ZIELONE WARSZTATY

Dnia 21 marca w naszej świetlicy odbyły się warsztaty siania nasion i przesadzania kwiatów doniczkowych. Uczniowie z różnych klas ochoczo wzięli udział w tym ciekawym wydarzeniu. Po krótkiej prezentacji na temat roślinności, dzieci otrzymały odpowiednie narzędzia i przystąpiły do pracy. Pod opieką nauczycieli sadziły szczypiorek, koperek, bazylię, a także kwiatki w przygotowanych wcześniej doniczkach. Aktywność zakończyła się z uśmiechami na twarzach i poczuciem satysfakcji z własnego wkładu w tworzenie zielonego otoczenia w naszej świetlicy.

WIOSENNY KOROWÓD

Pierwszy dzień wiosny w naszej świetlicy uczciliśmy uroczym korowodem wokół budynku szkoły, podczas którego uczniowie i nauczyciele wymachiwali kolorowymi szarfami w rytm wesołej muzyki. Atmosfera była pełna radości i optymizmu, gdy wspólnie śpiewaliśmy piosenki o wiośnie i cieszyliśmy się z nadejścia cieplejszych dni.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 21.03

Pierwszy Dzień Wiosny który odbył się 21 marca w naszej szkole obfitował w szereg ciekawych wydarzeń zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski. W tym dniu nasi uczniowie w mogli zastąpić swój tradycyjny plecak swoim pomysłem w związku z zorganizowanym Dniem bez plecaka. Uczniowie wykazali się nie lada wyobraźnią i pomysłowością. Na korytarzach szkolnych można było wypatrzeć wiele ciekawych pomysłów m.in: walizki podróżne, transportery dla zwierząt, futerały na instrumenty, kosze piknikowe, kosze na zakupy, deskorolki, lodówkę turystyczną, skrzynki narzędziowe. Pomysły naszych uczniów na ciekawe zastąpienie plecaków zostały uwiecznione na zdjęciach.


SZKOLNA WIOSENNA WYPRZEDAŻ GARAŻOWA

W ten wyjątkowy dzień odbyła się po raz pierwszy ale pewnie nie ostatni w naszej szkole Szkolna Wiosenna Wyprzedaż Garażowa. Celem wyprzedaży było propagowanie hasła „Zero waste” i pokazanie uczniom, że rzeczy im nie potrzebne mogą znaleźć drugie życie u kogoś innego. Uczniowie podczas wyprzedaży mogli sprzedać za symboliczne kwoty swoje skarby które znaleźli podczas wiosennych porządków. Na stoiskach królowały maskotki, figurki, biżuteria, książki, płyty, gry planszowe, karty kolekcjonerskie, sprzęt sportowy, ubrania, rzeczy hand made i wiele innych. Każdy uczeń mógł znaleźć coś dla siebie wśród ponad 20 stoisk. Podczas odwiedzenia wyprzedaży nasi uczniowie mogli również skorzystać  z dwóch stoisk na których królowały smaczne wiosenne tosty i słodkie gofry przygotowane przez uczniów i uczennice z klasy 6B.
Samorząd Uczniowski serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za przygotowanie stoisk jak również uczniom za tak liczne przybycie i dobrą zabawę.


ALE SIĘ DZIAŁO!

I to dosłownie….! 90 wielkanocnych stroików przygotowali uczniowie z klas: 1a, 1b, 1c i 2a. Podczas świątecznych warsztatów dzieci klas młodszych z wielkim zaangażowaniem wykonały swoje dzieła. Pod czujnym okiem Pań z poznańskiej „Szufladki” w rękach małych artystów tworzyły się prawdziwe arcydzieła. Przy okazji uczniowie poznali nową i ciekawą technikę zdobniczą – decoupage na drewnie.
Efekty pracy i zaangażowania do obejrzenia w galerii.


WYPRAWA 4b i  4c DO MUZEUM CZEKOLADY

Ach… któż z nas nie lubi smaku czekolady! No może są takie osoby,  my jednak za nią przepadamy. Właśnie dlatego 14 marca br. udaliśmy się do Muzeum Czekolady, które mieści się przy ulicy Wrocławskiej. Było słodko i ciekawie.
Podczas warsztatów każdy z nas przygotował własną tabliczkę czekolady. Z wykładu natomiast dowiedzieliśmy się wiele na temat pochodzenia czekolady, sposobu jej przygotowania oraz tego, które rodzaje tego smakołyku są najzdrowsze. Odkrywcze było dla nas również to, że komary i muchy mają swój udział w jego powstawaniu. Otóż właśnie one zapytają kwiaty kakaowca.
W czasie zajęć mieliśmy też okazję m.in. posmakować czystego ziarna kakao, dotknąć masła kakaowego i spróbować różnych gatunków czekolady.
To była udana wyprawa.


SZKOLNY ETAP KONKURSU
UKŁADANIA KOSTKI RUBIKA

11.03.2024 w naszej szkole odbyły się eliminacje do Konkursu Układania Kostki Rubika. Do zawodów zgłosiło się 7 odważnych. Trzech zwycięzców w etapie szkolnym weźmie udział w zmaganiach międzyszkolnych „8LOxStrefaKostek Speedcubing”, które odbędą się 21.03.2024 w LO nr 8 w Poznaniu. Teraz czekamy na potwierdzenie udziału naszych uczniów i etap międzyszkolny 🙂

Trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły w składzie: Radosław Kowalski, Dawid Pawlicki i Adam Domański-Gogulski.
Powodzenia 🙂


Dzień Nauki i Światowy Dzień Logiki

29.02.2024r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu obchodzili Dzień Nauki ,,Cogito” oraz Światowy Dzień Logiki. Celem przedsięwzięcia było pokazanie, że logiczne myślenie pozwala nam zrozumieć sens wypowiedzi oraz umożliwia poprawne wnioskowanie. Poznawaliśmy polskich naukowców i wynalazców oglądając filmy oraz prezentacje. W tym dniu każdy miał możliwość wzięcia udziału w fascynujących aktywnościach związanych z matematyką, logiką i grami umysłowymi. Uczniowie rozwiązywali różne zadania i gry, które kształtowały ich zdolność logicznego myślenia. Dla miłośników łamigłówek matematycznych przygotowano specjalne wyzwania, które pozwalały rozwijać umiejętność rozwiązywania problemów oraz skupiania uwagi. Przygotowane zagadki i łamigłówki połączyły naukę z dobrą zabawą, która jest podstawową aktywnością każdego dziecka.


W ŚWIECIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

W klasie 1C realizujemy program innowacji „W świecie języka angielskiego”. Celem innowacji jest prowadzenie lekcji z zakresu edukacji przyrodniczo- społecznej w języku angielskim. Zwiększenie motywacji uczniów do nauki języka angielskiego, a także poszerzenie ich zasobu słownictwa. Lekcje oparte są na zabawie, ruchu, wykonywaniu prac plastycznych i śpiewaniu. W ramach programu innowacji wybraliśmy się na warsztaty „Small travellers” do Bramy Poznania.
Zajęcia mają również na celu zintegrowanie grupy i poszerzenie zainteresowania kulturą Wielkiej Brytanii. Na ostatnich zajęciach poznaliśmy najważniejsze zabytki znajdujące się w Londynie. Czytaliśmy również historie najbardziej znanego misia w Anglii Paddingtona.


DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY

W dniu 1 lutego w naszej szkole w związku z trwającym karnawałem Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień Szalonej Fryzury” oraz konkurs na najbardziej szaloną fryzurę. W ten dzień uczniowie mogli przyjść do szkoły w wymyślonych przez siebie fryzurach. Wydarzenie spotkało się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów naszej szkoły. Na korytarzach można było zaobserwować bardzo wymyślne i kolorowe fryzury. Pojawiały się warkocze, kitki, irokezy i kolorowe warkoczyki. Wszystkie kreatywne i szalone pomysły zostały sfotografowane i ocenione przez jury złożone z opiekunów samorządu. Jury miało trudne decyzję do podjęcia, gdyż fryzury były tak ciekawe i różnorodne że nie sposób było wybrać jedną najlepszą. Dlatego jurorzy postanowili wyróżnić kilka osób za pomysł.

Wyniki konkursu:

KLASY 1-3:

  • Kaja Witkowska kl. 2B
  • Mariia Fomina kl. 3D
  • Ioannis Karachitos kl. 1D
  • Oliwia Bojdzińska kl. 2A

KLASY 4-8:

  • Oskar Wojcieszek kl. 6B
  • Agnieszka Rutowicz kl. 5C

Uczniowie wyróżnieni:
Amanda Ostrowska kl. 3B, Martyna Kałdońska kl. 3B, Zofia Kurowska kl. 2A, Victoria Marchenkowa kl. 3D, Nicole Słupianek kl. 3D

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym oraz dziękujemy za ogromne zaangażowanie.


DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA KLAS IV – VIII

Czas karnawału był specjalną okazją do zorganizowania zabawy karnawałowej.  Z tej okazji w środę 17stycznia w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Podczas zabawy  uczniowie klas 4-8 wspaniale się bawili w rytm znanych sobie piosenek puszczanych przez DJ-a. Muzyka, dekoracje, przebrania uczniów oraz dyskotekowe oświetlenie wprawiły wszystkich w dobry nastrój  i pozwoliły zintegrować się ze sobą, a także oderwać się na chwilę od nauki. Wszyscy opuszczali zabawę z uśmiechem i  z nadzieją na kolejną taką imprezę w naszej szkole.


WIZYTA W TEATRZE WIELKIM

19 stycznia 2024 r. uczniowie klasy 2 b udali się na wycieczkę do Teatru Wielkiego. Wędrując  po wnętrzach pięknego budynku, odkrywali tajemnice poznańskiej Opery. Dzieci miały możliwość stanąć na scenie oraz zwiedzić garderoby artystów czy rekwizytornię. Dowiedziały się, za co odpowiada inspicjent. Podawane informacje przeplatane były teatralnymi anegdotami, dzięki czemu dzieci nie tylko zapoznały się z historia budynku, dniem pracy artysty, czy cyklem przygotowań do spektaklu premierowego, ale również łatwo zapamiętywały fakty i opowieści związane ze sceną teatru. Była to wspaniała wycieczka w miejsca niedostępne dla widzów.


KONKURS KALIGRAFICZNY „ZŁOTE PIÓRO”

Już po raz jedenasty w naszej szkole odbył się Konkurs Kaligraficzny „Złote pióro” dla uczniów klas II i III, tym razem w odsłonie świąteczno-zimowej. Zapisał się na stałe w naszym szkolnym kalendarzu, ponieważ Nasi uczniowie słyną z kaligraficznego pisma, a to wszystko dzięki możliwości sprawdzeniu swoich pisarskich umiejętności estetycznego, kształtnego i poprawnego pisma.
1 grudnia 2023 roku odbył się I klasowy etap dla wszystkich uczniów klas drugich i trzecich, a 14 grudnia II etap dla wybranych 24 najlepszych uczniów.
Uhonorowanie zwycięzców i wręczenie dyplomów odbyło się 11 stycznia 2024 roku podczas tegorocznych balików karnawałowych przez Panią wicedyrektor Iwonę Brzozę i organizatorkę konkursu Panią Joannę Bródkę. Mistrzowie Kaligrafii otrzymali złote pióra wraz z dyplomem i nagrodą sponsorowaną przez Radę Rodziców i szkołę.
Wszystkim zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy kaligraficznym pismem!


WARSZTATY NA WYDZIALE CHEMII UAM

We wtorek 16 stycznia mieliśmy niezwykłą przyjemność poszerzyć naszą wiedzę chemiczną poprzez uczestniczenie w fascynujących eksperymentach na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pierwszym zaskoczeniem był świat reakcji chemicznych. Razem z innymi uczniami podstawówki obserwowaliśmy, jak zwykłe sole potrafią przeobrazić się w kolorowe i fascynujące substancje. Było to jak odkrywanie nowego języka chemicznego, gdzie każda reakcja opowiadała swoją unikalną historię. Wykonywaliśmy wiele różnorodnych eksperymentów ,które dokładnie obserwowaliśmy i następnie zapisywaliśmy wnioski. Było to niesamowite przeżycie. Najbardziej ekscytujące było jednak to, że sami mogliśmy wziąć udział w eksperymentach. W prawdziwym laboratorium, pod bacznym okiem naukowców, mieszałem składniki chemiczne, obserwując, jak powstają nowe substancje. To był prawdziwy rollercoaster emocji – od zdumienia po radość z własnych odkryć.
Chciałbym wyrazić ogromne podziękowania dla profesorów i pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za umożliwienie nam tej niezwykłej podróży po świecie chemii. Dzięki takim doświadczeniom nauka staje się nie tylko ciekawą lekcją, ale także prawdziwą przygodą.
Mam nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane, aby jeszcze więcej uczniów mogło odkrywać fascynujący świat chemii i rozwijać swoje zainteresowania naukowe.

Adam Wiszowaty

 


SPOTKANIE Z TRENEREM

Klasa 1C oraz 1A uczestniczyły w spotkaniu prowadzonym przez trenera grupy dziewczynek w Akademii Warty Poznań, Łukasza Nowaka. Dziękujemy mamie Filipa z 1C za organizację wydarzenia. Zajęcia miały na celu ukazanie korzyści płynących z uprawiania sportu. Na zajęciach przypominana została budowa piramidy zdrowego żywienia. Trener zaproponował również dzieciom quizy na temat rozpoznawania klubów i piłkarzy.

Druga część w której brała udział klasa 1C to trening na sali gimnastycznej. Podczas treningu uczniowie mieli okazję brać udział w ćwiczeniach i nauczyć się jak prowadzić piłkę. Warsztaty realizowane są dzięki spółce Enea, która jest partnerem i sponsorem Akademii Warty Poznań. Na pamiątkę wizyty dzieci otrzymały zestaw gadżetów przygotowanych przez firmę. Autorem zdjęć jest Jan Piechota.


BALIK KARNAWAŁOWY KLAS 1-3

„Mam supermoce!”

W naszej szkole Nowy Rok rozpoczął się karnawałowo. W czwartek 11 stycznia 2024 r. odbyły się baliki karnawałowe na trzech poziomach edukacyjnych. W tym roku tematem przewodnim balików był: „Mam supermoce!”. Wszyscy uczniowie czekali na nie z wielką niecierpliwością. W programie były różne tańce, zabawy ruchowe z muzyką, konkursy, zadania klasowe i szaleństwo z konfetti. Wszyscy uczniowie wspaniale bawili się w rytm znanych i chętnie słuchanych przebojów. Dzieci spędziły miło czas, a wspólna zabawa przyniosła dużo zadowolenia i uśmiechu. Organizatorem części głównej była AnimaFlo Florentyna Domagała- Centrum Kultury i Tańca Hajdasz. Wszystko dzięki hojności rodziców i Rady Rodziców, którzy wsparli finansowo to przedsięwzięcie. Relację z balików prezentujemy w galerii.


FIZYCZNA OPOWIEŚĆ O MIKOŁAJU I RUDOLFIE

20 grudnia uczniowie klasy III c wybrali się na Wydział Fizyki UAM i uczestniczyli w  świątecznym pokazie pt. „ Fizyczna opowieść o Mikołaju i Rudolfie”.  Rudolf i Mikołaj zmagali się z licznymi problemami, które rozwiązywali wykorzystując wiedzę z zakresu fizyki. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele interesujących eksperymentów.

Najważniejszy dla Rudolfa i Mikołaja jest uśmiech dzieci, dlatego wszyscy z klasy III c ze świetnym humorem i pełni wrażeń wrócili do szkoły.


KONKURS „ŚWIĄTECZNY ANIOŁ”

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w dniu 19.12.2023 r. odbył się konkurs plastyczno- techniczny pt : „Świąteczny Anioł”. W konkursie wzięło udział trzydzieścioro dzieci. Prezentujemy wyniki konkursu:

Klasy I
Miejsce I Katarzyna Smaga kl. I A
Miejsce II Ioannis Karachitos kl. I D
Miejsce III Maria Matelska kl. I A
Wyróżnienie Emilia Fechner kl. I B

Klasy II
Miejsce I Kaja Witkowska kl. II B
Miejsce II Szymon Paczkowski kl. II A
Miejsce III Hanna Orłowska kl. II B
Wyróżnienie Franciszek Wiła kl. II B

Klasy III
Miejsce I Dorota Sobecka kl. III C
Miejsce II Szymon Kulas kl. III D
Miejsce III Izabela Grzebielucha kl. III D
Wyróżnienie Kostiantyn Lushchuk kl. III A

Podziękowanie za udział w konkursie w postaci dyplomu oraz nagrody otrzymało 18 osób.


WYNIKI SZKOLNYCH KONKURSÓW PLASTYCZNYCH


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

13 grudnia w naszej szkole odbyła się druga edycja Kiermaszu Świątecznego organizowanego przez Samorząd Uczniowski i rodziców z Rady Rodziców. Kiermasz został podzielony na dwie części kiermasz dla uczniów który odbył się w godzinach do południa oraz kiermasz po południu dedykowany dla rodziców, gości. Nasi uczniowie i goście podczas obu wydarzeń mogli nabyć przepiękne własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne m.in. breloczki, wieńce, stroiki, aniołki, renifery oraz przepyszne wypieki w postaci ciast, ciasteczek, pierniczków. Podczas kiermaszu można było również napić się gorącej czekolady a po południu również herbaty świątecznej wykonanej przez naszych uczniów przy wsparciu rodziców. Po południu można było również skorzystać z foto budki w świątecznym klimacie i malowania twarzy które oferowała mama jednej z naszych uczennic. Czas na kiermaszu umilała świąteczna muzyka.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrane pieniążki nadal się liczą więc jak będziemy gotowi to podamy jaką kwotę udało nam się w tym roku uzbierać.
Z tego miejsca serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom nauczycielom którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu i znaleźli czas na zrobienie słodkich wypieków, stroików, kartek, bombek i innych  przepięknych i oryginalnych choinkowych ozdób, a także wszystkim tym, którzy te ozdoby zakupili i wsparli tym samym działalność samorządu który działa na rzecz społeczności uczniowskiej w naszej szkole i będzie mógł realizować nowe inicjatywy i pomysły w tym i kolejnym roku szkolnym.


PRACOWITY GRUDZIEŃ

W oczekiwaniu na Święta uczniowie klasy 1B już w Mikołajki rozpoczęli przygotowania. Podczas wspólnej zabawy, w trakcie której rozwiązywali zagadki, rebusy i zadania stworzyli mikołajkowe plakaty. Wspólna praca wniosła wiele radości. Uczniowie umiejętnie podzieli się zadaniami w pracy grupowej, chociaż taki sposób pracy był dla nich nowy. W kolejnym tygodniu z zapałem przystąpili do ozdabiania pierników i wykonania ozdób na szkolny kiermasz. Towarzyszyli im Rodzice, którzy nie tylko współuczestniczyli w procesie tworzenia, ale chętnie dołożyli swoją „cegiełkę” na rzecz szkoły. Serdecznie dziękujemy Rodzicom, za zaangażowanie w organizację Świątecznego Kiermaszu.


GRA MIKOŁAJKOWA

 W dniu 6 grudnia w naszej szkole w związku z Mikołajkami Samorząd Uczniowski zorganizował dla naszych uczniów wyzwanie w postaci Gry Mikołajkowej z kodami QR. Zadaniem uczniów z klas 4-8 było odszukać ukryte na korytarzach szkolnych kody i wykonać zadania w nich ukryte związane ze świętami. Wśród zadań były m.in. świąteczne łamigłówki matematyczne, układanka świąteczna, poszukiwania zaginionych reniferów czy quiz. Uczniowie po odszukaniu kodów i wykonaniu zadań mieli za zadanie przesłać rozwiązania liczył się czas i poprawność odpowiedzi. Wśród nadesłanych rozwiązań najwięcej poprawnych odpowiedzi uzyskały:

  • Zuzanna Mikołajczak klasa 7B
  • Natalia Skiba klasa 7B

Wyróżnienia za udział w zabawie otrzymali:
Barbara Syska klasa 4C, Milana Fedoryshina klasa 5C, Zuzanna Karolczak klasa 5C, Łukasz Gintrowski klasa 5C

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek i pamiątkowy dyplom

Gratulujemy zwycięzcom i uczniom którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy.


MIKOŁAJKI W MUZEUM NARODOWYM

6 grudnia dzieci klasy 2b wzięły udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Uczniowie poznali historię Świętego Mikołaja. Dowiedzieli się dlaczego został świętym i jakie czynił cuda. Zgodnie z wybraną tematyką dzieci skupiły się na dziełach związanych z postacią świętego biskupa z Miry. Barwne opowieści o cudownym życiu Mikołaja przybliżyły im tę wyjątkową postać i pozwoliły zrozumieć główne przesłanie świętego, jakim jest radość dzielenia się z innymi. Na koniec wszyscy zostali obdarowani drobnymi upominkami. W czasie zajęć plastycznych w szkole dzieci wykonały prace przedstawiające współczesnego Mikołaja. Były to wspaniale spędzone Mikołajki!


MIKOŁAJKI W MUZEUM ILUZJI

Klasy 5a i 5c 6 grudnia udały się do Muzeum Iluzji. Doświadczyliśmy niezwykłych wrażeń podczas zwiedzania-eksperymentowania, mogliśmy rozwiązywać łamigłówki. Podczas pokazu Magika poddane zostało w wątpliwość to, co widzą nasze oczy. Połączenie nauki i zabawy wywołało na naszych twarzach uśmiech i dostarczyło nam dużo emocji.


ANDRZEJKI

W dniu 29 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przy współpracy z uczniami zorganizował coroczny Kiermasz Wróżb Andrzejkowych w auli szkolnej. Uczniowie mogli skorzystać z kilkunastu przygotowanych stoisk. Wśród atrakcji oferowanych podczas kiermaszu królowały: tatuaże, malowanie twarzy, warkoczyki, bransoletki,  wróżby, losowania, rzuty do kubeczków tarczy i kosza, koło fortuny oraz różnorodne słodkie wypieki w formie ciast, ciasteczek z wróżbami, pierniczków.  Odwiedzający mieli w czym wybierać i świetnie się bawili. Zebrane podczas kiermaszu środki zasiliły skarbonkę SU dzięki czemu możemy realizować kolejne inicjatywy dla społeczności szkolnej w tym roku. Za wsparcie i tak liczne przybycie serdecznie dziękuję Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.


WYJŚCIE DO ROGALOWEGO MUZEUM POZNANIA

30 listopada dzieci klasy 2b udały się na Stary Rynek, aby podziwiać Ratusz i piękne kamieniczki. Stąd wyruszyły do mieszczącego się niedaleko Rogalowego Muzeum Poznania, żywego centrum poznańskiej tradycji i kultury. W kameralnej, swobodnej atmosferze uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulinarnych. Warsztaty dały także możliwość zapoznania się z historią Poznania, elementami gwary poznańskiej oraz wysłuchania legendy o św. Marcinie.  Na zakończenie wszyscy otrzymali Certyfikaty Rogalowego Czeladnika. Wycieczka dostarczyła dzieciom  niezapomnianych przeżyć i wrażeń.


WYCIECZKA DO LABORATORIUM MIKROBIOLOGII
ORAZ PUNKTU POBRAŃ

29 listopada uczniowie klasy 3d mieli okazję poznać specyfikę pracy Laboratorium Mikrobiologii. Warsztaty odbyły się dzięki uprzejmości Pani Anny Wawrzyniak – mamy naszego ucznia. Dzieci przeprowadziły proste doświadczenia, wzbogaciły swoją wiedzę dotyczącą wirusów i bakterii, poznały fachowe słownictwo oraz elementy wyposażenia niezbędne do pobierania i przechowywania próbek. Po części warsztatowej klasa udała się do Punktu Pobrań, gdzie została zapoznana z procedurą rejestracji. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w gabinecie, w którym pokazano uczniom sposób pobierania krwi oraz zademonstrowano specjalistyczne urządzenie do skanowania żył. Do szkoły dzieci wróciły z pamiątkowymi dyplomami i pełne wrażeń.


„BRUDAS I KOTKI”

Uczniowie ze świetlicowego koła teatralnego „Metamorfoza” przygotowali i wystawili przedstawienie kukiełkowe pt.: „Brudas i kotki”.


ZAJĘCIA W ,,LABORATORIUM WYOBRAŹNI”

21 i 22 listopada 2023 r. klasy 2a, 2b, 3a, 3b i 3d uczestniczyły w zajęciach warsztatowych na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Uczniowie w ,,Laboratorium Wyobraźni” brali udział w trzech zajęciach. Pierwsze warsztaty z wykorzystaniem technologii długopisów 3D stworzyły okazję do wykorzystania swojej kreatywności i umiejętności projektowania ozdób świątecznych. Efektem pracy dzieci były piękne, kolorowe modele choinek, bałwanków czy gwiazdek.
Drugie zajęcia  pomogły zgłębić uczniom tajemnice niezwykłych cech wody. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jakie właściwości fizykochemiczne ma woda i jak ta substancja wpływa na świat przyrody. Podczas wykonywania doświadczeń wielokrotnie zaskakiwani byli ich wynikami.
Podczas trzecich warsztatów pt. ,,Zapytaj żuka co piszczy w trawie” , uczniowie wspólnymi siłami budowali piramidę troficzną obrazującą ogrom powiązań pomiędzy różnymi organizmami i środowiskiem przyrodniczym, w którym występują. Na koniec odkryli jakie znaczenie w tej piramidzie ma człowiek i jego działania.
Zajęcia wszystkim uczniom bardzo się podobały. W ich głowach na długo pozostaną ważne i ciekawe informacje.


EKSPERYMENTY w 3d

Lubicie eksperymenty? My również! Tworzymy buchające lawą wulkany, obserwujemy znikające kolory, uciekający pieprz, magiczny ogień i tańczący olej. Udowadniamy, że butelka potrafi sama napompować balony, bańki lubią wskakiwać w inne bańki, a zwykła zakrętka decyduje, czy woda sączy się przez dziurki, czy nie. Świetnie się bawimy, ale przede wszystkim zdobywamy wiedzę, rozwijamy swoją pomysłowość, samodzielność, zdolności i twórcze myślenie. Zachęcamy do obejrzenia naszych zdjęć. Niedługo zamieścimy kolejne.


WARSZTATY ARTYSTYCZNE

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć przygotowania do świąt! Kierując się tą maksymą klasa 3d zorganizowała w swojej sali świąteczną pracownię i zwykłe kieliszki zmieniła w arcydzieła. Warsztaty odbyły się dzięki zaangażowaniu Pani Anny Rożek, która podzieliła się z nami swoją wiedzą, umiejętnościami, wspierając proces twórczy krok po kroku. Nieskromnie stwierdzamy, że nasze świeczniki są przepiękne!


TURNIEJ GIER STRATEGICZNYCH

28 listopada odbył się w naszej szkole Turniej Gier Strategicznych. Udział w nim wzięli zwycięzcy rozgrywek klasowych ze wszystkich klas edukacji wczesnoszkolnej. Atmosfera konkursu była wspaniała – wszyscy uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami oraz wysoką kulturą gry. Dziękujemy uczestnikom za zaangażowanie i gratulujemy wybitnych osiągnięć.


SUKCESY UCZNIA z klasy 4a

Uczeń naszej szkoły Mikołaj Ruła z klasy 4a trenuje zapasy w klubie KS Sobieski już trzeci rok. Na trening uczęszcza 3 razy w tygodniu. We wrześniu zdobył dwa brązowe medale na zawodach międzynarodowych z Cyklu Józefa Tracza/ Grand Prix Piątkowa w Poznaniu, oraz na Mistrzostwach Województwa Lubuskiego w Żarach. W minioną z sobotę zajął drugie miejsce w Swarzędzu w IV Memoriale Zdzisława Schneidera. Niebawem jedzie na kolejne poważne zawody do Wrocławia. W swojej domowej kolekcji ma już 19 medali zdobytych na różnorodnych turniejach zapaśniczych. Sport jest największą pasją Mikołaja.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI – Dzień z uśmiechem

W dniu 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Życzliwości. Nasi uczniowie mieli za zadanie nie tylko od święta być życzliwi i uśmiechnięci dla innych. Samorząd Uczniowski zorganizował dla wszystkich akcje „Dzień z uśmiechem” chętni uczniowie mieli za zadanie przyczepić do ubrania uśmiechnięta buźkę  i być życzliwym na dla innych. Niektórzy uczniowie zaangażowani w akcję podzielili się z nami zdjęciem na tle tablicy z okazji Dnia życzliwości. Dziękujemy za zaangażowanie i mile spędzony czas.


LEKCJA POKAZOWA – TRENING WIOŚLARSKI

15 listopada br. gościliśmy trenerów z Klubu Wioślarskiego 04 Poznań. Jest to najstarszy istniejący klub sportowy w Poznaniu. Ich przystań mieści się w centrum Poznaniu nad Wartą. Jednak od wiosny do jesieni większość treningów odbywa się na Jeziorze Malta.
W okresie jesienno-zimowym wioślarze trenują na ergometrach wioślarskich, na których nasi uczniowie mieli okazję poćwiczyć. Doskonale odwzorowuje on czynności wykonywane na wodzie przez zawodników. Dzięki ćwiczeniom na maszynie wioślarskiej wzmacniamy mięśnie brzucha, ramion, nóg, grzbietu, klatki piersiowej oraz pośladków.
Dla naszych uczniów była to znakomita sposobność do sprawdzenia swoich możliwości. Szczególnie zainteresowani oraz chętni do dalszych treningów wioślarskich otrzymali darmowe zaproszenia do klubu na zajęcia.


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką i cierpieniem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj w 1918 roku odzyskał niepodległość.
Tegoroczne obchody w naszej szkole odbyły się w auli szkoły. Dla klas 4-7 były przygotowane stacje zadaniowe, na których wybrane z każdej klasy drużyny rozwiązywały różnorodne wyzwania związane z tym świętem. Na początku każda grupa zapoznała się z fragmentami gazet, na podstawie ich treści były przygotowane poszczególne zadania zarówno historyczne jak i polonistyczne. Poziom zagadnień został zróżnicowany i dostosowany do kategorii wiekowych. Drużyny dopingowała publiczność, a nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwała wzorowo przygotowana klasa 7b pod kierunkiem Ewy Drozdowicz.
Po wypełnieniu wszystkich zadań, każda drużyna otrzymała słodki poczęstunek, a zwycięzcami zostały następujące klasy: 4b, 6d i 7c. Drużyny wygrały dla swoich klas jeden dzień bez odpytywania, do zrealizowania w dowolny dzień w pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego. Natomiast gratulacje należą się wszystkim.
Poniżej kilka zdjęć, które odzwierciedlają zaangażowanie i pozytywną energię towarzyszącą całej uroczystości.


ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W celu upamiętnienia dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy. W dniu 13 listopada dzieci z klas 1-3 w ramach projektu edukacyjnego obejrzały film edukacyjny, na podstawie którego odbyły rozmowę, wykonały flagę klasową, stworzyły „mapy myśli”, w której wyjaśniły za pomocą obrazków bądź słów, co zawdzięczamy Niepodległości Polski, wspólnie odśpiewały hymn Polski.


KONKURS PLASTYCZNY „POCZTÓWKA PATRIOTYCZNA”

13 listopada, po uroczystym odśpiewaniu hymnu, ogłoszono wyniki konkursu plastycznego na najpiękniejszą pocztówkę patriotyczną. W konkursie wzięła udział duża liczba młodych artystów, a ich prace były wspaniałe. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.


DZIEŃ DYNI

31 października w naszej szkole odbył się Dzień Dyni zorganizowany z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. W tym dniu nasi uczniowie mieli za zadanie ubranie się w kolor pomarańczowy lub przebranie za różne postaci w związku z Halloween. Na naszych uczniów także czekała w holu szkoły dyniowa foto budka w której można było zrobić sobie ciekawe zdjęcia. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów zarówno z klas młodszych jak i 4-8. Uczniowie wykazali się sporą kreatywnością jeśli chodzi o wymyślne i straszne stroje. Jako SU serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i dobrą zabawę! 


JAK BYĆ BEZPIECZNYM W CYFROWYM ŚWIECIE

Cyberbezpieczeństwo to temat, który dotyczy również dzieci. Potencjalne zagrożenia, kradzież danych, podszywanie się pod inne osoby, generowanie i rozsyłanie fałszywych informacji to tylko niektóre zagadnienia, nad którymi pracowali uczniowie klasy 3d. Na podstawie zebranych wiadomości dzieci ułożyły zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, które przedstawiły w formie graficznej. Warsztaty pozwoliły na usystematyzowanie posiadanej przed dzieci wiedzy oraz wzrost świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci.


OGÓLNOPOLSKI TEST ORTOGRAFICZNY

30 października 2023 roku 33 śmiałków z klas 4-8 zmierzyło się z Ogólnopolskim Testem Ortograficznym. Wszyscy pełni zapału i ciekawości przystąpili do rozwiązywania zadań z ortografii. Teraz muszą cierpliwie poczekać na wyniki. Trzymamy za nich kciuki.


UDZIAŁ W PROJEKCIE
” Z ekologią na Ty”

Uczniowie klasy 6c w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z ekologią na Ty” tworzyli ekologiczną książkę z przepisami.


WYCIECZKA DO OGRODU BOTANICZNEGO

Klasa 1c wybrała się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego UAM. Braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych „Zwierzęta w ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie”. Młodzi przyrodnicy wyruszyli na poszukiwania. Niezapomnianych emocji dostarczyły im obserwacje zwierząt przez lornetki i lupy. Podczas warsztatów uczniowie wykonali wiewiórki z materiałów naturalnych. Mieliśmy okazję do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, odkrywanie i eksperymentowanie.


JESIENNO-CHEMICZNE DOŚWIADCZENIE

Dzięki porze roku i przyrządom dostępnym w laboratorium chemicznym mogliśmy w grupach wykonać kolejne interesujące doświadczenie!
Tym razem polegało ono na wydobyciu barwników roślinnych z kolorowych liści. Każdy zespół pod okiem Pana Wojciecha Wróblewskiego przygotował swoją pracę, a następnie obserwował zmiany w adsorbencie i określił, jaki barwnik znajdował się w ich liściu.
Oto fotogaleria z tego dnia:


PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM
Dobroci dla zwierząt

W związku z Międzynarodowym Dniem Zwierząt który odbył się 4 października Samorząd Uczniowski ogłosił miesiąc październik miesiącem pomocy dla zwierząt. W tym okresie odbyło się kilka przedsięwzięć pod patronatem SU. Uczniowie mieli okazję podzielić się z całą społecznością szkolną zdjęciami swoich puchatych przyjaciół które zawisły na jednej z tablic szkolnych.
Inną inicjatywą było włączenie się w akcję charytatywną na rzecz zwierząt kilku uczennic klasy 5B. Dziewczynki zorganizowały przy pomocy SU stoisko z rzeczami hand made m.in słodkościami, bransoletkami, warkoczykami, tatuażami które oferowały innym uczniom za symboliczne wsparcie   wolontariatu „Uliczne koty proszą o pomoc” który zajmuję się organizacją pomocy dla zwierząt porzuconych, rannych i szukających domu. Uczennice podczas tej akcji która odbyła się w dniu 4.10 i 18.10 w trakcie długich przerw zebrały kwotę 138zł która zostanie przekazana na pomoc dla naszych zwierzęcych przyjaciół. W podziękowaniu uczennice z klasy 5B zostały uhonorowane dyplomami i breloczkami w kształcie kotka wydrukowanymi na szkolnej drukarce 3D zakupionej w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w tak szczytnym celu.


DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
w klasach czwartych

W związku z matematycznym świętem, Dniem Tabliczki Mnożenia, przypadającym w pierwszy piątek października, uczniowie klas czwartych zagrali w Mnożenie Kości na lekcjach matematyki. Czwartoklasiści zdobywali punkty i przy tym utrwalali działania z tabliczki mnożenia. Poznali również aplikację generującą różne rodzaje kości i zabrali plansze do domu, aby zagrać z domownikami.

Organizatorzy: Angelika Ciołek, Stanisław Nowicki


PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Klasy 5a, 5c i 4b miały możliwość przećwiczenia elementów pomocy przedmedycznej – sprawdzanie przytomności, oddechu, pozycja boczna ustalona, no i oczywiście najbardziej emocjonujący – masaż serca na fantomie. Zajęcia odbyły się pod czujnym okiem Pani Weroniki Zielińskiej z PCK Poznań.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za odwiedziny i cenne lekcje. W razie wypadku wiemy, jak pomóc!


„KIBICUJ Z KLASĄ”


POZNAŃSKIE TRADYCJE

Wielkimi krokami zbliżamy się do corocznych obchodów poznańskich dni Świętego Marcina. Zanim jednak symbolicznie zostaną Jemu przekazane klucze do miasta i barwny korowód przejdzie ulicami, klasa 1b postanowiła zgłębić tajemnicę tego święta. W Rogalowym Muzeum uczniowie nie tylko pogłębili swoją wiedzę, ale również ćwiczyli umiejętności cukiernicze.
Niewątpliwą atrakcją wycieczki były warsztaty kulinarne, w trakcie których uczniowie poznali tajniki wyrabiania ciasta i wypieku Świętomarcińskich Rogali. Zajęciom towarzyszyła też spora dawka humoru, gdyż rozmowy prowadzone były w gwarze poznańskiej. Nie zabrakło również opowieści o historii Poznania, nawiązujących do Świętego Marcina i rogalowej tradycji. Uwieńczeniem wyprawy było zdobycie „Certyfikatu Rogalowego Czeladnika” i degustacja własnoręcznie przygotowanych rogali.
Rogalowe Muzeum to żywe centrum poznańskich tradycji i kultury. Mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. To miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać lepiej Poznań, jego specyfikę, język oraz symbole, ze szczególnym uwzględnieniem Rogali Świętomarcińskich.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października w naszej szkole odbył się Dzień Edukacji Narodowej czyli Dzień Nauczyciela. Z okazji  święta szkolnictwa Samorząd Uczniowski zorganizował słodką niespodziankę dla naszych nauczycieli. Niespodzianka w postaci własnoręcznie wypieczonych przez uczniów słodkości oraz życzenia były podziękowaniem dla nauczycieli za trud i prace jaką wkładają każdego dnia w edukację młodego pokolenia. Uczniowie w kilku zespołach częstowali słodkimi wypiekami m. in. muffinkami, szarlotką, ciasteczkami, brownie naszych pedagogów w trakcie tego szczególnego dnia. Nauczycieli nie kryli zaskoczenia i dziękowali uczniom za tak miłą inicjatywę.


KONKURS NA NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ KROKÓW

Aby wyrównać szanse, biorąc pod uwagę różne czynniki takie jak: zmieniające się warunki pogodowe, obowiązki domowe, nauka, itp, konkurs trwał cały tydzień. Liczyliśmy kroki od poniedziałku 02 października do niedzieli 08 października 2023 r.
W konkursie nie było przegranych, bowiem każdy, kto udokumentował swoją aktywność, otrzymał dodatkową ocenę z W-F oraz punkty z zachowania, a najlepsze wyniki zostały nagrodzone.

A oto wyniki naszego konkursu:

Kategoria dziewczęta
I miejsce Wawrzyniak Ines 6a
II miejsce Knioła Anna 5b
III miejsce Kopeć Antonina 5b

Kategoria chłopcy
 I miejsce Kiwerski Michał 8b
II miejsce Maksymilian Wendrowicz-Leżański 7c
III miejsce Mateusz Stasiak 6d


SPOTKANIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
z Panem Dyrektorem Sławomirem Stancelewskim

10 października odbyło się uroczyste spotkanie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego z Panem Dyrektorem Sławomirem Stancelewskim, opiekunami Samorządu i Radą Rodziców. Pan Dyrektor chciał poznać nowych uczniów działających w samorządzie i porozmawiać  o tym co planują zrealizować dla społeczności szkolnej w nowym roku szkolnym. Podczas spotkania poruszono tematy inicjatyw samorządu, planowanych wydarzeń oraz przedstawiono pomysły i prośby samych uczniów. Pan Dyrektor był pod wrażeniem planów jakie samorząd stawia sobie w tym roku szkolnym i obiecał wspierać je na różnych płaszczyznach,  wysłuchał także próśb młodzieży dotyczących spraw szkolnych i wyraził chęć pochylenia się nad nimi. Wsparcie dla inicjatyw Samorządu przedstawionych na spotkaniu wyrazili również rodzice będący przewodniczącymi Szkolnej Rady Rodziców. Przed Samorządem pracowity rok szkolny i uczniowie mają nadzieje, że wszystkie wydarzenia inicjowane przez nich urozmaicą życie szkolne.


KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 06.10.2023 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorki pt.: „Jesienna Poezja”. W konkursie wzięło udział 29 dzieci. Spośród uczestników jury składające się z dzieci tworzących Samorząd Uczniowski wyłoniło następujących zwycięzców:

Klasy I

I miejsce- Bartosz Kulas 1C                                                                                                         
II miejsce- Kuba Kulas 1C
III miejsce- Jagoda Basińska 1C

Wyróżnienia:
Zofia Figas 1C, Katarzyna Smaga 1 A

Klasy II

I miejsce- Hanna Orłowska 2b
II miejsce- Martyna Szewczyk 2b
III miejsce- Zofia Kurowska 2a

Wyróżnienia:
Nadia Barczyńska 2a, Stanisław Polański klasa 2c

Klasy III

I miejsce- Magdalena Wizer 3d
II miejsce- Amanda Ostrowska 3b
III miejsce- Hieronim Nykiel 3c

Wyróżnienia:
Pola Rożek 3d, Mateusz Szostak 3c

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplom oraz nagrody.


CZTERY PORY ROKU

Dnia 5 października w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia ruchowo-muzyczne z wykorzystaniem kolorowych szarf, które nawiązywały do pór roku Vivaldiego. Zajęcia były nie tylko zabawą, ale również doskonałym sposobem na rozwijanie zdolności ruchowych i muzycznych uczniów.
Wiosna: taniec z zielonymi szarfami. Dzieci wyraziły radość i entuzjazm, tańcząc w rytm muzyki niczym wiosenne kwiaty
Lato: tańce z żółtymi szarfami, symbolizujące upalne lato
Jesień: czerwone szarfy, przypominające jesienne liście
Zima: taniec z niebieskimi szarfami odzwierciedlającymi surowe piękno zimy.
Zajęcia były pełne dobrej zabawy, a uczniowie mieli okazję poznać muzykę Antonio Vivaldiego i wyrazić ją poprzez taniec.


ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

4 października z okazji Światowego Dnia Zwierząt odwiedziła nas Pani Julia pracująca w poznańskim schronisku. Spotkanie było dedykowane klasom I-III. Dowiedzieliśmy się, jaką rolę pełni schronisko, ile zwierząt przebywa obecnie w tym miejscu, jak prawidłowo zajmować się zwierzakami, również po adopcji. Pani Julia mówiła też, że jeżeli widzimy bezdomnego czy wymagającego pomocy zwierzaka to powinniśmy wykonać telefon 986, czyli do straży miejskiej. Zaprezentowano nam również stronę internetową Schroniska w Poznaniu. Możemy tutaj zobaczyć zwierzęta, które znaleziono na ulicach. Dowiedzieliśmy się również, czym jest mikroczip. Dzięki niemu, możemy zidentyfikować zaginione zwierzę, gdy zostanie umieszczone w schronisku albo zostanie odnalezione przez kogoś i skontaktować się z jego prawnym opiekunem. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się również, że zaadoptować możemy psy, koty, szczurki czy króliki. Zdjęcia tychże zwierząt udostępniane są na stronie internetowej – https://schronisko.com/
W szkole zorganizowaliśmy również zbiórkę dla zwierząt ze schroniska w Poznaniu. Dziękujemy serdecznie wszystkim rodzicom i dzieciom za udział w akcji.


KOLOROWO-KASZTANOWO

Dnia 2 października w świetlicy naszej szkoły miały miejsce wspaniałe zajęcia, podczas których tworzyliśmy zwierzaki z kasztanów i plasteliny. Dzieci były bardzo kreatywne i pełne pomysłów. Każdy uczestnik mógł wykazać się własnym stylem, tworząc unikalne kasztanowe zwierzątka. To była doskonała okazja do rozwijania zdolności manualnych i wyobraźni naszych małych artystów. Zabawa była pełna radości i śmiechu. Z pewnością jeszcze nie raz wrócimy do tego zadania twórczego!


BIEG CHROBREGO – 29 września 2023

Celem imprezy było popularyzowanie biegania jako najprostszej formy sportu dla wszystkich. Program zawodów obejmował różne kategorie wiekowe, płeć uczestników oraz dystanse od 100 m do 2000 m. Najlepszy rezultat wśród reprezentantów naszej szkoły uzyskała Gabriela Wartoń z klasy 7c. Na dystansie 1000 m wywalczyła III miejsce. Gratulacje!!!


ZAJĘCIA TERAPEUTYCZNE

Uczniowie klas drugich w swojej arteterapeutycznej drodze doświadczają różnorodnych form sztuki plastycznej, która połączona z jej terapeutycznym akcentem, pozwala im dostrzec jeszcze więcej niż to widziane gołym okiem.


WIZYTA W TEATRZE

W Nowy Rok szkolny klas 2c weszła kulturalnym krokiem odwiedzając Teatr Animacji w Poznaniu. Sztuka „Podróż nie z tej ziemi” zachwyciła, rozbawiła i zaostrzyła aktorski apetyt. Po spektaklu, uczniowie skorzystali z okazji na spacer po teatrze, który przybliżył im kulisy powstawania sztuki, pozwolił poznać różnorodne atrybuty i kreacje sceniczne. To była niezapomniana podróż zachęcająca do kolejnych odwiedzin Teatru.


DZIEŃ CHŁOPAKA W SZKOLNEJ ŚWIETLICY

29 września w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Był to dzień pełen radości i życzliwości, podczas którego staraliśmy się uhonorować wszystkich chłopców naszej świetlicowej społeczności. Z okazji swojego święta, każdy chłopiec otrzymał mały upominek. Dziewczynki podarowały swoim kolegom nowe gry planszowe. To wyjątkowe wydarzenie dostarczyło chłopcom mnóstwo zabawy, uśmiechu i wspaniałych wspomnień.


DZIEŃ JABŁKA

W czwartek 28 września w naszej świetlicy odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Dzień Jabłka. Celem tego święta było promowanie zdrowego odżywiania, oraz edukacja na temat korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania tych wspaniałych owoców. Oczywiście tego dnia nie mogło zabraknąć degustacji jabłuszek. Dzień ten był pełen uśmiechów, ale przede wszystkim posiadał walory edukacyjne. Wydarzenie to przypomniało nam, jak ważne jest sięganie po zdrowe przekąski. Mamy nadzieję, że zachęciło ono dzieci do częstszego spożywania owocowych przysmaków.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Uczniowie klas I-III przyłączyli się do świętowania Międzynarodowego Dnia Języków Obcych. Dzień ten ma na celu podkreślenie, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej. Na lekcjach języka angielskiego zostały przeprowadzone pogadanki o uczeniu się języków obcych oraz płynących z tego korzyści. Podczas zajęć uczniowie brali udział w różnych wydarzeniach. Przyjrzeli się mapie Europy oraz flagom europejskim, wykonali plakaty prezentujące słowa przetłumaczone na różne języki, rozwiązywali quizy oraz kolorowali flagi i mapy kontynentów. Międzynarodowy Dzień Języków Obcych dostarczył nam wielu informacji i wrażeń.


„ROZTAŃCZONY VIVALDI”

26 września 2023 klasy 5c, 5a, 4b i 4c wybrały się na wycieczkę integracyjną podczas, której obejrzały spektakl „Roztańczony Vivaldi”. Był to spektakl taneczny, który został przygotowany przez Szkołę Podstawową w Chełmnie i Pasmanterię Artystyczną „Madame”. Głównym tematem przedstawienia była muzyka Antonio Vivaldiego i jej połączenie z ruchem i tańcem. To wyjątkowe wydarzenie, w którym wystąpiły utalentowane dzieci, ubrane w piękne stroje dostarczyły niezapomnianych wrażeń wszystkim obecnym w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Centrum Kultury Pniewy. „Roztańczony Vivaldi” przeniósł wszystkich przybyłych w świat muzyki i tańca. Na scenie zobaczyliśmy kolorowe i kunsztownie wykonane stroje, które dodały spektaklowi jeszcze większego uroku. Każdy detal został starannie zaplanowany, aby stworzyć magiczną atmosferę i zapewnić wspaniałe wrażenia dla wszystkich widzów. Było pięknie. Gratulujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Po przedstawieniu chętnie zapozowaliśmy do wspólnego zdjęcia z młodymi artystami. Dalej udaliśmy się, korzystając z gościnności Pani Sołtys Mai Przewoźnej, która udostępniła miejsce rekreacyjne we wsi Lubocześnica, na wspólne ognisko z piknikiem na trawie. Pogoda dopisała, humory również, co sprzyjało wesołej zabawie. Aż ciężko było się rozstać.


DZIEŃ GRZYBA

Dnia 25 września w świetlicy szkolnej odbyła się pogadanka na temat grzybów, które pełnią istotne role w przyrodzie oraz życiu człowieka. Była to okazja do pozyskania wiedzy na temat tych fascynujących organizmów, a także możliwość wyrażenia artystycznej ekspresji i rozwijania zdolności manualnych. Uczniowie zaopatrzeni w kredki, nożyczki i kolorowe kartki papieru z ochotą przystąpili do tworzenia uroczych grzybowych orderów.


POWITANIE JESIENI

22 września świetlica szkolna przywitała jesień w wyjątkowy sposób – malowaniem jesiennych obrazków. Dzieci przy użyciu pędzi i kolorowych farb wyraziły urok oraz piękno tego sezonu. Na kartkach papieru tworzyły dzieła pełne ciepłych barw, złotych liści czy spadających kasztanów. Malowanie jesiennych obrazów stanowiło świetną okazję do zabawy, a także wzbogaciło naszą świetlicę o piękne dzieła, które przypominają nam o magii tej pory roku. Powitanie jesieni w świetlicy było pełne wspaniałych inspiracji na kolejne miesiące twórczości.


PIERWSZY DZIEŃ JESIENI

22 września świętowaliśmy w naszej szkole 1 Dzień Jesieni. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klasy 4-8 miały do wykonania klasowe wyzwanie. Musiały w ten dzień przebrać jedną osobę z klasy za Panią Jesień  i zrobić swoje klasowe kreatywne jesienne zdjęcie. Wielu uczniów zaangażowało się w tą inicjatywę wykazując się kreatywnością powstały ciekawe zdjęcia.
W związku z wyzwaniem wyłoniono zwycięską klasę 5B której wysiłki zostały nagrodzone słodką niespodzianką i dniem bez pytania.
W tym dniu również klasy 1-3 świętowały 1 Dzień Jesieni wykonując plakaty przedstawiające „Panią Jesień” które ozdobiły szkolne korytarze. Każda z klas 1-3 wykonała klasowe jesienne zdjęcie ze swoim dziełem.


DZIEŃ KROPKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

15 września z okazji Dnia Kropki nasza świetlica zmieniła się w krainę pełną barw. Uczniowie wcielili się w artystów, tworząc obrazy, w których główną rolę stanowiły kropki. Była to świetna okazja do wyrażenia swojej wyobraźni i stworzenia unikalnych, kolorowych dzieł sztuki. Wykonane przez uczniów prace zaskakiwały swoją oryginalnością i różnorodnością. Wydarzenie to pozostanie w naszej pamięci jako pełne radości, uśmiechu i kreatywnej zabawy.


SPRZĄTANIE ŚWIATA

Corocznym zwyczajem uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli aktywny udział w Akcji Sprzątania Świata, która w tym roku zachęcała hasłem: „Sprzątnie świata łączy ludzi”. Klasy 1-3 stając na wysokości zadania, wspólnym śpiewem na szkolnym dziedzińcu dali światu znak, że pamiętają o konieczności dbania o środowisko. Świadomość i wiedza dotycząca ochrony środowiska uwieczniona została na kolorowych transparentach i wyrażona w obietnicy pamiętania o nim przez cały rok.


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
PASOWANIE NA UCZNIA


PODSUMOWUJĄCE SPOTKANIE
SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W dniu 22 czerwca odbyło się w naszej szkole ostatnie spotkanie Samorządu Uczniowskiego i Małego Samorządu. Na spotkaniu opiekunowie SU podsumowali mijający rok szkolny 2022/2023 obfitujący w różne wydarzenia, imprezy i złożyli podziękowania uczniom zaangażowanym w ich organizację. Uczniowie klas 4-8 i 1-3 zostali wyróżnieni podziękowaniami i dyplomami od opiekunów SU natomiast dla najbardziej zaangażowanych uczniów zostały wręczone przez wychowawców nagrody książkowe podczas zakończenia roku szkolnego. Opiekunowie SU w szczególności podziękowali uczniom klas 8 które opuszczają mury naszej szkoły za pomoc i ogromną pracę jaką wykonali na rzecz SU. Wyrazili również nadzieję, że uczniowie którzy pozostają w naszej szkole nadal aktywnie będą działać w SU.


WIZYTA W  NBP

Klasy 4a i 4c w ostatnim tygodniu nauki wybrały się na zajęcia z zakresu ekonomii do Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu. Nasza wizyta rozpoczęła się od zapoznania z historią pieniądza, przy okazji nauczyliśmy się kilku nowych pojęć: płacidło, barter, mincerz; dalej oglądaliśmy monety w nietypowych kształtach, zostaliśmy zapoznani z tym, jak rozpoznać fałszywy banknot, wiemy też, gdzie produkuje się pieniądze, a na koniec mogliśmy zobaczyć bank od środka. Byliśmy także w skarbcu. Ten dzień był bardzo owocny w odkrywanie tajemnic pieniędzy.


ABSOLUTORIUM „Mały Medyk”

Miło nam poinformować, że 19.06.2023 roku uczniowie klasy 4a z naszej szkoły ukończyli udział w projekcie „Mały Medyk”. Młodzi studenci Polskiej Akademii Dzieci i Uniwersytetu Medycznego systematycznie pogłębiali swoje zainteresowania i wiedzę podczas comiesięcznych, bezpłatnych wykładów. W trakcie roku akademickiego przeprowadzone zostało 9 zjazdów składających się z 2 wykładów każdy. Wykłady prowadzili Młodzi Naukowcy w wieku 6-12 lat oraz dorośli naukowcy. Tematyka dotyczyła wszystkiego, co związane jest z człowiekiem i jego zdrowiem. Comiesięczny trud się opłacił, bo wszyscy otrzymali dyplom ukończenia udziału w projekcie.


UNICEF Otwarta Szkoła

18 czerwca 2023 roku polscy i ukraińscy uczniowie naszej szkoły wybrali się do Teatru Cortiqué Anny Niedźwiedź, który znajduje się przy ulicy Mansfelda 4 w Poznaniu.
Obejrzeliśmy tam spektakl pod tytułem „Naturalion dookoła Świata”
https://youtu.be/jLIa8K8_Phs
Była to niesamowita podróż po przyrodniczych krainach i siedliskach zwierząt. Egzotyczna muzyka, taniec i śpiew prowadził nas przez pustynie, morza, aż po lasy bambusowe. Przedstawienie wprowadziło uczniów w świat sztuki w atrakcyjny dla nich sposób, przekazując informacje o ochronie przyrody. Na scenie mogliśmy podziwiać oryginalne kostiumy i zaskakujące rekwizyty.
Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)/ за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).


WYJĄTKOWI GOŚCIE

16 czerwca uczniów z klasy 2b, 2c, 2d oraz 1c odwiedzili wyjątkowi goście – alpaki, które pracują jako zwierzęta terapeutyczne. Dzieci zapoznały się ze zwyczajami alpak, dowiedziały się wiele ciekawych informacji o nich, ich pochodzeniu, a także miały okazję spacerować z tymi wyjątkowo pięknymi zwierzętami. Dodatkową atrakcją była możliwość ich nakarmienia. Obejrzyjcie zdjęcia i zobaczcie, którą wersję karmienia wybrali najodważniejsi.
Ta wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci!


AKTYWNI BŁĘKITNI

Klasy 6b i 5a uczestniczą w programie Aktywni Błękitni. 14 czerwca klasy brały udział w spływie po Kanale Ślesinskim. W ramach zakończenia tegorocznej edycji programu Aktywni Błękitni, szkoła przyjazna wodzie wyruszyliśmy w rejs po Kanale Ślesińskim, gdzie mieliśmy okazję doświadczyć śluzowania na Śluzie Gawrony.  
Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Okręgowego w Koninie gdzie mogliśmy podziwiać szkielet słonia leśnego, żyjącego około 100 tyś. lat temu.
To były ciekawe lekcje z historii, geografia i biologii. Warto poznawać nasze regiony, wiele ciekawych miejsc do odkrycia jeszcze przed nami.


MALI ARTYŚCI
WIZYTA W TEATRZE MUZYCZNYM

12 czerwca klasa 2d wybrała się do Teatru Muzycznego na przedstawienie pt. „Podróże małe i duże”. Spektakl był wyjątkowy, ponieważ aktorami były dzieci z przedszkola Gaudium et Studium. Mali artyści zabrali nas w podróż po wielu krajach, śpiewając, zabawiając skeczami, czy tańcząc. Wspaniała scenografia, oprawa muzyczna, ale przede wszystkim wielki talent aktorski dzieci uczyniły ten występ wyjątkowym wydarzeniem. Wszystkim przedszkolakom gratulujemy, a ich nauczycielom dziękujemy za zaproszenie.


DZIEŃ PIŻAMY

W dniu 5 czerwca z inicjatywy SU został zorganizowany w naszej szkole „Dzień piżamy”. W tym dniu obowiązywał nowy dress code czyli przeróżne formy kolorowych piżam, szlafroków, kombinezonów-jednorożców. Wielu uczniów zaangażowało się w tą akcję prezentując na szkolnych korytarzach swoje kolorowe stroje.  


DZIEŃ ZIEMI 2023

Jak o roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Od 22 marca (Światowy Dzień Wody) do 22 kwietnia (Dzień Ziemi) przygotowywaliśmy różne zadania dotyczące wody.
Klasy 4 – braliśmy udział w kampanii edukacyjnej „Co zrobić z tym deszczem?”, której organizatorem był Aquanet Retencja. Dowiedzieliśmy się czym jest retencja wód opadowych, rozmawialiśmy o zmianach klimatycznych oraz nauczyliśmy się, jak być odpowiedzialnymi wobec środowiska. Obejrzeliśmy film oraz komiks edukacyjny z Dropkiem i Dropcią – dwiema kroplami wody, które opowiedziały nam o zaletach i sposobach wykorzystania deszczówki. Razem wykonaliśmy kartę pracy dotyczącą deszczu.
Klasy 5 – na zajęciach z wychowawcą zastanawialiśmy się, co każdego dnia każdy z nas może robić, żeby zaoszczędzić wodę. Wszystkie pomysły zostały zebrane na plakatach – ulotkach, które zostały wywieszone w klasach. Pomocny w wykonaniu zadania był film, promujący oszczędzanie wody.
Klasy 6 – wzięliśmy udział w projekcie interdyscyplinarnym „Co z tą Odrą?”. Na lekcjach geografii i biologii zastanawialiśmy się co było przyczyną skażenia Odry w ubiegłym roku. Jak ta sytuacja wpłynęła na rzekę, jakie mogą być dalsze skutki oraz jak można zapobiec takiej sytuacji w przyszłości? Przygotowaliśmy prezentacje, które przybliżały ten temat.
Klasy 7 – na lekcjach chemii i fizyki omawialiśmy cząsteczkę wody, jej właściwości fizyko-chemiczne. Nagraliśmy filmy prezentujące doświadczenia dotyczące właściwości wody.
Wszystkimi efektami naszej pracy mogliśmy podzielić się przedstawić podczas podsumowania w auli szkoły 2 czerwca 2023 r.


I MIEJSCE W TURNIEJU

W dniu 2 czerwca odbył się turniej piłkarski z okazji Dnia Dziecka organizowany przez PSM Poznań.
Przedstawiciele SP17 zdobyli I miejsce. Gratulujemy naszym piłkarzom. BRAWO!


WIZYTA W KINIE

Dzień Dziecka w tym roku był pełen atrakcji, nie tylko festyn i spotkania w klasie, ale także w ramach zajęć dodatkowych „Szkoła Otwarta” – wydarzenie integrujące uczniów polskich i ukraińskich z naszej szkoły. Tym razem była to gratka dla fanów fantastyki i dobrej muzyki, ponieważ uczniowie wybrali się do kina na najnowszą część „Strażników Galaktyki 3”. Szybkie zwroty akcji, wciągające retrospekcje, oczywiście kostiumy i efekty specjalne zachęciły do ożywionej dyskusji po seansie. Tylko spójrzcie, zdjęcia mówią same za siebie.


ŚWIĘTO DZIECI

Tradycyjnie już, wraz z początkiem czerwca uczciliśmy z rozmachem Święto Dzieci. Dla najmłodszych uczniów przygotowano stacje na których czekały na nich konkurencje sportowe. Dla wszystkich uczniów młodszych i starszych zorganizowano atrakcje w formie „ mini festynu”. Przygotowano dla nich stoiska na których malowano twarze, wykonywano na życzenie balonowe stwory i ozdabiano włosy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wata cukrowa, jak również ogromne bańki mydlane. Całość atrakcji dopełniały dmuchane zamki, przy których kolejka cierpliwych wydawała się nie mieć końca. Okrzyki radości i zadowolenia zapanowały na boisku naszej 7-nastki z okazji Dnia Dziecka.
Dzięki zaangażowaniu Samorządu Szkolnego i uczniów dzień ten był wyjątkowy. Dla wszystkich, którzy obchodzili swoje święto Rada Rodziców przygotowała słodką niespodziankę.


WYJAZD DO BERLINA

Po trzech dniach ogromnego stresu związanego z egzaminem ósmoklasisty uczniowie mogli wreszcie odetchnąć – taką okazją dla ósmo- i siódmoklasistów był wyjazd do Berlina, który miał miejsce 26 maja.
W drodze do stolicy Niemiec poznaliśmy kilka ciekawostek o Berlinie, a jadąc na Wyspę Muzeów z okien autokaru mogliśmy obserwować Mur Berliński – symbol zimnej wojny – dzielący dawne Niemcy przez niemal trzydzieści lat na część wschodnią i zachodnią. Próby przekroczenia tej granicy wielokrotnie kończyły się śmiercią. Dziś na miejscu zburzonego muru został zrekonstruowany jego odcinek, na którym artyści z różnych krajów przedstawili grafiki symbolizujące pokój.
Po dotarciu do Wyspy Muzeów leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina udaliśmy się do Neue Wache, a następnie Aleją pod Lipami poszliśmy po Reichstag – gmach parlamentu Rzeszy.
Niesamowite wrażenie zrobił na nas Pomnik Holokaustu – tworzący labirynt z betonowych bloków ustawionych na powierzchni 19 tys. m kwadratowych upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej.
Po tej lekcji historii nadszedł czas na rozrywkę – interaktywne Niemieckie Muzeum Techniki, w którym uczniowie mogli aktywnie spędzić czas, korzystając z wielu atrakcji obiektu.
Na zakończenie pobytu w Berlinie zobaczyliśmy kościół Pamięci – 68-metrową ruinę głównej wieży pozostawiono jako symbol antywojenny, a do wieży dobudowano zrekonstruowane części. Obejrzeliśmy też ciekawy zegar wodny z wahadłem w Europe Center.
Wycieczka do Berlina zorganizowana przez panią Magdalenę Zachman- Stachowską dostarczyła uczestnikom fascynujących wrażeń.


DZIEŃ BEZ PLECAKA
NO BACKPACK DAY 

31 maja obchodziliśmy w naszej szkole NO BACKPACK DAY (Dzień bez plecaka). Samorząd Uczniowski zainicjował tą akcję a nasi uczniowie musieli wykazać się kreatywnością i zastąpić tradycyjne plecaki i torby czymś innym. Kreatywność nie zna granic i wielu uczniów miało bardzo ciekawe pomysły. Pojawiły się w zastępstwie plecaków m.in kosiarka, kosze na pranie, transportery dla zwierząt, suszarka na pranie, kosze zakupowe, walizki, garnki, chlebaki i wiele innych ciekawych pomysłów nie sposób ich wszystkich wymienić. 
Dziękujemy naszym uczniom za ogromne zaangażowanie w tą akcję i gratulujemy kreatywności! Pomysły jak zastąpić plecak zostały uwiecznione w fotorelacji. 


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

W piątek 26.05.2023 klasy 4a i 4c wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Głównym punktem naszego zainteresowania była wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, dalej odbył się przejazd przez Odrę kolejką linową Polinka i zwiedzanie centrum miasta wraz z poszukiwaniem krasnali.


„JAKIE ZNASZ ZAWODY”

Miło nam poinformować, że nasz uczeń z klasy 4c Łukasz Kanclerz wziął udział w konkursie „Jakie znasz zawody?”. Pierwszy etap konkursu to etap regionalny – Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu – tutaj uzyskał 2 miejsce.
Wyniki konkursu
Dalej jego praca została wysłana do etapu ogólnopolskiego konkursu i tutaj również SUKCES 🙂 Łukasz zdobył 1 miejsce. Gratulujemy!!!
Finał konkursu


WYCIECZKA DO GDYNI I SOPOTU

26 maja 2023 roku klasa 5a razem z wychowawczynią panią Agnieszką Stempniak, panem Wojciechem Wróblewskim  oraz panem Sergiuszem Myszograjem – pasjonatem historii i twórcą żywych lekcji historii dla uczniów pojechała na jednodniową wycieczkę nad morze do Gdyni i Sopotu.
O godzinie 6:16 wyjechaliśmy z dworca głównego w Poznaniu, a o 10:27 przyjechaliśmy do Gdyni.
Obejrzeliśmy statki Dar Pomorza oraz Dar Młodzieży. Doszliśmy z Gdyni do Sopotu plażą. Byliśmy w restauracji McDonald’s oraz w góralskiej karczmie. Kupiliśmy pamiątki i byliśmy na lodach. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy podczas tej wycieczki. Pod koniec wyjazdu odbył się quiz z nagrodami.
O godzinie 19:15 wyruszyliśmy z Sopotu, a o 22:37 byliśmy z powrotem w Poznaniu.
Tamtego dnia przeszliśmy 23 000 kroków. Było wtedy ciepło, a woda w morzu była chłodna.

Aleksandra Kotwica 5A


WYNIKI KONKURSU „My English Comic”

Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu z języka angielskiego „My English Comic”. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów. Po niełatwej ocenie jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce Hanna Łasocha 5c
II miejsce Gabriela Osses 6b
Zuzanna Rożek 6c
III miejsce Natalia Skiba 6b, Mateusz Przybylski 4a

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pomysłowości.


DZIEŃ MATKI W ŚWIETLICY

26 maja Świetliczaki obchodziły Dzień Matki z tej okazji wszystkie dzieci przesyłają dla swoich Mam serca pełne miłości.


SZKOŁA OTWARTA – UNICEF

25 maja 2023 roku w ramach zajęć pozalekcyjnych „Szkoła Otwarta” polscy i ukraińscy uczniowie naszej szkoły odwiedzili muzeum Centrum Szyfrów Enigma, które mieści się przy ul. Św. Marcin 78.
Uczniowie zwiedzali nowoczesną  multimedialną ekspozycję pokazującą historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków. Poznali historię szyfrowania wiadomości od czasów starożytnych po erę nowoczesnych komputerów. Mogli spróbować swoich sił w sztuce szyfrowania, np. za pomocą szyfru Cezara lub bardziej zaawansowanych technik utajniania informacji, przeszli szybki kurs szyfrów, odkryli tajemnice łamania Enigmy przez absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego.
Rozwiązywanie zagadek szyfrowania było świetną zabawą dla wszystkich uczestników wizyty w Centrum.
Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)/ за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).


SPOTKANIE Z FIZYKĄ

17 maja klasy 3b i 3c udały się na Politechnikę Poznańską , Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej, na zajęcia pt.,,Spotkanie z fizyką” . Skorzystały z zaproszenia pani Izabeli Głowackiej- mamy uczennicy z klasy 3b. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się fizyka i jakie zjawiska są z nią związane. Zapoznali się między innymi z zasadą działania kołyski Newtona, krzesła fakira, magnesu neodymowego. Mogli prześledzić jak zachowuje się balon umieszczony na gwoździu, pod koszem próżniowym oraz nad płomieniem świecy. Obserwowali i sami przeprowadzali wiele innych doświadczeń. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i giętkie ołówki. Fizyka nie będzie już dla nich tajemniczym przedmiotem szkolnym.


FESTIWAL NAUKI I SZTUKI
na Uniwersytecie Przyrodniczym

16 maja klasy 4a i 4c uczestniczyły w Festiwalu Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym. Najpierw oglądaliśmy pokazy, dalej braliśmy udział w ćwiczeniach, podczas których pracowaliśmy z  mikroskopami „Zagadkowy mikro-świat”, kolejne zajęcia to „Różne oblicza wody” i na koniec oglądaliśmy demonstrację przepływów w korycie rzecznym. Po całym intensywnym dniu zajęć wróciliśmy do szkoły zmęczeni i szczęśliwi. Dziękujemy pani  prof. UPP dr hab. inż. Jolancie Kanclerz za pomoc w zorganizowaniu zajęć.


WIZYTA UCZNIÓW KLASY 5c
w Centrum Szyfrów Enigma.


GRATULACJE!!!

Z radością informujemy, że nasza uczennica Klaudia Krzyczmonik, z klasy 8A, dostała się do finału konkursu pięknego czytania poezji w języku niemieckim ” Lesen gehen”
Trzymajmy kciuki 20 maja podczas finału, który odbędzie się w Bibliotece Filologicznej Novum UAM o godz. 10.00.


WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM

4 maja uczniowie klasy 1a i 1b uczestniczyli w lekcji muzealnej, która składała się z dwóch części. Pierwsza miała charakter spaceru po galerii, podczas którego dzieci w rozmowie z edukatorem dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami na temat oglądanych dzieł sztuki. Oswajały się z muzealną przestrzenią, uczyły się rozpoznawać podstawowe techniki i tematy w malarstwie takie jak: portret, martwa natura, pejzaż. W drugiej części – warsztatowej – dzieci miały szansę wyrazić się plastycznie tworząc własne dzieła. Celem spotkania było rozbudzenie wrażliwości estetycznej i stopniowe poznawanie kolekcji Muzeum.


CYKL ZAJĘĆ „TANECZNA INTEGRACJA”

W miesiącu marcu i kwietniu w naszej szkole dzięki wsparciu UNICEF-u uczniowie polscy i ukraińscy mieli szansę skorzystać z cyklu zajęć taneczno-ruchowych „Taneczna integracja”, prowadzonych przez Panią Marlenę Wawrzyniak nauczycielkę wychowania fizycznego. Podczas cyklu 5 (90min) spotkań poznawali różne formy ruchowe z muzyką oraz podstawowe kroki wielu styli tanecznych. Tematyka zajęć była bardzo bogata i różnorodna. Oprócz poznania podstaw tańca i kroków podstawowych w każdym ze styli na zajęciach mogli sprawdzić poznane umiejętności podczas nauki krótkich choreografii tanecznych. Uczniowie i uczennice mieli szanse zatańczyć również z gadżetami tanecznymi m.in: pomponami i wstążkami co wywołało ogromną radość. Podczas zajęć uczestnicy poznali m.in:

  • styl tańca: jazz, modern jazz z wstążkami
  • styl tańca: hip hop
  • styl tańca: disco cheerleader dance z pomponami
  • tańce towarzyskie: walc angielski, cha cha
  • tańce integracyjne: belgijka, kowbojka, jerusalem

Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem wśród uczniów i pomogły rozwinąć ich umiejętności ruchowe, koordynację, poczucie rytmu, współpracę w grupie i parach a także poszerzyć zainteresowania uczniów innymi formami ruchu np. tańcem.


„NAUKA POSZŁA W LAS …”

Tym razem to znane powiedzenie miało zupełnie inne znaczenie. W kwietniowy czwartek klasa 3c pogłębiała swoją wiedzę o lesie z zaproszonym gościem. Zajęcia były podsumowaniem projektu „Las znany i nieznany-o czym szumią drzewa” i poprowadził je Pan Leśnik, który prywatnie jest tatą naszego ucznia.
Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy leśnych opowieści, oglądaliśmy zdjęcia zwierząt i roślin, których widok nie jest codziennością podczas leśnych spacerów. Padło też wiele pytań na które uzyskaliśmy ciekawe odpowiedzi. Las ma wiele tajemnic i część z nich została przez nas odkryta. Przeprowadzone zajęcia uporządkowały nam poznaną leśną wiedzę więc z dużą wprawą wykonaliśmy makiety lasu.
Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi Walczewskiemu za przygotowaną ciekawą lekcję oraz poświęcony nam czas.  Pan Paweł na co dzień pracuje w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Zajmuje się sporządzaniem planów urządzania lasu, czyli inwentaryzacją lasów i określania sposób gospodarowania w tych lasach. Sporządza też plany ochrony parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych.


„POZNAJ FASCYNUJĄCY ŚWIAT GENETYKI!”.

Uczniowie i uczennice klasy 5c, mieli okazję wziąć udział w projekcie Instytutu Genetyki Człowieka, Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z fascynującym światem komórek, genów i DNA, oraz ich rolą jaką pełnią w codziennym życiu.


SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY

Jakiś czas temu w naszej szkole odbył się ostatni etap szkolnego konkursu geograficznego „Świat na mapie”. Miał on formę teleturnieju, w którym wzięli udział tylko najlepsi. W wyniku postępowania konkursowego następujące miejsca na podium zajęli:
I miejsce Stanisław Ukleja
II miejsce Bartosz Sepioło
III miejsce – Antonina Krawczak

Gratulujemy!
Jolanta Maluda i Wojciech Wróblewski


WARSZTATY DLA KLAS 8

W czwartek 27.04.2023 dwie losowo wybrane klasy ósme uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez CDZDM. Pani Magdalena Borak (doradca zawodowy) odwiedziła naszą szkołę i poprowadziła warsztaty „Jak wybrać szkołę, by dobrze zaplanować ścieżkę edukacyjno-zawodową”. Udział w tych zajęciach był doskonała okazją do tego, by przygotować się do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, która zbliża się wielkimi krokami.


WARSZTATY BIBLIOTECZNE

18 kwietnia uczniowie klasy 2d wybrali się na warsztaty do filii Biblioteki Raczyńskich, która mieści się w Domu Kultury na osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Dzieci dowiedziały się jak wygląda droga książki od pomysłu, który zrodzi się w głowie autora do momentu pojawienia się w bibliotece. Wzięły udział w quizie odpowiadając na pytania związane z tematem warsztatów, wysłuchały fragmentu książki „Mama Mu w bibliotece”, a potem stworzyły własne książeczki. Warsztaty były bardzo pouczające, a atmosfera wspaniała.


ZAJĘCIA TERENOWE I WARSZTATY KREATYWNE
W OGRODZIE BOTANICZNYM

17 kwietnia uczniowie klasy 2a wybrali się na zajęcia złożone do Ogrodu Botanicznego. Hasłem przewodnim było: „ Zwierzęta w Ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie”. Przygoda rozpoczęła się od zajęć na terenie ogrodu. Dzieci , wyposażone w odpowiedni sprzęt, wyruszyły na poszukiwania zwierząt, które zamieszkują ogród. Uważnym obserwatorom udało się zobaczyć różne gatunki ptaków, a także usłyszeć ich piękny śpiew, obwieszczający wszystkim nadejście wiosny. Duże zainteresowanie wzbudziły budki lęgowe ptaków, ale przede wszystkim misternie zbudowane gniazdo szerszeni. Na spotkanie z dziećmi licznie stawiły się ogrodowe ślimaki, a wśród nich stary bywalec wszystkich ogrodów – ślimak winniczek, a także zatoczek i wstężyk ogrodowy. W zmąconych wodach stawu udało się także dostrzec… złotą rybkę, czyli karasia ozdobnego. Po zajęciach terenowych odbyły się warsztaty plastyczne. Każdy uczeń wykonał wiewiórkę, wykorzystując do tego przede wszystkim naturalne materiały. Wszystkim wiewióry udały się wspaniale! Zresztą oceńcie sami w fotorelacji.


WYCIECZKA
DO INSTYTUTU GENETYKI CZŁOWIEKA PAN

14 kwietnia uczniowie klasy II c uczestniczyli w warsztatach naukowych prowadzonych w Instytucie Genetyki Człowieka PAN. Podczas zajęć zapoznali się z fascynującym światem komórek, genów i DNA. Poznali także jak ważnym zadaniem jest poznawanie przez naukowców-genetyków mechanizmów ich działania oraz jak ta wiedza przekłada się bezpośrednio na nowe sposoby leczenia chorób oraz zapobieganie im. Po ciekawym multimedialnym wykładzie uczniowie zwiedzili laboratorium. Następnie wszyscy zamienili się w naukowców i samodzielnie wykonywali niezwykłe eksperymenty oraz doświadczenia. Eksperymentując uczniowie przekonali się, że nauka to niezwykła przygoda.


WIELKANOCNA GRA STRATEGICZNA

5 kwietnia wszystkie klasy drugie wzięły udział w kolejnej grze strategicznej – tym razem dzieci poszukiwały Pana Rabitta, uprowadzonego przez złośliwy Gang Kurczaków, które chciały być jedynymi i najważniejszymi symbolami nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Uczniowie przeszukiwali teren wokół szkoły, rozwiązując zagadki i wykonując zadania. Nasi detektywi świetnie poradzili sobie z kołem szyfrującym, kryptekstem, zadaniami matematycznymi, odnaleźli ukrytą w Gazecie Zajączkowskiej wiadomość oraz rozwiązali krzyżówkę. Po zdobyciu wszystkich poszlak udało im się odkryć miejsce przetrzymywania Pana Rabbita. Święta zostały uratowane, a dzieci obdarowane słodkimi upominkami.


ANATOMIA MAŁEGO CZŁOWIEKA

Uczniowie klasy drugiej d wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Anatomia małego człowieka – co mam w środku?” Młodzi naukowcy poznali budowę poszczególnych organów naszego organizmu oraz mechanizmy funkcjonowania wszystkich układów. Uczniowie brali udział w dyskusjach o sposobach odżywiania oraz metodach dbania o zdrowie i dobrą kondycję. Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie z pracownikiem PCK i zdobycie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.


WARSZTATY WIELKANOCNE W ŚWIETLICY

Przed Świętami Wielkanocnymi, 3 kwietnia odbyły się w świetlicy warsztaty wielkanocne z siania rzeżuchy oraz wykonywania pięknych pisanek.


WARSZTATY CERAMICZNE

3 kwietnia klasa 2 d uczestniczyła w warsztatach ceramicznych. Przeprowadziła je pani plastyk, która na co dzień realizuje zajęcia artystyczne z dziećmi. Prywatnie jest mamą naszej uczennicy. Uczniowie poznali zasady pracy z gliną oraz narzędzia potrzebne do zdobienia. Powstały prawdziwe arcydzieła sztuki użytkowej. Pojawiły się nawet głosy, że była to najlepsza lekcja w życiu małych artystów. Serdecznie dziękujemy pani Ewie Krajewskiej za poświęcony czas, edukację i wspaniałą zabawę.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ORZEŁ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ”

30 marca 79 uczniów klas 1-3 wzięło udział w konkursie Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej. Każdy z testów składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. Skala trudności pytań konkursowych pozwalała każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Pytania konkursowe sprawdzały wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej i społecznej. Wyniki zastaną ogłoszone do 9 czerwca.


SPOTKANIE Z PISARZEM
Panem Łukaszem Wierzbickim

Dnia 27 marca Świetliczaki gościły znanego pisarza P. Łukasza Wierzbickiego autora m.in. Dziadka Niedźwiadka, Afryka Kazika i wielu innych czytanych przez dzieci powieści. Spotkanie obfitowało w dużą dawkę humoru, przeplatanego wiedzą o wielu krajach a nawet informacjami o budowie…kajaku. Dobrych wrażeń było wiele, jak i śmiechu i radości. Świetliczaki także miały możliwość zdobycia autografu pisarza oraz zakupu jego książek.


„MIĘDZY NAMI I KULTURAMI”

MIĘDZYKULTUROWE WARSZTATY PLASTYCZNO-TECHNICZNE W SIEDEMNASTCE

24 marca odbyło się pierwsze, z dwóch, spotkanie w ramach międzykulturowego warsztatu pod hasłem „Między nami i kulturami”. Uczestniczyło w nim 14 dzieci, po 7 uczniów z Polski i Ukrainy. Warsztat był podzielony na trzy segmenty tematyczne: „Wełkydeń czyli Wielkanoc”, „Ostatki i Maslenica” oraz „Bazie i palmy”.
W ramach warsztatu dzieci wzajemnie poznawały siebie i swoją rodzimą kulturę. Opowiadały o strojach ludowych, przygotowaniach do Wielkanocy i Wełkydnia, o tradycjach związanych z okresem przedświątecznym, baziach i palmach,  i świątecznym. Wymieniały  zwyczaje panujące w swoich ojczyznach, znajdowały podobieństwa i  różnice. Opowiadały o strojach ludowych bądź odświętnych, gałązkach palmy lub wierzby bądź wiązanka żywych i suszonych roślin przygotowywana przed Wielkanocą. Podobnie jak w Polsce, na Ukrainie króluje tradycja pisanek wielkanocnych. Całe rodziny zdobią kolorowe jajka na wielkanocne stoły i do koszyczków. Dlatego w ramach warsztatów, dzieci wykonały własne pisanki – miały do dyspozycji jajka styropianowe i kolorowe tasiemki, kwiatki, zajączki, listki pasmanteryjne oraz szpileczki. Do kolorowych pisanek wykonały również palemki z papieru.
Pierwsze spotkanie warsztatowe wniosło wiele pozytywnych emocji i energii, dziecięcy śmiech i gwar rozmów podczas prac plastycznych nastrajał do lepszego poznawania siebie nawzajem. Oto krótka fotorelacja z naszego spotkania:


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

W dniu 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy bardzo kolorowo powitanie wiosny obchodząc EKO Dzień Wiosny. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez uczniów i nauczycieli z Samorządu Uczniowskiego. Na naszych uczniów w tym dniu czekały różne zadania do wykonania m.in: 

  • Klasowe wyzwanie przebranie za Panią Wiosnę i wiosenny kolorowy pokaz mody 
  • Wykonanie przez klasy 1-3 oraz 4-8 „Zabawki z recyklingu” 
  • Ubranie kolorowych skarpetek nie do pary w ramach solidarności z osobami z Zespołem Downa.

   Nasi uczniowie przeszli samych siebie wykazując się ogromną kreatywnością tworząc bardzo pomysłowe projekty „Zabawek z recyklingu” oraz Pani Wiosny. Nasze Jury konkursowe miało nie lada wyzwanie wybierając spośród wielu kreatywnych i wielobarwnych pomysłów te zwycięskie. 

W konkursie na najatrakcyjniejszy strój Pani Wiosny zwyciężyły następujące klasy: 
1 miejsce – 3b i 7b 
2 miejsce – 2d i 8d 
3 miejsce – 3c i 4a 
Voucher na „dzień bez pytania” otrzymała klasa 8a – za 4 miejsce. 

Konkurs na zabawkę z recyklingu był bardzo trudny dla jury. Ciekawych, pomysłowych, pracochłonnych, sprawiających przyjemność zabawek, było znacznie więcej, niż nagród, jakimi dysponowaliśmy. 

Jury przyznało następujące nagrody: 
1 miejsce ex aequo – 1b, 1c, 2c, 2d, 3c i 7b 
2 miejsce – 6a 
3 miejsce 6d. 
Voucher na „dzień bez pytania” otrzymuje klasa 8e – za 4 miejsce. 
Klasa 2b otrzymała specjalne wyróżnienie za wyjątkowe stroje Pani Wiosny i pomysłowe zabawki.

Dziękujemy serdecznie uczniom, wychowawcom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie i pracę włożoną w kolorowy Dzień wiosny w naszej szkole.  


BADANIE WŁAŚCIWOŚCI ALKOHOLU ETYLOWEGO

W ostatnim czasie uczniowie klas 8 pracowali laboratoryjnie, wykorzystując fartuchy i okulary, które zostały zakupione z programu ” Laboratoria Przyszłości”. W ramach zajęć chemii badali właściwości fizyczne i chemiczne alkoholu etylowego. Młodzi adepci bardzo dobrze radzili sobie z powierzonym zadaniem i z niezwykłym skupieniem badali zjawisko kontrakcji czy proces denaturacji.

Wojciech Wróblewski


KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY 2023

W czwartek 16 marca 105 uczniów wzięło udział w konkursie Kangur Matematyczny 2023. Uczestnikami byli uczniowie klas 2 – 8. Po 75 minutach intensywnego głowienia się z zadaniami uczestnicy otrzymali brelok – układankę. Organizator udostępni wyniki szkole w terminie do 5-ciu tygodni. Wyniki konkursu zostaną przekazane przez nauczycieli matematyki.


WARSZTATY MATEMATYCZNE W KLASACH 4c i 6c

Z okazji Dnia Liczby Pi klasa 4c wzięła udział w warsztatach matematycznych „Ulubione figury Archimedesa”, podczas których mogli zobaczyć, że matematyka otacza nas dookoła, a wielokąty foremne można spotkać nawet… pod stopami! Podczas części praktycznej uczniowie w zespołach układali parkietaż z otrzymanych kafelków.
Klasa 6c również poznała wielokąty foremne, a także ich przekątne, ale w postaci haftu matematycznego. Uczniowie analizowali swoje prace i w gąszczu kolorowych odcinków z nici dostrzegali znane im figury. Policzenie wszystkich przekątnych to niełatwe wyzwanie, gdy wielokąt ma coraz więcej boków i w konsekwencji coraz więcej przekątnych, ale szóstoklasiści podołali temu zadaniu, gdy odkryli matematyczny przepis na liczbę przekątnych. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na gazetce na drugim piętrze.

Opiekun: Angelika Ciołek


DZIEŃ LICZBY PI

14 marca świętowaliśmy Dzień Liczby Pi. Tego dnia można było zobaczyć uczniów (jak również nauczycieli) z przypiętymi kotylionami z liczbą pi.Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem w akcji z kotylionami. Aż w siedmiu klasach 100% uczniów miało przypięty kotylion!

Klasy 4-8 wzięły udział w warsztatach matematycznych, podczas których uczniowie mierzyli okrągłe przedmioty, a po wykonaniu eksperymentu dostrzegali pewne zależności i odkrywali czym jest ta tajemnicza liczba pi.

Liczba Pi związana jest z okręgami i kołami, dlatego uczniowie mogli wziąć udział w konkursie „Rysunek kołem malowany” i wykonać prace plastyczne za pomocą figur narysowanych cyrklem. Kreatywności uczniom nie brakowało – miśki, psiaki czy piękne wzory z kół pojawiły się na pracach.Rysunki uczniów można zobaczyć na gazetce na drugim piętrze.

W konkursie „Rysunek kołem malowany” zwyciężyli następujący uczniowie:

klasy 4:

  1. miejsce – Filip Lembicz
  2. miejsce – Łukasz Kanclerz
  3. miejsce – Jagoda Raysner

klasy 5:

  1. miejsce – Antoni Dołęgiewicz
  2. miejsce – Oliwia Zawodni
  3. miejsce – Hanna Tyma

klasy 6:

  1. miejsce – Cyprian Melka
  2. miejsce – Natalia Skiba

klasy 8:

  1. miejsce – Anna Wieczorek

Dziękujemy za ten matematyczny dzień!

Organizatorzy – nauczycielki matematyki


ZAJĘCIA LABORATORYJNE NA WYDZIALE CHEMII

W dniu 15.03.2023r. grupa 10 uczniów z klasa 8c wybrała się na  Wydział Chemii UAM.  Młodzi adepci chemii wykonywali tam różne  doświadczenia, w wyniku których otrzymali tlen, wodór oraz sprawdzali właściwości dwutlenku węgla. Pod koniec studenci z bloku pedagogicznego wykonali eksperymenty, uzyskując te same gazy jak uczniowie, jednak w wyniku bardziej skomplikowanych reakcji chemicznych.  


DNI NAUKI W KLASACH I-III

W dniach 9-10 marca 2023 roku w klasach I -III odbyły się Dni Nauki. W tym roku były one związane z 550. rocznicą urodzin naszego wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika i przypadającym rokiem kopernikańskim. W czasie realizacji zadań uczniowie zapoznali się z najważniejszym odkryciem Kopernika oraz brali udział w zajęciach w mobilnym Planetarium, w którym mogli obejrzeć seans pt. ,,Pierwsze kroki w kosmosie” na temat planet naszego Układu Słonecznego.

Podobnie jak w ubiegłym roku skorzystaliśmy z propozycji uczniów klas siódmych i ósmych , którzy przeprowadzali dla nas ciekawe doświadczenia fizyczno- chemiczne np. nurek, wybuchający wulkan, samopompujący się balon.

Dniom Nauki towarzyszyła wystawa prac wykonanych w ramach konkursu plastycznego,, Rok Mikołaja Kopernika”. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. W konkursie wzięło udział 47 uczniów. Wykonali oni prace w kategoriach: portret Mikołaja Kopernika, Układ Słoneczny oraz pojazd kosmiczny. Wszyscy mogliśmy podziwiać wspaniałe efekty twórczej pracy uczniów, w której wykorzystali różnorodne materiały i stworzyli imponujące przestrzenne formy swoich dzieł. Doceniając olbrzymi wkład pracy dzieci, postanowiliśmy nagrodzić wszystkich uczestników. Na poziomie klas, w każdej kategorii przyznano nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom klas I-III i ich wychowawczyniom za aktywny udział w tegorocznych Dniach Nauki. Dziękujemy kolegom ze starszych klas i panu Wojtkowi Wróblewskiemu za przygotowanie dla nas ciekawych eksperymentów. Liczymy na równie interesujące zajęcia w przyszłym roku.

Organizatorki: Joanna Bródka, Hanna Ławniczak, Klaudia Ptak


WIZYTA NA WYSTAWIE LEGO

8 marca z okazji DNIA KOBIET klasy 4a i 4c odwiedziły wystawę Lego. Na 2500 m² zobaczyliśmy ponad 1000 lat Historii Polski i ponad milion klocków LEGO®. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich ożywały heroiczne starcia bohaterów, których losy przedstawiono na makietach, filmach, nagraniach audio, wizualizacjach, iluminacjach. Zwiedzanie wystawy ubogacały m.in. gogle wirtualnej rzeczywistości, interaktywna trąbka hejnalisty, czujnik ruchu do sterowania światłem, czy ster do zmiany pogody na ekranie.


WYJŚCIE DO TEATRU

Dnia 1 marca br. klasy siódme i ósme naszej szkoły wybrały się do teatru na przedstawienie pt. ,,Dziady cz. 2″ – inscenizację dramatu Adama Mickiewicza. Uczniom bardzo podobał się spektakl. Była to także dobra okazja do powtórki przed egzaminem dla ósmoklasistów.


ŚWIĘTUJEMY ROCZNICĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Pod koniec lutego świętowaliśmy kolejną rocznicę zakończenia POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO. Ważne wydarzenia historyczne ukazane zostały w sposób niekonwencjonalny – zapoznaliśmy się z tematem oglądając filmiki z Lego. Nie obyło się bez piosenek, tańca i przypomnienie przebiegu tego powstania. Gratulujemy klasom 5d i 4a, które włożyły dużo wysiłku, aby ten piękny apel mógł przybliżyć uczniom naszej szkoły tematykę tego ważnego dla nas, mieszkańców wielkopolski, wydarzenia.


ARENA ZAWODÓW

Jak przygotować smaczny deser, skonstruować i zaprogramować robota, zrobić dobrą fotografię czy zaplanować kampanię reklamową czy zaprojektować ogród? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli uzyskać uczniowie klas 8, którzy uczestniczyli w targach szkolnictwa zawodowego i technicznego „Arena Zawodów”.
Na dwunastu wyspach zawodów w poszczególnych branżach prezentowane będą różne kierunki kształcenia. Dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcyjnych pokazów oraz zadań praktycznych związanych z określonymi zawodami. Ideą imprezy było przedstawienie ich w taki sposób, by uczeń sam mógł odnaleźć się w tym, co najbardziej mu odpowiada. 
Akcja była adresowana do ósmoklasistów kończących szkołę podstawową, przed którymi stoi decyzja o wyborze dalszej drogi edukacji. 
Zachęcamy do zajrzenia tu: zawodowcy.poznan.pl/


PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Dnia 21 lutego 2023 r. w klasach pierwszych odbyły się warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas warsztatów uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych oraz zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy, czyli do momentu przyjazdu karetki. Szkolenie dzieci obejmowało poznanie wszystkich etapów takiej pomocy: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wzywanie pomocy.


WIZYTA W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM

Uczniowie klas VII wraz z opiekunami pojechali 21 lutego do Urzędu Marszałkowskiego
w Poznaniu aby przeżyć ” żywą lekcję wiedzy o społeczeństwie”. Zagadnienia z zakresu samorządu terytorialnego stanowią integralną część poznawania społeczeństwa obywatelskiego. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu Społeczeństwo obywatelskie.
Na początku wizyty uczniowie zostali zapoznani z zakresem zadań realizowanych przez Urząd Marszałkowski. Spotkanie odbywało się na sali sesyjnej. Uczeń Adam z klasy 7B wcielił się
w rolę przewodniczącego sejmiku woj. wielkopolskiego, natomiast pozostali uczniowie byli radnymi wojewódzkimi. Zajęcia były bardzo atrakcyjnie i aktywnie prowadzone. Uświadomiły uczniom wagę pracy radnych wojewódzkich i całego Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkową atrakcją był widok na cały Poznań z 7 piętra.
Po zajęciach uczniowie zwiedzali budynek Urzędu Marszałkowskiego, który jest bardzo nowoczesny. Wycieczka była bardzo udana, spełniła nie tylko cele edukacyjne związane
z kształtowaniem postawy obywatelskiej ale dała szansę na zacieśnienie realizacji koleżeńskich miedzy uczniami. Na koniec spotkania każdy uczeń utrzymał upominek.


KONCERT WALENTYNKOWY

24 lutego mieliśmy okazję uczestniczyć w charytatywnym Koncercie Walentynkowym, który odbył się w szkole muzycznej na ul. Solnej w Poznaniu.
W tym roku klasy 6C, 5D, 4B, 5A mogły zobaczyć artystów, muzyków, dyrygentów, aktorów – rówieśników. Wysłuchaliśmy świetnie wykonanych utworów w nowych aranżacjach i choreografii. Wszystko przygotowali uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej.
Idea koncertów zrodziła się wśród sympatyków fundacji Mam Marzenie. Występ zaskoczył nas swoją autentycznością, a czas spędzony na widowni wydał się za krótki.
Planujemy spotkać się tam za rok i przeżyć jeszcze raz te emocje.

Agnieszka Stempniak


DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY
Zdrowo-kolorowo zaczynamy dzień

8 marca, w Dzień Kobiet, wszystkie „Małe Kobietki” zostały zaproszone na śniadanie.  Miały okazję same skomponować sobie zdrowe kanapki, popijając smacznym kakao. Po śniadaniu wszystkie dziewczynki otrzymały drobne upominki pomocne w usprawnieniu motoryki małej.


FESTIWAL NAUKI

Polski Dzień Nauki to coroczne święto, które odbywa się w Polsce 19 lutego. Dzień ten jest poświęcony uznaniu osiągnięć polskich naukowców,  oraz inspirowaniu młodych ludzi do kariery w tej dziedzinie . Jest to dzień, w którym specjaliści, badacze i pedagodzy spotykają się, aby zaprezentować swoją pracę i podzielić się swoją wiedzą z opinią publiczną.
W naszej szkole również świętowaliśmy to wydarzenie 17 lutego. Dzień ten obfitował w wiele niespodzianek. Pierwszą atrakcją był pokaz mody, w którym każda klasa prezentowała jedną osobę przebraną za wybranego naukowca. Można było rozpoznać wśród nich znanych naukowców, ale także tych pracujących w dzisiejszych czasach. Kolejną niespodzianką było zatańczenie przez chętnych uczniów i nauczycieli Wednesday Dance – znanego TikTokowego układu na całym świecie. Występy młodych jak i starszych zostały nagrodzone dużymi brawami. Kolejno klasy od 4 do 8 zostały zaproszone przez prowadzących całe wydarzenie – Panią Agnieszkę Stempniak oraz Pana Wojciecha Wróblewskiego na pokazy i warsztaty w auli szkoły. Podczas tych spotkań uczniowie mogli zobaczyć m.in. spektakularne spalanie magnezu, chemiczną lokomotywę, pokazanie i wytłumaczenie czym jest opływowość kształtu, własnoręczne wykonanie wstęgi Möbiusa czy też doświadczenia z ciekłym azotem. Pożegnalną atrakcją był pokaz tańczących robotów.
Serdeczne podziękowania należą się organizatorom całego wydarzenia: p. Agnieszce Stempniak, p. Danucie Ferfet, p. Angelice Ciołek, p. Mirosławowi Matuszakowi oraz p. Wojciechowi Wróblewskiemu. Ponadto dziękujemy za pomoc uczniom klas 6-8 oraz naszym wspaniałym absolwentom.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podczas Festiwalu Nauki uczniowie wykonywali 4 zadania, a były nimi m.in. wykonanie gazetki bądź plakatu na podstawie astronomicznej tematyki, która była ukryta w QR kodzie czy też przebranie całej klasy jako naukowców. Miło mi ogłosić, że po naradach komisji uzyskano następujące rezultaty:
I miejsce – klasa VII b
II miejsce – klasa VIII d
III miejsce – klasa VI b

Serdecznie gratulujemy!

Notatkę wykonali: Aleksandra Zielińska, Kalina Borucka, Anna Dukarska, Adam Wiszowaty oraz p. Wojciech Wróblewski


ŚWIETLICOWA REALIZACJA PROJEKTU
” POCZYTAJ MISIOWI”

W tym miesiącu Misiowi czytały Amelia Kaczmarek i Kinga Kolanoś. 
Miś jak zawsze z uwagą słuchał bajek wybranych przez dziewczynki. 


ŚWIETLICOWE PRZEDSTAWIENIE

Po raz kolejny Świetliczaki zaangażowały się z wielkim entuzjazmem w przedstawienie ” Na straganie …” będącego częścią projektu ” W zdrowym ciele, zdrowy duch” Dnia 28.02 świetlicę opanowały marionetki smacznych warzyw, które …skończyły w zupie.


DZIECIĘCY APEL O POKÓJ

24 lutego przypadała pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. To tragedia, którą trudno zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Temat jest im, jednak dobrze znany, bo w wielu klasach w sąsiednich ławkach zasiedli uczniowie z Ukrainy. Dziś nasza społeczność szkolna klas I-III przyłączyła się do inicjatywy muzycznego protest przeciw przemocy w Ukrainie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Drzewo pokoju”. Piosenka niesie za sobą uniwersalne przesłanie, a jej tekst przygotowano w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. Jako pierwsze „Drzewo pokoju” wykonały dzieci z poznańskich szkół. Polską wersję nagrały dzieci ze Szkoły Łejery, wersję ukraińską dzieci ze Szkoły Musicalu Erato wraz z ich ukraińskimi przyjaciółmi/gośćmi. Autorką tekstu jest Ewa Skarżyńska, a autorem muzyki poznański kompozytor Mariusz Matuszewski. Na język ukraiński tekst przetłumaczyła Switłana Bresławska, poetka i tłumaczka ukraińska.


 

Rok szkolny 2022/2023

Rok szkolny 2021/2022

Rok szkolny 2020/2021

Rok szkolny 2019/2020

Rok szkolny 2018/2019

 

 

Możliwość komentowania została wyłączona.