DZIEŃ SPORTU 2024

19.06.2024 r. odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Do rywalizacji sportowej przystąpili uczniowie z klas 4 – 8. To była świetna zabawa, niezapomniane wrażenia i emocje. W trakcie zawodów sportowych wszyscy dobrze się bawili, miło spędzając czas na świeżym powietrzu. Zawody rozgrywane były w trzech kategoriach: klasy 4-5, klasy 6 i klasy 7-8.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za duże zaangażowanie i świetną rywalizację sportową.

Podsumowanie konkurencji w kategorii klas 4-5

Gra ruchowa „Zbijak”
I miejsce 5C, II miejsce 4A, III miejsce 5B

Piłka nożna
I miejsce 5A, II miejsce 5C, III miejsce 4B

Podsumowanie konkurencji w kategorii klas 6

Rzucanka siatkarska
I miejsce 6A, II miejsce 6E, III miejsce 6B

Piłka nożna
I miejsce 6E, II miejsce 6B, III miejsce 6A

Podsumowanie konkurencji w kategorii klas 7-8

Siatkówka
I miejsce 8A, II miejsce 8B, III miejsce 7C

Piłka nożna
I miejsce 8B, II miejsce 7C, III miejsce 7A


PIKNIK TECHNOLOGICZNY

14 czerwca 2024 roku klasa 5a, dzięki tacie jednego z uczniów, uczestniczyła w Pikniku Technologicznym w Poznańskim Instytucie Technologicznym Łukasiewicz. Braliśmy udział w warsztatach i prezentacjach naukowych, eksperymentach i interaktywnych pokazach, wielu grach i zabawach edukacyjnych i sportowych oraz konkursach na temat bezpieczeństwa. W programie było zwiedzanie laboratorium pojazdów szynowych oraz wielu stoisk warsztatowych, m. in.: „Sztuczny artysta – pisanie wierszy i malowanie obrazów z AI”, „Świat młodych technologów drewna”, „Kuchnia inżyniera: co kryją w sobie proszki?”, „Krzykacze i siłacze, czyli o hałasie i sile” z konkursem krzykacza i siłacza, „Młody naukowiec na miejskiej łące”, „Mały chemik na tropie – jak zobaczyć gaz?”, „LEGO w 15 minut – druk 3D”. Odbył się też pokaz termowizji, oglądaliśmy innowacyjne maszyny i roboty rolnicze oraz lokomotywę manewrową, wagon pomiarowy czy drezynę. Spotkaliśmy się oko w oko z nosorożcem Rogatkiem. Wiele energii zużyliśmy na dmuchańcach i ściance wspinaczkowej. Zadbano też o to, żebyśmy mieli siłę wrócić do szkoły – był słodki poczęstunek. Z głowami pełnymi wrażeń, po wielu emocjach, które były wywołane przez wiele atrakcji, z pełnymi brzuszkami i uśmiechami na twarzach, wróciliśmy do szkoły. Bardzo dziękujemy Panu Ihorowi Sych za to, że mogliśmy w tym wydarzeniu uczestniczyć.


OSIECKA DLA DZIECI

Z okazji Dnia Dziecka klasa 3b wraz z wychowawcą Panią Joanną Bródką wybrała się 6 czerwca na wyjątkową przygodę z teatrem do Teatru Nowego na spektakl pt. „Osiecka dla dziecka”. Było to przedstawienie muzyczne, które opowiadało o twórczości artystki, Agnieszki Osieckiej dla dzieci w piosenkach i zabawach w słowotwórczych. Po przedstawieniu uczniowie kontynuowali swoją niezwykłą podróż po tajnikach teatru uczestnicząc w pokazach charakteryzacji. Następnie zwiedzali teatru za kulisami, gdzie oglądali zaplecza techniczne teatralnych scen, garderób i teatralnych pracowni, zapoznali się z pracą osób, które na co dzień pozostają niewidoczne dla publiczności. Dzięki wyjściu do Teatru Nowego uczniowie mogli rozwijać wrażliwość artystyczną i potrzebę uczestnictwa w kulturze wyższej. Myślę, że wycieczka na długo zapadnie im w pamięci, a może kiedyś sami staną na deskach teatralnych i będą próbowali swoich sił w roli aktorów.


WYCIECZKA DO MIĘDZYRZECZA I ZIELONEJ GÓRY

Na początku czerwca klasy 5a i 5c wybrały się wspólnie na wycieczkę. Najpierw dotarliśmy do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego – potężnego systemu poniemieckich fortyfikacji. Z przewodnikiem odbyliśmy spacer naziemną ścieżką dydaktyczną oraz podziemnym tunelem, co było dużą atrakcją, ponieważ spacer częścią tunelu odbyliśmy w ciemności. Kolejny punkt naszej wycieczki to krótka wizyta przy twierdzy obronnej wzniesionej ok. 1350 przez Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu warownego z drugiej połowy IX wieku. Kolejne punkty naszego zwiedzania znajdowały się w Zielonej Górze – zwiedzaliśmy palmiarnię, byliśmy na seansie filmowym 3d w planetarium, a na koniec była wizyta w Centrum Nauki Keplera, w którego skład wchodzi Centrum Przyrodnicze. Zabawa i wizyta w Centrum Przyrodniczym inspirowała, pobudzała umysły zwiedzających, wywoływała skojarzenia, skłaniała  do stawiania pytań i do szukania na nie odpowiedzi, dodatkowo wymagała od nas aktywności – wykonania określonej czynności fizycznej, połączonej z wysiłkiem intelektualnym. Działaliśmy na ciekawych stanowiska, z różnych dziedzin nauki, które ukazywały np. to, jak działa ludzkie oko, jak mierzy się przewodność elektryczną, puls, objaśniała jak działa „armata” powietrzna, tornado, jaką gęstość mają różne ciecze i jak wyglądają różne tkanki pod mikroskopem. Dużą atrakcją były stanowiska, na których mogliśmy doświadczyć na własnej skórze tornado i trzęsienie ziemi.


DZIEŃ HAWAJSKI

W dniu 4 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ HAWAJSKI pod hasłem „Przywołujemy wakacje” organizowany z inicjatywy Samorządu. W tym dniu uczniowie włączając się w akcje mieli za zadanie ubrać się w najbardziej kolorowy, kwiecisty  i nawiązujący do Hawajów strój. Pomysłom i barwnym kreacjom nie było końca. Najbardziej kolorowo ubrani uczniowie zostali wyróżnieni słodkimi upominkami a ich barwne kreacje zostały uwiecznione w specjalnej sesji fotograficznej w iście tropikalnym stylu. Dziękujemy wszystkim za piękne zaangażowanie i wspólną zabawę.


DZIEŃ DZIECKA

3 czerwca klasy 5a i 5c wybrały się do MK Bowling w Galerii MM, aby wspólnie świętować ten wyjątkowy dzień.
Świetna zabawa i rywalizacja dały wszystkim wiele radości.


DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka w naszej szkole to wyjątkowy czas pełen radości i zabawy. Uczniowie klas 1-3 mieli okazję uczestniczyć w niezapomnianych atrakcjach, które wspólnie zorganizowali nauczyciele i rodzice. Dzięki ich zaangażowaniu dzieci mogły cieszyć się różnorodnymi atrakcjami, które dostarczyły im mnóstwo radości i niezapomnianych wrażeń. Wśród atrakcji znalazły się między innymi:

 • Fitness
 • Tor przeszkód
 • Balony
 • Poczęstunek
 • Kolorowanki
 • Dmuchana zjeżdżalnia
 • Malowanie twarzy
 • Bańki mydlane
 • Malowanie na folii

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich rodziców, którzy zaangażowali się w organizację tego wyjątkowego dnia. Wasza pomoc i wsparcie uczyniły ten dzień niezapomnianym dla naszych uczniów. Dziękujemy za Waszą kreatywność, czas i wysiłek włożony w przygotowanie atrakcji. Dzięki Wam Dzień Dziecka w naszej szkole był pełen uśmiechu, radości i wspaniałych wspomnień.


KONKURS ORTOGRAFICZNY GŻEGŻÓŁKA

Coroczną tradycją nasza szkoła wzięła udział w konkursie ortograficznym Gżegżółka organizowanym przez SP 86, w którym zostali przedstawiciele naszej szkoły do etapu międzyszkolnego.
Na poziomie klas drugich największą liczbę punktów zdobył Stanisław Sosnowski z klasy II d który reprezentował drugoklasistów. Natomiast na poziomie klas trzecich zwyciężyła Julia Mastelarz z klasy IIIc reprezentująca trzecioklasistów, a dzięki swojej wiedzy ortograficznej i nieocenionych umiejętnościom zasiliła grono laureatów.

Gratulujemy zwycięzcom ale również tym, którzy zajęli drugie i trzecie miejsca w etapie szkolnym konkursu.

W klasach III byli to: Karolina Konieczna II miejsce, Bartosz Mikołajczak III miejsce

W klasach II: Mikołaj Nackoski oraz Witold Raysner II miejsce , III miejsce Tymon Koralewski- Biadacz


WIZYTA W OGRODZIE DENDROLOGICZNYM

28 maja 2024 roku klasy 5c i 5a odwiedziły Ogród Dendrologiczny. Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt.: „W lesie zmysłów”, gdzie poprzez sensoryczne zabawy poznawali świat przyrody. Mogli doświadczać kontaktu z przyrodą zmysłem słuchu, dotyku, węchu, szlifując jednocześnie orientację w przestrzeni. Uczniowie mogli rozpoznawać drzewa przez dotyk, poznać gatunki ptaków żyjące w ogrodzie, nauczyć się rozpoznawać ich odgłosy i wypatrywać ich za pomocą lornetek wśród gałęzi drzew. Po zajęciach był czas na relaks i zabawy ruchowe na polanie. Bardzo dziękujemy Pani Jolancie Kanclerz za zorganizowanie tych zajęć.


WYCIECZKA DO PIRACKIEGO PARKU W KOŚCIANIE

28.05.2024r. uczniowie z klas 1a i 1b wyruszyli na wycieczkę do Nenufar Club w Kościanie. Celem naszego wyjazdu był wypoczynek, integracja oraz dobra zabawa na świeżym powietrzu. Po przyjeździe, na miejscu powitali nas piraci i zabrali w niesamowitą podróż. Płynęliśmy tratwami po akwenie wodnym, zwiedzając okoliczne lądy, przepłynęliśmy również przez Tunel Jurajski z dinozaurami. Następnie wybraliśmy się do Egiptu, gdzie próbowaliśmy odczytać egipskie hieroglify, znaleźliśmy też archeologiczne wykopaliska. Wszystko po to by otrzymać medal prawdziwego pirata. Na zakończenie świetnie bawiliśmy się w ogromnym parku laserów oraz trampolin. To był na pewno niezapomniany dzień pełen pirackich przygód.


 MY FAVOURITE POEM

Dnia 22.05.2024r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego pt.: ,,My favourite poem”. Koordynatorem konkursu była mgr Katarzyna Wesoła. Współkoordynatorkami były: mgr Anita Grudzińska i mgr Monika Latanowicz. W konkursie wzięło udział 31 uczniów z następujących szkół:

– Szkoła Podstawowa nr 2 w Suchym Lesie,

– Szkoła Międzynarodowa World School w Suchym Lesie,

– Piątkowska Szkoła Społeczna,

– Szkoła Podstawowa nr 67 na os. Stefana Batorego,

– Szkoła Podstawowa nr 17.

Zwycięzcy konkursu:

I miejsce – Mia Paetz z Piątkowskiej Szkoły Społecznej,

II miejsce – Julia Rytlewska  z Podstawowej Szkoły Międzynarodowej World School w Suchym Lesie,

III miejsce – Aleksandra Maciejewska z Piątkowskiej Szkoły Społecznej


DZIEŃ MATKI

W „Plastycznej Pracowni Świetlicowej” przygotowania do Dnia Matki trwały cały tydzień. Efekty zaskoczyły nie tylko samych świetliczaków i wychowawców, ale sprawiły ogromną niespodziankę i radość Mamom. Wspólnie nauczony krótkie wierszyki „Mamo, Mamo …” dopełnił składane życzenia.


TYDZIEŃ PASJI – Pokaż nam swoje hobby

W ostatnich dniach miesiąca maja Samorząd Uczniowski i jego opiekunowie zorganizowali akcje o nazwie „Tydzień Pasji- Pokaż nam swoje hobby”. W czasie trwania wydarzenia  w dniach 20.05-29.05 uczniowie przynosili do opiekunów SU fotografie przedstawiające ich jak poświęcają swój wolnym czas tym czynnością które sprawiają im największą przyjemność. Wśród hobby naszych uczniów pojawiły się m.in: zapasy, karate, wędkarstwo, koszykówka, pływanie, żeglarstwo, piłka nożna, jazda konna, akrobatyka, klocki lego-minecraft, pająki, ogrodnictwo, akwarystyka. Liczne fotografie stworzyły galerię pasji która została zaprezentowana w holu szkoły. Dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie i miło nam zobaczyć jak spędzają swój wolny czas.


„PITAGORASEK 2024”

13 kwietnia reprezentanci klas trzecich wzięli udział w XXIX Poznańskim Konkursie Matematycznym „PITAGORASEK 2024”, który organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 20 w Poznaniu. Tróje uczniów sprawdzało swoją wiedzę z edukacji matematycznym. Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i wzięło w nim 15 szkół podstawowych. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i wykazali się ogromną wiedzą logicznego myślenia rozwiązując bardzo trudne zadania dotyczące: przekształcania treści zadania tekstowego, porównywania różnicowego i ilorazowego, obliczania obwodów trójkąta i prostokąta oraz rozwiązywania zadań wielodziałaniowych o podwyższonym stopniu trudności. Rozdanie nagród odbyło się 16 maja w Szkole Podstawowej nr 20 na os. Rzeczypospolitej 44.
Sukces odniósł uczeń klasy 3d Szymon Kulas zajmując III miejsce i zdobywając tytuł laureata konkursu (na 45 uczestników).
Jako Szkoła Podstawowa nr 17 zajęliśmy wyróżnienie i II miejsce w klasyfikacji zespołowej reprezentowanej przez Katarzynę Komin z klasy 3a, Szymona Kulasa z klasy 3d i Michała Żołnierkiewicza z klasy 3b.
Ogromnie nam miło i jesteśmy dumni z osiągnięć naszych uczniów. Wszystkim bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie matematyki!


WYCIECZKA DO NOWEGO TOMYŚLA

Klasa 1c oraz 2d wybrały się na wycieczkę do Nowego Tomyśla. Pobyt zaczęliśmy od wyplatania serc z wikliny. Następnie odbyliśmy spacer po muzeum wikliny oglądaliśmy kosze, dzbanki, talerze kołyski, zabawki, a także samochód. Mieliśmy również obejrzeć ekspozycję 12 zwierząt wiklinowych.  Dalszą częścią atrakcji był pobyt w pobliskim zoo w którym widzieliśmy alpaki, pawie, pawiany, osiołki, lamy, króliki, zebry, wielbłąda oraz wiele innych gatunków zwierząt.


KLASY 4b i 4c Z WIZYTĄ U PIĘKNEJ HELENY
I W CENTRUM NAUKI KEPLERA

 17 maja 2024 roku uczniowie klasy 4b i klasy 4c wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Wolsztyna i Zielonej Góry. Wrażeń i atrakcji było wiele. Pierwsze wiązały się ze zwiedzaniem parowozowni w Wolsztynie. Lokomotywy, dawne wagony, tory kolejowe i sala muzealna cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci z radością wchodziły do wagonów, oglądały eksponaty, przymierzały kaski. Wizyta u Pięknej Heleny (zasłużonej lokomotywy) wywołała dużo radości.
Kolejnym punktem programu była Palmiarnia w Zielonej Górze. Po obejrzeniu imponujących roślin i panoramy miasta, można było pobawić się na placu zabaw. Później spacerując po centrum Zielonej Góry, bystrzaki z czwartych klas wypatrywały małych i dużych figurek Bachusa.
 Zakończenie wycieczki stanowiła wizyta w Centrum Nauki Keplera. Okazała się ona czasem świetnej naukowej zabawy. Warto było odwiedzić to miejsce!


 „GŁÓWKA PRACUJE”

8 maja reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy Trzecioklasistów „Główka pracuje”. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej oraz przyrodniczej. Zadania nie były łatwe, ale nasi przedstawiciele rewelacyjnie sobie poradzili. SP17 zdobyła pierwsze miejsce! Uczniów dopingowała grupa kibiców, wykrzykując motywujące hasła. Wszyscy świetnie się bawili. Każda drużyna wykazała się dużą wiedzą. To zaszczyt znaleźć się wśród tak ambitnych, serdecznych i honorowych przeciwników. Najbardziej, oczywiście, cieszy nas nasza wygrana! Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów!


WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO

Klasa II b, w dniu 07.05.2024 r.  udała się na wycieczkę edukacyjną do Ogrodu Botanicznego UAM w Poznaniu. Zwierzęta w ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie to temat przewodni, który towarzyszył  uczniom podczas zajęć edukacyjnych w terenie oraz warsztatów plastyczno- technicznych. Niezapomnianych przeżyć dostarczyło dzieciom obserwowanie mieszkańców Ogrodu Botanicznego przez lornetki. Podczas tej wartościowej lekcji w plenerze, drugoklasiści poznali wiele ciekawostek ze świata ptaków, ssaków i owadów. W części warsztatowej dzieci wykonały wiewiórki z szyszek. Uczniom bardzo podobał się pobyt w Ogrodzie Botanicznym. Wycieczka ta udowodniła, że mimo dostępności różnych środków audiowizualnych, bezpośredni kontakt z przyrodą  jest najlepszym sposobem przekazywania wiedzy przyrodniczej.


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE

Miło było nam gościć Przedszkole nr 24 – przyszłych uczniów naszej szkoły. Szkolne koło teatralne „Metamorfoza” przedstawiło sztukę pt. „SPOTKANIE BAJEK”.


„ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH”
uroczyste podsumowanie projektu ekologicznego

29 kwietnia uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w uroczystym podsumowaniu projektu edukacyjnego. Po złożeniu dzieciom podziękowań za ogromne zaangażowanie włożone w pracę nad każdym ekologicznym zadaniem, wszyscy zaśpiewali piosenkę przewodnią projektu „Ziemia – wyspa zielona”. Każda klasa przygotowała hasła, których przestrzeganie pozwoli na zachowanie życia na naszej planecie. Punktem kulminacyjnym spotkania był pokaz mody ekologicznej. Każdy strój był oryginalny i wyjątkowy – dlatego oklaskom nie było końca. Podczas obrad jury na scenie wystąpiła klasa 3d, porywając do tańca całą publiczność. Na zakończenie imprezy wybranym modelom i modelkom wręczono nagrody, a wszystkim pozostałym dzieciom upominek. Tego dnia rozdano również dyplomy „Orła Edukacji Wczesnoszkolnej”. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy.


„ZIEMIA W NASZYCH RĘKACH”
ekologiczny projekt edukacyjny

Dbanie o Ziemię to zadanie dla każdego człowieka – nawet małego. Nic więc dziwnego, że 22 kwietnia wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej otrzymały list od naszej planety z prośbą o pomoc. Uczniowie zaangażowali się całym sercem i codziennie realizowali ekologiczne aktywności. Rozwiązywali zagadki, utrwalali zasady segregacji śmieci, wykonywali ćwiczenia gimnastyczne, sadzili roślinki, przygotowywali hasła ekologiczne i plakaty, uczyli się śpiewać, poznawali zasady ortograficzne pisząc ekologiczne biegające dyktando, wybrali się na spacer podziwiając piękno natury, tworzyli grafikę komputerową. Wiele klas wzięło udział w warsztatach z chrobotkiem reniferowym, potocznie zwanym mchem. Przez cały tydzień dzieci wytrwale pracowały, dobrze się przy tym bawiąc. Cel listu wysłanego przez Ziemię został osiągnięty – dzieci zrozumiały, że każdego dnia należy dbać o naszą planetę, aby służyła kolejnym pokoleniom i wszystkim formom życia jeszcze przez wiele, wiele lat. 


DZIEŃ TAŃCA

W dniu 29 kwietnia na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tańca. W naszej szkole również nasi uczniowie uczcili ten dzień podczas przerwy tanecznej zorganizowanej na dziedzińcu szkolnym przez Panią Marlenę Wawrzyniak-nauczycielkę wychowania fizycznego. Uczniowie i uczennice z klas 1-3 i 4-8 zatańczyli wspólnie tańce integracyjne m.in. Belgijkę i Makarenę. Uczniowie klas starszych pomagali młodszym kolegom i koleżankom w nauce kroków. Połączenie ruchu i muzyki wyzwoliło pozytywną energię i uśmiechy na twarzach wszystkich uczestników. Dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w akcji za rok!


UROCZYSTY APEL Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W piątek 26 kwietnia 2024 roku odbył się uroczysty apel dla uczniów klas 4-8 z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel został przygotowany przez uczniów klas: 7c i 6d. W ten sposób chcieliśmy uczcić tę ważną dla nas datę i w przystępny sposób przypomnieć uczniom, że 3 maja 1791 roku podpisano na zamku Królewskim w Warszawie konstytucję. Był to drugi na świecie i pierwszy w Europie tego typu dokument. Zmienił on ustrój państwa w monarchię konstytucyjną.


 DZIEŃ ZIEMI

W dniu 22 kwietnia Samorząd Uczniowski  z okazji Dnia Ziemi zorganizował akcję dla naszych uczniów „Zielone przebranie nie pytanie”. W tym dniu uczniowie mieli za zadanie ubrać się w kolor zielony i zrobić sobie zdjęcie na tle kwitnącej natury. Osoby które zaangażowały się w to wydarzenie były zwolnione z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek. Akcja spotkała się ze sporym zainteresowaniem i zaangażowaniem co zaowocowało wieloma fotorelacjami przesłanymi przez uczniów. Dziękujemy serdecznie za nadesłane zdjęcia.


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

5 kwietnia uczniowie klasy III c spotkali się z przedstawicielem policji. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Cyberprzemoc, nieuczciwi wirtualni znajomi, zagrożenie niechcianymi treściami, hejt, mowa nienawiści – to zagadnienia, które poruszył przedstawiciel policji. Policjant rozmawiał z Trzecioklasistami na temat zagrożeń, z którymi mogą się spotkać podczas korzystania z Internetu. Przestrzegał przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w wirtualnym świecie. Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i bezpiecznych wśród uczniów.


 WYCIECZKA DO MUZEUM J. I. KRASZEWSKIEGO

Jak co roku klasy piąte wzięły udział w lekcji muzealnej o Patronie szkoły w Pracowni-Muzeum J. I. Kraszewskiego przy ul. Wronieckiej. Uczniowie wysłuchali wiadomości o życiu i działalności pisarza, obejrzeli zgromadzone eksponaty oraz zapoznali się z obszernym księgozbiorem edycji dzieł J. I. Kraszewskiego. Lekcją pomogła utrwalić wiadomości o postaci Patrona.


DZIEŃ CZEKOLADY W ŚWIETLICY

W piątek, 12 kwietnia, w całej świetlicy rozchodził się zapach czekolady. Tak słodko obchodziliśmy Dzień Czekolady.


WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM

10 kwietnia br., klasa 2 b wybrała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Poznaniu na lekcję „Muzealny zwierzyniec”. Spotkanie poświęcone było dziełom, w których dostrzec można było zwierzęta, od udomowionych aż po fantastyczne. Uczniowie podążali tropem zwierzaków, rozwiązując po drodze zagadki. Dzieci poznały bogatą kolekcję obrazów i rzeźb. Nasza wizyta w Muzeum była bardzo interesująca, a możliwość oglądania oryginalnych obrazów wybitnych  malarzy wprost bezcenna.


 DZIEŃ NAUKOWCA

22 marca w naszej szkole odbył się Dzień Naukowca organizowany przez klasy 7b i 8b. Został on zrealizowany dzięki nauczycielom nauk ścisłych: Pani Agnieszce Stempniak i Panu Wojciechowi Wróblewskiemu. Byli Oni także pomysłodawcami tego dnia. W wydarzeniu miały okazję wziąć udział klasy 4-8. Uczniowie podczas tego wyjątkowego dnia mogli zobaczyć wiele ciekawych eksperymentów. Parę sal lekcyjnych w szkole zostało zamienione na pracownie takie jak: pracownia fizyczna, pracownia matematyczna i pracownia chemiczna.


DZIEŃ LICZBY Pi 2024

14 marca świętowaliśmy Dzień Liczby Pi. Tego dnia uczniowie klas 4-8 grali w gry planszowe (również w takie wykonane wcześniej przez siebie), gry karciane „Matematyczny Piotruś”, rozwiązywali matematyczne krzyżówki.
Dodatkowo uczniowie próbowali swoich sił w rozwiązaniu łamigłówek – układanek.To wyzwanie rzucone szarym komórkom nie było łatwe, a walka często trwała do ostatnich minut lekcji, ale satysfakcja z ułożenia była ogromna.
Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli informatyki, którzy wydrukowali materiały –  plansze, układanki, karty.
Dziękujemy za ten Pi-ękny, matematyczny dzień!

Organizatorzy – nauczyciele matematyki


KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY 2024

W czwartek 21 marca 113 uczniów naszej szkoły z klas II-VIII wzięło udział w konkursie Kangur Matematyczny 2024.
Po 75 minutach intensywnego głowienia się z zadaniami uczestnicy otrzymali układankę Tangram. Jest to chińska układanka znana od ok. 3000 lat.Celem jest ułożenie wzorów, wykorzystując wszystkie 7 elementów układanki, tak aby nie nachodziły na siebie. Zachęcamy uczestników do spróbowania ułożenia poniższych wzorów.
Organizator udostępni wyniki szkole w terminie do 5-ciu tygodni. Wyniki konkursu zostaną przekazane przez nauczycieli matematyki.


WYCIECZKA DO SZRENIAWY – WARSZTATY WIELKANOCNE

15 marca uczniowie klas 2 b i 2 c udali się na wycieczkę do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z obyczajami i obrzędami związanymi z Wielkanocą. Na początku uczniowie obejrzeli pełne humoru przedstawienie. Następnie wzięli udział w warsztatach, podczas których malowali pisanki. Po przerwie na śniadanie zwiedzali budynek inwentarski z różnymi zwierzętami hodowlanymi i okolicznościowe wystawy: Wielkanoc w Szreniawie oraz stołu wielkanocnego w pałacu. Była to doskonała impreza edukacyjna.


AKADEMIA PANA KLEKSA
sposób na lekturę

Zafascynowani filmem pt. „Akademia pana Kleksa”, uczniowie klasy 3d przeczytali książkę pod tym samym tytułem. Na początku zajęć dzieci wzięły udział w quizie sprawdzającym poziom opanowanej wiedzy. Po każdej poprawnie udzielonej odpowiedzi grupa dorysowywała tytułowemu bohaterowi cechę charakterystyczną – piegi. Aby utrwalić treść poznanej lektury każda grupa wykonała lapbooka. Taki sposób pracy z książką to nie tylko przyjemność i twórcza zabawa, ale przede wszystkim świetna metoda uczenia się, wyszukiwania, gromadzenia, klasyfikowania i zapamiętywania informacji. Na koniec zajęć dzieci mogły zagrać w grę pt. „Kleksowa przygoda”.


 KLASOWA MANUFAKTURA MASKOTEK

W świecie, w którym zabawki, gry i gadżety są na wyciągnięcie ręki, dobrze zrobić coś samodzielnie. Dlatego uczniowie z klasy 3d postanowili otworzyć Klasową Manufakturę Maskotek i stworzyć własne zabawki. Po zaopatrzeniu w filc, igły, nici i plusz, dzieci poznały rodzaje szwów krawieckich i przystąpiły do pracy. Nauka szycia okazała się nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałym treningiem cierpliwości i determinacji, pozwoliła również na nabycie nowych zdolności manualnych, pobudziła kreatywne myślenie i dała poczucie osiągnięcia sukcesu. Klasowe maskotki wyszły pięknie – każdy młody krawiec był zachwycony dziełem własnych rąk.


 WIZYTA W MUZEUM ILUZJI

27 marca klasa 3d wybrała się do Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki. Jest to niezwykłe miejsce, w którym iluzja spotyka się z nauką i sztuką. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia i poznania kilkudziesięciu eksponatów rozmieszczonych w siedmiu przestrzeniach wystawienniczych. Każda atrakcja robiła na dzieciach ogromne wrażenie. Największym jednak zaskoczeniem okazał się pokaz magika. Wizyta w Muzeum Iluzji to rewelacyjny sposób na poszerzenie swojej wiedzy z różnych dziedzin nauki. Wycieczka na długo zostanie w uczniowskiej pamięci.


POZNAJEMY ANATOMIĘ CZŁOWIEKA

W klasie 2c marzec minął uczniom na intensywnym poznawaniu tajników ludzkiego ciała. Uczniowie zgłębili wiedzę dotyczącą układów człowieka. Dowiedzieli się jaką funkcję każdy z nich pełni, w czym pomaga i nad czym pracuje. Stworzyli swoje książeczki anatomiczne i przygotowali własne plansze demonstracyjne. Mieli okazję zobaczyć z bliska jak wygląda wnętrze człowieka. To był intensywny czas nauki, ale też dobrej zabawy i miłej wymiany posiadanych już informacji.


JEMY ZDROWO I KOLOROWO

W ramach realizacji projektu wiosennego „Kotki, baby i zające – wiosenne święta” uczniowie klasy 1b w przedświąteczną środę przygotowali w klasie zdrowe śniadanie. Przy okazji dobrej zabawy pojawiła się okazja do powtórzenia treści związanych ze zdrowym odżywianiem. W trakcie przygotowywania kanapek pierwszoklasiści zdobyli  wiedzę na temat popularnych warzyw. Nie tylko rozpoznawali przygotowane produkty, ale i szukali korzyści, jakie mogą uzyskać włączając do swojej codziennej diety świeże warzywa. Było ciekawie, smacznie i zdrowo.


ZIELONE WARSZTATY

Dnia 21 marca w naszej świetlicy odbyły się warsztaty siania nasion i przesadzania kwiatów doniczkowych. Uczniowie z różnych klas ochoczo wzięli udział w tym ciekawym wydarzeniu. Po krótkiej prezentacji na temat roślinności, dzieci otrzymały odpowiednie narzędzia i przystąpiły do pracy. Pod opieką nauczycieli sadziły szczypiorek, koperek, bazylię, a także kwiatki w przygotowanych wcześniej doniczkach. Aktywność zakończyła się z uśmiechami na twarzach i poczuciem satysfakcji z własnego wkładu w tworzenie zielonego otoczenia w naszej świetlicy.

WIOSENNY KOROWÓD

Pierwszy dzień wiosny w naszej świetlicy uczciliśmy uroczym korowodem wokół budynku szkoły, podczas którego uczniowie i nauczyciele wymachiwali kolorowymi szarfami w rytm wesołej muzyki. Atmosfera była pełna radości i optymizmu, gdy wspólnie śpiewaliśmy piosenki o wiośnie i cieszyliśmy się z nadejścia cieplejszych dni.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 21.03

Pierwszy Dzień Wiosny który odbył się 21 marca w naszej szkole obfitował w szereg ciekawych wydarzeń zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski. W tym dniu nasi uczniowie w mogli zastąpić swój tradycyjny plecak swoim pomysłem w związku z zorganizowanym Dniem bez plecaka. Uczniowie wykazali się nie lada wyobraźnią i pomysłowością. Na korytarzach szkolnych można było wypatrzeć wiele ciekawych pomysłów m.in: walizki podróżne, transportery dla zwierząt, futerały na instrumenty, kosze piknikowe, kosze na zakupy, deskorolki, lodówkę turystyczną, skrzynki narzędziowe. Pomysły naszych uczniów na ciekawe zastąpienie plecaków zostały uwiecznione na zdjęciach.


SZKOLNA WIOSENNA WYPRZEDAŻ GARAŻOWA

W ten wyjątkowy dzień odbyła się po raz pierwszy ale pewnie nie ostatni w naszej szkole Szkolna Wiosenna Wyprzedaż Garażowa. Celem wyprzedaży było propagowanie hasła „Zero waste” i pokazanie uczniom, że rzeczy im nie potrzebne mogą znaleźć drugie życie u kogoś innego. Uczniowie podczas wyprzedaży mogli sprzedać za symboliczne kwoty swoje skarby które znaleźli podczas wiosennych porządków. Na stoiskach królowały maskotki, figurki, biżuteria, książki, płyty, gry planszowe, karty kolekcjonerskie, sprzęt sportowy, ubrania, rzeczy hand made i wiele innych. Każdy uczeń mógł znaleźć coś dla siebie wśród ponad 20 stoisk. Podczas odwiedzenia wyprzedaży nasi uczniowie mogli również skorzystać  z dwóch stoisk na których królowały smaczne wiosenne tosty i słodkie gofry przygotowane przez uczniów i uczennice z klasy 6B.
Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za przygotowanie stoisk jak również uczniom za tak liczne przybycie i dobrą zabawę.


ALE SIĘ DZIAŁO!

I to dosłownie….! 90 wielkanocnych stroików przygotowali uczniowie z klas: 1a, 1b, 1c i 2a. Podczas świątecznych warsztatów dzieci klas młodszych z wielkim zaangażowaniem wykonały swoje dzieła. Pod czujnym okiem Pań z poznańskiej „Szufladki” w rękach małych artystów tworzyły się prawdziwe arcydzieła. Przy okazji uczniowie poznali nową i ciekawą technikę zdobniczą – decoupage na drewnie.
Efekty pracy i zaangażowania do obejrzenia w galerii.


WYPRAWA 4b i  4c DO MUZEUM CZEKOLADY

Ach… któż z nas nie lubi smaku czekolady! No może są takie osoby,  my jednak za nią przepadamy. Właśnie dlatego 14 marca br. udaliśmy się do Muzeum Czekolady, które mieści się przy ulicy Wrocławskiej. Było słodko i ciekawie.
Podczas warsztatów każdy z nas przygotował własną tabliczkę czekolady. Z wykładu natomiast dowiedzieliśmy się wiele na temat pochodzenia czekolady, sposobu jej przygotowania oraz tego, które rodzaje tego smakołyku są najzdrowsze. Odkrywcze było dla nas również to, że komary i muchy mają swój udział w jego powstawaniu. Otóż właśnie one zapytają kwiaty kakaowca.
W czasie zajęć mieliśmy też okazję m.in. posmakować czystego ziarna kakao, dotknąć masła kakaowego i spróbować różnych gatunków czekolady.
To była udana wyprawa.


SZKOLNY ETAP KONKURSU
UKŁADANIA KOSTKI RUBIKA

11.03.2024 w naszej szkole odbyły się eliminacje do Konkursu Układania Kostki Rubika. Do zawodów zgłosiło się 7 odważnych. Trzech zwycięzców w etapie szkolnym weźmie udział w zmaganiach międzyszkolnych „8LOxStrefaKostek Speedcubing”, które odbędą się 21.03.2024 w LO nr 8 w Poznaniu. Teraz czekamy na potwierdzenie udziału naszych uczniów i etap międzyszkolny 🙂

Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły w składzie: Radosław Kowalski, Dawid Pawlicki i Adam Domański-Gogulski.
Powodzenia 🙂


Dzień Nauki i Światowy Dzień Logiki

29.02.2024r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu obchodzili Dzień Nauki ,,Cogito” oraz Światowy Dzień Logiki. Celem przedsięwzięcia było pokazanie, że logiczne myślenie pozwala nam zrozumieć sens wypowiedzi oraz umożliwia poprawne wnioskowanie. Poznawaliśmy polskich naukowców i wynalazców oglądając filmy oraz prezentacje. W tym dniu każdy miał możliwość wzięcia udziału w fascynujących aktywnościach związanych z matematyką, logiką i grami umysłowymi. Uczniowie rozwiązywali różne zadania i gry, które kształtowały ich zdolność logicznego myślenia. Dla miłośników łamigłówek matematycznych przygotowano specjalne wyzwania, które pozwalały rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów oraz skupiania uwagi. Przygotowane zagadki i łamigłówki połączyły naukę z dobrą zabawą, która jest podstawową aktywnością każdego dziecka.


W ŚWIECIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W klasie 1C realizujemy program innowacji „W świecie języka angielskiego”. Celem innowacji jest prowadzenie lekcji z zakresu edukacji przyrodniczo- społecznej w języku angielskim. Zwiększenie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego, a także poszerzenie ich zasobu słownictwa. Lekcje oparte są na zabawie, ruchu, wykonywaniu prac plastycznych i śpiewaniu. W ramach programu innowacji wybraliśmy się na warsztaty „Small travellers” do Bramy Poznania.
Zajęcia mają również na celu zintegrowanie grupy i poszerzenie zainteresowania kulturą Wielkiej Brytanii. Na ostatnich zajęciach poznaliśmy najważniejsze zabytki znajdujące się w Londynie. Czytaliśmy również historie najbardziej znanego misia w Anglii Paddingtona.


DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY

W dniu 1 lutego w naszej szkole w związku z trwającym karnawałem Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień Szalonej Fryzury” oraz konkurs na najbardziej szaloną fryzurę. W ten dzień uczniowie mogli przyjść do szkoły w wymyślonych przez siebie fryzurach. Wydarzenie spotkało się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Na korytarzach można było zaobserwować bardzo wymyślne i kolorowe fryzury. Pojawiały się warkocze, kitki, irokezy i kolorowe warkoczyki. Wszystkie kreatywne i szalone pomysły zostały sfotografowane i ocenione przez jury złożone z opiekunów samorządu. Jury miało trudne decyzję do podjęcia, gdyż fryzury były tak ciekawe i różnorodne że nie sposób było wybrać jedną najlepszą. Dlatego jurorzy postanowili wyróżnić kilka osób za pomysł.

Wyniki konkursu:

KLASY 1-3:

 • Kaja Witkowska kl. 2B
 • Mariia Fomina kl. 3D
 • Ioannis Karachitos kl. 1D
 • Oliwia Bojdzińska kl. 2A

KLASY 4-8:

 • Oskar Wojcieszek kl. 6B
 • Agnieszka Rutowicz kl. 5C

Uczniowie wyróżnieni:
Amanda Ostrowska kl. 3B, Martyna Kałdońska kl. 3B, Zofia Kurowska kl. 2A, Victoria Marchenkowa kl. 3D, Nicole Słupianek kl. 3D

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym oraz dziękujemy za ogromne zaangażowanie.


DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA KLAS IV – VIII

Czas karnawału był specjalną okazją do zorganizowania zabawy karnawałowej.  Z tej okazji w środę 17stycznia w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Podczas zabawy  uczniowie klas 4-8 wspaniale się bawili w rytm znanych sobie piosenek puszczanych przez DJ-a. Muzyka, dekoracje, przebrania uczniów oraz dyskotekowe oświetlenie wprawiły wszystkich w dobry nastrój  i pozwoliły zintegrować się ze sobą, a także oderwać się na chwilę od nauki. Wszyscy opuszczali zabawę z uśmiechem i  z nadzieją na kolejną taką imprezę w naszej szkole.


WIZYTA W TEATRZE WIELKIM

19 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 2 b udali się na wycieczkę do Teatru Wielkiego. Wędrując  po wnętrzach pięknego budynku, odkrywali tajemnice poznańskiej Opery. Dzieci miały możliwość stanąć na scenie oraz zwiedzić garderoby artystów czy rekwizytornię. Dowiedziały się, za co odpowiada inspicjent. Podawane informacje przeplatane były teatralnymi anegdotami, dzięki czemu dzieci nie tylko zapoznały się z historia budynku, dniem pracy artysty, czy cyklem przygotowań do spektaklu premierowego, ale również łatwo zapamiętywały fakty i opowieści związane ze sceną teatru. Była to wspaniała wycieczka w miejsca niedostępne dla widzów.


KONKURS KALIGRAFICZNY „ZŁOTE PIÓRO”

Już po raz jedenasty w naszej szkole odbył się Konkurs Kaligraficzny „Złote pióro” dla uczniów klas II i III, tym razem w odsłonie świąteczno-zimowej. Zapisał się na stałe w naszym szkolnym kalendarzu, ponieważ Nasi uczniowie słyną z kaligraficznego pisma, a to wszystko dzięki możliwości sprawdzeniu swoich pisarskich umiejętności estetycznego, kształtnego i poprawnego pisma.
1 grudnia 2023 roku odbył się I klasowy etap dla wszystkich uczniów klas drugich i trzecich, a 14 grudnia II etap dla wybranych 24 najlepszych uczniów.
Uhonorowanie zwycięzców i wręczenie dyplomów odbyło się 11 stycznia 2024 roku podczas tegorocznych balików karnawałowych przez Panią wicedyrektor Iwonę Brzozę i organizatorkę konkursu Panią Joannę Bródkę. Mistrzowie Kaligrafii otrzymali złote pióra wraz z dyplomem i nagrodą sponsorowaną przez Radę Rodziców i szkołę.
Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy kaligraficznym pismem!


WARSZTATY NA WYDZIALE CHEMII UAM

We wtorek 16 stycznia mieliśmy niezwykłą przyjemność poszerzyć naszą wiedzę chemiczną poprzez uczestniczenie w fascynujących eksperymentach na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pierwszym zaskoczeniem był świat reakcji chemicznych. Razem z innymi uczniami podstawówki obserwowaliśmy, jak zwykłe sole potrafią przeobrazić się w kolorowe i fascynujące substancje. Było to jak odkrywanie nowego języka chemicznego, gdzie każda reakcja opowiadała swoją unikalną historię. Wykonywaliśmy wiele różnorodnych eksperymentów ,które dokładnie obserwowaliśmy i następnie zapisywaliśmy wnioski. Było to niesamowite przeżycie. Najbardziej ekscytujące było jednak to, że sami mogliśmy wziąć udział w eksperymentach. W prawdziwym laboratorium, pod bacznym okiem naukowców, mieszałem składniki chemiczne, obserwując, jak powstają nowe substancje. To był prawdziwy rollercoaster emocji – od zdumienia po radość z własnych odkryć.
Chciałbym wyrazić ogromne podziękowania dla profesorów i pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za umożliwienie nam tej niezwykłej podróży po świecie chemii. Dzięki takim doświadczeniom nauka staje się nie tylko ciekawą lekcją, ale także prawdziwą przygodą.
Mam nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane, aby jeszcze więcej uczniów mogło odkrywać fascynujący świat chemii i rozwijać swoje zainteresowania naukowe.

Adam Wiszowaty

 


SPOTKANIE Z TRENEREM

Klasa 1C oraz 1A uczestniczyły w spotkaniu prowadzonym przez trenera grupy dziewczynek w Akademii Warty Poznań, Łukasza Nowaka. Dziękujemy mamie Filipa z 1C za organizację wydarzenia. Zajęcia miały na celu ukazanie korzyści płynących z uprawiania sportu. Na zajęciach przypominana została budowa piramidy zdrowego żywienia. Trener zaproponował również dzieciom quizy na temat rozpoznawania klubów i piłkarzy.

Druga część w której brała udział klasa 1C to trening na sali gimnastycznej. Podczas treningu uczniowie mieli okazję brać udział w ćwiczeniach i nauczyć się jak prowadzić piłkę. Warsztaty realizowane są dzięki spółce Enea, która jest partnerem i sponsorem Akademii Warty Poznań. Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały zestaw gadżetów przygotowanych przez firmę. Autorem zdjęć jest Jan Piechota.


BALIK KARNAWAŁOWY KLAS 1-3

„Mam supermoce!”

W naszej szkole Nowy Rok rozpoczął się karnawałowo. W czwartek 11 stycznia 2024 r. odbyły się baliki karnawałowe na trzech poziomach edukacyjnych. W tym roku tematem przewodnim balików był: „Mam supermoce!”. Wszyscy uczniowie czekali na nie z wielką niecierpliwością. W programie były różne tańce, zabawy ruchowe z muzyką, konkursy, zadania klasowe i szaleństwo z konfetti. Wszyscy uczniowie wspaniale bawili się w rytm znanych i chętnie słuchanych przebojów. Dzieci spędziły miło czas, a wspólna zabawa przyniosła dużo zadowolenia i uśmiechu. Organizatorem części głównej była AnimaFlo Florentyna Domagała- Centrum Kultury i Tańca Hajdasz. Wszystko dzięki hojności rodziców i Rady Rodziców, którzy wsparli finansowo to przedsięwzięcie. Relację z balików prezentujemy w galerii.


FIZYCZNA OPOWIEŚĆ O MIKOŁAJU I RUDOLFIE

20 grudnia uczniowie klasy III c wybrali się na Wydział Fizyki UAM i uczestniczyli w  świątecznym pokazie pt. „ Fizyczna opowieść o Mikołaju i Rudolfie”.  Rudolf i Mikołaj zmagali się z licznymi problemami, które rozwiązywali wykorzystując wiedzę z zakresu fizyki. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele interesujących eksperymentów.

Najważniejszy dla Rudolfa i Mikołaja jest uśmiech dzieci, dlatego wszyscy z klasy III c ze świetnym humorem i pełni wrażeń wrócili do szkoły.


KONKURS „ŚWIĄTECZNY ANIOŁ”

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w dniu 19.12.2023 r. odbył się konkurs plastyczno- techniczny pt : „Świąteczny Anioł”. W konkursie wzięło udział trzydzieścioro dzieci. Prezentujemy wyniki konkursu:

Klasy I
Miejsce I Katarzyna Smaga kl. I A
Miejsce II Ioannis Karachitos kl. I D
Miejsce III Maria Matelska kl. I A
Wyróżnienie Emilia Fechner kl. I B

Klasy II
Miejsce I Kaja Witkowska kl. II B
Miejsce II Szymon Paczkowski kl. II A
Miejsce III Hanna Orłowska kl. II B
Wyróżnienie Franciszek Wiła kl. II B

Klasy III
Miejsce I Dorota Sobecka kl. III C
Miejsce II Szymon Kulas kl. III D
Miejsce III Izabela Grzebielucha kl. III D
Wyróżnienie Kostiantyn Lushchuk kl. III A

Podziękowanie za udział w konkursie w postaci dyplomu oraz nagrody otrzymało 18 osób.


WYNIKI SZKOLNYCH KONKURSÓW PLASTYCZNYCH


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

13 grudnia w naszej szkole odbyła się druga edycja Kiermaszu Świątecznego organizowanego przez Samorząd Uczniowski i rodziców z Rady Rodziców. Kiermasz został podzielony na dwie części kiermasz dla uczniów który odbył się w godzinach do południa oraz kiermasz po południu dedykowany dla rodziców, gości. Nasi uczniowie i goście podczas obu wydarzeń mogli nabyć przepiękne własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne m.in. breloczki, wieńce, stroiki, aniołki, renifery oraz przepyszne wypieki w postaci ciast, ciasteczek, pierniczków. Podczas kiermaszu można było również napić się gorącej czekolady a po południu również herbaty świątecznej wykonanej przez naszych uczniów przy wsparciu rodziców. Po południu można było również skorzystać z foto budki w świątecznym klimacie i malowania twarzy które oferowała mama jednej z naszych uczennic. Czas na kiermaszu umilała świąteczna muzyka.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrane pieniążki nadal się liczą więc jak będziemy gotowi to podamy jaką kwotę udało nam się w tym roku uzbierać.
Z tego miejsca serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom nauczycielom którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu i znaleźli czas na zrobienie słodkich wypieków, stroików, kartek, bombek i innych  przepięknych i oryginalnych choinkowych ozdób, a także wszystkim tym, którzy te ozdoby zakupili i wsparli tym samym działalność samorządu który działa na rzecz społeczności uczniowskiej w naszej szkole i będzie mógł realizować nowe inicjatywy i pomysły w tym i kolejnym roku szkolnym.


PRACOWITY GRUDZIEŃ

W oczekiwaniu na Święta uczniowie klasy 1B już w Mikołajki rozpoczęli przygotowania. Podczas wspólnej zabawy, w trakcie której rozwiązywali zagadki, rebusy i zadania stworzyli mikołajkowe plakaty. Wspólna praca wniosła wiele radości. Uczniowie umiejętnie podzieli się zadaniami w pracy grupowej, chociaż taki sposób pracy był dla nich nowy. W kolejnym tygodniu z zapałem przystąpili do ozdabiania pierników i wykonania ozdób na szkolny kiermasz. Towarzyszyli im Rodzice, którzy nie tylko współuczestniczyli w procesie tworzenia, ale chętnie dołożyli swoją „cegiełkę” na rzecz szkoły. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, za zaangażowanie w organizację Świątecznego Kiermaszu.


MIKOŁAJKI W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

W grudniu klasy 2b i 2c rozszerzały wiedzę techniczną i programowanie w pracowni Laboratorium Przyszłości. Mali programiści stworzyli swoje pierwsze ruchome konstrukcje, które reagowały na zapisane przez nich polecenia. Poruszali robotami DASH, a także zamienili się w pomocników świętego Mikołaja i rozwozili prezenty Pociągiem Intelino, który zaprogramowali bez użycia dodatkowego sprzętu, a mimo to sprawili, że słodkie upominki dotarły do wszystkich dzieci w szkole.
Budowanie, kodowanie i tworzenie nowych robotów dały uczniom możliwość zdobycia nowej wiedzy, którą chętnie wykorzystają podczas innych zajęć.


GRA MIKOŁAJKOWA

 W dniu 6 grudnia w naszej szkole w związku z Mikołajkami Samorząd Uczniowski zorganizował dla naszych uczniów wyzwanie w postaci Gry Mikołajkowej z kodami QR. Zadaniem uczniów z klas 4-8 było odszukać ukryte na korytarzach szkolnych kody i wykonać zadania w nich ukryte związane ze świętami. Wśród zadań były m.in. świąteczne łamigłówki matematyczne, układanka świąteczna, poszukiwania zaginionych reniferów czy quiz. Uczniowie po odszukaniu kodów i wykonaniu zadań mieli za zadanie przesłać rozwiązania liczył się czas i poprawność odpowiedzi. Wśród nadesłanych rozwiązań najwięcej poprawnych odpowiedzi uzyskały:

 • Zuzanna Mikołajczak klasa 7B
 • Natalia Skiba klasa 7B

Wyróżnienia za udział w zabawie otrzymali:
Barbara Syska klasa 4C, Milana Fedoryshina klasa 5C, Zuzanna Karolczak klasa 5C, Łukasz Gintrowski klasa 5C

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek i pamiątkowy dyplom

Gratulujemy zwycięzcom i uczniom którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy.


MIKOŁAJKI W MUZEUM NARODOWYM

6 grudnia dzieci klasy 2b wzięły udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Uczniowie poznali historię Świętego Mikołaja. Dowiedzieli się dlaczego został świętym i jakie czynił cuda. Zgodnie z wybraną tematyką dzieci skupiły się na dziełach związanych z postacią świętego biskupa z Miry. Barwne opowieści o cudownym życiu Mikołaja przybliżyły im tę wyjątkową postać i pozwoliły zrozumieć główne przesłanie świętego, jakim jest radość dzielenia się z innymi. Na koniec wszyscy zostali obdarowani drobnymi upominkami. W czasie zajęć plastycznych w szkole dzieci wykonały prace przedstawiające współczesnego Mikołaja. Były to wspaniale spędzone Mikołajki!


MIKOŁAJKI W MUZEUM ILUZJI

Klasy 5a i 5c 6 grudnia udały się do Muzeum Iluzji. Doświadczyliśmy niezwykłych wrażeń podczas zwiedzania-eksperymentowania, mogliśmy rozwiązywać łamigłówki. Podczas pokazu Magika poddane zostało w wątpliwość to, co widzą nasze oczy. Połączenie nauki i zabawy wywołało na naszych twarzach uśmiech i dostarczyło nam dużo emocji.


ANDRZEJKI

W dniu 29 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przy współpracy z uczniami zorganizował coroczny Kiermasz Wróżb Andrzejkowych w auli szkolnej. Uczniowie mogli skorzystać z kilkunastu przygotowanych stoisk. Wśród atrakcji oferowanych podczas kiermaszu królowały: tatuaże, malowanie twarzy, warkoczyki, bransoletki,  wróżby, losowania, rzuty do kubeczków tarczy i kosza, koło fortuny oraz różnorodne słodkie wypieki w formie ciast, ciasteczek z wróżbami, pierniczków.  Odwiedzający mieli w czym wybierać i świetnie się bawili. Zebrane podczas kiermaszu środki zasiliły skarbonkę SU dzięki czemu możemy realizować kolejne inicjatywy dla społeczności szkolnej w tym roku. Za wsparcie i tak liczne przybycie serdecznie dziękuję Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.


WYJŚCIE DO ROGALOWEGO MUZEUM POZNANIA

30 listopada dzieci klasy 2b udały się na Stary Rynek, aby podziwiać Ratusz i piękne kamieniczki. Stąd wyruszyły do mieszczącego się niedaleko Rogalowego Muzeum Poznania, żywego centrum poznańskiej tradycji i kultury. W kameralnej, swobodnej atmosferze uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Warsztaty dały także możliwość zapoznania się z historią Poznania, elementami gwary poznańskiej oraz wysłuchania legendy o św. Marcinie.  Na zakończenie wszyscy otrzymali Certyfikaty Rogalowego Czeladnika. Wycieczka dostarczyła dzieciom  niezapomnianych przeżyć i wrażeń.


WYCIECZKA DO LABORATORIUM MIKROBIOLOGII
ORAZ PUNKTU POBRAŃ

29 listopada uczniowie klasy 3d mieli okazję poznać specyfikę pracy Laboratorium Mikrobiologii. Warsztaty odbyły się dzięki uprzejmości Pani Anny Wawrzyniak – mamy naszego ucznia. Dzieci przeprowadziły proste doświadczenia, wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą wirusów i bakterii, poznały fachowe słownictwo oraz elementy wyposażenia niezbędne do pobierania i przechowywania próbek. Po części warsztatowej klasa udała się do Punktu Pobrań, gdzie została zapoznana z procedurą rejestracji. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w gabinecie, w którym pokazano uczniom sposób pobierania krwi oraz zademonstrowano specjalistyczne urządzenie do skanowania żył. Do szkoły dzieci wróciły z pamiątkowymi dyplomami i pełne wrażeń.


„BRUDAS I KOTKI”

Uczniowie ze świetlicowego koła teatralnego „Metamorfoza” przygotowali i wystawili przedstawienie kukiełkowe pt.: „Brudas i kotki”.


ZAJĘCIA W ,,LABORATORIUM WYOBRAŹNI”

21 i 22 listopada 2023 r. klasy 2a, 2b, 3a, 3b i 3d uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Uczniowie w ,,Laboratorium Wyobraźni” brali udział w trzech zajęciach. Pierwsze warsztaty z wykorzystaniem technologii długopisów 3D stworzyły okazję do wykorzystania swojej kreatywności i umiejętności projektowania ozdób świątecznych. Efektem pracy dzieci były piękne, kolorowe modele choinek, bałwanków czy gwiazdek.
Drugie zajęcia  pomogły zgłębić uczniom tajemnice niezwykłych cech wody. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jakie właściwości fizykochemiczne ma woda i jak ta substancja wpływa na świat przyrody. Podczas wykonywania doświadczeń wielokrotnie zaskakiwani byli ich wynikami.
Podczas trzecich warsztatów pt. ,,Zapytaj żuka co piszczy w trawie” , uczniowie wspólnymi siłami budowali piramidę troficzną obrazującą ogrom powiązań pomiędzy różnymi organizmami i środowiskiem przyrodniczym, w którym występują. Na koniec odkryli jakie znaczenie w tej piramidzie ma człowiek i jego działania.
Zajęcia wszystkim uczniom bardzo się podobały. W ich głowach na długo pozostaną ważne i ciekawe informacje.


EKSPERYMENTY w 3d

Lubicie eksperymenty? My również! Tworzymy buchające lawą wulkany, obserwujemy znikające kolory, uciekający pieprz, magiczny ogień i tańczący olej. Udowadniamy, że butelka potrafi sama napompować balony, bańki lubią wskakiwać w inne bańki, a zwykła zakrętka decyduje, czy woda sączy się przez dziurki, czy nie. Świetnie się bawimy, ale przede wszystkim zdobywamy wiedzę, rozwijamy swoją pomysłowość, samodzielność, zdolności i twórcze myślenie. Zachęcamy do obejrzenia naszych zdjęć. Niedługo zamieścimy kolejne.


WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć przygotowania do świąt! Kierując się tą maksymą klasa 3d zorganizowała w swojej sali świąteczną pracownię i zwykłe kieliszki zmieniła w arcydzieła. Warsztaty odbyły się dzięki zaangażowaniu Pani Anny Rożek, która podzieliła się z nami swoją wiedzą, umiejętnościami, wspierając proces twórczy krok po kroku. Nieskromnie stwierdzamy, że nasze świeczniki są przepiękne!


TURNIEJ GIER STRATEGICZNYCH

28 listopada odbył się w naszej szkole Turniej Gier Strategicznych. Udział w nim wzięli zwycięzcy rozgrywek klasowych ze wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej. Atmosfera konkursu była wspaniała – wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami oraz wysoką kulturą gry. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i gratulujemy wybitnych osiągnięć.


SUKCESY UCZNIA z klasy 4a

Uczeń naszej szkoły Mikołaj Ruła z klasy 4a trenuje zapasy w klubie KS Sobieski już trzeci rok. Na trening uczęszcza 3 razy w tygodniu. We wrześniu zdobył dwa brązowe medale na zawodach międzynarodowych z Cyklu Józefa Tracza/ Grand Prix Piątkowa w Poznaniu, oraz na Mistrzostwach Województwa Lubuskiego w Żarach. W minioną z sobotę zajął drugie miejsce w Swarzędzu w IV Memoriale Zdzisława Schneidera. Niebawem jedzie na kolejne poważne zawody do Wrocławia. W swojej domowej kolekcji ma już 19 medali zdobytych na różnorodnych turniejach zapaśniczych. Sport jest największą pasją Mikołaja.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów