DZIEŃ LICZBY Pi 2024

14 marca świętowaliśmy Dzień Liczby Pi. Tego dnia uczniowie klas 4-8 grali w gry planszowe (również w takie wykonane wcześniej przez siebie), gry karciane „Matematyczny Piotruś”, rozwiązywali matematyczne krzyżówki.
Dodatkowo uczniowie próbowali swoich sił w rozwiązaniu łamigłówek – układanek.To wyzwanie rzucone szarym komórkom nie było łatwe, a walka często trwała do ostatnich minut lekcji, ale satysfakcja z ułożenia była ogromna.
Szczególne podziękowania kierujemy do nauczycieli informatyki, którzy wydrukowali materiały –  plansze, układanki, karty.
Dziękujemy za ten Pi-ękny, matematyczny dzień!

Organizatorzy – nauczyciele matematyki


KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY 2024

W czwartek 21 marca 113 uczniów naszej szkoły z klas II-VIII wzięło udział w konkursie Kangur Matematyczny 2024.
Po 75 minutach intensywnego głowienia się z zadaniami uczestnicy otrzymali układankę Tangram. Jest to chińska układanka znana od ok. 3000 lat.Celem jest ułożenie wzorów, wykorzystując wszystkie 7 elementów układanki, tak aby nie nachodziły na siebie. Zachęcamy uczestników do spróbowania ułożenia poniższych wzorów.
Organizator udostępni wyniki szkole w terminie do 5-ciu tygodni. Wyniki konkursu zostaną przekazane przez nauczycieli matematyki.


WYCIECZKA DO SZRENIAWY – WARSZTATY WIELKANOCNE

15 marca uczniowie klas 2 b i 2 c udali się na wycieczkę do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno- Spożywczego w Szreniawie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z obyczajami i obrzędami związanymi z Wielkanocą. Na początku uczniowie obejrzeli pełne humoru przedstawienie. Następnie wzięli udział w warsztatach, podczas których malowali pisanki. Po przerwie na śniadanie zwiedzali budynek inwentarski z różnymi zwierzętami hodowlanymi i okolicznościowe wystawy: Wielkanoc w Szreniawie oraz stołu wielkanocnego w pałacu. Była to doskonała impreza edukacyjna.


AKADEMIA PANA KLEKSA
sposób na lekturę

Zafascynowani filmem pt. „Akademia pana Kleksa”, uczniowie klasy 3d przeczytali książkę pod tym samym tytułem. Na początku zajęć dzieci wzięły udział w quizie sprawdzającym poziom opanowanej wiedzy. Po każdej poprawnie udzielonej odpowiedzi grupa dorysowywała tytułowemu bohaterowi cechę charakterystyczną – piegi. Aby utrwalić treść poznanej lektury każda grupa wykonała lapbooka. Taki sposób pracy z książką to nie tylko przyjemność i twórcza zabawa, ale przede wszystkim świetna metoda uczenia się, wyszukiwania, gromadzenia, klasyfikowania i zapamiętywania informacji. Na koniec zajęć dzieci mogły zagrać w grę pt. „Kleksowa przygoda”.


 KLASOWA MANUFAKTURA MASKOTEK

W świecie, w którym zabawki, gry i gadżety są na wyciągnięcie ręki, dobrze zrobić coś samodzielnie. Dlatego uczniowie z klasy 3d postanowili otworzyć Klasową Manufakturę Maskotek i stworzyć własne zabawki. Po zaopatrzeniu w filc, igły, nici i plusz, dzieci poznały rodzaje szwów krawieckich i przystąpiły do pracy. Nauka szycia okazała się nie tylko świetną zabawą, ale także doskonałym treningiem cierpliwości i determinacji, pozwoliła również na nabycie nowych zdolności manualnych, pobudziła kreatywne myślenie i dała poczucie osiągnięcia sukcesu. Klasowe maskotki wyszły pięknie – każdy młody krawiec był zachwycony dziełem własnych rąk.


 WIZYTA W MUZEUM ILUZJI

27 marca klasa 3d wybrała się do Muzeum Iluzji, Nauki i Sztuki. Jest to niezwykłe miejsce, w którym iluzja spotyka się z nauką i sztuką. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia i poznania kilkudziesięciu eksponatów rozmieszczonych w siedmiu przestrzeniach wystawienniczych. Każda atrakcja robiła na dzieciach ogromne wrażenie. Największym jednak zaskoczeniem okazał się pokaz magika. Wizyta w Muzeum Iluzji to rewelacyjny sposób na poszerzenie swojej wiedzy z różnych dziedzin nauki. Wycieczka na długo zostanie w uczniowskiej pamięci.


POZNAJEMY ANATOMIĘ CZŁOWIEKA

W klasie 2c marzec minął uczniom na intensywnym poznawaniu tajników ludzkiego ciała. Uczniowie zgłębili wiedzę dotyczącą układów człowieka. Dowiedzieli się jaką funkcję każdy z nich pełni, w czym pomaga i nad czym pracuje. Stworzyli swoje książeczki anatomiczne i przygotowali własne plansze demonstracyjne. Mieli okazję zobaczyć z bliska jak wygląda wnętrze człowieka. To był intensywny czas nauki, ale też dobrej zabawy i miłej wymiany posiadanych już informacji.


JEMY ZDROWO I KOLOROWO

W ramach realizacji projektu wiosennego „Kotki, baby i zające – wiosenne święta” uczniowie klasy 1b w przedświąteczną środę przygotowali w klasie zdrowe śniadanie. Przy okazji dobrej zabawy pojawiła się okazja do powtórzenia treści związanych ze zdrowym odżywianiem. W trakcie przygotowywania kanapek pierwszoklasiści zdobyli  wiedzę na temat popularnych warzyw. Nie tylko rozpoznawali przygotowane produkty, ale i szukali korzyści, jakie mogą uzyskać włączając do swojej codziennej diety świeże warzywa. Było ciekawie, smacznie i zdrowo.


ZIELONE WARSZTATY

Dnia 21 marca w naszej świetlicy odbyły się warsztaty siania nasion i przesadzania kwiatów doniczkowych. Uczniowie z różnych klas ochoczo wzięli udział w tym ciekawym wydarzeniu. Po krótkiej prezentacji na temat roślinności, dzieci otrzymały odpowiednie narzędzia i przystąpiły do pracy. Pod opieką nauczycieli sadziły szczypiorek, koperek, bazylię, a także kwiatki w przygotowanych wcześniej doniczkach. Aktywność zakończyła się z uśmiechami na twarzach i poczuciem satysfakcji z własnego wkładu w tworzenie zielonego otoczenia w naszej świetlicy.

WIOSENNY KOROWÓD

Pierwszy dzień wiosny w naszej świetlicy uczciliśmy uroczym korowodem wokół budynku szkoły, podczas którego uczniowie i nauczyciele wymachiwali kolorowymi szarfami w rytm wesołej muzyki. Atmosfera była pełna radości i optymizmu, gdy wspólnie śpiewaliśmy piosenki o wiośnie i cieszyliśmy się z nadejścia cieplejszych dni.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 21.03

Pierwszy Dzień Wiosny który odbył się 21 marca w naszej szkole obfitował w szereg ciekawych wydarzeń zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski. W tym dniu nasi uczniowie w mogli zastąpić swój tradycyjny plecak swoim pomysłem w związku z zorganizowanym Dniem bez plecaka. Uczniowie wykazali się nie lada wyobraźnią i pomysłowością. Na korytarzach szkolnych można było wypatrzeć wiele ciekawych pomysłów m.in: walizki podróżne, transportery dla zwierząt, futerały na instrumenty, kosze piknikowe, kosze na zakupy, deskorolki, lodówkę turystyczną, skrzynki narzędziowe. Pomysły naszych uczniów na ciekawe zastąpienie plecaków zostały uwiecznione na zdjęciach.


SZKOLNA WIOSENNA WYPRZEDAŻ GARAŻOWA

W ten wyjątkowy dzień odbyła się po raz pierwszy ale pewnie nie ostatni w naszej szkole Szkolna Wiosenna Wyprzedaż Garażowa. Celem wyprzedaży było propagowanie hasła „Zero waste” i pokazanie uczniom, że rzeczy im nie potrzebne mogą znaleźć drugie życie u kogoś innego. Uczniowie podczas wyprzedaży mogli sprzedać za symboliczne kwoty swoje skarby które znaleźli podczas wiosennych porządków. Na stoiskach królowały maskotki, figurki, biżuteria, książki, płyty, gry planszowe, karty kolekcjonerskie, sprzęt sportowy, ubrania, rzeczy hand made i wiele innych. Każdy uczeń mógł znaleźć coś dla siebie wśród ponad 20 stoisk. Podczas odwiedzenia wyprzedaży nasi uczniowie mogli również skorzystać  z dwóch stoisk na których królowały smaczne wiosenne tosty i słodkie gofry przygotowane przez uczniów i uczennice z klasy 6B.
Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za przygotowanie stoisk jak również uczniom za tak liczne przybycie i dobrą zabawę.


ALE SIĘ DZIAŁO!

I to dosłownie….! 90 wielkanocnych stroików przygotowali uczniowie z klas: 1a, 1b, 1c i 2a. Podczas świątecznych warsztatów dzieci klas młodszych z wielkim zaangażowaniem wykonały swoje dzieła. Pod czujnym okiem Pań z poznańskiej „Szufladki” w rękach małych artystów tworzyły się prawdziwe arcydzieła. Przy okazji uczniowie poznali nową i ciekawą technikę zdobniczą – decoupage na drewnie.
Efekty pracy i zaangażowania do obejrzenia w galerii.


WYPRAWA 4b i  4c DO MUZEUM CZEKOLADY

Ach… któż z nas nie lubi smaku czekolady! No może są takie osoby,  my jednak za nią przepadamy. Właśnie dlatego 14 marca br. udaliśmy się do Muzeum Czekolady, które mieści się przy ulicy Wrocławskiej. Było słodko i ciekawie.
Podczas warsztatów każdy z nas przygotował własną tabliczkę czekolady. Z wykładu natomiast dowiedzieliśmy się wiele na temat pochodzenia czekolady, sposobu jej przygotowania oraz tego, które rodzaje tego smakołyku są najzdrowsze. Odkrywcze było dla nas również to, że komary i muchy mają swój udział w jego powstawaniu. Otóż właśnie one zapytają kwiaty kakaowca.
W czasie zajęć mieliśmy też okazję m.in. posmakować czystego ziarna kakao, dotknąć masła kakaowego i spróbować różnych gatunków czekolady.
To była udana wyprawa.


SZKOLNY ETAP KONKURSU
UKŁADANIA KOSTKI RUBIKA

11.03.2024 w naszej szkole odbyły się eliminacje do Konkursu Układania Kostki Rubika. Do zawodów zgłosiło się 7 odważnych. Trzech zwycięzców w etapie szkolnym weźmie udział w zmaganiach międzyszkolnych „8LOxStrefaKostek Speedcubing”, które odbędą się 21.03.2024 w LO nr 8 w Poznaniu. Teraz czekamy na potwierdzenie udziału naszych uczniów i etap międzyszkolny 🙂

Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły w składzie: Radosław Kowalski, Dawid Pawlicki i Adam Domański-Gogulski.
Powodzenia 🙂


Dzień Nauki i Światowy Dzień Logiki

29.02.2024r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu obchodzili Dzień Nauki ,,Cogito” oraz Światowy Dzień Logiki. Celem przedsięwzięcia było pokazanie, że logiczne myślenie pozwala nam zrozumieć sens wypowiedzi oraz umożliwia poprawne wnioskowanie. Poznawaliśmy polskich naukowców i wynalazców oglądając filmy oraz prezentacje. W tym dniu każdy miał możliwość wzięcia udziału w fascynujących aktywnościach związanych z matematyką, logiką i grami umysłowymi. Uczniowie rozwiązywali różne zadania i gry, które kształtowały ich zdolność logicznego myślenia. Dla miłośników łamigłówek matematycznych przygotowano specjalne wyzwania, które pozwalały rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów oraz skupiania uwagi. Przygotowane zagadki i łamigłówki połączyły naukę z dobrą zabawą, która jest podstawową aktywnością każdego dziecka.


W ŚWIECIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W klasie 1C realizujemy program innowacji „W świecie języka angielskiego”. Celem innowacji jest prowadzenie lekcji z zakresu edukacji przyrodniczo- społecznej w języku angielskim. Zwiększenie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego, a także poszerzenie ich zasobu słownictwa. Lekcje oparte są na zabawie, ruchu, wykonywaniu prac plastycznych i śpiewaniu. W ramach programu innowacji wybraliśmy się na warsztaty „Small travellers” do Bramy Poznania.
Zajęcia mają również na celu zintegrowanie grupy i poszerzenie zainteresowania kulturą Wielkiej Brytanii. Na ostatnich zajęciach poznaliśmy najważniejsze zabytki znajdujące się w Londynie. Czytaliśmy również historie najbardziej znanego misia w Anglii Paddingtona.


DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY

W dniu 1 lutego w naszej szkole w związku z trwającym karnawałem Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień Szalonej Fryzury” oraz konkurs na najbardziej szaloną fryzurę. W ten dzień uczniowie mogli przyjść do szkoły w wymyślonych przez siebie fryzurach. Wydarzenie spotkało się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Na korytarzach można było zaobserwować bardzo wymyślne i kolorowe fryzury. Pojawiały się warkocze, kitki, irokezy i kolorowe warkoczyki. Wszystkie kreatywne i szalone pomysły zostały sfotografowane i ocenione przez jury złożone z opiekunów samorządu. Jury miało trudne decyzję do podjęcia, gdyż fryzury były tak ciekawe i różnorodne że nie sposób było wybrać jedną najlepszą. Dlatego jurorzy postanowili wyróżnić kilka osób za pomysł.

Wyniki konkursu:

KLASY 1-3:

  • Kaja Witkowska kl. 2B
  • Mariia Fomina kl. 3D
  • Ioannis Karachitos kl. 1D
  • Oliwia Bojdzińska kl. 2A

KLASY 4-8:

  • Oskar Wojcieszek kl. 6B
  • Agnieszka Rutowicz kl. 5C

Uczniowie wyróżnieni:
Amanda Ostrowska kl. 3B, Martyna Kałdońska kl. 3B, Zofia Kurowska kl. 2A, Victoria Marchenkowa kl. 3D, Nicole Słupianek kl. 3D

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym oraz dziękujemy za ogromne zaangażowanie.


DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA KLAS IV – VIII

Czas karnawału był specjalną okazją do zorganizowania zabawy karnawałowej.  Z tej okazji w środę 17stycznia w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Podczas zabawy  uczniowie klas 4-8 wspaniale się bawili w rytm znanych sobie piosenek puszczanych przez DJ-a. Muzyka, dekoracje, przebrania uczniów oraz dyskotekowe oświetlenie wprawiły wszystkich w dobry nastrój  i pozwoliły zintegrować się ze sobą, a także oderwać się na chwilę od nauki. Wszyscy opuszczali zabawę z uśmiechem i  z nadzieją na kolejną taką imprezę w naszej szkole.


WIZYTA W TEATRZE WIELKIM

19 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 2 b udali się na wycieczkę do Teatru Wielkiego. Wędrując  po wnętrzach pięknego budynku, odkrywali tajemnice poznańskiej Opery. Dzieci miały możliwość stanąć na scenie oraz zwiedzić garderoby artystów czy rekwizytornię. Dowiedziały się, za co odpowiada inspicjent. Podawane informacje przeplatane były teatralnymi anegdotami, dzięki czemu dzieci nie tylko zapoznały się z historia budynku, dniem pracy artysty, czy cyklem przygotowań do spektaklu premierowego, ale również łatwo zapamiętywały fakty i opowieści związane ze sceną teatru. Była to wspaniała wycieczka w miejsca niedostępne dla widzów.


KONKURS KALIGRAFICZNY „ZŁOTE PIÓRO”

Już po raz jedenasty w naszej szkole odbył się Konkurs Kaligraficzny „Złote pióro” dla uczniów klas II i III, tym razem w odsłonie świąteczno-zimowej. Zapisał się na stałe w naszym szkolnym kalendarzu, ponieważ Nasi uczniowie słyną z kaligraficznego pisma, a to wszystko dzięki możliwości sprawdzeniu swoich pisarskich umiejętności estetycznego, kształtnego i poprawnego pisma.
1 grudnia 2023 roku odbył się I klasowy etap dla wszystkich uczniów klas drugich i trzecich, a 14 grudnia II etap dla wybranych 24 najlepszych uczniów.
Uhonorowanie zwycięzców i wręczenie dyplomów odbyło się 11 stycznia 2024 roku podczas tegorocznych balików karnawałowych przez Panią wicedyrektor Iwonę Brzozę i organizatorkę konkursu Panią Joannę Bródkę. Mistrzowie Kaligrafii otrzymali złote pióra wraz z dyplomem i nagrodą sponsorowaną przez Radę Rodziców i szkołę.
Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy kaligraficznym pismem!


WARSZTATY NA WYDZIALE CHEMII UAM

We wtorek 16 stycznia mieliśmy niezwykłą przyjemność poszerzyć naszą wiedzę chemiczną poprzez uczestniczenie w fascynujących eksperymentach na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pierwszym zaskoczeniem był świat reakcji chemicznych. Razem z innymi uczniami podstawówki obserwowaliśmy, jak zwykłe sole potrafią przeobrazić się w kolorowe i fascynujące substancje. Było to jak odkrywanie nowego języka chemicznego, gdzie każda reakcja opowiadała swoją unikalną historię. Wykonywaliśmy wiele różnorodnych eksperymentów ,które dokładnie obserwowaliśmy i następnie zapisywaliśmy wnioski. Było to niesamowite przeżycie. Najbardziej ekscytujące było jednak to, że sami mogliśmy wziąć udział w eksperymentach. W prawdziwym laboratorium, pod bacznym okiem naukowców, mieszałem składniki chemiczne, obserwując, jak powstają nowe substancje. To był prawdziwy rollercoaster emocji – od zdumienia po radość z własnych odkryć.
Chciałbym wyrazić ogromne podziękowania dla profesorów i pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za umożliwienie nam tej niezwykłej podróży po świecie chemii. Dzięki takim doświadczeniom nauka staje się nie tylko ciekawą lekcją, ale także prawdziwą przygodą.
Mam nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane, aby jeszcze więcej uczniów mogło odkrywać fascynujący świat chemii i rozwijać swoje zainteresowania naukowe.

Adam Wiszowaty

 


SPOTKANIE Z TRENEREM

Klasa 1C oraz 1A uczestniczyły w spotkaniu prowadzonym przez trenera grupy dziewczynek w Akademii Warty Poznań, Łukasza Nowaka. Dziękujemy mamie Filipa z 1C za organizację wydarzenia. Zajęcia miały na celu ukazanie korzyści płynących z uprawiania sportu. Na zajęciach przypominana została budowa piramidy zdrowego żywienia. Trener zaproponował również dzieciom quizy na temat rozpoznawania klubów i piłkarzy.

Druga część w której brała udział klasa 1C to trening na sali gimnastycznej. Podczas treningu uczniowie mieli okazję brać udział w ćwiczeniach i nauczyć się jak prowadzić piłkę. Warsztaty realizowane są dzięki spółce Enea, która jest partnerem i sponsorem Akademii Warty Poznań. Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały zestaw gadżetów przygotowanych przez firmę. Autorem zdjęć jest Jan Piechota.


BALIK KARNAWAŁOWY KLAS 1-3

„Mam supermoce!”

W naszej szkole Nowy Rok rozpoczął się karnawałowo. W czwartek 11 stycznia 2024 r. odbyły się baliki karnawałowe na trzech poziomach edukacyjnych. W tym roku tematem przewodnim balików był: „Mam supermoce!”. Wszyscy uczniowie czekali na nie z wielką niecierpliwością. W programie były różne tańce, zabawy ruchowe z muzyką, konkursy, zadania klasowe i szaleństwo z konfetti. Wszyscy uczniowie wspaniale bawili się w rytm znanych i chętnie słuchanych przebojów. Dzieci spędziły miło czas, a wspólna zabawa przyniosła dużo zadowolenia i uśmiechu. Organizatorem części głównej była AnimaFlo Florentyna Domagała- Centrum Kultury i Tańca Hajdasz. Wszystko dzięki hojności rodziców i Rady Rodziców, którzy wsparli finansowo to przedsięwzięcie. Relację z balików prezentujemy w galerii.


FIZYCZNA OPOWIEŚĆ O MIKOŁAJU I RUDOLFIE

20 grudnia uczniowie klasy III c wybrali się na Wydział Fizyki UAM i uczestniczyli w  świątecznym pokazie pt. „ Fizyczna opowieść o Mikołaju i Rudolfie”.  Rudolf i Mikołaj zmagali się z licznymi problemami, które rozwiązywali wykorzystując wiedzę z zakresu fizyki. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele interesujących eksperymentów.

Najważniejszy dla Rudolfa i Mikołaja jest uśmiech dzieci, dlatego wszyscy z klasy III c ze świetnym humorem i pełni wrażeń wrócili do szkoły.


KONKURS „ŚWIĄTECZNY ANIOŁ”

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w dniu 19.12.2023 r. odbył się konkurs plastyczno- techniczny pt : „Świąteczny Anioł”. W konkursie wzięło udział trzydzieścioro dzieci. Prezentujemy wyniki konkursu:

Klasy I
Miejsce I Katarzyna Smaga kl. I A
Miejsce II Ioannis Karachitos kl. I D
Miejsce III Maria Matelska kl. I A
Wyróżnienie Emilia Fechner kl. I B

Klasy II
Miejsce I Kaja Witkowska kl. II B
Miejsce II Szymon Paczkowski kl. II A
Miejsce III Hanna Orłowska kl. II B
Wyróżnienie Franciszek Wiła kl. II B

Klasy III
Miejsce I Dorota Sobecka kl. III C
Miejsce II Szymon Kulas kl. III D
Miejsce III Izabela Grzebielucha kl. III D
Wyróżnienie Kostiantyn Lushchuk kl. III A

Podziękowanie za udział w konkursie w postaci dyplomu oraz nagrody otrzymało 18 osób.


WYNIKI SZKOLNYCH KONKURSÓW PLASTYCZNYCH


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

13 grudnia w naszej szkole odbyła się druga edycja Kiermaszu Świątecznego organizowanego przez Samorząd Uczniowski i rodziców z Rady Rodziców. Kiermasz został podzielony na dwie części kiermasz dla uczniów który odbył się w godzinach do południa oraz kiermasz po południu dedykowany dla rodziców, gości. Nasi uczniowie i goście podczas obu wydarzeń mogli nabyć przepiękne własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne m.in. breloczki, wieńce, stroiki, aniołki, renifery oraz przepyszne wypieki w postaci ciast, ciasteczek, pierniczków. Podczas kiermaszu można było również napić się gorącej czekolady a po południu również herbaty świątecznej wykonanej przez naszych uczniów przy wsparciu rodziców. Po południu można było również skorzystać z foto budki w świątecznym klimacie i malowania twarzy które oferowała mama jednej z naszych uczennic. Czas na kiermaszu umilała świąteczna muzyka.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrane pieniążki nadal się liczą więc jak będziemy gotowi to podamy jaką kwotę udało nam się w tym roku uzbierać.
Z tego miejsca serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom nauczycielom którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu i znaleźli czas na zrobienie słodkich wypieków, stroików, kartek, bombek i innych  przepięknych i oryginalnych choinkowych ozdób, a także wszystkim tym, którzy te ozdoby zakupili i wsparli tym samym działalność samorządu który działa na rzecz społeczności uczniowskiej w naszej szkole i będzie mógł realizować nowe inicjatywy i pomysły w tym i kolejnym roku szkolnym.


PRACOWITY GRUDZIEŃ

W oczekiwaniu na Święta uczniowie klasy 1B już w Mikołajki rozpoczęli przygotowania. Podczas wspólnej zabawy, w trakcie której rozwiązywali zagadki, rebusy i zadania stworzyli mikołajkowe plakaty. Wspólna praca wniosła wiele radości. Uczniowie umiejętnie podzieli się zadaniami w pracy grupowej, chociaż taki sposób pracy był dla nich nowy. W kolejnym tygodniu z zapałem przystąpili do ozdabiania pierników i wykonania ozdób na szkolny kiermasz. Towarzyszyli im Rodzice, którzy nie tylko współuczestniczyli w procesie tworzenia, ale chętnie dołożyli swoją „cegiełkę” na rzecz szkoły. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, za zaangażowanie w organizację Świątecznego Kiermaszu.


MIKOŁAJKI W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

W grudniu klasy 2b i 2c rozszerzały wiedzę techniczną i programowanie w pracowni Laboratorium Przyszłości. Mali programiści stworzyli swoje pierwsze ruchome konstrukcje, które reagowały na zapisane przez nich polecenia. Poruszali robotami DASH, a także zamienili się w pomocników świętego Mikołaja i rozwozili prezenty Pociągiem Intelino, który zaprogramowali bez użycia dodatkowego sprzętu, a mimo to sprawili, że słodkie upominki dotarły do wszystkich dzieci w szkole.
Budowanie, kodowanie i tworzenie nowych robotów dały uczniom możliwość zdobycia nowej wiedzy, którą chętnie wykorzystają podczas innych zajęć.


GRA MIKOŁAJKOWA

 W dniu 6 grudnia w naszej szkole w związku z Mikołajkami Samorząd Uczniowski zorganizował dla naszych uczniów wyzwanie w postaci Gry Mikołajkowej z kodami QR. Zadaniem uczniów z klas 4-8 było odszukać ukryte na korytarzach szkolnych kody i wykonać zadania w nich ukryte związane ze świętami. Wśród zadań były m.in. świąteczne łamigłówki matematyczne, układanka świąteczna, poszukiwania zaginionych reniferów czy quiz. Uczniowie po odszukaniu kodów i wykonaniu zadań mieli za zadanie przesłać rozwiązania liczył się czas i poprawność odpowiedzi. Wśród nadesłanych rozwiązań najwięcej poprawnych odpowiedzi uzyskały:

  • Zuzanna Mikołajczak klasa 7B
  • Natalia Skiba klasa 7B

Wyróżnienia za udział w zabawie otrzymali:
Barbara Syska klasa 4C, Milana Fedoryshina klasa 5C, Zuzanna Karolczak klasa 5C, Łukasz Gintrowski klasa 5C

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek i pamiątkowy dyplom

Gratulujemy zwycięzcom i uczniom którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy.


MIKOŁAJKI W MUZEUM NARODOWYM

6 grudnia dzieci klasy 2b wzięły udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Uczniowie poznali historię Świętego Mikołaja. Dowiedzieli się dlaczego został świętym i jakie czynił cuda. Zgodnie z wybraną tematyką dzieci skupiły się na dziełach związanych z postacią świętego biskupa z Miry. Barwne opowieści o cudownym życiu Mikołaja przybliżyły im tę wyjątkową postać i pozwoliły zrozumieć główne przesłanie świętego, jakim jest radość dzielenia się z innymi. Na koniec wszyscy zostali obdarowani drobnymi upominkami. W czasie zajęć plastycznych w szkole dzieci wykonały prace przedstawiające współczesnego Mikołaja. Były to wspaniale spędzone Mikołajki!


MIKOŁAJKI W MUZEUM ILUZJI

Klasy 5a i 5c 6 grudnia udały się do Muzeum Iluzji. Doświadczyliśmy niezwykłych wrażeń podczas zwiedzania-eksperymentowania, mogliśmy rozwiązywać łamigłówki. Podczas pokazu Magika poddane zostało w wątpliwość to, co widzą nasze oczy. Połączenie nauki i zabawy wywołało na naszych twarzach uśmiech i dostarczyło nam dużo emocji.


ANDRZEJKI

W dniu 29 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przy współpracy z uczniami zorganizował coroczny Kiermasz Wróżb Andrzejkowych w auli szkolnej. Uczniowie mogli skorzystać z kilkunastu przygotowanych stoisk. Wśród atrakcji oferowanych podczas kiermaszu królowały: tatuaże, malowanie twarzy, warkoczyki, bransoletki,  wróżby, losowania, rzuty do kubeczków tarczy i kosza, koło fortuny oraz różnorodne słodkie wypieki w formie ciast, ciasteczek z wróżbami, pierniczków.  Odwiedzający mieli w czym wybierać i świetnie się bawili. Zebrane podczas kiermaszu środki zasiliły skarbonkę SU dzięki czemu możemy realizować kolejne inicjatywy dla społeczności szkolnej w tym roku. Za wsparcie i tak liczne przybycie serdecznie dziękuję Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.


WYJŚCIE DO ROGALOWEGO MUZEUM POZNANIA

30 listopada dzieci klasy 2b udały się na Stary Rynek, aby podziwiać Ratusz i piękne kamieniczki. Stąd wyruszyły do mieszczącego się niedaleko Rogalowego Muzeum Poznania, żywego centrum poznańskiej tradycji i kultury. W kameralnej, swobodnej atmosferze uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Warsztaty dały także możliwość zapoznania się z historią Poznania, elementami gwary poznańskiej oraz wysłuchania legendy o św. Marcinie.  Na zakończenie wszyscy otrzymali Certyfikaty Rogalowego Czeladnika. Wycieczka dostarczyła dzieciom  niezapomnianych przeżyć i wrażeń.


WYCIECZKA DO LABORATORIUM MIKROBIOLOGII
ORAZ PUNKTU POBRAŃ

29 listopada uczniowie klasy 3d mieli okazję poznać specyfikę pracy Laboratorium Mikrobiologii. Warsztaty odbyły się dzięki uprzejmości Pani Anny Wawrzyniak – mamy naszego ucznia. Dzieci przeprowadziły proste doświadczenia, wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą wirusów i bakterii, poznały fachowe słownictwo oraz elementy wyposażenia niezbędne do pobierania i przechowywania próbek. Po części warsztatowej klasa udała się do Punktu Pobrań, gdzie została zapoznana z procedurą rejestracji. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w gabinecie, w którym pokazano uczniom sposób pobierania krwi oraz zademonstrowano specjalistyczne urządzenie do skanowania żył. Do szkoły dzieci wróciły z pamiątkowymi dyplomami i pełne wrażeń.


„BRUDAS I KOTKI”

Uczniowie ze świetlicowego koła teatralnego „Metamorfoza” przygotowali i wystawili przedstawienie kukiełkowe pt.: „Brudas i kotki”.


ZAJĘCIA W ,,LABORATORIUM WYOBRAŹNI”

21 i 22 listopada 2023 r. klasy 2a, 2b, 3a, 3b i 3d uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Uczniowie w ,,Laboratorium Wyobraźni” brali udział w trzech zajęciach. Pierwsze warsztaty z wykorzystaniem technologii długopisów 3D stworzyły okazję do wykorzystania swojej kreatywności i umiejętności projektowania ozdób świątecznych. Efektem pracy dzieci były piękne, kolorowe modele choinek, bałwanków czy gwiazdek.
Drugie zajęcia  pomogły zgłębić uczniom tajemnice niezwykłych cech wody. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jakie właściwości fizykochemiczne ma woda i jak ta substancja wpływa na świat przyrody. Podczas wykonywania doświadczeń wielokrotnie zaskakiwani byli ich wynikami.
Podczas trzecich warsztatów pt. ,,Zapytaj żuka co piszczy w trawie” , uczniowie wspólnymi siłami budowali piramidę troficzną obrazującą ogrom powiązań pomiędzy różnymi organizmami i środowiskiem przyrodniczym, w którym występują. Na koniec odkryli jakie znaczenie w tej piramidzie ma człowiek i jego działania.
Zajęcia wszystkim uczniom bardzo się podobały. W ich głowach na długo pozostaną ważne i ciekawe informacje.


EKSPERYMENTY w 3d

Lubicie eksperymenty? My również! Tworzymy buchające lawą wulkany, obserwujemy znikające kolory, uciekający pieprz, magiczny ogień i tańczący olej. Udowadniamy, że butelka potrafi sama napompować balony, bańki lubią wskakiwać w inne bańki, a zwykła zakrętka decyduje, czy woda sączy się przez dziurki, czy nie. Świetnie się bawimy, ale przede wszystkim zdobywamy wiedzę, rozwijamy swoją pomysłowość, samodzielność, zdolności i twórcze myślenie. Zachęcamy do obejrzenia naszych zdjęć. Niedługo zamieścimy kolejne.


WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć przygotowania do świąt! Kierując się tą maksymą klasa 3d zorganizowała w swojej sali świąteczną pracownię i zwykłe kieliszki zmieniła w arcydzieła. Warsztaty odbyły się dzięki zaangażowaniu Pani Anny Rożek, która podzieliła się z nami swoją wiedzą, umiejętnościami, wspierając proces twórczy krok po kroku. Nieskromnie stwierdzamy, że nasze świeczniki są przepiękne!


TURNIEJ GIER STRATEGICZNYCH

28 listopada odbył się w naszej szkole Turniej Gier Strategicznych. Udział w nim wzięli zwycięzcy rozgrywek klasowych ze wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej. Atmosfera konkursu była wspaniała – wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami oraz wysoką kulturą gry. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i gratulujemy wybitnych osiągnięć.


SUKCESY UCZNIA z klasy 4a

Uczeń naszej szkoły Mikołaj Ruła z klasy 4a trenuje zapasy w klubie KS Sobieski już trzeci rok. Na trening uczęszcza 3 razy w tygodniu. We wrześniu zdobył dwa brązowe medale na zawodach międzynarodowych z Cyklu Józefa Tracza/ Grand Prix Piątkowa w Poznaniu, oraz na Mistrzostwach Województwa Lubuskiego w Żarach. W minioną z sobotę zajął drugie miejsce w Swarzędzu w IV Memoriale Zdzisława Schneidera. Niebawem jedzie na kolejne poważne zawody do Wrocławia. W swojej domowej kolekcji ma już 19 medali zdobytych na różnorodnych turniejach zapaśniczych. Sport jest największą pasją Mikołaja.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI – Dzień z uśmiechem

W dniu 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Nasi uczniowie mieli za zadanie nie tylko od święta być życzliwi i uśmiechnięci dla innych. Samorząd Uczniowski zorganizował dla wszystkich akcje „Dzień z uśmiechem” chętni uczniowie mieli za zadanie przyczepić do ubrania uśmiechnięta buźkę  i być życzliwym na dla innych. Niektórzy uczniowie zaangażowani w akcję podzielili się z nami zdjęciem na tle tablicy z okazji Dnia życzliwości. Dziękujemy za zaangażowanie i mile spędzony czas.


LEKCJA POKAZOWA – TRENING WIOŚLARSKI

15 listopada br. gościliśmy trenerów z Klubu Wioślarskiego 04 Poznań. Jest to najstarszy istniejący klub sportowy w Poznaniu. Ich przystań mieści się w centrum Poznaniu nad Wartą. Jednak od wiosny do jesieni większość treningów odbywa się na Jeziorze Malta.
W okresie jesienno-zimowym wioślarze trenują na ergometrach wioślarskich, na których nasi uczniowie mieli okazję poćwiczyć. Doskonale odwzorowuje on czynności wykonywane na wodzie przez zawodników. Dzięki ćwiczeniom na maszynie wioślarskiej wzmacniamy mięśnie brzucha, ramion, nóg, grzbietu, klatki piersiowej oraz pośladków.
Dla naszych uczniów była to znakomita sposobność do sprawdzenia swoich możliwości. Szczególnie zainteresowani oraz chętni do dalszych treningów wioślarskich otrzymali darmowe zaproszenia do klubu na zajęcia.


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką i cierpieniem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj w 1918 roku odzyskał niepodległość.
Tegoroczne obchody w naszej szkole odbyły się w auli szkoły. Dla klas 4-7 były przygotowane stacje zadaniowe, na których wybrane z każdej klasy drużyny rozwiązywały różnorodne wyzwania związane z tym świętem. Na początku każda grupa zapoznała się z fragmentami gazet, na podstawie ich treści były przygotowane poszczególne zadania zarówno historyczne jak i polonistyczne. Poziom zagadnień został zróżnicowany i dostosowany do kategorii wiekowych. Drużyny dopingowała publiczność, a nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwała wzorowo przygotowana klasa 7b pod kierunkiem Ewy Drozdowicz.
Po wypełnieniu wszystkich zadań, każda drużyna otrzymała słodki poczęstunek, a zwycięzcami zostały następujące klasy: 4b, 6d i 7c. Drużyny wygrały dla swoich klas jeden dzień bez odpytywania, do zrealizowania w dowolny dzień w pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego. Natomiast gratulacje należą się wszystkim.
Poniżej kilka zdjęć, które odzwierciedlają zaangażowanie i pozytywną energię towarzyszącą całej uroczystości.


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W celu upamiętnienia dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy. W dniu 13 listopada dzieci z klas 1-3 w ramach projektu edukacyjnego obejrzały film edukacyjny, na podstawie którego odbyły rozmowę, wykonały flagę klasową, stworzyły „mapy myśli”, w której wyjaśniły za pomocą obrazków bądź słów, co zawdzięczamy Niepodległości Polski, wspólnie odśpiewały hymn Polski.


KONKURS PLASTYCZNY „POCZTÓWKA PATRIOTYCZNA”

13 listopada, po uroczystym odśpiewaniu hymnu, ogłoszono wyniki konkursu plastycznego na najpiękniejszą pocztówkę patriotyczną. W konkursie wzięła udział duża liczba młodych artystów, a ich prace były wspaniałe. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.


DZIEŃ DYNI

31 października w naszej szkole odbył się Dzień Dyni zorganizowany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. W tym dniu nasi uczniowie mieli za zadanie ubranie się w kolor pomarańczowy lub przebranie za różne postaci w związku z Halloween. Na naszych uczniów także czekała w holu szkoły dyniowa foto budka w której można było zrobić sobie ciekawe zdjęcia. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów zarówno z klas młodszych jak i 4-8. Uczniowie wykazali się sporą kreatywnością jeśli chodzi o wymyślne i straszne stroje. Jako SU serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i dobrą zabawę! 


JAK BYĆ BEZPIECZNYM W CYFROWYM ŚWIECIE

Cyberbezpieczeństwo to temat, który dotyczy również dzieci. Potencjalne zagrożenia, kradzież danych, podszywanie się pod inne osoby, generowanie i rozsyłanie fałszywych informacji to tylko niektóre zagadnienia, nad którymi pracowali uczniowie klasy 3d. Na podstawie zebranych wiadomości dzieci ułożyły zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, które przedstawiły w formie graficznej. Warsztaty pozwoliły na usystematyzowanie posiadanej przed dzieci wiedzy oraz wzrost świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci.


OGÓLNOPOLSKI TEST ORTOGRAFICZNY

30 października 2023 roku 33 śmiałków z klas 4-8 zmierzyło się z Ogólnopolskim Testem Ortograficznym. Wszyscy pełni zapału i ciekawości przystąpili do rozwiązywania zadań z ortografii. Teraz muszą cierpliwie poczekać na wyniki. Trzymamy za nich kciuki.


UDZIAŁ W PROJEKCIE
” Z ekologią na Ty”

Uczniowie klasy 6c w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty” tworzyli ekologiczną książkę z przepisami.


WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO

Klasa 1c wybrała się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego UAM. Braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych „Zwierzęta w ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie”. Młodzi przyrodnicy wyruszyli na poszukiwania. Niezapomnianych emocji dostarczyły im obserwacje zwierząt przez lornetki i lupy. Podczas warsztatów uczniowie wykonali wiewiórki z materiałów naturalnych. Mieliśmy okazję do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, odkrywanie i eksperymentowanie.


JESIENNO-CHEMICZNE DOŚWIADCZENIE

Dzięki porze roku i przyrządom dostępnym w laboratorium chemicznym mogliśmy w grupach wykonać kolejne interesujące doświadczenie!
Tym razem polegało ono na wydobyciu barwników roślinnych z kolorowych liści. Każdy zespół pod okiem Pana Wojciecha Wróblewskiego przygotował swoją pracę, a następnie obserwował zmiany w adsorbencie i określił, jaki barwnik znajdował się w ich liściu.
Oto fotogaleria z tego dnia:


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM
Dobroci dla zwierząt

W związku z Międzynarodowym Dniem Zwierząt który odbył się 4 października Samorząd Uczniowski ogłosił miesiąc październik miesiącem pomocy dla zwierząt. W tym okresie odbyło się kilka przedsięwzięć pod patronatem SU. Uczniowie mieli okazję podzielić się z całą społecznością szkolną zdjęciami swoich puchatych przyjaciół które zawisły na jednej z tablic szkolnych.
Inną inicjatywą było włączenie się w akcję charytatywną na rzecz zwierząt kilku uczennic klasy 5B. Dziewczynki zorganizowały przy pomocy SU stoisko z rzeczami hand made m.in słodkościami, bransoletkami, warkoczykami, tatuażami które oferowały innym uczniom za symboliczne wsparcie   wolontariatu „Uliczne koty proszą o pomoc” który zajmuję się organizacją pomocy dla zwierząt porzuconych, rannych i szukających domu. Uczennice podczas tej akcji która odbyła się w dniu 4.10 i 18.10 w trakcie długich przerw zebrały kwotę 138zł która zostanie przekazana na pomoc dla naszych zwierzęcych przyjaciół. W podziękowaniu uczennice z klasy 5B zostały uhonorowane dyplomami i breloczkami w kształcie kotka wydrukowanymi na szkolnej drukarce 3D zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w tak szczytnym celu.


DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
w klasach czwartych

W związku z matematycznym świętem, Dniem Tabliczki Mnożenia, przypadającym w pierwszy piątek października, uczniowie klas czwartych zagrali w Mnożenie Kości na lekcjach matematyki. Czwartoklasiści zdobywali punkty i przy tym utrwalali działania z tabliczki mnożenia. Poznali również aplikację generującą różne rodzaje kości i zabrali plansze do domu, aby zagrać z domownikami.

Organizatorzy: Angelika Ciołek, Stanisław Nowicki


PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Klasy 5a, 5c i 4b miały możliwość przećwiczenia elementów pomocy przedmedycznej – sprawdzanie przytomności, oddechu, pozycja boczna ustalona, no i oczywiście najbardziej emocjonujący – masaż serca na fantomie. Zajęcia odbyły się pod czujnym okiem Pani Weroniki Zielińskiej z PCK Poznań.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za odwiedziny i cenne lekcje. W razie wypadku wiemy, jak pomóc!


„KIBICUJ Z KLASĄ”


POZNAŃSKIE TRADYCJE

Wielkimi krokami zbliżamy się do corocznych obchodów poznańskich dni Świętego Marcina. Zanim jednak symbolicznie zostaną Jemu przekazane klucze do miasta i barwny korowód przejdzie ulicami, klasa 1b postanowiła zgłębić tajemnicę tego święta. W Rogalowym Muzeum uczniowie nie tylko pogłębili swoją wiedzę, ale również ćwiczyli umiejętności cukiernicze.
Niewątpliwą atrakcją wycieczki były warsztaty kulinarne, w trakcie których uczniowie poznali tajniki wyrabiania ciasta i wypieku Świętomarcińskich Rogali. Zajęciom towarzyszyła też spora dawka humoru, gdyż rozmowy prowadzone były w gwarze poznańskiej. Nie zabrakło również opowieści o historii Poznania, nawiązujących do Świętego Marcina i rogalowej tradycji. Uwieńczeniem wyprawy było zdobycie „Certyfikatu Rogalowego Czeladnika” i degustacja własnoręcznie przygotowanych rogali.
Rogalowe Muzeum to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. To miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października w naszej szkole odbył się Dzień Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela. Z okazji  święta szkolnictwa Samorząd Uczniowski zorganizował słodką niespodziankę dla naszych nauczycieli. Niespodzianka w postaci własnoręcznie wypieczonych przez uczniów słodkości oraz życzenia były podziękowaniem dla nauczycieli za trud i prace jaką wkładają każdego dnia w edukację młodego pokolenia. Uczniowie w kilku zespołach częstowali słodkimi wypiekami m. in. muffinkami, szarlotką, ciasteczkami, brownie naszych pedagogów w trakcie tego szczególnego dnia. Nauczycieli nie kryli zaskoczenia i dziękowali uczniom za tak miłą inicjatywę.


KONKURS NA NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ KROKÓW

Aby wyrównać szanse, biorąc pod uwagę różne czynniki takie jak: zmieniające się warunki pogodowe, obowiązki domowe, nauka, itp, konkurs trwał cały tydzień. Liczyliśmy kroki od poniedziałku 02 października do niedzieli 08 października 2023 r.
W konkursie nie było przegranych, bowiem każdy, kto udokumentował swoją aktywność, otrzymał dodatkową ocenę z W-F oraz punkty z zachowania, a najlepsze wyniki zostały nagrodzone.

A oto wyniki naszego konkursu:

Kategoria dziewczęta
I miejsce Wawrzyniak Ines 6a
II miejsce Knioła Anna 5b
III miejsce Kopeć Antonina 5b

Kategoria chłopcy
 I miejsce Kiwerski Michał 8b
II miejsce Maksymilian Wendrowicz-Leżański 7c
III miejsce Mateusz Stasiak 6d


SPOTKANIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
z Panem Dyrektorem Sławomirem Stancelewskim

10 października odbyło się uroczyste spotkanie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego z Panem Dyrektorem Sławomirem Stancelewskim, opiekunami Samorządu i Radą Rodziców. Pan Dyrektor chciał poznać nowych uczniów działających w samorządzie i porozmawiać  o tym co planują zrealizować dla społeczności szkolnej w nowym roku szkolnym. Podczas spotkania poruszono tematy inicjatyw samorządu, planowanych wydarzeń oraz przedstawiono pomysły i prośby samych uczniów. Pan Dyrektor był pod wrażeniem planów jakie samorząd stawia sobie w tym roku szkolnym i obiecał wspierać je na różnych płaszczyznach,  wysłuchał także próśb młodzieży dotyczących spraw szkolnych i wyraził chęć pochylenia się nad nimi. Wsparcie dla inicjatyw Samorządu przedstawionych na spotkaniu wyrazili również rodzice będący przewodniczącymi Szkolnej Rady Rodziców. Przed Samorządem pracowity rok szkolny i uczniowie mają nadzieje, że wszystkie wydarzenia inicjowane przez nich urozmaicą życie szkolne.


KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 06.10.2023 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorki pt.: „Jesienna Poezja”. W konkursie wzięło udział 29 dzieci. Spośród uczestników jury składające się z dzieci tworzących Samorząd Uczniowski wyłoniło następujących zwycięzców:

Klasy I

I miejsce- Bartosz Kulas 1C                                                                                                         
II miejsce- Kuba Kulas 1C
III miejsce- Jagoda Basińska 1C

Wyróżnienia:
Zofia Figas 1C, Katarzyna Smaga 1 A

Klasy II

I miejsce- Hanna Orłowska 2b
II miejsce- Martyna Szewczyk 2b
III miejsce- Zofia Kurowska 2a

Wyróżnienia:
Nadia Barczyńska 2a, Stanisław Polański klasa 2c

Klasy III

I miejsce- Magdalena Wizer 3d
II miejsce- Amanda Ostrowska 3b
III miejsce- Hieronim Nykiel 3c

Wyróżnienia:
Pola Rożek 3d, Mateusz Szostak 3c

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom oraz nagrody.


CZTERY PORY ROKU

Dnia 5 października w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia ruchowo-muzyczne z wykorzystaniem kolorowych szarf, które nawiązywały do pór roku Vivaldiego. Zajęcia były nie tylko zabawą, ale również doskonałym sposobem na rozwijanie zdolności ruchowych i muzycznych uczniów.
Wiosna: taniec z zielonymi szarfami. Dzieci wyraziły radość i entuzjazm, tańcząc w rytm muzyki niczym wiosenne kwiaty
Lato: tańce z żółtymi szarfami, symbolizujące upalne lato
Jesień: czerwone szarfy, przypominające jesienne liście
Zima: taniec z niebieskimi szarfami odzwierciedlającymi surowe piękno zimy.
Zajęcia były pełne dobrej zabawy, a uczniowie mieli okazję poznać muzykę Antonio Vivaldiego i wyrazić ją poprzez taniec.


ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

4 października z okazji Światowego Dnia Zwierząt odwiedziła nas Pani Julia pracująca w poznańskim schronisku. Spotkanie było dedykowane klasom I-III. Dowiedzieliśmy się, jaką rolę pełni schronisko, ile zwierząt przebywa obecnie w tym miejscu, jak prawidłowo zajmować się zwierzakami, również po adopcji. Pani Julia mówiła też, że jeżeli widzimy bezdomnego czy wymagającego pomocy zwierzaka to powinniśmy wykonać telefon 986, czyli do straży miejskiej. Zaprezentowano nam również stronę internetową Schroniska w Poznaniu. Możemy tutaj zobaczyć zwierzęta, które znaleziono na ulicach. Dowiedzieliśmy się również, czym jest mikroczip. Dzięki niemu, możemy zidentyfikować zaginione zwierzę, gdy zostanie umieszczone w schronisku albo zostanie odnalezione przez kogoś i skontaktować się z jego prawnym opiekunem. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się również, że zaadoptować możemy psy, koty, szczurki czy króliki. Zdjęcia tychże zwierząt udostępniane są na stronie internetowej – https://schronisko.com/
W szkole zorganizowaliśmy również zbiórkę dla zwierząt ze schroniska w Poznaniu. Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom i dzieciom za udział w akcji.


KOLOROWO-KASZTANOWO

Dnia 2 października w świetlicy naszej szkoły miały miejsce wspaniałe zajęcia, podczas których tworzyliśmy zwierzaki z kasztanów i plasteliny. Dzieci były bardzo kreatywne i pełne pomysłów. Każdy uczestnik mógł wykazać się własnym stylem, tworząc unikalne kasztanowe zwierzątka. To była doskonała okazja do rozwijania zdolności manualnych i wyobraźni naszych małych artystów. Zabawa była pełna radości i śmiechu. Z pewnością jeszcze nie raz wrócimy do tego zadania twórczego!


BIEG CHROBREGO – 29 września 2023

Celem imprezy było popularyzowanie biegania jako najprostszej formy sportu dla wszystkich. Program zawodów obejmował różne kategorie wiekowe, płeć uczestników oraz dystanse od 100 m do 2000 m. Najlepszy rezultat wśród reprezentantów naszej szkoły uzyskała Gabriela Wartoń z klasy 7c. Na dystansie 1000 m wywalczyła III miejsce. Gratulacje!!!


ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE

Uczniowie klas drugich w swojej arteterapeutycznej drodze doświadczają różnorodnych form sztuki plastycznej, która połączona z jej terapeutycznym akcentem, pozwala im dostrzec jeszcze więcej niż to widziane gołym okiem.


WIZYTA W TEATRZE

W Nowy Rok szkolny klas 2c weszła kulturalnym krokiem odwiedzając Teatr Animacji w Poznaniu. Sztuka „Podróż nie z tej ziemi” zachwyciła, rozbawiła i zaostrzyła aktorski apetyt. Po spektaklu, uczniowie skorzystali z okazji na spacer po teatrze, który przybliżył im kulisy powstawania sztuki, pozwolił poznać różnorodne atrybuty i kreacje sceniczne. To była niezapomniana podróż zachęcająca do kolejnych odwiedzin Teatru.


DZIEŃ CHŁOPAKA W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

29 września w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Był to dzień pełen radości i życzliwości, podczas którego staraliśmy się uhonorować wszystkich chłopców naszej świetlicowej społeczności. Z okazji swojego święta, każdy chłopiec otrzymał mały upominek. Dziewczynki podarowały swoim kolegom nowe gry planszowe. To wyjątkowe wydarzenie dostarczyło chłopcom mnóstwo zabawy, uśmiechu i wspaniałych wspomnień.


DZIEŃ JABŁKA

W czwartek 28 września w naszej świetlicy odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Dzień Jabłka. Celem tego święta było promowanie zdrowego odżywiania, oraz edukacja na temat korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania tych wspaniałych owoców. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć degustacji jabłuszek. Dzień ten był pełen uśmiechów, ale przede wszystkim posiadał walory edukacyjne. Wydarzenie to przypomniało nam, jak ważne jest sięganie po zdrowe przekąski. Mamy nadzieję, że zachęciło ono dzieci do częstszego spożywania owocowych przysmaków.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Uczniowie klas I-III przyłączyli się do świętowania Międzynarodowego Dnia Języków Obcych. Dzień ten ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej. Na lekcjach języka angielskiego zostały przeprowadzone pogadanki o uczeniu się języków obcych oraz płynących z tego korzyści. Podczas zajęć uczniowie brali udział w różnych wydarzeniach. Przyjrzeli się mapie Europy oraz flagom europejskim, wykonali plakaty prezentujące słowa przetłumaczone na różne języki, rozwiązywali quizy oraz kolorowali flagi i mapy kontynentów. Międzynarodowy Dzień Języków Obcych dostarczył nam wielu informacji i wrażeń.


„ROZTAŃCZONY VIVALDI”

26 września 2023 klasy 5c, 5a, 4b i 4c wybrały się na wycieczkę integracyjną podczas, której obejrzały spektakl „Roztańczony Vivaldi”. Był to spektakl taneczny, który został przygotowany przez Szkołę Podstawową w Chełmnie i Pasmanterię Artystyczną „Madame”. Głównym tematem przedstawienia była muzyka Antonio Vivaldiego i jej połączenie z ruchem i tańcem. To wyjątkowe wydarzenie, w którym wystąpiły utalentowane dzieci, ubrane w piękne stroje dostarczyły niezapomnianych wrażeń wszystkim obecnym w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy. „Roztańczony Vivaldi” przeniósł wszystkich przybyłych w świat muzyki i tańca. Na scenie zobaczyliśmy kolorowe i kunsztownie wykonane stroje, które dodały spektaklowi jeszcze większego uroku. Każdy detal został starannie zaplanowany, aby stworzyć magiczną atmosferę i zapewnić wspaniałe wrażenia dla wszystkich widzów. Było pięknie. Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Po przedstawieniu chętnie zapozowaliśmy do wspólnego zdjęcia z młodymi artystami. Dalej udaliśmy się, korzystając z gościnności Pani Sołtys Mai Przewoźnej, która udostępniła miejsce rekreacyjne we wsi Lubocześnica, na wspólne ognisko z piknikiem na trawie. Pogoda dopisała, humory również, co sprzyjało wesołej zabawie. Aż ciężko było się rozstać.