DZIEŃ MATKI W ŚWIETLICY
26 maja Świetliczaki obchodziły Dzień Matki z tej okazji wszystkie dzieci przesyłają dla swoich Mam serca pełne miłości.
„NAUKA POSZŁA W LAS …”
Tym razem to znane powiedzenie miało zupełnie inne znaczenie. W kwietniowy czwartek klasa 3c pogłębiała swoją wiedzę o lesie z zaproszonym gościem. Zajęcia były podsumowaniem projektu „Las znany i nieznany-o czym szumią drzewa” i poprowadził je Pan Leśnik, który prywatnie jest tatą naszego ucznia.
Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy leśnych opowieści, oglądaliśmy zdjęcia zwierząt i roślin, których widok nie jest codziennością podczas leśnych spacerów. Padło też wiele pytań na które uzyskaliśmy ciekawe odpowiedzi. Las ma wiele tajemnic i część z nich została przez nas odkryta. Przeprowadzone zajęcia uporządkowały nam poznaną leśną wiedzę więc z dużą wprawą wykonaliśmy makiety lasu.
Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi Walczewskiemu za przygotowaną ciekawą lekcję oraz poświęcony nam czas. Pan Paweł na co dzień pracuje w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Zajmuje się sporządzaniem planów urządzania lasu, czyli inwentaryzacją lasów i określania sposób gospodarowania w tych lasach. Sporządza też plany ochrony parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych.
„POZNAJ FASCYNUJĄCY ŚWIAT GENETYKI!”.
Uczniowie i uczennice klasy 5c, mieli okazję wziąć udział w projekcie Instytutu Genetyki Człowieka, Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z fascynującym światem komórek, genów i DNA, oraz ich rolą jaką pełnią w codziennym życiu.
SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY
Jakiś czas temu w naszej szkole odbył się ostatni etap szkolnego konkursu geograficznego „Świat na mapie”. Miał on formę teleturnieju, w którym wzięli udział tylko najlepsi. W wyniku postępowania konkursowego następujące miejsca na podium zajęli:
I miejsce Stanisław Ukleja
II miejsce Bartosz Sepioło
III miejsce – Antonina Krawczak
Gratulujemy!
Jolanta Maluda i Wojciech Wróblewski
WARSZTATY DLA KLAS 8
W czwartek 27.04.2023 dwie losowo wybrane klasy ósme uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez CDZDM. Pani Magdalena Borak (doradca zawodowy) odwiedziła naszą szkołę i poprowadziła warsztaty „Jak wybrać szkołę, by dobrze zaplanować ścieżkę edukacyjno-zawodową”. Udział w tych zajęciach był doskonała okazją do tego, by przygotować się do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, która zbliża się wielkimi krokami.
WARSZTATY BIBLIOTECZNE
18 kwietnia uczniowie klasy 2d wybrali się na warsztaty do filii Biblioteki Raczyńskich, która mieści się w Domu Kultury na osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Dzieci dowiedziały się jak wygląda droga książki od pomysłu, który zrodzi się w głowie autora do momentu pojawienia się w bibliotece. Wzięły udział w quizie odpowiadając na pytania związane z tematem warsztatów, wysłuchały fragmentu książki „Mama Mu w bibliotece”, a potem stworzyły własne książeczki. Warsztaty były bardzo pouczające, a atmosfera wspaniała.
ZAJĘCIA TERENOWE I WARSZTATY KREATYWNE
W OGRODZIE BOTANICZNYM
17 kwietnia uczniowie klasy 2a wybrali się na zajęcia złożone do Ogrodu Botanicznego. Hasłem przewodnim było: „ Zwierzęta w Ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie”. Przygoda rozpoczęła się od zajęć na terenie ogrodu. Dzieci , wyposażone w odpowiedni sprzęt, wyruszyły na poszukiwania zwierząt, które zamieszkują ogród. Uważnym obserwatorom udało się zobaczyć różne gatunki ptaków, a także usłyszeć ich piękny śpiew, obwieszczający wszystkim nadejście wiosny. Duże zainteresowanie wzbudziły budki lęgowe ptaków, ale przede wszystkim misternie zbudowane gniazdo szerszeni. Na spotkanie z dziećmi licznie stawiły się ogrodowe ślimaki, a wśród nich stary bywalec wszystkich ogrodów – ślimak winniczek, a także zatoczek i wstężyk ogrodowy. W zmąconych wodach stawu udało się także dostrzec… złotą rybkę, czyli karasia ozdobnego. Po zajęciach terenowych odbyły się warsztaty plastyczne. Każdy uczeń wykonał wiewiórkę, wykorzystując do tego przede wszystkim naturalne materiały. Wszystkim wiewióry udały się wspaniale! Zresztą oceńcie sami w fotorelacji.
WIELKANOCNA GRA STRATEGICZNA
5 kwietnia wszystkie klasy drugie wzięły udział w kolejnej grze strategicznej – tym razem dzieci poszukiwały Pana Rabitta, uprowadzonego przez złośliwy Gang Kurczaków, które chciały być jedynymi i najważniejszymi symbolami nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Uczniowie przeszukiwali teren wokół szkoły, rozwiązując zagadki i wykonując zadania. Nasi detektywi świetnie poradzili sobie z kołem szyfrującym, kryptekstem, zadaniami matematycznymi, odnaleźli ukrytą w Gazecie Zajączkowskiej wiadomość oraz rozwiązali krzyżówkę. Po zdobyciu wszystkich poszlak udało im się odkryć miejsce przetrzymywania Pana Rabbita. Święta zostały uratowane, a dzieci obdarowane słodkimi upominkami.
ANATOMIA MAŁEGO CZŁOWIEKA
Uczniowie klasy drugiej d wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Anatomia małego człowieka – co mam w środku?” Młodzi naukowcy poznali budowę poszczególnych organów naszego organizmu oraz mechanizmy funkcjonowania wszystkich układów. Uczniowie brali udział w dyskusjach o sposobach odżywiania oraz metodach dbania o zdrowie i dobrą kondycję. Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie z pracownikiem PCK i zdobycie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.
WARSZTATY WIELKANOCNE W ŚWIETLICY
Przed Świętami Wielkanocnymi, 3 kwietnia odbyły się w świetlicy warsztaty wielkanocne z siania rzeżuchy oraz wykonywania pięknych pisanek.
WARSZTATY CERAMICZNE
3 kwietnia klasa 2 d uczestniczyła w warsztatach ceramicznych. Przeprowadziła je pani plastyk, która na co dzień realizuje zajęcia artystyczne z dziećmi. Prywatnie jest mamą naszej uczennicy. Uczniowie poznali zasady pracy z gliną oraz narzędzia potrzebne do zdobienia. Powstały prawdziwe arcydzieła sztuki użytkowej. Pojawiły się nawet głosy, że była to najlepsza lekcja w życiu małych artystów. Serdecznie dziękujemy pani Ewie Krajewskiej za poświęcony czas, edukację i wspaniałą zabawę.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ORZEŁ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ”
30 marca 79 uczniów klas 1-3 wzięło udział w konkursie Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej. Każdy z testów składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. Skala trudności pytań konkursowych pozwalała każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Pytania konkursowe sprawdzały wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej i społecznej. Wyniki zastaną ogłoszone do 9 czerwca.
SPOTKANIE Z PISARZEM
Panem Łukaszem Wierzbickim
Dnia 27 marca Świetliczaki gościły znanego pisarza P. Łukasza Wierzbickiego autora m.in. Dziadka Niedźwiadka, Afryka Kazika i wielu innych czytanych przez dzieci powieści. Spotkanie obfitowało w dużą dawkę humoru, przeplatanego wiedzą o wielu krajach a nawet informacjami o budowie…kajaku. Dobrych wrażeń było wiele, jak i śmiechu i radości. Świetliczaki także miały możliwość zdobycia autografu pisarza oraz zakupu jego książek.
„MIĘDZY NAMI I KULTURAMI”
MIĘDZYKULTUROWE WARSZTATY PLASTYCZNO-TECHNICZNE W SIEDEMNASTCE
24 marca odbyło się pierwsze, z dwóch, spotkanie w ramach międzykulturowego warsztatu pod hasłem „Między nami i kulturami”. Uczestniczyło w nim 14 dzieci, po 7 uczniów z Polski i Ukrainy. Warsztat był podzielony na trzy segmenty tematyczne: „Wełkydeń czyli Wielkanoc”, „Ostatki i Maslenica” oraz „Bazie i palmy”.
W ramach warsztatu dzieci wzajemnie poznawały siebie i swoją rodzimą kulturę. Opowiadały o strojach ludowych, przygotowaniach do Wielkanocy i Wełkydnia, o tradycjach związanych z okresem przedświątecznym, baziach i palmach, i świątecznym. Wymieniały zwyczaje panujące w swoich ojczyznach, znajdowały podobieństwa i różnice. Opowiadały o strojach ludowych bądź odświętnych, gałązkach palmy lub wierzby bądź wiązanka żywych i suszonych roślin przygotowywana przed Wielkanocą. Podobnie jak w Polsce, na Ukrainie króluje tradycja pisanek wielkanocnych. Całe rodziny zdobią kolorowe jajka na wielkanocne stoły i do koszyczków. Dlatego w ramach warsztatów, dzieci wykonały własne pisanki – miały do dyspozycji jajka styropianowe i kolorowe tasiemki, kwiatki, zajączki, listki pasmanteryjne oraz szpileczki. Do kolorowych pisanek wykonały również palemki z papieru.
Pierwsze spotkanie warsztatowe wniosło wiele pozytywnych emocji i energii, dziecięcy śmiech i gwar rozmów podczas prac plastycznych nastrajał do lepszego poznawania siebie nawzajem. Oto krótka fotorelacja z naszego spotkania:
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
W dniu 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy bardzo kolorowo powitanie wiosny obchodząc EKO Dzień Wiosny. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez uczniów i nauczycieli z Samorządu Uczniowskiego. Na naszych uczniów w tym dniu czekały różne zadania do wykonania m.in:
- Klasowe wyzwanie przebranie za Panią Wiosnę i wiosenny kolorowy pokaz mody
- Wykonanie przez klasy 1-3 oraz 4-8 „Zabawki z recyklingu”
- Ubranie kolorowych skarpetek nie do pary w ramach solidarności z osobami z Zespołem Downa.
Nasi uczniowie przeszli samych siebie wykazując się ogromną kreatywnością tworząc bardzo pomysłowe projekty „Zabawek z recyklingu” oraz Pani Wiosny. Nasze Jury konkursowe miało nie lada wyzwanie wybierając spośród wielu kreatywnych i wielobarwnych pomysłów te zwycięskie.
W konkursie na najatrakcyjniejszy strój Pani Wiosny zwyciężyły następujące klasy:
1 miejsce – 3b i 7b
2 miejsce – 2d i 8d
3 miejsce – 3c i 4a
Voucher na „dzień bez pytania” otrzymała klasa 8a – za 4 miejsce.
Konkurs na zabawkę z recyklingu był bardzo trudny dla jury. Ciekawych, pomysłowych, pracochłonnych, sprawiających przyjemność zabawek, było znacznie więcej, niż nagród, jakimi dysponowaliśmy.
Jury przyznało następujące nagrody:
1 miejsce ex aequo – 1b, 1c, 2c, 2d, 3c i 7b
2 miejsce – 6a
3 miejsce 6d.
Voucher na „dzień bez pytania” otrzymuje klasa 8e – za 4 miejsce.
Klasa 2b otrzymała specjalne wyróżnienie za wyjątkowe stroje Pani Wiosny i pomysłowe zabawki.
Dziękujemy serdecznie uczniom, wychowawcom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie i pracę włożoną w kolorowy Dzień wiosny w naszej szkole.
BADANIE WŁAŚCIWOŚCI ALKOHOLU ETYLOWEGO
W ostatnim czasie uczniowie klas 8 pracowali laboratoryjnie, wykorzystując fartuchy i okulary, które zostały zakupione z programu ” Laboratoria Przyszłości”. W ramach zajęć chemii badali właściwości fizyczne i chemiczne alkoholu etylowego. Młodzi adepci bardzo dobrze radzili sobie z powierzonym zadaniem i z niezwykłym skupieniem badali zjawisko kontrakcji czy proces denaturacji.
Wojciech Wróblewski
KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY 2023
W czwartek 16 marca 105 uczniów wzięło udział w konkursie Kangur Matematyczny 2023. Uczestnikami byli uczniowie klas 2 – 8. Po 75 minutach intensywnego głowienia się z zadaniami uczestnicy otrzymali brelok – układankę. Organizator udostępni wyniki szkole w terminie do 5-ciu tygodni. Wyniki konkursu zostaną przekazane przez nauczycieli matematyki.
WARSZTATY MATEMATYCZNE W KLASACH 4c i 6c
Z okazji Dnia Liczby Pi klasa 4c wzięła udział w warsztatach matematycznych „Ulubione figury Archimedesa”, podczas których mogli zobaczyć, że matematyka otacza nas dookoła, a wielokąty foremne można spotkać nawet… pod stopami! Podczas części praktycznej uczniowie w zespołach układali parkietaż z otrzymanych kafelków.
Klasa 6c również poznała wielokąty foremne, a także ich przekątne, ale w postaci haftu matematycznego. Uczniowie analizowali swoje prace i w gąszczu kolorowych odcinków z nici dostrzegali znane im figury. Policzenie wszystkich przekątnych to niełatwe wyzwanie, gdy wielokąt ma coraz więcej boków i w konsekwencji coraz więcej przekątnych, ale szóstoklasiści podołali temu zadaniu, gdy odkryli matematyczny przepis na liczbę przekątnych. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na gazetce na drugim piętrze.
Opiekun: Angelika Ciołek
DZIEŃ LICZBY PI
14 marca świętowaliśmy Dzień Liczby Pi. Tego dnia można było zobaczyć uczniów (jak również nauczycieli) z przypiętymi kotylionami z liczbą pi.Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem w akcji z kotylionami. Aż w siedmiu klasach 100% uczniów miało przypięty kotylion!
Klasy 4-8 wzięły udział w warsztatach matematycznych, podczas których uczniowie mierzyli okrągłe przedmioty, a po wykonaniu eksperymentu dostrzegali pewne zależności i odkrywali czym jest ta tajemnicza liczba pi.
Liczba Pi związana jest z okręgami i kołami, dlatego uczniowie mogli wziąć udział w konkursie „Rysunek kołem malowany” i wykonać prace plastyczne za pomocą figur narysowanych cyrklem. Kreatywności uczniom nie brakowało – miśki, psiaki czy piękne wzory z kół pojawiły się na pracach.Rysunki uczniów można zobaczyć na gazetce na drugim piętrze.
W konkursie „Rysunek kołem malowany” zwyciężyli następujący uczniowie:
klasy 4:
- miejsce – Filip Lembicz
- miejsce – Łukasz Kanclerz
- miejsce – Jagoda Raysner
klasy 5:
- miejsce – Antoni Dołęgiewicz
- miejsce – Oliwia Zawodni
- miejsce – Hanna Tyma
klasy 6:
- miejsce – Cyprian Melka
- miejsce – Natalia Skiba
klasy 8:
- miejsce – Anna Wieczorek
Dziękujemy za ten matematyczny dzień!
Organizatorzy – nauczycielki matematyki
ZAJĘCIA LABORATORYJNE NA WYDZIALE CHEMII
W dniu 15.03.2023r. grupa 10 uczniów z klasa 8c wybrała się na Wydział Chemii UAM. Młodzi adepci chemii wykonywali tam różne doświadczenia, w wyniku których otrzymali tlen, wodór oraz sprawdzali właściwości dwutlenku węgla. Pod koniec studenci z bloku pedagogicznego wykonali eksperymenty, uzyskując te same gazy jak uczniowie, jednak w wyniku bardziej skomplikowanych reakcji chemicznych.
DNI NAUKI W KLASACH I-III
W dniach 9-10 marca 2023 roku w klasach I -III odbyły się Dni Nauki. W tym roku były one związane z 550. rocznicą urodzin naszego wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika i przypadającym rokiem kopernikańskim. W czasie realizacji zadań uczniowie zapoznali się z najważniejszym odkryciem Kopernika oraz brali udział w zajęciach w mobilnym Planetarium, w którym mogli obejrzeć seans pt. ,,Pierwsze kroki w kosmosie” na temat planet naszego Układu Słonecznego.
Podobnie jak w ubiegłym roku skorzystaliśmy z propozycji uczniów klas siódmych i ósmych , którzy przeprowadzali dla nas ciekawe doświadczenia fizyczno- chemiczne np. nurek, wybuchający wulkan, samopompujący się balon.
Dniom Nauki towarzyszyła wystawa prac wykonanych w ramach konkursu plastycznego,, Rok Mikołaja Kopernika”. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. W konkursie wzięło udział 47 uczniów. Wykonali oni prace w kategoriach: portret Mikołaja Kopernika, Układ Słoneczny oraz pojazd kosmiczny. Wszyscy mogliśmy podziwiać wspaniałe efekty twórczej pracy uczniów, w której wykorzystali różnorodne materiały i stworzyli imponujące przestrzenne formy swoich dzieł. Doceniając olbrzymi wkład pracy dzieci, postanowiliśmy nagrodzić wszystkich uczestników. Na poziomie klas, w każdej kategorii przyznano nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom klas I-III i ich wychowawczyniom za aktywny udział w tegorocznych Dniach Nauki. Dziękujemy kolegom ze starszych klas i panu Wojtkowi Wróblewskiemu za przygotowanie dla nas ciekawych eksperymentów. Liczymy na równie interesujące zajęcia w przyszłym roku.
Organizatorki: Joanna Bródka, Hanna Ławniczak, Klaudia Ptak
WIZYTA NA WYSTAWIE LEGO
8 marca z okazji DNIA KOBIET klasy 4a i 4c odwiedziły wystawę Lego. Na 2500 m² zobaczyliśmy ponad 1000 lat Historii Polski i ponad milion klocków LEGO®. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich ożywały heroiczne starcia bohaterów, których losy przedstawiono na makietach, filmach, nagraniach audio, wizualizacjach, iluminacjach. Zwiedzanie wystawy ubogacały m.in. gogle wirtualnej rzeczywistości, interaktywna trąbka hejnalisty, czujnik ruchu do sterowania światłem, czy ster do zmiany pogody na ekranie.
WYJŚCIE DO TEATRU
Dnia 1 marca br. klasy siódme i ósme naszej szkoły wybrały się do teatru na przedstawienie pt. ,,Dziady cz. 2″ – inscenizację dramatu Adama Mickiewicza. Uczniom bardzo podobał się spektakl. Była to także dobra okazja do powtórki przed egzaminem dla ósmoklasistów.
ŚWIĘTUJEMY ROCZNICĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
Pod koniec lutego świętowaliśmy kolejną rocznicę zakończenia POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO. Ważne wydarzenia historyczne ukazane zostały w sposób niekonwencjonalny – zapoznaliśmy się z tematem oglądając filmiki z Lego. Nie obyło się bez piosenek, tańca i przypomnienie przebiegu tego powstania. Gratulujemy klasom 5d i 4a, które włożyły dużo wysiłku, aby ten piękny apel mógł przybliżyć uczniom naszej szkoły tematykę tego ważnego dla nas, mieszkańców wielkopolski, wydarzenia.
ARENA ZAWODÓW
Jak przygotować smaczny deser, skonstruować i zaprogramować robota, zrobić dobrą fotografię czy zaplanować kampanię reklamową czy zaprojektować ogród? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli uzyskać uczniowie klas 8, którzy uczestniczyli w targach szkolnictwa zawodowego i technicznego „Arena Zawodów”.
Na dwunastu wyspach zawodów w poszczególnych branżach prezentowane będą różne kierunki kształcenia. Dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcyjnych pokazów oraz zadań praktycznych związanych z określonymi zawodami. Ideą imprezy było przedstawienie ich w taki sposób, by uczeń sam mógł odnaleźć się w tym, co najbardziej mu odpowiada.
Akcja była adresowana do ósmoklasistów kończących szkołę podstawową, przed którymi stoi decyzja o wyborze dalszej drogi edukacji.
Zachęcamy do zajrzenia tu: zawodowcy.poznan.pl/
PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA
Dnia 21 lutego 2023 r. w klasach pierwszych odbyły się warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas warsztatów uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych oraz zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy, czyli do momentu przyjazdu karetki. Szkolenie dzieci obejmowało poznanie wszystkich etapów takiej pomocy: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wzywanie pomocy.
WIZYTA W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM
Uczniowie klas VII wraz z opiekunami pojechali 21 lutego do Urzędu Marszałkowskiego
w Poznaniu aby przeżyć ” żywą lekcję wiedzy o społeczeństwie”. Zagadnienia z zakresu samorządu terytorialnego stanowią integralną część poznawania społeczeństwa obywatelskiego. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu Społeczeństwo obywatelskie.
Na początku wizyty uczniowie zostali zapoznani z zakresem zadań realizowanych przez Urząd Marszałkowski. Spotkanie odbywało się na sali sesyjnej. Uczeń Adam z klasy 7B wcielił się
w rolę przewodniczącego sejmiku woj. wielkopolskiego, natomiast pozostali uczniowie byli radnymi wojewódzkimi. Zajęcia były bardzo atrakcyjnie i aktywnie prowadzone. Uświadomiły uczniom wagę pracy radnych wojewódzkich i całego Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkową atrakcją był widok na cały Poznań z 7 piętra.
Po zajęciach uczniowie zwiedzali budynek Urzędu Marszałkowskiego, który jest bardzo nowoczesny. Wycieczka była bardzo udana, spełniła nie tylko cele edukacyjne związane
z kształtowaniem postawy obywatelskiej ale dała szansę na zacieśnienie realizacji koleżeńskich miedzy uczniami. Na koniec spotkania każdy uczeń utrzymał upominek.
KONCERT WALENTYNKOWY
24 lutego mieliśmy okazję uczestniczyć w charytatywnym Koncercie Walentynkowym, który odbył się w szkole muzycznej na ul. Solnej w Poznaniu.
W tym roku klasy 6C, 5D, 4B, 5A mogły zobaczyć artystów, muzyków, dyrygentów, aktorów – rówieśników. Wysłuchaliśmy świetnie wykonanych utworów w nowych aranżacjach i choreografii. Wszystko przygotowali uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej.
Idea koncertów zrodziła się wśród sympatyków fundacji Mam Marzenie. Występ zaskoczył nas swoją autentycznością, a czas spędzony na widowni wydał się za krótki.
Planujemy spotkać się tam za rok i przeżyć jeszcze raz te emocje.
Agnieszka Stempniak
DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY
Zdrowo-kolorowo zaczynamy dzień
8 marca, w Dzień Kobiet, wszystkie „Małe Kobietki” zostały zaproszone na śniadanie. Miały okazję same skomponować sobie zdrowe kanapki, popijając smacznym kakao. Po śniadaniu wszystkie dziewczynki otrzymały drobne upominki pomocne w usprawnieniu motoryki małej.
FESTIWAL NAUKI
Polski Dzień Nauki to coroczne święto, które odbywa się w Polsce 19 lutego. Dzień ten jest poświęcony uznaniu osiągnięć polskich naukowców, oraz inspirowaniu młodych ludzi do kariery w tej dziedzinie . Jest to dzień, w którym specjaliści, badacze i pedagodzy spotykają się, aby zaprezentować swoją pracę i podzielić się swoją wiedzą z opinią publiczną.
W naszej szkole również świętowaliśmy to wydarzenie 17 lutego. Dzień ten obfitował w wiele niespodzianek. Pierwszą atrakcją był pokaz mody, w którym każda klasa prezentowała jedną osobę przebraną za wybranego naukowca. Można było rozpoznać wśród nich znanych naukowców, ale także tych pracujących w dzisiejszych czasach. Kolejną niespodzianką było zatańczenie przez chętnych uczniów i nauczycieli Wednesday Dance – znanego TikTokowego układu na całym świecie. Występy młodych jak i starszych zostały nagrodzone dużymi brawami. Kolejno klasy od 4 do 8 zostały zaproszone przez prowadzących całe wydarzenie – Panią Agnieszkę Stempniak oraz Pana Wojciecha Wróblewskiego na pokazy i warsztaty w auli szkoły. Podczas tych spotkań uczniowie mogli zobaczyć m.in. spektakularne spalanie magnezu, chemiczną lokomotywę, pokazanie i wytłumaczenie czym jest opływowość kształtu, własnoręczne wykonanie wstęgi Möbiusa czy też doświadczenia z ciekłym azotem. Pożegnalną atrakcją był pokaz tańczących robotów.
Serdeczne podziękowania należą się organizatorom całego wydarzenia: p. Agnieszce Stempniak, p. Danucie Ferfet, p. Angelice Ciołek, p. Mirosławowi Matuszakowi oraz p. Wojciechowi Wróblewskiemu. Ponadto dziękujemy za pomoc uczniom klas 6-8 oraz naszym wspaniałym absolwentom.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podczas Festiwalu Nauki uczniowie wykonywali 4 zadania, a były nimi m.in. wykonanie gazetki bądź plakatu na podstawie astronomicznej tematyki, która była ukryta w QR kodzie czy też przebranie całej klasy jako naukowców. Miło mi ogłosić, że po naradach komisji uzyskano następujące rezultaty:
I miejsce – klasa VII b
II miejsce – klasa VIII d
III miejsce – klasa VI b
Serdecznie gratulujemy!
Notatkę wykonali: Aleksandra Zielińska, Kalina Borucka, Anna Dukarska, Adam Wiszowaty oraz p. Wojciech Wróblewski
ŚWIETLICOWA REALIZACJA PROJEKTU
” POCZYTAJ MISIOWI”
W tym miesiącu Misiowi czytały Amelia Kaczmarek i Kinga Kolanoś.
Miś jak zawsze z uwagą słuchał bajek wybranych przez dziewczynki.
ŚWIETLICOWE PRZEDSTAWIENIE
Po raz kolejny Świetliczaki zaangażowały się z wielkim entuzjazmem w przedstawienie ” Na straganie …” będącego częścią projektu ” W zdrowym ciele, zdrowy duch” Dnia 28.02 świetlicę opanowały marionetki smacznych warzyw, które …skończyły w zupie.
DZIECIĘCY APEL O POKÓJ
24 lutego przypadała pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. To tragedia, którą trudno zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Temat jest im, jednak dobrze znany, bo w wielu klasach w sąsiednich ławkach zasiedli uczniowie z Ukrainy. Dziś nasza społeczność szkolna klas I-III przyłączyła się do inicjatywy muzycznego protest przeciw przemocy w Ukrainie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Drzewo pokoju”. Piosenka niesie za sobą uniwersalne przesłanie, a jej tekst przygotowano w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. Jako pierwsze „Drzewo pokoju” wykonały dzieci z poznańskich szkół. Polską wersję nagrały dzieci ze Szkoły Łejery, wersję ukraińską dzieci ze Szkoły Musicalu Erato wraz z ich ukraińskimi przyjaciółmi/gośćmi. Autorką tekstu jest Ewa Skarżyńska, a autorem muzyki poznański kompozytor Mariusz Matuszewski. Na język ukraiński tekst przetłumaczyła Switłana Bresławska, poetka i tłumaczka ukraińska.
AKADEMIA GIER CUBE W ŚWIETLICY
22 lutego Akademia gier Cube zorganizowała dla dzieci ze świetlicy gry i zabawy ruchowe. Radości nie było końca.
ŚWIETLICOWA CUKIERNIA
16 lutego w cukierni „Świetlica” , od samego rana trwały przygotowania do obchodów słodkiego dnia. Tłusty Czwartek to świetna okazja do tworzenia pączków, faworków i oponek z masy solnej. Na sam widok robiło się słodko.
DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA KLAS IV-VIII
Koniec karnawału był specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw. Z tej okazji w czwartek 16 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Podczas pierwszej po pandemii zabawy wspaniale bawili się uczniowie klas 4 – 8. Muzyka, dekoracje, przebrania uczniów, nastrojowe oświetlenie wprawiły wszystkich w dobry nastrój i pozwoliły oderwać się na chwilę od nauki. Wszyscy opuszczali zabawę z uśmiechem i z nadzieją na kolejną taką imprezę w naszej szkole.
ŚWIETLICA – „Niespodzianka od Walentego”
WALENTYNKI 14 LUTEGO
14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy „Walentynki”. Samorząd Szkolny już przed feriami zorganizował akcję „Poczta Walentynkowa”. W ramach tej akcji każdy z uczniów których chciał wyrazić sympatie do drugiej osoby mógł wysłać za jej pomocą walentynkę. W dniu walentynek SU dostarczał walentynki do ich adresatów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej społeczności szkolnej.
ŚWIETLICOWE POMYSŁY NA FERIE
NOWI CZYTELNICY W BIBLIOTECE
W styczniu biblioteka zyskała kilkudziesięciu nowych czytelników. Jak zwykle, pod koniec drugiego półrocza, zaproszeni zostali na lekcje biblioteczne uczniowie pierwszych klas. Dzieci zapoznały się z biblioteką, zasadami korzystania z niej, zaprezentowały swoją wiedzę na temat książek i z uwagą wysłuchały przeczytanego im opowiadania. Po złożeniu „przyrzeczenia bibliotecznego” wszyscy uczniowie zostali uroczyście pasowani na czytelnika i otrzymali z tej okazji dyplomy. Wizytę w bibliotece zakończyło samodzielne wypożyczenie wybranych książek i obietnica częstego odwiedzania biblioteki.
ZIMOWANKI – RYMOWANKI
Odrobina śniegu przed feriami zimowymi zainspirowała uczniów klasy 3c do samodzielnego rymowania i zabaw językowych podczas zajęć rozwijających. Na początku stycznia został ogłoszony klasowy konkurs na zimową rymowankę. Szybko znaleźli się chętni, a spod ich piór powstały prawdziwe literackie perełki „młodych twórców”. Bawiąc się językiem polskim uczniowie stworzyli wesołe strofy rymowanych wierszyków dołączając do nich kolorowe ilustracje. Efektem poetyckich zmagań jest klasowy tomik wierszyków.
ŚWIETLICA – ZRÓB PREZENT SAMOTNEJ BABCI
Jeszcze przed feriami, w styczniu, ruszyła akcja pomocy dla samotnych babć – pensjonariuszek DPS przy ul.Mińskiej w Poznaniu. Akcja wolontariacka była skierowana do uczniów całej szkoły. Odzew ze strony rodziców i dzieci pozwolił nam na zebranie środków higieny osobistej, pieluch oraz kosmetyków pielęgnacyjnych dla Pań.
BALIK KARNAWAŁOWY KLAS 1-3
W czwartek 19 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez uczniów. Podczas tego wydarzenia dzieci mogły wcielić się w kogoś innego, przebrać się za lubianą postać.Wszyscy uczniowie wspaniale bawili się w rytm znanych i chętnie słuchanych przebojów.Podczas balu odbywały się różnorodne zabawy taneczne, które przysporzyły wiele radości najmłodszym. Dzieci spędziły miło czas, a wspólna zabawa przyniosła dużo zadowolenia i uśmiechu.
Nasz balik karnawałowy prezentujemy w galerii.
ŚWIETLICA – DZIEŃ BABCI I DZIADKA
W drugim tygodniu stycznia chętne Świetliki wcieliły się w role reporterów. Ich zadaniem było przeprowadzenie wywiadu ze swoimi Dziadkami. W przededniu święta Babci i Dziadka wszyscy uczniowie obecni w świetlicy mogli usłyszeć nagrane na telefonie lub odczytane z kartek wywiady z szacownymi gośćmi. Nastrój podczas prezentacji wywiadów był podniosły. Każdy z gości wywiady otrzymał podziękowanie w postaci drobnego upominku.
ŚWIETLICA – DZIEŃ POPCORNU
13 stycznia, w piątek, Świetliki wybrały się na seans filmowy. Ponieważ obchodziliśmy właśnie Dzień Popcornu, nie mogło obyć się bez najpopularniejszej przekąski kinowej. Aby ją otrzymać, każdy widz miał za zadanie wykonać dla siebie kolorową tubę na smakołyk. Podczas kolorowania, klejenia i nawet po seansie – sprzątania, było bardzo radośnie i słono.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
13 stycznia w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski dla klas 4-8. Wzięło w nim udział 17 uczestników, dla których występ przed szerszą publicznością okazał się silnym przeżyciem wymagającym opanowania emocji i tremy. Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Wolska, Izabella Sporakowska-Mazur i Emilia Tateja wyłoniła najlepsze interpretacje uczniowskie w 2 kategoriach wiekowych.
Klasy 4-6
I MIEJSCE – Julia Walkowiak kl.6c
II MIEJSCE – Łucja Sztark kl.6d
III MIEJSCE – Natalia Skiba kl. 6b i Olga Jurkiewicz kl.6b (ex aequo)
Klasy 7-8
I MIEJSCE – Aleksandra Zielińska kl.7b
II MIEJSCE – Magdalena Bogucka kl.7b
III MIEJSCE – Zofia Szymańska kl. 7b
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
LEKCJA NA TEMAT SMOGU
W klasie 5a odbyła się lekcja, której tematem był: Smog w moim życiu.
W pasjonujący sposób opowiadał nam o tym pan Piotr Manowiecki- Łukaszczyk. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów, między innymi takich, że mieszkamy i uczymy się w najczystszym regionie Poznania. Usłyszeliśmy się czym jest smog, jak powstaje, jakie zagrożenia niesie. Wiele refleksji, rozmów toczyło się później na temat smogu na korytarzach naszej szkoły. Warto o tym mówić .
Mamy nadzieję, że młodzież naszej szkoły zacznie zwracać uwagę na zagrożenia wynikające ze smogu, a w przyszłości wykorzysta tą wiedzę i w ten sposób przyczyni się do dbania o naszą planetę.
WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM
3 stycznia klasa 2d wybrała się do Muzeum Narodowego. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. „Muzealny zwierzyniec”. Podczas spaceru po galerii poznawali bogatą i budzącą zachwyt kolekcję obrazów i rzeźb. Zgodnie z wybraną tematyką klasa skupiła się na dziełach, w których dostrzec można było zwierzęta, od udomowionych aż po fantastyczne, zamieszkujące sferę wyobraźni. W części warsztatowej uczniowie mieli okazję wyrazić się plastycznie poprzez stworzenie własnego dzieła.
PREZENT POD CHOINKĄ W ŚWIETLICY
We czwartek, 22 grudnia, rano, Świetliki odkryły pod choinką jakąś czerwoną paczkę. Do niej dołączony był tajemniczy list. Ciekawość dzieci sięgała zenitu, ponieważ z odkryciem zawartości prezentu musiały trochę poczekać.
Kiedy nadszedł ten moment, Pani odczytała treść tajemniczego listu, i już wszystko stało się jasne. Świetliki otrzymały prezent od Mikołaja w postaci ulubionych klocków „Plus Plus”. Tym razem, oprócz ogromnej ilości podstawowych kolorów klocków, Mikołaj dostarczył dwie paczki pastelowych i fluorescencyjnych plusów.
POKAZY FIZYCZNE NA UAM
W przeddzień Wigilii klasowych uczniowie klasy 1c wzięli udział w Świątecznych Pokazach Fizycznych na UAM.
Klimat świąt i towarzystwo zaprzęgu Mikołaja sprawiły, że zdobywanie wiedzy stało się nie tylko o wiele bardziej przyjemne ale i efektywne. Tajniki otaczającego nas Świata Fizyki przekazane w formie zabawy zadziwiały ale i zachęciły do sprawdzenia ich skuteczności.
Uczniowie byli zachwyceni i zaciekawieni, i nie mogą doczekać się kolejnego spotkania w fizycznej krainie.
GNOMOWE WARSZTATY
Jeszcze przed świętami w świetlicy odbył się warsztaty, na których Świetliki wykonywały Świąteczne gnomy.
ŚWIETLICA – POCZYTAJ MISIOWI
W grudniu Misiowi czytali:
ŚWIĄTECZNIE W BIBLIOTECE
Tradycją stało się w bibliotece wspólne tworzenie kartek świątecznych, przy dźwiękach kolęd i degustacji pierniczków.
W czasie, kiedy życzenia wysyłane są coraz częściej SMS-em, dużą radość sprawiły Rodzicom i Dziadkom kartki, „z sercem” wykonane i wręczone osobiście przez naszych uczniów.
w tym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się oryginalna „choinka biblioteczna”.
ŚWIETLICOWE ŚWIĄTECZNE BBR
Grudzień upłynął świetlicowej „Orkiestry Bumbumrurkowej” w świątecznym nastroju. Na warsztat ćwiczeń wzięliśmy kolędy. Było dość burzliwie podczas wyboru konkretnego tytułu, ostatecznie ćwiczyliśmy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” . Podczas zajęć z kolędami, aby bardziej poczuć świąteczny charakter , Świetliki poznały kolejny instrument, obok Bum Bum Rurek – dzwonki naciskowe. Całość kompozycji dopełniły janczary. Zrobiło się jakoś cieplej i świąteczniej.
ŚWIĄTECZNA GRA STRATEGICZNA
W grudniu klasy 2d i 3c podjęły się próby odzyskania obrazu Świętego Mikołaja. Złoczyńca podzielił go na 24 części.
Przez cały grudzień dzieci rozwiązywały zagadki zdobywając kolejne cyfry tajnego kodu, który uruchamiał „Maszynę Rekonstrukcji”. Uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówki, zagadki matematyczne i logiczne, rozprawiali się z zadaniami ortograficznymi, sudoku, kodowaniem i dekodowaniem, sprawdzali swoją wiedzę na temat świąt, układali domino matematyczne, bawili się w detektywa itp. Po wykonaniu wszystkich zadań udało się uzyskać kod i zrekonstruować obraz.
Kilkutygodniowy udział w świątecznej grze strategicznej przyniósł sporo radości, ale też pozwolił na ugruntowanie materiału edukacyjnego z różnych dziedzin w sposób zabawowy.
Na pamiątkę tej grudniowej zabawy dzieciom pozostały piękne albumy.
„OTWÓRZ SWOJE SERCE”
cykliczne zajęcia warsztatowe w świetlicy
SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW – PODSUMOWANIE
ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA
W tym roku szkolnym świetlica przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Wymiany Pocztówkowej”. Projekt ma na celu poznanie miejscowości i tych dużych, ale też tych małych w całej Polsce. Nasza szkolna świetlica wysłała pozdrowienia z Poznania do wielu świetlic, które zgłosiły swój udział w wymianie. Pozdrowienia otrzymaliśmy z piętnastu różnych miejsc, między innymi z dwóch różnych Bolesławców z województwa dolnośląskiego i łódzkiego, z Szydłowca, Gorzowa Wielkopolskiego, Rypina, Gdańska, Bielska Białej, Szczytna ….. i jeszcze kilku innych miejscowości.
KOLOROWY ŚWIAT CHEMII
20 grudnia dziesięcioro uczniów z klas siódmych i ósmych wraz z opiekunem, Panem Wojciechem Wróblewskim, nauczycielem chemii, zostało zaproszonych do udziału w zajęciach dotyczących kolorowej chemii, które odbyły się na Wydziale Chemii UAM na Kampusie Morasko. Wzięliśmy udział w kilku ciekawych eksperymentach, które pokazywały jak interesująca i kolorowa jest chemia. Zajęcia odbywały się w laboratorium i prowadzone były przez pracowników Wydziału Chemii. Całe wydarzenie było fantastycznie zorganizowane, każdy uczestnik sam wykonywał doświadczenia. Wracaliśmy bardzo zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę. Dziękujemy Panu Wojciechowi Wróblewskiemu za możliwość udziału w tych zajęciach.
Eliza Węclewska, VIII c
„JEDZIE POCIĄG Z DALEKA”
Nasze świetlicowe dzieci, czyli Świetliki, w połowie grudnia wybrały się w podróż pociągiem złożonym w sali komputerowej podczas zajęć robotyki. Na wzór „Expresu Polarnego” celem wycieczki stało się dotarcie do miejsca, gdzie każde dziecko czuje się szczęśliwe. Świetliki miały możliwość samodzielnie programować trasę pociągu, jego miejsca postoju, zmiany kierunku jazdy. Zabawa była wspaniała.
KABARET W ŚWIETLICY
16 grudnia odbyło się teatralne przedstawienie kabaretowe pt. „Jaś i Małgosia”. Przedstawienie miało walor edukacyjny, dotyczyło bowiem zdrowego stylu życia i odżywiania. Oprócz dzieci ze świetlicy, kabaret obejrzały zaproszone klasy wraz z wychowawczyniami.
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
W dniu 15 grudnia w naszej szkole odbył się Kiermasz Świąteczny organizowany przez Samorząd szkolny i rodziców z Rady Rodziców. Nasi uczniowie i goście podczas kiermaszu mogli nabyć przepiękne własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, przepyszne wypieki oraz napić się gorącej czekolady lub herbaty świątecznej wykonanej przez naszych uczniów przy wsparciu nauczycieli i rodziców. Po południu można było również skorzystać z foto budki w świątecznym klimacie.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
W związku z tym chcielibyśmy z ogromną radością poinformować, że na Kiermaszu Świątecznym zebraliśmy kwotę: 4900 zł!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu i znaleźli czas na zrobienie słodkich wypieków, stroików, kartek, bombek i innych choinkowych ozdób , a także wszystkim tym, którzy te ozdoby zakupili i wsparli działalność samorządu który działa na rzecz społeczności uczniowskiej w naszej szkole.
WARSZTATY WIELOKULTUROWE Z RAMIENIA UNICEF
Podczas pierwszych 2 tygodni grudnia w naszej szkole odbyły się Warsztaty Wielokulturowe z ramienia UNICEF mające na celu integrację Polskich uczniów z uczniami z Ukrainy. Warsztaty łączyły kulturę, sztukę, tradycje, muzykę i taniec obu narodów. 6 grudnia nasi uczniowie i uczniowie ukraińscy mogli skorzystać z warsztatów których tematem przewodnim było „Kolorowo na ludowo” . Uczniowie poznali zwyczaje i tradycje ludowe polskie i ukraińskie oraz mogli zobaczyć podobieństwa i różnice w strojach ludowych obu krajów. Na zajęciach warsztatowych mieli szanse wykonać własnoręcznie korale ludowe i wianek z kwiatów podstawowe atrybuty stroju ludowego. Organizatorem i opiekunem warsztatów była Pani Marlena Wawrzyniak nauczyciel wychowania fizycznego.
9 grudnia odbyły się kolejne warsztaty „Po sąsiedzku Polska i Ukraina – poznaj swojego sąsiada”. Uczniowie poznali tradycyjne symbole narodowe a podczas zajęć warsztatowych wykonali kotyliony w barwach narodowych Polski i Ukrainy oraz podkreślający integrację obu krajów polsko -ukraiński łańcuch świąteczny.
13 grudnia odbyły się warsztaty „Po sąsiedzku Polska i Ukraina kultura, sztuka taniec i muzyka”. Podczas warsztatów uczniowie poznali historię i rodzaje tańców narodowych obu krajów. Mieli szanse poznać podstawowe cechy strojów ludowych z różnych regionów Polski i Ukrainy. Poznali również kroki podstawowe Poloneza i Hopaka. Poznane kroki zostały zaprezentowane 14 grudnia podczas Tygodnia Integracji Wielokulturowej na której cała szkoła wspólnie zatańczyła Poloneza jako znak wspólnej integracji.
TYDZIEŃ WIELOKULTUROWY
warsztaty artystyczne
„Poznaj Poznań – mój i teraz także Twój region
12 grudnia odbyły się w naszej szkole warsztaty realizowane w ramach projektu integracji polsko-ukraińskiej, realizowane pod patronatem Unicef. Tego dnia przebiegały pod hasłem: „Poznaj Poznań – mój i teraz także Twój region”.
Uczestnicy mogli udać się na wirtualne zwiedzanie Ratusza oraz najważniejszych zabytków Poznania. Zobaczyli również animowany film o historii Ratusza, przypomnieli sobie „Legendę o św. Marcinie”, „Poznańskich koziołkach” oraz „Królu kruków”.
Następnie uczniowie wykonali wspaniałe widokówki, posługując się różnobarwnym piaskiem. Ta unikatowa technika bardzo przypadła uczniom do gustu. Podczas pracy uczestnicy poznali zwroty z gwary poznańskiej. Spotkanie zakończyło się ozdabianiem symbolu Poznania – koziołków.
warsztaty artystyczne
„Po Sąsiedzku – Polska/ Ukraina”
13 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać historię, kulturę oraz sztukę ludową Polski i Ukrainy. Podczas warsztatów przeprowadzonych w ramach tygodnia integracji polsko-ukraińskiej obejrzeli filmy, dzięki którym mogli dowiedzieć się jak wiele łączy te oba narody. Po części edukacyjnej uczestnicy przystąpili do tworzenia bogato zdobionych stroików z wykorzystaniem świec prawosławnych.
„Magia świąt – ich niepowtarzalny dźwięk i smak”
14 grudnia uczniowie polscy i ukraińscy spotkali się przy wspólnym stole w ramach projektu pod patronatem Unicef. Uczestnicy obejrzeli film, podczas którego poznali zwyczaje bożonarodzeniowe kultywowane w Ukrainie. Mieli możliwość porównania ich z polskimi tradycjami. Podczas słuchania kolęd, pastorałek i świątecznych przyśpiewek ozdabiali pierniczki. Uczniowie z Ukrainy poczęstowali uczestników, przygotowanymi w domach, tradycyjnymi potrawami. To były przepyszne warsztaty!
INTEGRACJA NA SPORTOWO
„OTWARTA SZKOŁA”
Za nami kolejna odsłona integracji na sportowo. Tym razem w poniedziałek zawitałyśmy do kręgielni Niku Bowling. Był to idealny wybór na wspólne spędzenie czasu, wyjątkową formę zabawy oraz moc sportowych wrażeń.
NAUKA PRZEZ ZABAWĘ
Dzieci z klasy 2b podczas zajęć rozwijających w ramach programu „Laboratoria przyszłości” uczyły się kodowania, planowania, współpracy. Wszystko to w atmosferze zabawy z wykorzystaniem klocków KORBO. Budując, bawiąc się uczniowie mogli odkrywać zasady działania przekładni mechanicznej. Widoczne gołym okiem koła zębate wprawiające w ruch wybrane elementy konstrukcji działają na wyobraźnię. Zabawa i nauka przenikały się nawzajem. Myślę, że jeszcze wrócimy do nich nie raz.
WYCIECZKA DO MUZEUM CZEKOLADY
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia dzieci klasy 1b wybrały się do Muzeum Czekolady. Główną atrakcją wycieczki były oczywiście warsztaty, w trakcie których uczniowie poznali historię czekolady oraz proces powstawania wyrobów czekoladowych. Mieli też okazję skosztować odpowiednio przygotowanego ziarna kakao. Ku zdziwieniu smak nasionka był gorzki, mimo iż powstają z niego takie słodkości. Następnie uczniowie przystąpili do tworzenia czekoladowych choinek. Każde z dzieci otrzymało foremkę płynnej czekolady, którą samodzielnie ozdabiało ulubionymi dodatkami. Po skończonych warsztatach, pełni energii uczniowie, udali się na remontowany Stary Rynek. Podziwiali Ratusz oraz punktualnie o godzinie 12.00 figurki koziołków. Było to wspaniałe połączenie nauki i zabawy.
MIKOŁAJKI
W dniu 6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki. Klasy w tym dniu zostały obdarowane przez zespół mikołajek, elfów i reniferów słodką niespodzianką. Poza tym każda z klas w tym dniu w ramach akcji „Zgrana klasa” miała za zadnie ubrać się w zielono-czerwone barwy lub przebrać za mikołaja, elfa lub renifera. Na korytarzach naszej szkoły było aż czerwono od Mikołajów. Ogłoszony przez Samorząd konkurs na najlepiej przebraną klasę cieszył się sporym zainteresowaniem. Najlepsze zdjęcie oraz najlepiej przebranymi klasami w konkursie zostały klasa 7A i 2D. Nagrodą był Voucher na darmową gorąca czekoladę lub świąteczną herbatkę na naszym szkolnym Kiermaszu Świątecznym. Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w akcje wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły.
MIKOŁAJKI I MIKOŁAJE W ŚWIETLICY
6 grudnia w świetlicy szkolnej zawitały same Mikołajki i Mikołaje. Było rozmownie, zagadkowo, dość czerwono, wesoło i słodko – sami zobaczcie
INTEGRACJA NA SPORTOWO
„OTWARTA SZKOŁA”
W ramach projektu „Otwarta Szkoła” pod patronatem UNICEFu wybraliśmy się 5 grudnia do aquaparku na Termy Maltańskie. Nasza integracja poprzez sport przebiegała w wyśmienitej atmosferze zabawy, śmiechu oraz poznawania siebie nawzajem.
ANDRZEJKI
30 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Samorząd Uczniowski robił wszystko, by umilić ten dzień uczniom naszej szkoły organizując Kiermasz Wróżb Andrzejkowych który odbył się na auli szkolnej. Każdy mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanych na tę okazję wróżb i stoisk. Na przybyłych czekały różnorodne atrakcje – można było zrobić sobie tatuaż, pomalować twarz, zagrać w bingo z wróżbami, a także nabyć ręcznie robione ciastka z wróżbą czy bransoletki z koralików. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi uczniowie świetnie się bawili.
W MIKOŁAJKOWYM NASTROJU
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia klasy 2b, 2c, 2d i 3c rozpoczęły grudzień w mikołajkowych nastrojach. Gościły u siebie mobilne warsztaty ArtZagrody z Dymaczewa Starego. Podczas zajęć uczniowie nie tylko rozwijali umiejętności artystyczne odkrywając radość tworzenia w różnych gatunkach artystycznego wyrazu. Poszerzali również swoją wiedzę związaną między innymi z pracą stolarza, uczyli się szlifować drewno, poznali historię i sposób tworzenia papieru czerpanego. W rękach uczniów tworzyły się prawdziwe dzieła. Dzieci poznały technikę dekorowania tkanin wykonując na płóciennych torbach obrazy inspirowane zbliżającą się porą roku i świętami. W wybranej propozycji „Małego stolarza” – przygotowały świąteczną ozdobę: drewnianego renifera. Wesoła atmosfera, która towarzyszyła małym artystom podczas zajęć wprowadziła świąteczny nastrój i dała radość z efektów samodzielnej pracy.
DZIEŃ „CZARNEGO KOTA”
25 listopada w świetlicy szkolnej nie było dzieci! Tego dnia świetlicę opanowały Czarne Koty. Podczas warsztatów opowiadaliśmy o różnych rasach kotów i wykonaliśmy prace plastyczne pastelami z motywem czarnego kota. Tego dnia odbył się też wernisaż pt. „Koci Przyjaciele”.
ŚWIETLICOWE BBR
W listopadzie przygotowywaliśmy utwór na dzień „Czarnego kota”. Czy uda Wam się odgadnąć jego tytuł? Tak, to piosenka pt. „Wlzał kotek na płotek”. Było dużo śmiechu i zabawy.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Misia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie mogli przynieść swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas podczas lekcji. Każdy uczeń mógł wziąć udział w akcji „zgrana klasa” wykonując zdjęcie z milusińskimi pluszakami. Na uczniów czekała również atrakcja w postaci foto budki, którą odwiedzali chętnie najmłodsi, a także starsi uczniowie zamieniając się w misia. Dzień minął w misiowej atmosferze. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i włączenie się w akcję!
MŁODZI PRZYRODNICY
Uczniowie klas młodszych systematycznie rozwijają zainteresowania przyrodnicze i kształcą umiejętności badawcze. W minionym miesiącu Dzieci z klas 2d i 3c szukali odpowiedzi na pytanie: „Czy rośliny piją wodę?”. Jak przystało na prawdziwych naukowców, by znaleźć odpowiedź na problem badawczy, przeprowadzili domowe doświadczenia. Podczas obserwacji uzupełniali przygotowane karty, w które systematycznie wpisywali wnioski. Efekty dostrzegli bardzo szybko i nikt nie miał wątpliwości, że woda to niezbędny składnik życia.
POCZYTAJ MISIOWI
W listopadzie Misiowi czytali:
WYKŁAD NA LEKCJI CHEMII
23 listopada na zajęciach chemii uczniowie klasy 7b wzięli udział w jednej z prelekcji należących do cyklu wykładów noblowskich organizowanych przez Wydział Chemii UAM. Wygłosiła go pani prof. Ewa Ziętkiewicz z Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Dzięki użyciu platformy Microsoft Teams młodzi chemicy mogli wysłuchać wykładu pt. „Odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka”. Mimo dość skomplikowanej tematyki uczniowie z zaciekawieniem słuchali wystąpienia, ćwicząc równocześnie swój język angielski.
Wojciech Wróblewski
UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY LAUREATAMI
KONKURSU WIELKOPOLSKIEGO
„Superbohaterowie w walce z pandemią”
21 listopada 2022 r . w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczysta gala, wieńcząca konkurs plastyczny „Superbohaterowie w walce z pandemią” dla uczniów szkół podstawowych, zrealizowany w ramach projektu REGIONAL COVID-HUB. Organizatorami konkursu były Instytut Chemii Bioorganicznej i Polskiej Akademii Nauk oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe. Głównym celem zabawy było zachęcenie młodych ludzi do twórczego, wizualnego zinterpretowania tematyki bohaterstwa w czasach pandemii oraz zwrócenie ich uwagi na godne naśladowania postawy.
Z ogromną przyjemnością przedstawiamy uczniów naszej szkoły Sofiię Orishchenko oraz Bohdana Rulika, którzy zdobyli w konkursie I miejsce wygrywając dla naszej szkoły profesjonalny mikroskop edukacyjny marki Nikon ufundowany przez Urząd Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Wielkie gratulacje i wielkie brawa!!!!
koordynatorki etapu szkolnego: Anna Pereświet-Sołtan, Nina Rachel
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ
21 listopada, w ponad 180 krajach, obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość. Tego dnia, w naszej szkole, padło sporo ciepłych słów i powstało wiele plakatów z przesłaniem. Pamiętajmy – bądźmy życzliwi wobec siebie codziennie, a nie tylko od święta.
INTEGRACJA NA SPORTOWO – STACJA GRAWITACJA
Mając na celu integrację środowiska szkolnego, w ramach programu UNICEF, w poniedziałek 21 listopada udałyśmy się do Stacji Grawitacja. Towarzyszyła nam dobra zabawa oraz mnóstwo endorfin. Czekało na nas wiele atrakcji takich jak: park trampolin, park linowy, strefa lotów, tor ninja oraz interaktywne gry z trampolinami.