Rady Rodziców. Stoiska te cieszyły się wielką popularnością szczególnie wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Po południu można było również skorzystać z foto ścianki w świątecznym klimacie. Czas na kiermaszu umilała świąteczna muzyka.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. W tym roku część środków wesprze szczytny cel charytatywny i działalność Fundacji MAM SUPERMOCE która jest jednym z organizatorów specjalnej wigilii dla rodzin i dzieci poszkodowanych przez powódź w miejscowości Stronie Śląskie. Mamy nadzieję, że ta mała cegiełka która stała się udziałem naszych uczniów, rodziców i nauczycieli wywoła uśmiech na twarzach tych którzy zostali poszkodowani przez żywioł i pozwoli im na chwilę poczuć magię świąt i dobroć ludzkich serc.
Pozostała zebrana kwota zasili skarbonkę Samorządu Uczniowskiego SP17 i pozwoli na realizację wydarzeń takich jak Szkolny Mam Talent, Dzień Kolorów, Dzień Dziecka i wiele innych pomysłów.
Z tego miejsca serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu i znaleźli czas na zrobienie słodkich wypieków, stroików, kartek, bombek i innych przepięknych i oryginalnych choinkowych ozdób, a także wszystkim tym, którzy te ozdoby zakupili i wsparli tym samym działalność samorządu i szczytny cel charytatywny. Dzięki Państwa pomocy możemy realizować nasze plany i wdrażać nowe inicjatywy dla naszej społeczności szkolnej. Serdecznie Dziękujemy!
ŚWIĄTECZNE ZABAWY
Produkcja łańcuchów choinkowych
SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM
w Wielkiej Fabryce Elfów
Z okazji mikołajek klasa 1a, 1b i 2c wybrały się do Wielkiej Fabryki Elfów, która mieści się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Uczniowie wkroczyli do pięknej krainy, przywitani przez elfy, które otoczyły nas opieką. Uczniowie nie mogli się doczekać spotkania z Mikołajem, które odbyło się na końcu podróży po fabryce. Zanim dotarli na spotkanie ich zadaniem było uratować święta i odnaleźć fragmenty legendy wykonując różne zadania, a przy okazji wyśmienicie się bawiąc. Wszyscy poczuli magię zbliżających się świąt.
Wycieczka długo zostanie w ich pamięci, a życzenia i marzenia napisane w listach do Świętego Mikołaja czekają na ich spełnienie… Teraz pozostaje nam wyglądać pierwszej gwiazdki!
MIKOŁAJKI W ŚWIETLICY
MIKOŁAJKOWE WYJŚCIE NA KRĘGLE
6 grudnia wszystkie klasy czwarte wyszły do NIKU Bowling. W tym roku obchodziliśmy Mikołajki bawiąc się podczas gry w kręgle. Spędziliśmy czas wspólnie w duchu sportowej rywalizacji, ucząc się zasad gry.
MIKOŁAJKI
W piątek 6 grudnia w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich uczniów słodką mikołajkową niespodziankę którą roznosili pomocnicy Świętego Mikołaja w przebraniach reniferów, elfów. W ten dzień uczniowie mogli również przebrać się w świąteczne kolory, swetry oraz gadżety. Na korytarzach czuć było zbliżającą się świąteczną atmosferę.
MIKOŁAJKOWA PRZERWA TANECZNA
Występ grupy tanecznej, uczniów z klas trzecich z okazji Mikołajek.
DZIEŃ GUZIKA W ŚWIETLICY
BARBÓRKA
ŚWIĄTECZNE WARSZTATY
Klasa VI B zaczęła świąteczne odliczanie, dlatego wybraliśmy się na wyjątkowe warsztaty do Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w pieczeniu pierników oraz poznać świąteczne znaki Polskiego Języka Migowego. Spotkanie było pełne radości i nauki wzajemnego zrozumienia. Serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie i miło spędzony czas.
KIERMASZ WRÓŻB ANDRZEJKOWYCH
W czwartek 28 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przy współpracy z uczniami zorganizował coroczny Kiermasz Wróżb Andrzejkowych w auli szkolnej. Uczniowie mogli skorzystać z kilkunastu przygotowanych stoisk. Wśród atrakcji oferowanych podczas kiermaszu królowały m. in. tatuaże, malowanie twarzy, warkoczyki, bransoletki, wróżby, lanie wosku, losowania, rzuty do kubeczków, tarczy, mini golf, koło fortuny oraz różnorodne słodkie wypieki w formie ciast, ciasteczek z wróżbami, pierniczków. Uczniowie mieli w czym wybierać i świetnie się bawili. Zebrane podczas kiermaszu środki które ciągle podliczamy zasiliły skarbonkę SU dzięki czemu możemy realizować kolejne inicjatywy dla społeczności szkolnej w tym roku. Za wsparcie i tak liczne przybycie serdecznie dziękuję Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.
ANDRZEJKI W KLASIE 2a
W naszej klasie zorganizowaliśmy magiczne Andrzejki inspirowane światem Harry’ego Pottera. Sala została ozdobiona jak Hogwart – były miotły, kociołki, które stworzyły niesamowitą atmosferę. Dzieci podzieliły się na domy Hogwartu i zdobywały punkty za udział w zabawach. Jedną z atrakcji było wróżenie z Tiary Przydziału, która wskazywała ich przyszłe losy. Uczniowie mieli również okazję stworzyć własne różdżki i nauczyć się prostych zaklęć. W przerwach zajadaliśmy się słodkościami przygotowanymi przez Rodziców. Na zakończenie odbył się quiz o Harrym Potterze, w którym wszyscy świetnie się bawili. Ten dzień był pełen magii, radości i niezapomnianych wrażeń!
ANDRZEJKI W ŚWIETLICY
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada, w 35 rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. To wydarzenie stanowiło okazję do upowszechnienia wiedzy o prawach, jakie Konwencja gwarantuje osobom niepełnoletnim.
Uczniowie wszystkich klas – od pierwszych do ósmych – na różne sposoby zapoznawali się z treściami zawartymi w Konwencji: oglądali filmy edukacyjne, czytali wiersze i książki, słuchali piosenek na temat praw dzieci. Niektórzy wykazali się kreatywnością tworząc komiksy i książeczki czy pisząc „List do dorosłych”. Samorząd Uczniowski wykonał gazetkę prezentującą prawa zawarte w Konwencji. W niektórych klasach odbyły się quizy wiedzy o prawach dzieci, w innych zrealizowano zajęcia na podstawie scenariuszy UNICEF.
LEKCJA SZALONYCH NAUKOWCÓW
W ostatni wtorek listopada uczniowie klasy 2B uczestniczyli w niecodziennym spektaklu „Szalonych Naukowców”. Wyjątkowe show edukacyjne odbyło się w poznańskim kinie Apollo” i przyciągnęło na widownię zaciekawione dzieci. Najmłodsi widzowie stali się świadkami naukowych perypetii niezwykłych bohaterów: Człowieka Robaka, Igreka, Niny i Profesora Trauta. Podczas barwnego widowiska zaprezentowano eksperymenty z różnych dziedzin wiedzy, niezwykłe doświadczenia chemiczne i fizyczne. Kreatywne i wesołe podejście do nauki bardzo spodobało się uczniom. Nie tylko zachwyciło formą i wykonaniem, ale i z pewnością rozbudziło wyobraźnię każdego przyszłego naukowca.
Z WIZYTĄ W MUZEUM ILUZJI, NAUKI I SZTUKI
W listopadzie klasa 3b odwiedziła Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki w Poznaniu. W trakcie zwiedzania uczniowie zapoznali się z zasadą funkcjonowania wielu urządzeń. Dowiedzieli się, jak na nasze zmysły działa złudzenie optyczne. Starali się zrozumieć dlaczego ludzkie zmysły nieustannie usiłują człowieka oszukać. Wizyta w muzeum dała możliwość połączenia w przyjemny sposób nauki i świetnej zabawy.
TAJEMNICE ROGALI ŚWIĘTOMARCIŃSKICH
Zastanawialiście się kiedyś, skąd się wzięły przepyszne rogale, którymi poznaniacy zajadają się szczególnie w listopadzie? To naprawdę ciekawa historia. Można się z nią zapoznać, odwiedzając Muzeum Rogala. Właśnie tam 22 listopada 2024 roku wraz ze swoimi opiekunami wybrali się uczniowie klasy 5b i klasy 5c. Zajęcia odbyły się w pięknej sali, z okien której roztaczał się widok na Rynek z królującym na nim renesansowym ratuszem.Uczniowie zostali przywitani przez sympatycznych pracowników muzeum. W czasie pierwszej części spotkania poznali historię rogala świętomarcińskiego – jego związek z rzymskim legionistą, który został świętym i z poznańskim cukiernikiem, który opracował recepturę i kształt przysmaku. Wszystko opowiedziano poznańską gwarą, co było niezwykle ciekawe i stanowiło powód do częstych wybuchów śmiechu.
Druga część spotkania polegała na przygotowaniu ciasta na rogale. Chętni uczniowie wykonywali je pod kierunkiem mistrza cukiernictwa. Okazało się, że przygotowanie specjału to bardzo czasochłonna i skomplikowana praca. Towarzyszyło jej jednak wiele zabawnych sytuacji, toteż młodzi cukiernicy chętnie brali w niej udział. Po zakończeniu części warsztatowej wszyscy zostali poczęstowani kawałkiem rogala.
To była naprawdę ciekawa, zabawna i słodka lekcja historii, którą powinien znać, każdy poznaniak. Polecamy!
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
TURNIEJ GIER STRATEGICZNYCH
21 listopada w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Turnieju Gier Strategicznych. Po intensywnych zmaganiach klasowych i wyłonieniu zwycięzcy w każdej z klas I- III, kolejny raz na stolikach rozłożono grę w Warcaby. Najlepsi podeszli do rozgrywek z rówieśnikami z równoległych klas. W atmosferze ciszy i rywalizacji prezentowali duże umiejętności oraz wysoką kulturę rywalizacji. Uczestnikom turnieju dziękujemy za dostarczone emocje, zaangażowanie i gratulujemy sukcesu.
DZIEŃ JEŻA
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTERAPII
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
W dniu 14 listopada naszą szkołę opanowały postacie z różnych opowieści i bajek w związku z organizowanym przez Samorząd Uczniowski DNIEM POSTACI Z BAJEK. Na korytarzach szkolnych roiło się od kolorowych i błyszczących kreacji księżniczek, postaci z bajek Disneya i superbohaterów. Kreatywność naszych uczniów w tym dniu nie znała granic. Na jednej z przerw każda przebrana osoba mogła zaprezentować swoją bajkową postać na scenie w auli szkolnej. Wszystkie bajkowe kreacje zostały uwiecznione na fotografiach spośród których JURY złożone z opiekunów samorządu wyróżniło pod względem przebrań klasy oraz indywidualnie poszczególnych uczniów.
Wyróżnieni otrzymali upominek i pamiątkowy dyplom.
Wyróżnienie za przebranie wśród klas 1-3 otrzymały: klasa 1A, klasa 1B, klasa 2B, klasa 3B
Wśród uczniów klas 1-3 wyróżnione postaci z bajek to:
-Bajka COCO – Szymon Możdżeń 3D
-Wonder Women – Nadia Barczyńska 3A
-Wojownik Ninja – Mikołaj Stoiński 3C
– Księżniczka – Weronika Garbala 1B
-Królowa lodu Elza – Weronika Jones 2B
-Królewna Śnieżka-Emilia Fechner 2B
Wśród klas 4-8 wyróżniono postaci:
-Fiona i Shrek- Helena Sydor i Karolina Konieczna 4C
-Alladyn – Łukasz Kanclerz 6C
-Smok- Agnieszka Rutowicz 6C
-Krasnolud- Mateusz Szostak 4C
Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i tak piękne przebrania oraz gratulujemy wyróżnionym osobom.
EKSPERYMENTY I DOŚWIADCZENIA
Klasa 2C realizuje na zajęciach rozwijających cykl doświadczenia i eksperymenty. Chętni uczniowie zaprezentowali na lekcjach proste eksperymenty związane z wodą przeprowadzili doświadczenia chemiczne i przyrodnicze. Dowiedzieliśmy się jak nadmuchać balon bez użycia płuc, jak zrobić wulkan, jakie właściwości ma ciecz nienewtonowska. Uczniowie przygotowali również doświadczenia z lataniem i wiele innych ciekawych propozycji. Cała klasa założyła również hodowlę fasoli. Podczas prowadzenia obserwacji dowiedzieliśmy się czego roślina potrzebuje do życia.
Katarzyna Okuniewska
TALENCIAKI 2024
Informujemy, że w akcji „Szkoły pełne talentów” udało nam się uzbierać 12317 Talenciaków. BARDZO DZIĘKUJEMY za zaangażowanie.
Nasze wspólne zaangażowanie przyczyniło się do tego, że mogliśmy pozyskać nagrody, które posłużą naszym uczniom w kąciku relaksu – pufy, podczas zajęć wychowania fizycznego – sprzęt sportowy i podczas innych lekcji – gry, które uczą panowania nad emocjami i wyrażania emocji w sposób akceptowany społecznie, doskonalą refleks, orientację w tym, co jest ważne dla osiągnięcia danego celu, doskonalą umiejętności interpersonalne, uczą przestrzegania zasad, doskonalą pamięć, myślenie, mowę, rozwijają umiejętność liczenia, przewidywania skutków, myślenia strategicznego.
DZIĘKUJEMY 🙂
PROJEKT EDUKACYJNY Z OKAZJI
ŚWIATOWEGO DNIA ZWIERZĄT
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt na naszym podwórku szkolnym zagościły ptaki. W tym dniu uczniowie klas I-III wzięli udział
w projekcie edukacyjnym pt. ,,Jestem na pTak”. Dzieci miały okazję zapoznać się z prezentacją przybliżającą genezę święta zwierząt. Przedstawiono w niej wybrane ptaki wraz z opisem – najważniejsze informacje dotyczące środowiska, w którym żyją, ich wygląd oraz dowiedziały się czy znajdują się pod ochroną. Stworzono także kącik wiedzy o ptakach. Uczniowie wzięli również udział w grze terenowej – musieli wykazać się znajomością wyglądu i nazw ptaków. Zwycięskie grupy wzięły udział w finale wiedzy o ptakach. Poprzez udział
w projekcie dzieci wzbogaciły wiadomości na temat ptaków i ich znaczenia w środowisku. Ponadto uczniowie rozwijali postawę proekologiczną.
„JATUPUTUPU I AFRYKAŃSKIE RYTMY”
Dnia 12 listopada już po raz trzeci gościliśmy artystów z Filharmonii Pomysłów, którzy przywieźli głównego bohatera Jatuputupu, mieszkańca Afryki. Wprowadził uczniów klas pierwszych w fascynujący świat swoich tradycji i rytmów. W trakcie występu mieliśmy okazję posłuchać niezwykłych dźwięków tradycyjnych afrykańskich instrumentów, takich jak bębny djembe czy kalimby. Muzyka, którą usłyszeliśmy była pełna energii, wciągająca i oparta na rytmicznych schematach, które wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Afrykańskie rytmy porwały uczniów do wspólnego śpiewu i tańca. Wszyscy bawiliśmy się doskonale co pozwoliło nam poczuć niezwykłą moc muzyki i wspólnego rytmu. Koncert muzyczny był nie tylko wspaniałą rozrywką, ale też lekcją o różnorodności kulturowej i o bogactwie tradycji afrykańskich.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
W obecnym roku szkolnym nieco inaczej niż zwykle uczciliśmy Święto Niepodległości. Nie było tradycyjnego apelu, ale za to każdy z uczniów mógł bezpośrednio zaangażować się w to święto poprzez pracę własną. Na lekcjach techniki uczniowie wykonali kotyliony w barwach narodowych. Na lekcjach z wychowawcami uczniowie obejrzeli filmiki przypominające i tłumaczące genezę tego święta, a później rozmawiali o patriotyzmie kiedyś i obecnie. Efektem końcowym tych dyskusji były gazetki w klasach pt. „Alfabet współczesnego Polaka patrioty”. Poza tym 8 listopada wszyscy obecni w szkole wraz z Dyrekcją spotkali się w auli naszej szkoły o godzinie 11.11, aby z należytym szacunkiem i godnością odśpiewać hymn narodowy, biorąc równocześnie udział w akcji MEN „Szkoła do hymnu”. Uczniowie wypełnili aulę po brzegi i z dużym zaangażowaniem odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Poprzez takie świętowanie każdy z uczniów był „bliżej” tego święta.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
projekt edukacyjny w klasach I-III
W klasach 1-3 realizowaliśmy projekt edukacyjny, pt. ,,Kocham Cię, Polsko”. Jego celem było budowanie poczucia tożsamości narodowej i stworzenie wyrazu szacunku dla Niepodległej. Dzięki zaangażowaniu i współpracy wszystkich dzieci i wychowawców, wykonano przepiękne prace plastyczne. Uczniowie kolorowali godło, flagę oraz mapę Polski. Ponadto klasy 2 i 3 rozwiązywały zadania, zagadki podczas „Konkursu wiedzy o Polsce” oraz wykonały lapbooki o Ojczyźnie. Natomiast na korytarzu szkolnym mogliśmy oglądać wszystkie te prace plastyczne związane z Dniem Niepodległości oraz kącik patriotyczny.
Uczniowie wzięli też udział w Patriotycznym Konkursie Recytatorskim. Uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz upominkami.
10 listopada wszyscy ubrali się na galowo. Dzieci zaśpiewały hymn naszego kraju. Uczniowie pokazali czym jest dla nich miłość do Ojczyzny i patriotyzm.
JESTEM POLAKIEM
KABARET pt. KOPCIUSZEK
Za nami już trzeci występ dzieci z koła teatralnego ,,Metamorfoza”, które w świetlicy szkolnej zaprezentowały swoją wersję kabaretu pt. ,,Kopciuszek”. Młodzi aktorzy wspaniale wcielili się w role, dostarczając publiczności wielu emocji i uśmiechu. Ogromne brawa dla nich za świetny występ i zaangażowanie!
DZIEŃ DYNI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
KONKURS FOTOGRAFICZNY
WYJŚCIE DO TEATRU MUZYCZNEGO
Dnia 6.11 klasa 2C wybrała się na wycieczkę na spektakl przygotowany przez Teatr Muzyczny Forte. W tym miesiącu omawialiśmy lekturę Doktor Dolittle i udaliśmy się na przedstawienie przedstawiające przygody bohaterów książki.
„Doktor Dolittle i Zwierzęta” to zapierające dech w piersiach musical. Spektakl ten to prawdziwa uczta dla zmysłów, pełna humoru i magicznych momentów. Poprzez zabawne sytuacje i dialogi, ukazuje ludzkie przywary, zachęcając widzów do głębszych przemyśleń na temat otaczającego nas świata i relacji między ludźmi, a zwierzętami. Udało nam się przypomnieć wydarzenia z lektury i podsumować naszą pracę z książką.
OGÓLNOPOLSKI TEST ORTOGRAFICZNY
29 października 30 śmiałków z klas 4-8 wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Ortograficznym. Przez 45 minut uczniowie udzielali odpowiedzi na 26 pytań wielokrotnego wyboru dotyczących ortografii języka polskiego. Nie było łatwo… Czekamy teraz na wyniki tych zmagań i trzymamy kciuki.
DZIEŃ MAKARONU
SPOTKANIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
z Panem Dyrektorem Sławomirem Stancelewskim
22 października w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste spotkanie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego z Panem Dyrektorem Sławomirem Stancelewskim, opiekunami Samorządu i Radą Rodziców. Pan Dyrektor chciał poznać nowych uczniów działających w samorządzie i porozmawiać o nowych inicjatywach jakie pragną zrealizować dla społeczności szkolnej w nowym roku szkolnym 2024/25. Podczas spotkania przedstawiono przewodniczącą i zastępcę SU oraz opiekunów którzy będą opiekować się i nadzorować pracę tego organu szkolnego. Poruszono tematy inicjatyw samorządu, planowanych wydarzeń oraz przedstawiono pomysły oraz prośby samych uczniów. Pan Dyrektor był pod wrażeniem planów jakie samorząd stawia sobie w tym roku szkolnym i obiecał wspierać je na różnych płaszczyznach, wysłuchał próśb młodzieży dotyczących spraw szkolnych i wyraził chęć pochylenia się nad nimi. Wsparcie dla inicjatyw Samorządu przedstawionych na spotkaniu wyrazili również rodzice będący członkami Szkolnej Rady Rodziców. Rada Rodziców wraz z jej przewodniczącym Panem Witoldem Nowińskim wyraziła chęć wsparcia kluczowych inicjatyw SU m.in. Kiermaszu Świątecznego, Wiosennej Wyprzedaży Garażowej. Przed Samorządem pracowity rok szkolny nasi uczniowie mają nadzieje, że wszystkie wydarzenia inicjowane przez nich urozmaicą życie szkolne i zostaną zrealizowane.
ŚWIETLICOWY JESIENNY TURNIEJ
NA MUZYCZNĄ NUTĘ…,
czyli KONCERT z Filharmonią Pomysłów
W październiku rozpoczęliśmy przygodę z Filharmonią Pomysłów, którą gościliśmy w szkolnych progach na naszej scenie w auli. W tym miesiącu odbyły się już dwa koncerty muzyczne 1 i 22 października z cyklu 10 w ramach edukacji muzycznej dla klas pierwszych w roku szkolnym 2024/2025.
Uczniowie najmłodszych klas z zaciekawieniem i uwagą oglądali koncert pt. „Ta dziewczynka to Harfinka”, który odbył się 22 października. Grupa artystów zabrała ich do krainy Harfowiska, gdzie działy się magiczne rzeczy. Dzieci aktywnie brały udział w muzycznym wydarzeniu. Już niebawem następny koncert, ciekawe gdzie tym razem się wybierzemy w muzyczną podróż? Bądźcie z nami, a tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć.
UDZIAŁ KLASY 6b W PROJEKCIE
Edukacja Młode Horyzonty
Dnia 21 października klasa 6b udała się do Kina Muza na nietypową lekcję o sile więzi międzypokoleniowej.
Najpierw uczniowie wzięli udział w prelekcji pt.: „Między pokoleniami”, a następnie obejrzeli film „Cały świat Romy”. Film nagrodzony przez Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! skłonił do refleksji nad tym, czego możemy nauczyć się od naszych babć i dziadków. Czego my ich możemy nauczyć? Co to jest ageizm? Jak wspomagać osoby chore i potrzebujące?
W ramach comiesięcznych spotkań Edukacji Młode Horyzonty uczniowie będą mieli okazję obejrzeć najnowsze dzieła światowej kinematografii, które zainspirują do rozmyślań nad rzeczywistością. Filmy poruszają zagadnienia społeczne, wielokulturowość, podstawowe wartości moralne takie jak szacunek, zaufanie czy empatia.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania w Kinie Muza.
DZIEŃ MYCIA RĄK
WYJŚCIE DO OGRODU DENDROLOGICZNEGO
16 października 2024 roku uczniowie klasy 3b odwiedzili Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego. W przepięknych okolicznościach przyrody penetrowali dzikie zakątki ogrodu, obserwując zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Po ogrodzie oprowadzała pani przewodniczka, która w interesujący sposób opowiadała o drzewach i krzewach.Dzieci zwróciły szczególną uwagę na kasztanowca z jadalnymi kasztanami. Każdy z uczniów chciał znaleźć w trawie owoc tego ciekawego drzewa.Podczas tej wyprawy dzieci szukały ciekawych materiałów do skonstruowania instrumentów muzycznych. Z tych skarbów lasu stworzyły „orkiestrę symfoniczną”. Wycieczka była ciekawa i na pewno wzbogaciła wiedzę o roślinach i zwierzętach.
KONKURS „POZNAJ NAUCZYCIELA SWEGO,
PO ZDJĘCIU Z DZIECIŃSTWA JEGO”
Z okazji Dnia Nauczyciela nasz Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami naszej szkoły zorganizował konkurs dla uczniów klas 4-8 pt: „Poznaj nauczyciela swego, po zdjęciu z dzieciństwa jego”. Uczniowie mieli za zadanie w ciągu 2 dni rozpoznać uczących ich nauczycieli po zdjęciach z dzieciństwa które zostały rozwieszone na tablicy w jednej z gablot w naszej szkole. Zadanie nie należało do łatwych ale czwórce uczennic udało się poprawnie dopasować wszystkie zdjęcia do nauczycieli. Uczennice w nagrodę otrzymały słodki i praktyczny upominek oraz voucher na „Dzień bez pytania”.
Zwyciężczyniami konkursu zostały:
- Katarzyna Rapp 7D
- Zofia Śliwa 7D
- Aleksandra Mutzbauer-Kozłowska 7D
- Zofia Nieboj 7D
SŁODKOŚCI Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA
14 października w naszej szkole odbył się Dzień Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela. Z okazji święta szkolnictwa w dniu 15 października Samorząd Uczniowski zorganizował słodką niespodziankę dla naszych nauczycieli. Niespodzianką były własnoręcznie wypieczonych przez uczniów słodkości oraz życzenia które były wyrazem podziękowania dla nauczycieli za ich trud i prace jaką wkładają każdego dnia w edukację i wychowanie młodego pokolenia. Uczniowie w kilku zespołach częstowali słodkimi wypiekami m.in. muffinkami, szarlotką, ciasteczkami, brownie, sernikiem naszych pedagogów w trakcie tego szczególnego dnia. Nauczyciele nie kryli zaskoczenia i dziękowali uczniom za tak miłą inicjatywę.
DZIEŃ ZWIERZĄT
DZIEŃ DRZEWA
OLIMPIADA SPORTOWA W SP 17
W dniach 07. – 10. października br. odbyła się w naszej szkole Olimpiada Sportowa dla uczniów z klas 4 – 8. Zakwalifikowali się do niej uczniowie na podstawie eliminacji przeprowadzonych w klasach podczas lekcji wychowania fizycznego. Rywalizacja toczyła się w konkurencjach: bieg długi na dystansie 600 m, bieg krótki na dystansie 60 m, skok w dal oraz rzut piłeczką palantową.
Gratulujemy medalistom i multimedalistom!!!
Rezultaty:
klasy 4 -5 dziewczynki bieg krótki:
I miejsce Oriana Rusin 4b,
II miejsce Gabriela Napierała 5b, III miejsce Natalia Gniatczyk 5b
klasy 4 -5 dziewczynki bieg długi:
I miejsce Gabriela Napierała 5b,
II miejsce Kinga Nowakowska 5a, III miejsce Oriana Rusin 4b
klasy 4 -5 dziewczynki rzut piłeczką palantową:
I miejsce Kinga Nowakowska 5a,
II miejsce Zuzanna Kamińska 5a, III miejsce Gabriela Napierała 5b
klasy 4 -5 chłopcy bieg krótki:
I miejsce Kacper Michalewicz 5b,
II miejsce Patryk Nowak 4a, III miejsce Jan Niedzielski 4b
klasy 4 -5 chłopcy bieg długi:
I miejsce Kacper Michalewicz 5b,
II miejsce Jan Dołęgiewicz 5b, III miejsce Patryk Nowak 4a
klasy 4 -5 chłopcy rzut piłeczką palantową:
I miejsce Kacper Michalewicz 5b,
II miejsce Stanisław Sitak 5b, III miejsce Mikołaj Ruła 5a
klasy 6 – 7 dziewczynki bieg krótki:
I miejsce Emilia Kęsy 7b,
II miejsce Oliwia Antkowiak 6b, III miejsce Katarzyna Rapp 7d
klasy 6 – 7 dziewczynki bieg długi:
I miejsce Barbara Włodarczyk 7b,
II miejsce Aleksandra Śliwak 7b, III miejsce Emilia Kęsy 7b
klasy 6 – 7 dziewczynki skok w dal:
I miejsce Zofia Śliwa 7d,
II miejsce Milena Witczak 7e, III miejsce Emilia Kęsy 7b
klasy 6 -7 chłopcy bieg krótki:
I miejsce Michał Nowak 7a,
II miejsce Mateusz Przybylski 6a, III miejsce Kamil Tomczak 6a
klasy 6 -7 chłopcy bieg długi:
I miejsce Marcel Wawrzyniak 7e,
II miejsce Oleksandr Sych 6a, III miejsce Mateusz Przybylski 6a
klasy 6 -7 chłopcy skok w dal:
I miejsce Michał Nowak 7a,
II miejsce Yehor Kolosov 7d, III miejsce Jakub Sobański 6a
klasy 8 dziewczynki bieg krótki:
I miejsce Lena Skowrońska 8a,
II miejsce Zuzanna Mikołajczak 8b, III miejsce Julia Walkowiak 8c
klasy 8 dziewczynki bieg długi:
I miejsce Zuzanna Mikołajczak 8b,
II miejsce Lena Skowrońska 8a, III miejsce Laura Grabowska 8b
klasy 8 dziewczynki skok w dal:
I miejsce Zuzanna Mikołajczak 8b,
II miejsce Lena Skowrońska 8a, III miejsce Palina Zacharkiewicz 8d
klasy 8 chłopcy bieg krótki:
I miejsce Jan Ostrycharz 8c,
II miejsce Nikodem Malak 8a, III miejsce Wiktor Nowakowski 8a
klasy 8 chłopcy bieg długi:
I miejsce Wiktor Nowakowski 8a,
II miejsce Jan Ostrycharz 8c, III miejsce Bartosz Wasilewski 8b
klasy 8 chłopcy skok w dal:
I miejsce Jan Ostrycharz 8c,
II miejsce Nikodem Malak 8a, III miejsce Maksymilian Wendrowicz-Leżański 8 c
OLIMPIADA SPORTOWA KLAS 1-3
W październiku odbyły się Sportowe Igrzyska Szkolne w klasach 1-3. Podczas Igrzysk przeprowadzono następujące konkurencje:
- bieg na 60 metrów
- skok w dal
- rzut do celu.
Nasi uczestnicy zajęli następujące miejsca:
Bieg na 60 metrów:
I miejsce Mikołaj Nackoski z klasy 3 c,
II miejsce Witold Raysner z klasy 3 b, III miejsce Alex Krajewski z klasy 3a
W konkurencji skok w dal dzieci zajęły następujące miejsca:
1 miejsce Piotr Skrzypczak z klasy 3 b,
2 miejsce Szymon Skieresz z klasy 3 b, 3 miejsce Marcin Wróblewski z klasy 1 b
Rzut do celu:
1 miejsce Jagoda Muszyńska z klasy 3a,
2 miejsce Tymoteusz Strugarek z klasy 2 b, 3 miejsce zajęła Lena Skrzypek z klasy 2 b
Organizatorami wydarzenia byli: Edyta Piórkowska oraz Szymon Kawała
WESOŁE ZABAWY NA JESIENNE DNI
W świetlicy szkolnej dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach z chustą animacyjną. Chusta stała się doskonałym narzędziem do wspólnych zabaw i aktywności ruchowych, które wprowadziły wszystkich uczniów w dobry nastrój.
BRAZILIAN JIU JITSU
Klasy 6c, 6a, 4a brały udział w zajęciach Brazilian Jiu Jitsu. Zajęcia prowadził wspaniały trener Pan Rafał, który nie dał nikomu odpocząć 🙂 Trenowaliśmy różne techniki wstępne: upadanie, oswobodzenie się z rąk przeciwnika, unieruchomienie przeciwnika. Było dużo zabaw, śmiechu i oczywiście ruchu 🙂 Zajęcia te były świetną okazją do rozwijania sprawności fizycznej w nowy nam nieznany sposób i budowania nawyku aktywności ruchowej. Niektórzy z nas z cała pewnością wrócą jeszcze na te zajęcia.
KLASY 5b i 5c W BYDGOSZCZY
Warto dobrze zacząć rok szkolny! Uczniowie dwóch piątych klas wraz z wychowawcami postawili na aktywną integrację – 25 września wybrali się na wycieczkę do Bydgoszczy.
Poznawanie jej tajemnic rozpoczęli od wizyty w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Po warsztatach, w czasie których każdy własnoręcznie wykonał mydło, przyszedł czas na opowieści o tym, jak dawniej dbano o higienę. Oj, to była niezwykle ciekawa lekcja historii. Okazało się na przykład, że Francja to nie zawsze była elegancja…
Tego dnia aura sprzyjała spacerowi ulicami miasta. Uczestnicy wycieczki zwiedzili jego najstarszą część: pięknie odnowioną Wyspę Młyńską, katedrę i rynek. Przechadzali się mostami, przy których pani przewodnik opowiadała historię Bydgoszczy oraz wyjaśniała, na czym polega fenomen rzeźb autorstwa Jerzego Kędziory, m.in. „Balansującego wioślarza”. Ciekawą atrakcją naszej wyprawy był również rejs po Brdzie. Oprócz tego, że mogliśmy podziwiać miasto i słuchać opowieści na temat jego losów, zobaczyliśmy również, na czym polega śluzowanie. Było to niecodzienne doświadczenie.
Udana wycieczka dobrze nastraja do codziennych szkolnych zmagań. Warto było wyjechać, by spędzić ze sobą czas, poznać nowe miejsca i zdobyć ciekawą wiedzę.
JESIEŃ W ŚWIETLICY
Jesień w świetlicy to czas pełen kreatywności i twórczej radości. Przez ostatnie dni dzieci uczestniczyły w różnych zajęciach, które pozwoliły im poczuć atmosferę tej pory roku. Organizowane były aktywności ruchowe, uczniowie wspólnie tworzyli barwne dekoracje. Wszędzie pojawiły się kolorowe liście, owoce i charakterystyczne jesienne barwy. Dzięki temu wnętrze naszej świetlicy zyskało ciepły, przytulny klimat, który towarzyszy nam każdego dnia.
DZIEŃ CHŁOPAKA
30 września w świetlicy szkolnej odbyła się impreza z okazji Dnia Chłopaka. Chłopcy mieli okazję uczestniczyć w przygotowanych grach i zabawach. Każdy z nich otrzymał również upominek. Cała impreza przebiegła w wesołej atmosferze, a uczniowie świetnie się bawili. Wszystkiego najlepszego dla naszych chłopców!
BIEG CHROBREGO 27 WRZEŚNIA
W piątek 27 września odbyła się coroczna impreza biegowa „BIEG CHROBREGO” której celem jest popularyzowanie biegania jako najprostszej formy aktywności fizycznej dla wszystkich. Liczna reprezentacja naszych uczniów startowała w różnych kategoriach wiekowych na dystansach od 100m do 2000m. Najlepsze rezultaty wśród reprezentantów naszej szkoły uzyskali w kategorii dziewcząt Oriana Rusin z klasy 4 B III miejsce na dystansie 500m oraz w kategorii chłopców Patryk Nowak z klasy 4A III miejsce na dystansie 500m. Wielkie Gratulacje!! Czekamy na kolejne sukcesy za rok.
KONKURS RECYTATORSKI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W dniu 27 września 2024r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski z języka angielskiego dla uczniów klas I-III. Uczestnicy recytowali rymowanki i wiersze, wszyscy znakomicie się zaprezentowali.
Wyniki konkursu:
Klasy I
Miejsce I Marianna Wiła kl. Ic
Miejsce II Julia Koszela kl. Ia
Miejsce III Hanna Kiereta kl. Ia
Klasy II
Miejsce I Weronika Jones kl. II b
Miejsce II Ioannis Karachitos kl. II d
Miejsce III Katarzyna Smaga kl. II a
Klasy III
Miejsce I Mikołaj Nackoski kl. IIIc
Miejsce II Szymon Możdżeń kl. IIId
Miejsce III Julia Pawłowska kl. IIIb
Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a pozostali uczestnicy drobne upominki.
Serdecznie gratulujemy!:)
Magdalena Kitkowska, Katarzyna Okuniewska
CIEKAWY WF Z SIATKÓWKĄ PLAŻOWĄ
W czwartek 26 września uczennice klas 7 wraz z nauczycielkami wychowania fizycznego Panią Natalią Piskorską i Marleną Wawrzyniak wybrały się na zajęcia pokazowe z siatkówki plażowej w ramach ciekawej lekcji WF. Zajęcia odbyły się na boiskach do siatkówki plażowej Piach i Podróże na terenie POSIRU. Trening był prowadzony przez profesjonalnego trenera siatkówki plażowej Pana Mateusza Adamiaka z organizacji PROSKOS promującej siatkówkę plażową na terenie Poznania i Polski. Dziewczęta podczas zajęć poznały zasady gry w siatkówkę plażową i doskonaliły podstawowe umiejętności techniczne pod okiem trenera. Zajęcia zakończyły się mini grami 2×2 i wspólną pamiątkową fotografią.
DZIEŃ JESIENI
W poniedziałek 23.09.2024r. klasy 1-3 udały się do pobliskiego parku i na plac szkolny, aby przywitać Jesień. Uczniowie ubrani tego dnia w piękne, jesienne barwy, puszczali bańki mydlane i szukali pierwszych oznak Jesieni. Mieli okazje zaobserwować drzewa i zmieniającą się roślinność oraz wziąć udział w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.
Klasy na każdym poziomie wykonały również prace plastyczne, które przyozdobiły ich sale.
BEZPIECZNI W DRODZE DO SZKOŁY
Dnia 20 września, w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia poświęcone tematowi ,,Bezpieczni w drodze do szkoły’’. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, szczególne w kontekście codziennego dojścia do szkoły. Omówiono podstawowe zasady ruchu ulicznego: przechodzenie przez jezdnię oraz unikanie potencjalnych zagrożeń. Po części teoretycznej dzieci przystąpiły do wykonania pracy plastycznej ,,Zebra’’.
AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA
W dniu 20.09. uczniowie klas I-III wzięli udział w 31 finale ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata pod hasłem: ,,Na straży czystej Ziemi’’. Wydarzenie to miało na celu nie tylko edukację na temat ochrony środowiska, ale także zachęcenie dzieci do dbania o czystość otoczenia. Podczas akcji uczniowie brali udział w różnych aktywnościach związanych z ekologią, takich jak m. in. nauka segregacji odpadów. Dzieci z zaangażowaniem słuchały wskazówek, dotyczących tego w jaki sposób codziennie mogą przyczyniać się do ochrony środowiska. Ważną częścią wydarzenia było również wspólne sprzątanie terenu w pobliżu szkoły przez dzieci z klas trzecich. Mamy nadzieję, że działania te przyczynią się do podniesienia świadomości ekologicznej wśród uczniów.
Koordynatorki wydarzenia:
p. Hanna Ławniczak i p. Weronika Zakrzewska
KROPKA W ŚWIECIE
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
PASOWANIE NA UCZNIA
2 września w każdej szkole rozbrzmiał dzwonek zwiastujący początek nowego roku szkolnego 2024/2025. W auli naszej szkoły po raz pierwszy wyznaczył on ścieżkę edukacyjną uczniom klas pierwszych, którzy przybyli wraz z rodzicami na spotkanie ze starszymi kolegami i stęsknionymi nauczycielami. W tym dniu również najmłodsi, poprzez uroczyste pasowanie, zostali przyjęci w poczet uczniów SP nr 17.
Drodzy uczniowie, uśmiechnijcie się, bo w naszej szkole jest radośnie!
ROK SZKOLNY 2023/2024
DZIEŃ SPORTU 2024
19.06.2024 r. odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Do rywalizacji sportowej przystąpili uczniowie z klas 4 – 8. To była świetna zabawa, niezapomniane wrażenia i emocje. W trakcie zawodów sportowych wszyscy dobrze się bawili, miło spędzając czas na świeżym powietrzu. Zawody rozgrywane były w trzech kategoriach: klasy 4-5, klasy 6 i klasy 7-8.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za duże zaangażowanie i świetną rywalizację sportową.
Podsumowanie konkurencji w kategorii klas 4-5
Gra ruchowa „Zbijak”
I miejsce 5C, II miejsce 4A, III miejsce 5B
Piłka nożna
I miejsce 5A, II miejsce 5C, III miejsce 4B
Podsumowanie konkurencji w kategorii klas 6
Rzucanka siatkarska
I miejsce 6A, II miejsce 6E, III miejsce 6B
Piłka nożna
I miejsce 6E, II miejsce 6B, III miejsce 6A
Podsumowanie konkurencji w kategorii klas 7-8
Siatkówka
I miejsce 8A, II miejsce 8B, III miejsce 7C
Piłka nożna
I miejsce 8B, II miejsce 7C, III miejsce 7A
PIKNIK TECHNOLOGICZNY
14 czerwca 2024 roku klasa 5a, dzięki tacie jednego z uczniów, uczestniczyła w Pikniku Technologicznym w Poznańskim Instytucie Technologicznym Łukasiewicz. Braliśmy udział w warsztatach i prezentacjach naukowych, eksperymentach i interaktywnych pokazach, wielu grach i zabawach edukacyjnych i sportowych oraz konkursach na temat bezpieczeństwa. W programie było zwiedzanie laboratorium pojazdów szynowych oraz wielu stoisk warsztatowych, m. in.: „Sztuczny artysta – pisanie wierszy i malowanie obrazów z AI”, „Świat młodych technologów drewna”, „Kuchnia inżyniera: co kryją w sobie proszki?”, „Krzykacze i siłacze, czyli o hałasie i sile” z konkursem krzykacza i siłacza, „Młody naukowiec na miejskiej łące”, „Mały chemik na tropie – jak zobaczyć gaz?”, „LEGO w 15 minut – druk 3D”. Odbył się też pokaz termowizji, oglądaliśmy innowacyjne maszyny i roboty rolnicze oraz lokomotywę manewrową, wagon pomiarowy czy drezynę. Spotkaliśmy się oko w oko z nosorożcem Rogatkiem. Wiele energii zużyliśmy na dmuchańcach i ściance wspinaczkowej. Zadbano też o to, żebyśmy mieli siłę wrócić do szkoły – był słodki poczęstunek. Z głowami pełnymi wrażeń, po wielu emocjach, które były wywołane przez wiele atrakcji, z pełnymi brzuszkami i uśmiechami na twarzach, wróciliśmy do szkoły. Bardzo dziękujemy Panu Ihorowi Sych za to, że mogliśmy w tym wydarzeniu uczestniczyć.
OSIECKA DLA DZIECI
Z okazji Dnia Dziecka klasa 3b wraz z wychowawcą Panią Joanną Bródką wybrała się 6 czerwca na wyjątkową przygodę z teatrem do Teatru Nowego na spektakl pt. „Osiecka dla dziecka”. Było to przedstawienie muzyczne, które opowiadało o twórczości artystki, Agnieszki Osieckiej dla dzieci w piosenkach i zabawach w słowotwórczych. Po przedstawieniu uczniowie kontynuowali swoją niezwykłą podróż po tajnikach teatru uczestnicząc w pokazach charakteryzacji. Następnie zwiedzali teatru za kulisami, gdzie oglądali zaplecza techniczne teatralnych scen, garderób i teatralnych pracowni, zapoznali się z pracą osób, które na co dzień pozostają niewidoczne dla publiczności. Dzięki wyjściu do Teatru Nowego uczniowie mogli rozwijać wrażliwość artystyczną i potrzebę uczestnictwa w kulturze wyższej. Myślę, że wycieczka na długo zapadnie im w pamięci, a może kiedyś sami staną na deskach teatralnych i będą próbowali swoich sił w roli aktorów.
WYCIECZKA DO MIĘDZYRZECZA I ZIELONEJ GÓRY
Na początku czerwca klasy 5a i 5c wybrały się wspólnie na wycieczkę. Najpierw dotarliśmy do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – potężnego systemu poniemieckich fortyfikacji. Z przewodnikiem odbyliśmy spacer naziemną ścieżką dydaktyczną oraz podziemnym tunelem, co było dużą atrakcją, ponieważ spacer częścią tunelu odbyliśmy w ciemności. Kolejny punkt naszej wycieczki to krótka wizyta przy twierdzy obronnej wzniesionej ok. 1350 przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX wieku. Kolejne punkty naszego zwiedzania znajdowały się w Zielonej Górze – zwiedzaliśmy palmiarnię, byliśmy na seansie filmowym 3d w planetarium, a na koniec była wizyta w Centrum Nauki Keplera, w którego skład wchodzi Centrum Przyrodnicze. Zabawa i wizyta w Centrum Przyrodniczym inspirowała, pobudzała umysły zwiedzających, wywoływała skojarzenia, skłaniała do stawiania pytań i do szukania na nie odpowiedzi, dodatkowo wymagała od nas aktywności – wykonania określonej czynności fizycznej, połączonej z wysiłkiem intelektualnym. Działaliśmy na ciekawych stanowiska, z różnych dziedzin nauki, które ukazywały np. to, jak działa ludzkie oko, jak mierzy się przewodność elektryczną, puls, objaśniała jak działa „armata” powietrzna, tornado, jaką gęstość mają różne ciecze i jak wyglądają różne tkanki pod mikroskopem. Dużą atrakcją były stanowiska, na których mogliśmy doświadczyć na własnej skórze tornado i trzęsienie ziemi.
DZIEŃ HAWAJSKI
W dniu 4 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ HAWAJSKI pod hasłem „Przywołujemy wakacje” organizowany z inicjatywy Samorządu. W tym dniu uczniowie włączając się w akcje mieli za zadanie ubrać się w najbardziej kolorowy, kwiecisty i nawiązujący do Hawajów strój. Pomysłom i barwnym kreacjom nie było końca. Najbardziej kolorowo ubrani uczniowie zostali wyróżnieni słodkimi upominkami a ich barwne kreacje zostały uwiecznione w specjalnej sesji fotograficznej w iście tropikalnym stylu. Dziękujemy wszystkim za piękne zaangażowanie i wspólną zabawę.
DZIEŃ DZIECKA
3 czerwca klasy 5a i 5c wybrały się do MK Bowling w Galerii MM, aby wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień.
Świetna zabawa i rywalizacja dały wszystkim wiele radości.
DZIEŃ DZIECKA
Dzień Dziecka w naszej szkole to wyjątkowy czas pełen radości i zabawy. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianych atrakcjach, które wspólnie zorganizowali nauczyciele i rodzice. Dzięki ich zaangażowaniu dzieci mogły cieszyć się różnorodnymi atrakcjami, które dostarczyły im mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń. Wśród atrakcji znalazły się między innymi:
- Fitness
- Tor przeszkód
- Balony
- Poczęstunek
- Kolorowanki
- Dmuchana zjeżdżalnia
- Malowanie twarzy
- Bańki mydlane
- Malowanie na folii
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców, którzy zaangażowali się w organizację tego wyjątkowego dnia. Wasza pomoc i wsparcie uczyniły ten dzień niezapomnianym dla naszych uczniów. Dziękujemy za Waszą kreatywność, czas i wysiłek włożony w przygotowanie atrakcji. Dzięki Wam Dzień Dziecka w naszej szkole był pełen uśmiechu, radości i wspaniałych wspomnień.
KONKURS ORTOGRAFICZNY GŻEGŻÓŁKA
Coroczną tradycją nasza szkoła wzięła udział w konkursie ortograficznym Gżegżółka organizowanym przez SP 86, w którym zostali przedstawiciele naszej szkoły do etapu międzyszkolnego.
Na poziomie klas drugich największą liczbę punktów zdobył Stanisław Sosnowski z klasy II d który reprezentował drugoklasistów. Natomiast na poziomie klas trzecich zwyciężyła Julia Mastelarz z klasy IIIc reprezentująca trzecioklasistów, a dzięki swojej wiedzy ortograficznej i nieocenionych umiejętnościom zasiliła grono laureatów.
Gratulujemy zwycięzcom ale również tym, którzy zajęli drugie i trzecie miejsca w etapie szkolnym konkursu.
W klasach III byli to: Karolina Konieczna II miejsce, Bartosz Mikołajczak III miejsce
W klasach II: Mikołaj Nackoski oraz Witold Raysner II miejsce , III miejsce Tymon Koralewski- Biadacz
WIZYTA W OGRODZIE DENDROLOGICZNYM
28 maja 2024 roku klasy 5c i 5a odwiedziły Ogród Dendrologiczny. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt.: „W lesie zmysłów”, gdzie poprzez sensoryczne zabawy poznawali świat przyrody. Mogli doświadczać kontaktu z przyrodą zmysłem słuchu, dotyku, węchu, szlifując jednocześnie orientację w przestrzeni. Uczniowie mogli rozpoznawać drzewa przez dotyk, poznać gatunki ptaków żyjące w ogrodzie, nauczyć się rozpoznawać ich odgłosy i wypatrywać ich za pomocą lornetek wśród gałęzi drzew. Po zajęciach był czas na relaks i zabawy ruchowe na polanie. Bardzo dziękujemy Pani Jolancie Kanclerz za zorganizowanie tych zajęć.
WYCIECZKA DO PIRACKIEGO PARKU W KOŚCIANIE
28.05.2024r. uczniowie z klas 1a i 1b wyruszyli na wycieczkę do Nenufar Club w Kościanie. Celem naszego wyjazdu był wypoczynek, integracja oraz dobra zabawa na świeżym powietrzu. Po przyjeździe, na miejscu powitali nas piraci i zabrali w niesamowitą podróż. Płynęliśmy tratwami po akwenie wodnym, zwiedzając okoliczne lądy, przepłynęliśmy również przez Tunel Jurajski z dinozaurami. Następnie wybraliśmy się do Egiptu, gdzie próbowaliśmy odczytać egipskie hieroglify, znaleźliśmy też archeologiczne wykopaliska. Wszystko po to by otrzymać medal prawdziwego pirata. Na zakończenie świetnie bawiliśmy się w ogromnym parku laserów oraz trampolin. To był na pewno niezapomniany dzień pełen pirackich przygód.
MY FAVOURITE POEM
Dnia 22.05.2024r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego pt.: ,,My favourite poem”. Koordynatorem konkursu była mgr Katarzyna Wesoła. Współkoordynatorkami były: mgr Anita Grudzińska i mgr Monika Latanowicz. W konkursie wzięło udział 31 uczniów z następujących szkół:
– Szkoła Podstawowa nr 2 w Suchym Lesie,
– Szkoła Międzynarodowa World School w Suchym Lesie,
– Piątkowska Szkoła Społeczna,
– Szkoła Podstawowa nr 67 na os. Stefana Batorego,
– Szkoła Podstawowa nr 17.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce – Mia Paetz z Piątkowskiej Szkoły Społecznej,
II miejsce – Julia Rytlewska z Podstawowej Szkoły Międzynarodowej World School w Suchym Lesie,
III miejsce – Aleksandra Maciejewska z Piątkowskiej Szkoły Społecznej
DZIEŃ MATKI
W „Plastycznej Pracowni Świetlicowej” przygotowania do Dnia Matki trwały cały tydzień. Efekty zaskoczyły nie tylko samych świetliczaków i wychowawców, ale sprawiły ogromną niespodziankę i radość Mamom. Wspólnie nauczony krótkie wierszyki „Mamo, Mamo …” dopełnił składane życzenia.
TYDZIEŃ PASJI – Pokaż nam swoje hobby
W ostatnich dniach miesiąca maja Samorząd Uczniowski i jego opiekunowie zorganizowali akcje o nazwie „Tydzień Pasji- Pokaż nam swoje hobby”. W czasie trwania wydarzenia w dniach 20.05-29.05 uczniowie przynosili do opiekunów SU fotografie przedstawiające ich jak poświęcają swój wolnym czas tym czynnością które sprawiają im największą przyjemność. Wśród hobby naszych uczniów pojawiły się m.in: zapasy, karate, wędkarstwo, koszykówka, pływanie, żeglarstwo, piłka nożna, jazda konna, akrobatyka, klocki lego-minecraft, pająki, ogrodnictwo, akwarystyka. Liczne fotografie stworzyły galerię pasji która została zaprezentowana w holu szkoły. Dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie i miło nam zobaczyć jak spędzają swój wolny czas.
„PITAGORASEK 2024”
13 kwietnia reprezentanci klas trzecich wzięli udział w XXIX Poznańskim Konkursie Matematycznym „PITAGORASEK 2024”, który organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 20 w Poznaniu. Tróje uczniów sprawdzało swoją wiedzę z edukacji matematycznym. Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i wzięło w nim 15 szkół podstawowych. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i wykazali się ogromną wiedzą logicznego myślenia rozwiązując bardzo trudne zadania dotyczące: przekształcania treści zadania tekstowego, porównywania różnicowego i ilorazowego, obliczania obwodów trójkąta i prostokąta oraz rozwiązywania zadań wielodziałaniowych o podwyższonym stopniu trudności. Rozdanie nagród odbyło się 16 maja w Szkole Podstawowej nr 20 na os. Rzeczypospolitej 44.
Sukces odniósł uczeń klasy 3d Szymon Kulas zajmując III miejsce i zdobywając tytuł laureata konkursu (na 45 uczestników).
Jako Szkoła Podstawowa nr 17 zajęliśmy wyróżnienie i II miejsce w klasyfikacji zespołowej reprezentowanej przez Katarzynę Komin z klasy 3a, Szymona Kulasa z klasy 3d i Michała Żołnierkiewicza z klasy 3b.
Ogromnie nam miło i jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów. Wszystkim bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie matematyki!
WYCIECZKA DO NOWEGO TOMYŚLA
Klasa 1c oraz 2d wybrały się na wycieczkę do Nowego Tomyśla. Pobyt zaczęliśmy od wyplatania serc z wikliny. Następnie odbyliśmy spacer po muzeum wikliny oglądaliśmy kosze, dzbanki, talerze kołyski, zabawki, a także samochód. Mieliśmy również obejrzeć ekspozycję 12 zwierząt wiklinowych. Dalszą częścią atrakcji był pobyt w pobliskim zoo w którym widzieliśmy alpaki, pawie, pawiany, osiołki, lamy, króliki, zebry, wielbłąda oraz wiele innych gatunków zwierząt.
KLASY 4b i 4c Z WIZYTĄ U PIĘKNEJ HELENY
I W CENTRUM NAUKI KEPLERA
17 maja 2024 roku uczniowie klasy 4b i klasy 4c wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Wolsztyna i Zielonej Góry. Wrażeń i atrakcji było wiele. Pierwsze wiązały się ze zwiedzaniem parowozowni w Wolsztynie. Lokomotywy, dawne wagony, tory kolejowe i sala muzealna cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci z radością wchodziły do wagonów, oglądały eksponaty, przymierzały kaski. Wizyta u Pięknej Heleny (zasłużonej lokomotywy) wywołała dużo radości.
Kolejnym punktem programu była Palmiarnia w Zielonej Górze. Po obejrzeniu imponujących roślin i panoramy miasta, można było pobawić się na placu zabaw. Później spacerując po centrum Zielonej Góry, bystrzaki z czwartych klas wypatrywały małych i dużych figurek Bachusa.
Zakończenie wycieczki stanowiła wizyta w Centrum Nauki Keplera. Okazała się ona czasem świetnej naukowej zabawy. Warto było odwiedzić to miejsce!
„GŁÓWKA PRACUJE”
8 maja reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Trzecioklasistów „Główka pracuje”. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej oraz przyrodniczej. Zadania nie były łatwe, ale nasi przedstawiciele rewelacyjnie sobie poradzili. SP17 zdobyła pierwsze miejsce! Uczniów dopingowała grupa kibiców, wykrzykując motywujące hasła. Wszyscy świetnie się bawili. Każda drużyna wykazała się dużą wiedzą. To zaszczyt znaleźć się wśród tak ambitnych, serdecznych i honorowych przeciwników. Najbardziej, oczywiście, cieszy nas nasza wygrana! Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów!
WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO
Klasa II b, w dniu 07.05.2024 r. udała się na wycieczkę edukacyjną do Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu. Zwierzęta w ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie to temat przewodni, który towarzyszył uczniom podczas zajęć edukacyjnych w terenie oraz warsztatów plastyczno- technicznych. Niezapomnianych przeżyć dostarczyło dzieciom obserwowanie mieszkańców Ogrodu Botanicznego przez lornetki. Podczas tej wartościowej lekcji w plenerze, drugoklasiści poznali wiele ciekawostek ze świata ptaków, ssaków i owadów. W części warsztatowej dzieci wykonały wiewiórki z szyszek. Uczniom bardzo podobał się pobyt w Ogrodzie Botanicznym. Wycieczka ta udowodniła, że mimo dostępności różnych środków audiowizualnych, bezpośredni kontakt z przyrodą jest najlepszym sposobem przekazywania wiedzy przyrodniczej.
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE
Miło było nam gościć Przedszkole nr 24 – przyszłych uczniów naszej szkoły. Szkolne koło teatralne „Metamorfoza” przedstawiło sztukę pt. „SPOTKANIE BAJEK”.
„ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH”
uroczyste podsumowanie projektu ekologicznego
29 kwietnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w uroczystym podsumowaniu projektu edukacyjnego. Po złożeniu dzieciom podziękowań za ogromne zaangażowanie włożone w pracę nad każdym ekologicznym zadaniem, wszyscy zaśpiewali piosenkę przewodnią projektu „Ziemia – wyspa zielona”. Każda klasa przygotowała hasła, których przestrzeganie pozwoli na zachowanie życia na naszej planecie. Punktem kulminacyjnym spotkania był pokaz mody ekologicznej. Każdy strój był oryginalny i wyjątkowy – dlatego oklaskom nie było końca. Podczas obrad jury na scenie wystąpiła klasa 3d, porywając do tańca całą publiczność. Na zakończenie imprezy wybranym modelom i modelkom wręczono nagrody, a wszystkim pozostałym dzieciom upominek. Tego dnia rozdano również dyplomy „Orła Edukacji Wczesnoszkolnej”. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy.
„ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH”
ekologiczny projekt edukacyjny
Dbanie o Ziemię to zadanie dla każdego człowieka – nawet małego. Nic więc dziwnego, że 22 kwietnia wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej otrzymały list od naszej planety z prośbą o pomoc. Uczniowie zaangażowali się całym sercem i codziennie realizowali ekologiczne aktywności. Rozwiązywali zagadki, utrwalali zasady segregacji śmieci, wykonywali ćwiczenia gimnastyczne, sadzili roślinki, przygotowywali hasła ekologiczne i plakaty, uczyli się śpiewać, poznawali zasady ortograficzne pisząc ekologiczne biegające dyktando, wybrali się na spacer podziwiając piękno natury, tworzyli grafikę komputerową. Wiele klas wzięło udział w warsztatach z chrobotkiem reniferowym, potocznie zwanym mchem. Przez cały tydzień dzieci wytrwale pracowały, dobrze się przy tym bawiąc. Cel listu wysłanego przez Ziemię został osiągnięty – dzieci zrozumiały, że każdego dnia należy dbać o naszą planetę, aby służyła kolejnym pokoleniom i wszystkim formom życia jeszcze przez wiele, wiele lat.
DZIEŃ TAŃCA
W dniu 29 kwietnia na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tańca. W naszej szkole również nasi uczniowie uczcili ten dzień podczas przerwy tanecznej zorganizowanej na dziedzińcu szkolnym przez Panią Marlenę Wawrzyniak-nauczycielkę wychowania fizycznego. Uczniowie i uczennice z klas 1-3 i 4-8 zatańczyli wspólnie tańce integracyjne m.in. Belgijkę i Makarenę. Uczniowie klas starszych pomagali młodszym kolegom i koleżankom w nauce kroków. Połączenie ruchu i muzyki wyzwoliło pozytywną energię i uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników. Dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w akcji za rok!
UROCZYSTY APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W piątek 26 kwietnia 2024 roku odbył się uroczysty apel dla uczniów klas 4-8 z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel został przygotowany przez uczniów klas: 7c i 6d. W ten sposób chcieliśmy uczcić tę ważną dla nas datę i w przystępny sposób przypomnieć uczniom, że 3 maja 1791 roku podpisano na zamku Królewskim w Warszawie konstytucję. Był to drugi na świecie i pierwszy w Europie tego typu dokument. Zmienił on ustrój państwa w monarchię konstytucyjną.
DZIEŃ ZIEMI
W dniu 22 kwietnia Samorząd Uczniowski z okazji Dnia Ziemi zorganizował akcję dla naszych uczniów „Zielone przebranie nie pytanie”. W tym dniu uczniowie mieli za zadanie ubrać się w kolor zielony i zrobić sobie zdjęcie na tle kwitnącej natury. Osoby które zaangażowały się w to wydarzenie były zwolnione z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek. Akcja spotkała się ze sporym zainteresowaniem i zaangażowaniem co zaowocowało wieloma fotorelacjami przesłanymi przez uczniów. Dziękujemy serdecznie za nadesłane zdjęcia.
SPOTKANIE Z POLICJANTEM
5 kwietnia uczniowie klasy III c spotkali się z przedstawicielem policji. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Cyberprzemoc, nieuczciwi wirtualni znajomi, zagrożenie niechcianymi treściami, hejt, mowa nienawiści – to zagadnienia, które poruszył przedstawiciel policji. Policjant rozmawiał z Trzecioklasistami na temat zagrożeń, z którymi mogą się spotkać podczas korzystania z Internetu. Przestrzegał przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w wirtualnym świecie. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów.
WYCIECZKA DO MUZEUM J. I. KRASZEWSKIEGO
Jak co roku klasy piąte wzięły udział w lekcji muzealnej o Patronie szkoły w Pracowni-Muzeum J. I. Kraszewskiego przy ul. Wronieckiej. Uczniowie wysłuchali wiadomości o życiu i działalności pisarza, obejrzeli zgromadzone eksponaty oraz zapoznali się z obszernym księgozbiorem edycji dzieł J. I. Kraszewskiego. Lekcją pomogła utrwalić wiadomości o postaci Patrona.