WYCIECZKA DO ŻURAWIŃCA I MNISZEK

20 czerwca dzieci z klasy 1d i 2c wybrały się na całodniową wycieczkę. Najpierw odwiedziły Żurawiniec – urokliwy zakątek na skraju Puszczy Noteckiej i „Krainy 100 jezior”. Tam uczniowie stali się prawdziwymi Indianami. Plemiona zdobywały punkty, biorąc udział w przeróżnych konkurencjach. Wszyscy świetnie się bawili.

Potem klasy wyruszyły do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, gdzie wzięły udział w warsztatach świecowych oraz wikliniarskich. Po zajęciach uczniowie udali się, wraz z przewodnikiem, do muzeum w którym można było zobaczyć warsztaty pokazowe ginących zawodów – kowalski, bednarski, szewski, garncarski, wikliniarski, stanowisko pszczelarza, sprzęty gospodarstwa domowego, dawną szkołę oraz skład kolonialny.

Wycieczka była wspaniała. Jeśli jeszcze nie byliście w tych miejscach – już dziś planujcie


WYCIECZKA DO MNISZEK
SZLAKIEM GINĄCYCH ZAWODÓW

W dniu 14 czerwca klasy Ib i Ic wybrały się na wycieczkę do Mniszek. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć warsztaty pokazowe ginących zawodów – kowalski, bednarski, szewski, garncarski, wikliniarski. Odwiedzili także stanowisko pszczelarza, dawną szkołę i skład kolonialny. Wszyscy nauczyli się wyplatać wiklinę i własnoręcznie wykonali pamiątki. Po takich atrakcjach wszyscy bawili się wesoło na placu zabaw.


WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

W dniu 9 czerwca br. wczesnym rankiem klasy 8d i 8f wyruszyły na wycieczkę edukacyjną do Trójmiasta. Swoją podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania sopockiego molo i wysłuchania krótkiej prelekcji pana przewodnika. Następnie obie klasy wyruszyły brzegiem morza do Gdyni, gdzie zwiedzali ORP Błyskawica i Dar Pomorza. Zwieńczeniem tego słonecznego dnia był quiz historyczny, którego zwycięzcy otrzymali nagrodę. W wyśmienitych nastrojach powróciliśmy pociągiem do Poznania.


WIZYTA W TEATRZE

13 czerwca klasa 1d wybrała się do teatru na musical pt. „Czerwony Kapturek”. Wersja przedstawiona przez aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa różniła się od tej powszechnie znanej. Dzieci obejrzały przepełnioną błyskotliwymi dialogami, nowymi przygodami i zdumiewającymi bohaterami, opowieść o miłości, przyjaźni i wrażliwości. Baśniowy świat magii oprawiony został piękną muzyką. Była to bardzo wzruszająca odsłona tej starej baśni, mówiąca o tym, że kiedy ktoś bliski potrzebuje naszej pomocy, nie zważamy na konsekwencje i biegniemy na ratunek, nawet jeśli droga wiedzie przez ciemny las.


BAL ÓSMOKLASISTY


ŚWIETLICOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY „MÓJ PUPIL”
6.06.2022

Świetliczaki prezentowały, na wykonanych przez siebie zdjęciach, swoje zwierzaki – pupile i czas wspólnie z nimi spędzony.


WYKŁAD NA WYDZIALE CHEMII

W dniu 3 czerwca br. klasa 7c wraz z wychowawcą oraz p. Agnieszką Stempniak – nauczycielką fizyki wybrali się na Wydział Chemii UAM, aby wysłuchać ciekawego wykładu pt. „Chemia rakietowa”. Podczas wykładu omawiane było zjawisko odrzutu, reakcja spalania metanu i wiele innych. Każde z tych zjawisk okraszone zostało kilkoma doświadczeniami chemicznymi przeprowadzonymi przez pracowników wydziału. Uczniom bardzo spodobał się wykład. Byli podekscytowani tym co zobaczyli, żywo komentując efekty eksperymentów. Wszyscy we wspaniałych nastrojach powrócili do szkoły


ŚWIETLICOWY DZIEŃ DZIECKA
1.06.2022

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka nasze świetlicowe pociechy otrzymały drobny upominek – grę „ALE PARY – Misz Masz”. To gra pełna emocji, w której Świetliczaki, od razu, sprawdzały swoją spostrzegawczość i refleks – śmiechom nie było końca.

ŚWIETLICOWE WARSZTATY ROBIENIA SLIMÓW – dzieci miały okazję własnoręcznie wykonać „Slimy” – zajęcia były okazją do ćwiczenia motoryki małej, doświadczeń sensorycznych i rozwijania dziecięcej wyobraźni.


DRAMA – czyli jak znajdujemy sposoby na rozwiązywanie konfliktów

Zabawy dramowe pobudzają wyobraźnię, rozwijają umiejętności ruchowe, językowe, pozwalają na zrozumienie siebie, własnych emocji i otaczającego świata.
Dzieci z klasy 1d za pomocą różnych technik technik teatralnych starały się znaleźć sposoby na rozwiązywanie konfliktów. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem przedstawiali improwizowane inscenizacje, wykonywali „fotografie”i prowadzili dyskusje. Poznali również „Balladę o uprzejmym rycerzu” autorstwa Wiery Badalskiej, a dzięki niej przepis na kulturalny i skuteczny sposób prowadzenia rozmowy.
Zajęcia zakończyły się wykonaniem pracy plastycznej – życzeń dla złotej rybki, których spełnienie uczyni szkołę najbardziej przyjaznym miejscem dla każdego ucznia


WYCIECZKA DO PRACOWNI-MUZEUM J. I. KRASZEWSKIEGO

W dniach 27 maja i 2 czerwca klasy piąte odwiedziły Pracownię-Muzeum J. I. Kraszewskiego, mieszczącą się przy ul. Wronieckiej w Poznaniu. Dzięki ciekawym opowieściom przewodnika uczniowie poszerzyli swoja wiedzę o postaci patrona szkoły i jego dorobku literackim. Mieli również okazję obejrzeć cenne eksponaty i zabytkowe wydania książek pisarza – zwłaszcza ,,Starej baśni”.


KAŻDEGO DNIA DLA MAMY
23-26.05.2022

Przez 4 dni, w kręgu zainteresowań Świetliczaków, znajdowała się osoba Mamy. Oprócz rozmów kierowanych, piosenek i wierszyków dla Mamy, każdego dnia realizowane były warsztaty rękodzieła artystycznego z wykorzystaniem masy solnej. Dzieci wykonywały „Wisiorek dla Mamy” – mieszały masę solną, formowały różnego rodzaju kształty, malowały i ozdabiały brokatem. Na koniec każdy wisior dostał zawieszkę i został pięknie zapakowany.


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

 20 maja klasy 6a, 6b, 7b, 7c i 7e wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Spacerowaliśmy w okolicach Hali Stulecia, braliśmy udział w multimedialnym pokazie tańczących fontann oraz złożyliśmy wizytę w Afrykarium i zwiedzaliśmy wrocławskie ZOO. Bardzo przyjemnie spędziliśmy wspólny dzień i pełni wrażeń wróciliśmy do Poznania.


„DZIECIĘCE OPOWIEŚCI”

Księgarnie pełne są wspaniałych książek, ale nie ma to jak napisać własną opowieść.
Uczniowie klasy 1d zabawili się w pisarzy. Po przeczytaniu lektury pt. „Pan Kuleczka”, autorstwa Wojciecha Widłaka, wymyślili dalsze przygody tytułowego bohatera, psa Pypcia, kaczki Katastrofy oraz muchy Bzyk-Bzyk.
Młodzi pisarze wykazali się niezwykłą kreatywnością, a ich opowiadania były równie ciekawe jak te napisane przez autora ww. pozycji.
To niesamowite, że jeszcze kilka miesięcy temu nasi pierwszoklasiści dopiero wchodzili w świat liter, a teraz napisali własne opowiastki! To pierwszy etap projektu pt. „Dziecięce opowieści”. W przyszłym roku uczniowie stworzą klasową biblioteczkę swojego autorstwa.
Może zobaczycie ją w szkolnej bibliotece? Kto wie…


Wyniki Szkolnego Konkursu historycznego

„HISTORIA ZAMKNIĘTA W PUDEŁKU”

Z radością ogłaszamy, że Aleksandra Jankowska z klasy 8f oraz Maciej Przybylski z klasy 7A zostali laureatami szkolnego konkursu historycznego „Historia zamknięta w pudełku”.
II miejsce zdobył Wojciech Żytko z klasy 7c
III miejsce uzyskała Julia Paczkowska z klasy 7b

Wybór był trudny, dlatego bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w tegorocznej edycji. Wykonane prace prezentują wysoki poziom wykonania i kreatywności. Dyplomy oraz nagrody zostaną przekazane podczas zakończenia roku szkolnego.

Serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy konkursu

Ewa Drozdowicz

Wojciech Wrotkowski


ŚWIĘTO NIEZAPOMINAJKI,
czyli szkolne przygody wśród przyrody.

„Niezapominajki są to kwiatki z bajki…” – któż z nas tego nie zna? Ale czy wiecie, że w naszej szkole co roku niezapominajka świętuje? Dzień Polskiej Niezapominajki jest świętem przyrody, które ma na celu promowanie jej walorów i stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski.

W tym roku szkolnym świętowaliśmy pod hasłem „Szkolne przygody wśród przyrody”. Uczniowie klas młodszych ponownie wybrali się na wycieczki do parku i wokół szkoły, podczas których obserwowali otaczającą przyrodę i wykonywali szereg zadań o tematyce przyrodniczej. Każda klasa doskonale wykonała swoje zadania i z ogromnym zaangażowaniem wypełniała kolejne polecenia. Po powrocie z wycieczek dzieci przygotowały zdrowe i pyszne przekąski, były to szaszłyki owocowe i kanapki. Miłą niespodzianką i dużą atrakcją podczas tegorocznego Święta Niezapominajki był występ Pana Magika. Wszyscy z zapartym tchem śledzili magiczne sztuczki. Był to wiosenny, przyjemny i wesoły dzień, który przyniósł wiele wrażeń!


KUCHCIKI Z SIEDEMNASTKI

Kolejna lekcja w klasie 2c odbyła się poza murami szkoły. Dzięki dofinansowaniu ze środków budżetowych Miasta Poznania, w ramach zadania publicznego Piątkowianki_ie w Parku Kulturowym Stare Miasto oraz zaangażowaniu Rodzica uczniowie wybrali się do Rogalowego Muzeum. Główną atrakcją wycieczki były oczywiście warsztaty kulinarne, w trakcie których uczniowie poznali tajniki wyrabiania ciasta i wypieku świętomarcińskich rogali. Zajęciom towarzyszyła też spora dawka humoru, gdyż rozmowy prowadzone były w gwarze poznańskiej. Nie zabrakło opowieści o historii miasta Poznania nawiązujących do Świętego Marcina i rogalowej tradycji. Chociaż bliżej nam do wakacji niż świętowania z Marcinem, to z przyjemnością każdy skosztował własnoręcznie przygotowanych rogali.


AKCJA DLA SCHRONISKA


WYCIECZKA DO WARSZAWY

Dziewiątego maja klasy: 7a, 7d pojechały na wycieczkę do Warszawy. Tym razem motywem przewodnim wyprawy była historia Żydów w Polsce oraz szlak królewski. Szczególną uwagę zwróciło Muzeum Żydów „Polin”, które uznane zostało za „Najlepsze Europejskie Muzeum 2016r.” Interaktywne wystawy, ciekawe opowieści przewodnika, myślę, że na długo pozostaną w pamięci młodzieży. Ponadto uczniowie mieli okazję odwiedzić największy w Warszawie Cmentarz Żydowski na Woli oraz spacer po Krakowskim Przedmieściu i starówce. Był czas na odpoczynek i zakup pamiątek oraz dłuuuugie rozmowy w autokarze, które z pewnością zintegrowały uczestników wycieczki.


BEZPIECZEŃSTWO NA PRZEJAZDACH KOLEJOWYCH

Jedenastego maja do naszej szkoły przybył Pan Paweł, który jest pracownikiem firmy odpowiedzialnej między innymi za bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Klasa 7a miała okazję poznać podstawowe zasady obowiązujące wszystkich uczestników ruchu drogowego. Temat wykładu: „Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych” spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów. Profesjonalnie przekazana wiedza i świadomość postępowania w sytuacjach niebezpiecznych, z pewnością przełoży się w przyszłości na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach. Jeszcze raz dziękujemy.


ŚWIETLICOWY DZIEŃ PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
12.05.2022

Świetliczaki wykonywały czepki pielęgniarskie. Tego dnia swoją obecnością zaszczyciła nas Pielęgniarka szkolna, która opowiadała dzieciom ciekawostki dotyczące wykonywanego przez nią zawodu. Wszystkie dzieci otrzymały szczoteczki do zębów.


WARSZTATY SZKOŁA JUTRA

W dniu 12 maja klasa 7b uczestniczyła w warsztatach w Szkole Jutra – organizowanych przez MEiN, GovTech oraz Dell i Intel podczas Kongresu Impact ‘22. Ciekawe zajęcia prowadzone były przez ekspertów z użyciem sprzętów możliwych do zakupienia w ramach Programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z drukarką 3D, wirtualnymi okularami, robotami Photon, zastosowaniem mikrokontrolerów oraz sztuczną inteligencją. Szkoła Jutra zapewniła mnóstwo niezapomnianych wrażeń oraz wiele nowej wiedzy z różnych dziedzin nauki.


„REZERWAT ŚLEDZI”
10.05.2022

Świetlicowe przedstawienie teatralne zawierające treści ekologiczne. Dzieci realizowały założenia edukacji ekologicznej.


SZKOLNE OBCHODY ROCZNICY
UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

29 kwietnia 2022 roku w naszej szkole uroczyście  obchodziliśmy 231 rocznicę uchwalenia  Konstytucji 3 maja. Z tej okazji z ekranu przemówił do uczniów sam marszałek Sejmu Wielkiego, Stanisław Małachowski, który w krótkim nagraniu opowiedział o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z listu od niego dowiedzieliśmy się również o tym, jak wyglądały obrady Sejmu Czteroletniego i jak potoczyły się dalsze losy tego ważnego w dziejach naszego narodu dokumentu. Poznaliśmy zwolenników i wrogów zapisów ustawy oraz nazwiska jej twórców.

Po obejrzeniu nagrania i wysłuchaniu słów marszałka Małachowskiego przedstawiciele klas brali udział w turnieju złożonym z pięciu różnego rodzaju zadań. Każda z przygotowanych stacji zadaniowych wymagała innych umiejętności i wiedzy. Wszystkie drużyny świetnie się sprawdziły i doskonale poradziły sobie z przygotowanymi zadaniami.

Małgorzata Wolska


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TAŃCA
29.04.2022

Świetlicowe warsztaty taneczne.


ŚWIETLICOWY DZIEŃ ZIEMI
22.04.2022

Świetliczaki zrozumiały, że Mały Człowiek ma wpływ na otaczający nas świat i każdy dzień powinien być „Dniem Ziemi”


PROJEKT „LET’S PLAY GAMES”

Uczniowie klasy 6b oraz uczniowie klas 3 biorący udział w kółku z języka angielskiego „Kids talk” wzięli udział w międzynarodowym projekcie „Let’s play games” w ramach współpracy w programie eTwinning. W projekcie wzięły udział szkoły z Polski, Turcji, Grecji i Rumunii. Zadaniem uczestników było własnoręczne wykonanie gier językowych. Szkoły wymieniły się fotorelacją, dzięki czemu uczniowie mogli obejrzeć gry kolegów i koleżanek ze szkół europejskich, a także podzielić się swoimi pomysłami. Uczniowie wykazali się kreatywnością, pomysłowością oraz podnieśli swoje kompetencje językowe.

Koordynatorki:
Alicja Nowak
Magdalena Kitkowska


BIERZEMY UDZIAŁ W AKCJI ŻONKILE

W tym roku uczniowie i uczennice SP 17 wzięli udział w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile #ŁączyNasPamięć.

Miłość jest tego rocznym motywem przewodnim akcji Żonkile

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce „I była miłość w getcie”: „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”. Podczas tej edycji akcji  towarzyszą nam słowa Edelmana: „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”.

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.


ŚWIETLICOWE WARSZTATY WIELKANOCNE
11.04.2022


SZKOLNY KONKURS
NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pragną podziękować WSZYSTKIM, którzy przygotowali pisanki na konkurs – doceniamy wkład pracy i poświęcony czas.

Wyniki konkursu:

w kategorii: klasy I – III:

I miejsce, klasa 3 b,

II miejsce, klasa 2 a,

III miejsce, klasa 1 c;

w kategorii: klasy IV – VIII:

I miejsce, klasa 7 b,

II miejsce, klasa 4 d i klasa 5 d,

III miejsce, klasa 7 d, klasa 8 d oraz klasa 6 b

Gratulujemy zwycięzcom!!


NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY

W Szkole Podstawowej nr 17 nie wszystkie lekcje odbywają się w szkolnych ławkach, co bardzo cieszy wychowanków. W niezwykłej lekcji przyrody uczestniczyli uczniowie klasy IIc. Po wiedzę i doświadczenie wybrali się w egzotyczne miejsce, jakim jest Papugarnia. Podczas zajęć mieli okazję do nawiązania bliskiego kontaktu z przyrodą i interakcji z egzotycznymi ptakami. Początkowe obawy zostały szybko przezwyciężone i uczniowie z wielką wprawą karmili te barwne ptaki. Opiekunowie zajmujący się papugami opowiedzieli o zwyczajach i życiu codziennym ptaków, z których każdy ma swoje imię.
Ta niezwykła lekcja i niecodzienne spotkanie na długo zostanie w pamięci uczniów.


„NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ” – teatrzyk pierwszaków

8 kwietnia uczniowie klasy 1d zamienili się w aktorów i dla swoich bliskich wystawili „sztukę teatralną” pt. „Nie bój się chcieć”. W tej krótkiej historii bohaterowie znanych bajek postanowili zmienić swój los i zawalczyć o swoje marzenia. Baba Jaga z bajki o „Jasiu i Małgosi” zdecydowała, że zrezygnuje ze słodyczy i podejmie studia stomatologiczne, Syrenka Ariel porzuci podwodne życie, Czerwony Kapturek zostanie modelką, a babcia i leśniczy z tej samej bajki wezmą ślub. Jaś i Małgosia wrócą do szkoły, Królewna Śnieżka zostanie managerem siedmiu krasnoludków, którzy porzucą pracę w kopalni i zostaną światowej sławy piłkarzami. Opowieść okraszona została śpiewem i tańcem. Młodzi artyści pożegnali swoich gości przesłaniem głoszącym, że warto spełniać swoje marzenia.ŚWIETLICOWE WARSZTATY OGRODNICZE 
zakładamy ogródek w świetlicy

7.04.2022 Świetliczaki miały okazję nauczyć się rozróżniać i siać: owies, pszenicę, kukurydzę, łubin, żyto. Dzieci sadziły również cebulę i kwiaty.


CZY MAŁY CZŁOWIEK MOŻE ZMIENIĆ ŚWIAT?

Uczniowie z klasy 1c postanowili połączyć aktywność badawczą z działalnością twórczą. Poznali zasady hodowli roślin oraz założenia edukacji ekologicznej. Pozornie zwyczajna hodowla traw stworzyła wiosenną łąkę w sali młodych przyrodników. Uczniowie wysnuli wniosek, że każda forma życia jest wyjątkowa i spełnia swoją rolę w przyrodzie, a obcowanie z naturą może być wspaniałym źródłem fascynacji i sposobem na upiększanie świata. Okazało się, że mały człowiek może wiele.


CZY MOŻNA POSIADAĆ WŁASNEGO „KOSMITĘ”?

Cóż może bardziej pobudzać i aktywizować ciekawość poznawczą, jak nie eksperymenty!
Właśnie dlatego uczniowie z klasy 1d postanowili założyć własną hodowlę „Kosmitów”. Proces trwał dwa tygodnie. W tym czasie młodzi przyrodnicy dowiedzieli się, jakie warunki są idealne do kiełkowania i wzrostu roślin. Oczekiwanie na rezultaty rozwinęło cierpliwość, umiejętność obserwacji, dostrzeganie związków między przyczyną a skutkiem, pozwoliło na sformułowanie trafnych spostrzeżeń i wniosków.
Efekty eksperymentu przerosły najśmielsze oczekiwania uczniów, ale przede wszystkim przyniosły im wiele radości.


WIZYTA W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM

Jeśli chcecie poznać ciekawostki, zwyczaje i tradycje związane ze świętami (nie tylko wielkanocnymi) – nie ma lepszego wyboru niż Muzeum Archidiecezjalne. To wspaniałe miejsce, urzekające pięknem wyposażenia, niezwykle przyjazne i gwarantujące niezapomniane wrażenia podczas warsztatów artystycznych. Dzieci z klasy I d wróciły oczarowane muzeum i już planują kolejne zajęcia w tym cudownym miejscu.


Szkolny konkurs z języka angielskiego
„Charakterystyczne miejsca w krajach anglojęzycznych w 3D” rozstrzygnięty

Miło nam przedstawić wyniki konkursu z języka angielskiego skierowanego do uczniów klas IV-VI. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy przestrzennej (w 3D) w dowolnym formacie i dowolną techniką nt. ,,Charakterystyczne miejsca w krajach anglojęzycznych”.
Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do poszerzania wiedzy nt. kultury krajów anglojęzycznych,rozwijanie umiejętności plastycznych i kreatywności oraz zachęcanie do zdrowej rywalizacji.
Wśród prac biorących udział w konkursie znalazły się słynny Big Ben, Uluru – formacja skalna z Australii, the Spire of Dublin – tzw. Iglica Dublina czy Empire State Building – symbol Nowego Jorku.
Komisja konkursowa brała pod uwagę zgodność z tematyką, kreatywność i pomysłowość oraz estetykę wykonania pracy.
Oto wyniki:
I miejsce:  ex aequo Inka Frąckowiak (kl. 4a) Giant’s Causeway,
Zuzanna Rożek (kl. 5c) Statue of Liberty
II miejsce:                Zofia Szymańska i Magdalena Bogucka (kl. 6b) Empire State Building
III miejsce:              Anna Grześkowiak (kl. 5b) Statue of Liberty
Wyróżnienie:           Franciszek Budziński (kl. 5c) The Telephone Box

Gratulujemy!


WIELKANOCNE TRADYCJE

Aby poznać zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi uczniowie klasy II c odwiedzili Muzeum Archidiecezjalne mieszczące się w najstarszej części naszego miasta na Ostrowie Tumskim. W miejscu, gdzie zaczęła się historia Poznania i Polski poznali również historię polskich zwyczajów świątecznych. Dowiedzieli się m. in. dlaczego zjadano wierzbowe kotki z palemek, jaka symbolika wiąże się ze święconymi pokarmami czy też, co powodowało strach panien przed Siuda Babą. Podczas zajęć pojawiły się również przykłady tradycji, które możemy spotkać w innych państwach np. Australii, Grecji czy USA.
Spotkanie w Muzeum zakończyło się warsztatami plastycznymi podczas których uczniowie wykonali ozdoby świąteczne.


DZIEŃ BEZ PLECAKA

1 kwietnia był w naszej szkole dniem wyjątkowym, czyli „Dniem bez plecaka” – zainicjowanym przez Samorząd Uczniowski. Data również nie stanowiła przypadku – do tematu należało podejść kreatywnie i, jak nakazuje prima aprilis, można to było zrobić pół żartem, pół serio. Również propozycje uczniów, czym zastąpić tradycyjny plecak, okazały się zróżnicowane a niekiedy zaskakujące. Pomysłowość młodych ludzi jest niebywała, co udowodnili. Dzień ten był pełen radości, a osoby, które chciały, miały okazję nie tylko odpocząć od tradycyjnego plecaka, ale też dobrze się bawić.   


Uroczyste otwarcie Klubu Naukowej Zabawy
Sensorycznie w SP17

29 marca 2022 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie Klubu Naukowej Zabawy – SensoryczniewSP17. Inauguracyjnego przecięcia wstęgi dokonali uczniowie wraz z panem dyrektorem Sławomirem Stancelewskim. Projekt „ SensoryczniewSP17” powstał dzięki funduszom przekazanym przez TV w ramach charytatywnej akcji „ Reklama Dzieciom”. Sala została wyposażona w nowoczesne urządzenia wspierające rozwój dzieci. W atmosferze zabawy, w trakcie sensorycznego doświadczania świata, ciekawych ćwiczeń i zadań uczniowie będą mogli uporać się z różnymi problemami.

Podczas uroczystego otwarcia Klubu Naukowej Zabawy uczniowie mieli okazję wszystkimi zmysłami doświadczać, poznawać, ocenić i docenić znajdujące się w sali urządzenia i pomoce. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że jest to wspaniałe miejsce!


ŚWIETLICZAKI WITAJĄ WIOSNĘ RUCHEM I MUZYKĄ
23.03.2022

Zajęcia muzyczno-ruchowe z elementami logorytmiki z udziałem Pani Wicedyrektor.


POWITANIE WIOSNY W ŚWIETLICY
22.03.2022

Świetliczaki przywitały wiosnę przedstawieniem teatralnym pt. „Wiosna i spółka”


DZIEŃ WIOSNY

21 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Wiosny. Na uczniów wszystkich klas czekały nie tylko atrakcje, ale też wyzwania w postaci zadań konkursowych. Pieczę nad działaniami w tym dniu miał Samorząd Uczniowski.
Uczniowie wykonywali Panie Wiosny i przygotowywali smaczne, zdrowe i apetycznie wyglądające wiosenne kanapki. Jury było zachwycone, ale też miało trudny orzech do zgryzienia. Dzieci i młodzież wraz z wychowawcami bądź opiekunami spisali się na medal. 
Jednocześnie wszystkie klasy korzystały z przygotowanego Salonu piękna, tatuażu i makijażu, gdzie koleżanki i koledzy robili fryzury, makijaże, tatuaże, malowali paznokcie jak również przygotowali różne gry i zabawy.
Na koniec dnia uczniowie i nauczyciele ruszyli korowodem dookoła szkoły, niosąc wykonane przez siebie Wiosny. Wśród maszerujących nie zabrakło Pana Dyrektora Sławomira Stancelewskiego, Pani Wicedyrektor Iwony Brzozy oraz Pana Wicedyrektora Tomasza Dominiaka.
Był to dzień pełen wrażeń – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.


DZIEŃ NAUKI


DZIEŃ NAUKI W ŚWIETLICY
18.03.2022

Dzień nauki – świetliczaki spędziły na zajęciach z robotyki, pokazach robotów z lego.


ŚWIETLICOWY DZIEŃ KOBIET
7 – 11.03.2022

7.03 – „W zdrowym ciele zdrowy duch” – spotkanie z p. Natalią Piskorską

8.03 – „Tańce ludowe” – spotkanie z p. Zuzanną Koc

9.03 – „Chemia – naukowa magia” – spotkanie z p. Joanną Banasiak

10.03 – „Koncert gitarowy” – spotkanie z Panem Maćkiem gitarzystą

11.03 – „Kosmetologia w życiu kobiety” – spotkanie z p. Anną Rap


WIOSNA W ŚWIETLICY
4.03.2022

Świetliczaki przygotowują salę na powitanie wiosny.


ZBIÓRKA DLA UKRAINY

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele!!!
Dzięki Waszemu zrozumieniu i zaangażowaniu udało nam się zebrać spore ilości darów dla obywateli Ukrainy. Zebrane artykuły przekazaliśmy do Polskiego Czerwonego Krzyża.


ŚWIETLICZAKI SOLIDARNI Z UKRAINĄ
3.03.2022


VII WOJEWÓDZKI KONKURS FOTOGRAFICZNY

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 8d Zofia Smolińska zdobyła wyróżnienie w VII Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Moja Mała Ojczyzna – miejsca znane i nieznane”.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji 🙂


SPOTKANIE PANA DYREKTORA
SŁAWOMIRA STANCELEWSKIEGO
Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM

1 marca Pan Dyrektor Sławomir Stancelewski po raz kolejny spotkał się z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, by porozmawiać z nimi o tym, co uczniowie zamierzają zrobić dla swojej społeczności w II półroczu. Pan Dyrektor wysłuchał też próśb młodzieży dotyczących spraw szkolnych i obiecał się nad nimi pochylić.
 Uczniowie zawsze mogą liczyć na Pana Sławomira Stancelewskiego, który jest otwarty na rozmowy z przedstawicielami Samorządu  i zaangażowany w działania tej instytucji szkolnej, a ponadto wspiera (również finansowo) wiele działań uczniowskich. 


ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE
W KLASACH PIERWSZYCH

W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas pierwszych uczestniczą w zajęciach rozwijających uważność. Dzieci mają do dyspozycji liczne gry, memory, puzzle i warcaby. W trakcie cotygodniowych zabaw uczą się kierowania swoją uwagą, rozwijają spostrzegawczość i pamięć. Wspólne gry i zabawy są też doskonałą formą integracji zespołów klasowych.


ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE
DLA UCZNIÓW KLAS DRUGICH

W ramach zajęć rozwijających w klasach drugich rozwijamy własny potencjał twórczy w zakresie nauki, kultury i sztuki. Poznajemy techniki rozwijające wyobraźnię i twórcze myślenie. Podczas zajęć; konstruujemy, tworzymy, wymyślamy własne gry i zabawy, eksperymentujemy i obserwujemy.


ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE
DLA UCZNIÓW KLAS TRZECICH

Od września 2021 r. odbywają się na terenie naszej szkoły dodatkowe zajęcia rozwijające koncentrację, pamięć, spostrzegawczość, myślenie twórcze i logiczne. Podczas spotkań – treningów klas trzecich wykorzystywane są różnorodne metody i techniki: memory, puzzle, krzyżówki, łamigłówki, zagadki matematyczne, gry planszowe, sudoku, gry logiczne. Zabawy z wykorzystaniem atrakcyjnych pomocy dydaktycznych zwiększają koncentrację, wpływają na sprawniejsze kojarzenie treści, rozwijają oryginalność myślenia twórczego, logicznego, przyczynowo-skutkowego. W czasie zajęć uczniowie mają również możliwość przeprowadzania eksperymentów i obserwacji przyrodniczych. Najmłodsze dzieci naszej szkoły bawiąc się odczuwają radość i przyjemność, a zarazem dynamicznie rozwijają procesy poznawcze.


TŁUSTY CZWARTEK
24.02.2022

Przedstawienie teatralne „Pączki i faworki u babci Honorki” oraz słodki poczęstunek.


SZKOLNE WALENTYNKI

24 lutego w naszej szkole świętowaliśmy walentynki, które zorganizował Samorząd Uczniowski. Termin został przesunięty ze względu na nieobecność klas V – VIII (nauczanie zdalne). Tego dnia wielu uczniów poubierało się na czerwono, co można zobaczyć na zdjęciach. Zorganizowano też Pocztę Walentynkową i każdy mógł przekazać kartkę drugiej osobie – jako dowód sympatii. Uczniowie naszej szkoły za pośrednictwem Samorządu podziękowali też Dyrekcji szkoły oraz wszystkim Nauczycielom za okazane serce.
Dzień ten był wyjątkowy. Społeczność szkolna dzieliła się pozytywną energią, która wiąże się z Dniem świętego Walentego.


DZIEŃ KOTA
17.02.2022

Dzieci przebrane za koty zapoznały się z ciekawostkami na temat życia kotów domowych i dzikich. Świetliczaki wykonywały kocie prace plastyczne.


WALENTYNKI OD SERCA
14.02.2022

Świetlicowa akcja dla pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu.
Wykonanie i podarowanie serc zrobionych przez świetliczaków.
Walentynkowe przedstawienie teatralne.


KARNAWAŁ KLAS MŁODSZYCH

Drugi semestr w klasach młodszych rozpoczął się bardzo hucznie. Pełni sił i zapału, po właśnie zakończonych feriach zimowych, w karnawałowym nastroju bawiliśmy się na klasowych balach przebierańców. W tym dniu do szkoły z radością wkroczyli bohaterowie ulubionych filmów, bajek i seriali. Już od wczesnych godzin rannych rozbrzmiewała z klas muzyka. Bawiliśmy się w rytmie znanych i chętnie słuchanych przebojów. Taneczny oddech złapaliśmy podczas przygotowanego konkursu na wykonanie Maski Karnawałowej. Każdy mógł pochwalić się własnym pomysłem i wykonaniem. Przebieg balików został uświetniony pokazem talentów młodszych uczniów. W klasowych gronach mogliśmy podziwiać wykonawców. Wśród artystów nie zabrakło muzyków, tancerzy i śpiewaków. Mocno trzymamy kciuki za Ich talenty. Nasz Karnawał prezentujemy w galerii.


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE  „BAJKA O KOPCIUSZKU”
13.01.2022

Kabaret z udziałem zaproszonych gości, uczniów klasy II a wraz z wychowawcą.


TYDZIEŃ ŚWIĄTECZNY

– warsztaty plastyczne z origami,

– wykonanie kartek świątecznych – kartka dla Powstańca,

– współpraca ze szkolnym wolontariatem – tworzenie ozdób świątecznych dla DPS w Poznaniu.


WARSZTATY ZDOBIENIA PIERNIKÓW
14.12.2021.

Świetliczaki własnoręcznie zdobiły pierniczki – akcja dla Hospicjum Palium w Poznaniu.


IV MIEJSCE DLA NASZEGO UCZNIA W KONKURSIE PCK

Jest nam bardzo miło poinformować, że uczeń naszej Szkoły Szymon Zimicz z klasy VIIIc zdobył IV miejsce ex aequo w „KONKURSIE NA MASKOTKĘ PROMUJĄCĄ HONOROWE KRWIODAWSTWO” zorganizowanym przez Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu. Konkurs dedykowany był uczniom klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniom klas I i II szkół ponadpodstawowych z powiatu poznańskiego. Wykonane maskotki zostaną przekazane Klubom Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża i rozdane honorowym krwiodawcom podczas otwartych akcji poboru krwi.

Gratulujemy!

opiekunowie Szkolnego Koła PCK

Nina Rachel, Malina Czarnecka

Wyniki konkursu na stronie PCK Poznań


WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
10.12.2021.

Dzieci wykonywały świeczniki, zdobiły sale, ubierały choinkę.


WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia dzieci ze wszystkich klas pierwszych oraz 2d wzięły udział w warsztatach artystycznych.
Stworzyły efektowną pamiątkę -świąteczną bombkę. Nie była to jednak zwykła bombka – powstały puchate, mięciutkie i fantazyjne arcydzieła.
Zajęcia pobudziły dziecięcą wyobraźnię i kreatywne myślenie, a bombki ozdobiły świąteczne domowe choinki.
Wszyscy uczestnicy potwierdzili, że wykonanie tak pięknej ozdoby ze styropianowej kuli i skrawków materiałów było zaskakujące, zdumiewające, twórcze i ekscytujące.


GRUDZIEŃ Z SAMORZĄDEM SZKOLNYM

Samorząd Szkolny dba o uczniów naszej szkoły i pragnie im zapewnić wiele atrakcji – na tyle, na ile jest to możliwe w czasie pandemii.
W grudniu zorganizowaliśmy mikołajki. Przebrani przedstawiciele Samorządu rozdawali cukierki wszystkim uczniom naszej szkoły oraz pierniczki – nauczycielom. Było miło i słodko.


Odbyły się też trzy konkursy, w których zwycięzcami zostały poszczególne klasy. Samorząd Uczniowski postanowił nagrodzić najlepszych. Poniżej przedstawiamy wyniki.

W konkursie na świąteczny wystrój sali wygrała Pani Katarzyna Tereszczak i jej klasa.

Jeśli chodzi zaś o najlepiej wykonane klasowe zdjęcie mikołajkowe to:
I miejsce zajęła klasa 1 b,
II miejsce – klasa 5 b i  1 d,
III miejsce – klasa 7 c i 7 d.

W konkursie na kartkę świąteczną najlepsze okazały się:
klasa 8 f – I miejsce,
klasa 2 a – II miejsce,
klasa 2 b – III miejsce.

Ubolewamy nad tym, że ze względu na kwarantannę i zdalne nauczanie nie wszystkie klasy mogły wziąć udziału w rywalizacji, ale niestety nie mamy na to wpływu.


MIKOŁAJKI 6.12.2021

Świetliczaki otrzymały ulubione klocki, ciekawe gry oraz słodkie niespodzianki.


MIKOŁAJKOWE WARSZTATY CHEMICZNE

W grudniu, po raz kolejny klasa 1d odkrywała tajniki otaczającego nas świata. Podczas fascynujących zajęć miała okazję poznać niezwykły świat chemii poprzez obserwacje i doświadczenia.
Mikołajkowe warsztaty nawiązywały do nadchodzących świąt i tematu zimy.
Na początku dzieci zobaczyły jaką energię ma w sobie 4 metrowy łańcuch choinkowy, który za jednym pociągnięciem wyskoczył z kubka.
Następnie przyszedł czas na hodowlę lodowych kryształów. Poliakrylan sodu jest substancją, która pęcznieje w kontakcie z wodą. Dzieci mogły zaobserwować jak proszek ten zwiększył swoją objętość ok 200 razy. W naczyniach powstał sztuczny lód. To właśnie z niego mali badacze stworzyli kolorowe lampki w naczyniach.
Poliakrylan to też substancja z której robi się tzw orbeez (żelowe kuleczki). W naczyniu pełnym przezroczystych kul orbeez schował się Yeti. Ukazał się dzieciom dopiero po napełnieniu naczynia wodą.
Ostatnim etapem tej ekscytującej lekcji było „uwięzienie” kolorowego żelu w przezroczystych balonach – tak powstały gniotki – zabawki sensoryczne dla dzieci ( i nie tylko dla dzieci).
Było wspaniale!


ANDRZEJKI 30.11.2021.

Świetliczaki miały okazję dowiedzieć się, co czeka je w najbliższej przyszłości.


ANDRZEJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Czas pandemii nie jest łatwy dla nikogo. Samorząd Uczniowski robi wszystko, by umilić go uczniom naszej szkoły. Tak też było 30 listopada, kiedy to odbyły się andrzejki. Każdy mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanych na tę okazję wróżb. Na przybyłych czekały też inne atrakcje – można było zrobić sobie kolorowe pasemka na włosach, tatuaż, pomalować paznokcie, a także nabyć ręcznie robioną bransoletkę. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.


MISIOWI MILUSIŃSCY

Jak co roku 25 listopada, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nawiązując do tego jakże sympatycznego święta, w tradycję naszej szkoły wpisuje się już od wielu lat pamięć o naszych pluszowych przyjaciołach. W tym roku samorząd uczniowski stworzył misiową galerię wraz z naszymi kochanymi uczniami. Wszystkim dziękujemy za przesłanie zdjęć i zapraszamy do oglądania.

 

 


KOCHAMY DOŚWIADCZENIA I EKSPERYMENTY

19 listopada klasa 1d zamieniła swoją salę lekcyjną w laboratorium chemiczne.
Dzieci obejrzały pokaz eksperymentu o tajemniczej nazwie „Chemiczna lokomotywa”. Była to widowiskowa reakcja perhydrolu i nadmanganianu potasu. W efekcie reakcji gwałtownie wydzieliła się olbrzymia ilość pary – jak w lokomotywie.
Drugim eksperymentem były kolory tańczące na mleku. W tym eksperymencie uczniowie mogli zaobserwować jak płyn do naczyń rozpuszcza tłuszcz w mleku. Ponieważ mleko zostało zabarwione specjalnymi barwnikami, to ów rozpuszczanie obserwowaliśmy jako taniec kolorów. Każda grupa otrzymała inny obraz – wszystkie były równie piękne.
Trzecie doświadczenie kryło się pod nazwą „Chemiczne jojo”. Było to nic innego jak reakcja kwasów i zasad w oleju. Mali naukowcy obserwowali jak kolorowe krople opadają i unoszą się w oleju.
Ostatnim punktem tej niezwykłej lekcji było wykonanie slime’a – w wyniku ulubionej przez dzieci reakcji tworzenia lepkiej cieczy z kleju i aktywatora (boraksu).
Lekcja w szkolnym laboratorium była wspaniała. Niedługo znów zabawimy się w naukowców.


PROJEKT MITY NA SCENIE SIEDEMNASTKI

W listopadzie uczniowie klasy 5b realizowali projekt edukacyjny pt. Mity na scenie Siedemnastki. Działania poszczególnych grup podzielone były na kilka etapów. Najpierw wybrali mit, na podstawie którego sami stworzyli scenariusz. Piątoklasiści wzięli na warsztat mity o Korze i Demeter, o Orfeuszu i Eurydyce, o królu Midasie. Postanowili przybliżyć nam też przyczyny wybuchy wojny trojańskiej. Później były próby, tworzenie scenografii i kostiumów, a na koniec – przedstawienia, które mogli zobaczyć uczniowie z innych klas. Każdy miał przydzieloną funkcję – wśród uczniów znaleźli się aktorzy, scenarzyści, scenografowie, reżyserzy. Wszyscy świetnie sprawdzili się w swoich rolach, dzięki czemu projekt zakończył się sukcesem.

Małgorzata Wolska


PRZERWA TANECZNA

22 listopada 2021 r. w naszej szkole została zorganizowana kolejna przerwa taneczna. Przygotowaniem tego przedsięwzięcia zajęła się Pani Marlena Wawrzyniak, która wraz z kilkoma uczennicami zachęcała innych, by przyłączyli się i spróbowali zatańczyć przygotowane układy taneczne. Przy dźwiękach muzyki bawili się młodsi (uczniowie klas I – III) i starsi (młodzież z klas IV – VIII). Jeśli ktoś nie przepada za tego typu aktywnością fizyczną – mógł popatrzeć, jak ruszają się inni.


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W poniedziałek 21.11.21 r.,  w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Życzliwości organizowany przez Samorząd Uczniowski. Każdy miał za zadanie uśmiechem, dobrym słowem, poprzez używanie jak największej ilości zwrotów grzecznościowych okazywać życzliwość wszystkim osobom. Na stroju można było umieścić symboliczny akcent nawiązujący tematycznie do  tego dnia oraz ubrać się „w kolory radości”. Uśmiech namalowany na maseczce również był mile widziany. W holu szkoły pojawił się też plakat, na którym uczniowie mogli namalować uśmiechy.

 


SĄD NA SYZYFEM

19 listopada 2021 roku uczniowie klasy 5b postanowili osądzić jednego z bohaterów greckiej mitologii – Syzyfa, który został skazany przez okrutnych olimpijskich bogów na wieczne wtaczanie głazu pod górę. Po zapoznaniu się z mitem o królu Korytnu, ulubieńcu bogów, znanym plotkarzu i spryciarzu, zamienili salę lekcyjną       w salę rozpraw i postanowili wydać sprawiedliwy wyrok. Przesłuchano wszystkich świadków i wysłuchano mów końcowych oskarżycieli, obrońców oraz samego Syzyfa. Ostatecznie sąd uniewinnił bohatera.

Małgorzata Wolska


SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

MISTRZOWSKO WYRAZIĆ SENS SŁÓW

W ramach promowania czytelnictwa 19 listopada 2021 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania Mistrzowsko wyrazić sens słów. Udział w nim wzięło aż 23 uczestników z klas IV – VIII, którzy czytali wybrany fragment powieści Marcina Szczygielskiego pt. Teatr Niewidzialnych Dzieci. Jury, słuchając uczniów, brało pod uwagę bezbłędność czytania, dykcję, płynność oraz interpretację prezentowanego tekstu. Dzieci zostały ocenione w dwóch osobnych kategoriach wiekowych: klasy IV-V i klasy VI-VIII. Wszystkim  uczestnikom  bardzo dziękujemy za zaangażowanie w przygotowania do konkursu i piękną prezentację wybranego fragmentu.Laureatami konkursu zostali: KLASY IV – V
Mistrz czytania: Julia Walkowiak z kl.VC
Pierwszy wicemistrz czytania: Zuzanna Mikołajczak z kl.VB
Drugi wicemistrz czytania: Natalia Skiba z kl.VB

KLASY VI – VII
Mistrz czytania: Ignacy Jastrzębowski z kl.VIIC
Pierwszy wicemistrz czytania: Grzegorz Gołdyn z kl.VIB
Drugi wicemistrz czytania: Mieszko Klimczak z kl.VIB

WSZYSTKIM LAUREATOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!


WARSZTATY NA UEP

W dniu 17.11.2021 klasa 5d wraz z wychowawczynią mgr Anitą Grudzińską uczestniczyła w warsztatach w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki na UEP. Warsztaty były podzielone na 2 części.
Chemiczne przygody z kroplą wody:
Dzieci miały możliwość w sposób wielopłaszczyznowy zapoznać się z właściwościami wody, umiejętnościami planowania działań badawczych oraz opisem zjawisk zachodzących w przyrodzie związanych z wodą.
Czekoladowe wyzwanie smaku:
W trakcie drugiej części warsztatów uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat czekolady. Czekolada gorzka, mleczna, biała. Istnieją dziesiątki smaków i rodzajów zaczynając od najprostszych klasycznych smaków kończąc na takich z kawałkami ciastek, czy płynnym karmelem. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym kto produkuje najlepszą czekoladę? Może już masz swojego faworyta, a może dasz się zaskoczyć? Na te i inne pytania dzieci mogły znaleźć odpowiedź podczas czekoladowych warsztatów.


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
17.11.2021

Przygotowanie W świetlicy szkolnej przedstawienia teatralnego pt: „Bajka o Kopciuszku” – kabaret


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Zgodnie z coroczną tradycją 10.11 uczniowie naszej szkoły wspólnie obchodzili Narodowe Święto Niepodległości – tradycję upamiętniającą odzyskanie Wolności Polski po 123 latach zaborów.
Uczniowie klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej z okazji tej ważnej rocznicy wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Nasza Polska Niepodległa”, który przybliżył im dzieje Polaków w okresie zaborów. Na podsumowanie zdobytej wiedzy klasa 3c wraz z uczniami z klas 3a i 2c pod opieką nauczycielek przygotowali apel, który został przedstawiony wszystkim klasom w formie nagrania.
Po raz kolejny w naszej szkole mogliśmy z należytym szacunkiem i powagą uczcić rocznicę niepodległej. Tego dnia o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie w patriotycznej postawie odśpiewali hymn narodowy.


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO DLA KLAS IV

Miło nam zaprezentować wyniki SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO pod nazwą „NASI PUPILE W OBIEKTYWIE” dla klas IV, organizowanego w naszej Szkole w ramach obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt.
Komisja konkursowa w składzie: p. Nina Rachel – nauczyciel techniki, organizator konkursu, p. Malina Czarnecka – nauczyciel przyrody, organizator konkursu, p. Anna Pereświet–Sołtan – nauczyciel plastyki oraz przedstawiciel SU – Olivier Woźniak – uczeń klasy 8d przyznała:

I miejsce – Kornelia Piątek z klasy 4a
II miejsce – Filip Zgoła z klasy 4c
III miejsce – Marta Dolata z klasy 4c

oraz trzy wyróżnienia: Inka Frąckowiak z klasy 4a, Kuba Orikuia z klasy 4c, Weronika Rumińska z klasy 4d.

Gratulujemy zwycięzcom!

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom klas IV, którzy wzięli udział w Konkursie!

Nina Rachel
Malina Czarnecka


ŚWIETLICOWY „DZIEŃ DYNI”
27.10.2021

Dyniowa Królowa i Dyniowy Król uroczyście otworzyli warsztaty dyniowe.
Dzieci wykonały wspaniałe lampiony, wykazały się też wielkim zaangażowaniem rozwiązując krzyżówkę i uzupełniając dyniową mapę myśli.


TAJNA MISJA

Pewnego dnia w naszej szkole zaginął dzwonek! Mali detektywi z klas I-III udali się na tajną misję, aby odnaleźć zapasowy. Rozwiązywali zagadki z różnych dziedzin nauki, zyskując dzięki temu kolejne cyfry kodu do sejfu, w którym ów zapasowy dzwonek się znajdował. Było sporo emocji i dobrego humoru. Dzięki tej fabularnej grze integracyjnej uczniowie przekonali się, że nauka przez zabawę jest świetną formą rozrywki. Humorystyczny watek śledztwa pogłębił relacje między dziećmi, wzmocnił wiarę we własne możliwości, pozwolił rozwinąć umiejętności współpracy, wytrwałości oraz koncentracji na zadaniu.


ŚWIETLICOWY „KONKURS GŁOŚNEGO CZYTANIA”
21.10.2021.

Kontynuując innowację pedagogiczną „Czytanie z klasą” w świetlicy szkolnej odbył się „Konkurs Głośnego Czytania”, w którym wzięło udział 10 uczestników z klas I-III.
Konkurs podzielony był na 2 poziomy: klasy I i klasy II i III.
Uczestnicy, przystąpili do konkursu bez wcześniejszego przygotowania, prezentując swoje umiejętności czytelnicze. Po wyłonieniu laureatów na obu poziomach komisja przyznała dyplomy i nagrody.

Klasy I
I miejsce Antoni Salachna I a
II miejsce Kasia Komin I a
III miejsce Bartek Mikołajczak I b

Klasy II-III
I miejsce Jagoda Raysner III b
I miejsce Gabrysia Napierała II b
III miejsce Jerzy Kotliński II b


SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

„To jest poezja”Dnia 20 października w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „To jest poezja”. Wzięło w nim udział aż dziewiętnastu uczestników – uczniów klas IV – VIII. Pani Izabella Sporakowska-Mazur, Małgorzata Wolska i Monika Krzyczyńska miały trudny wybór, ale ostatecznie wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Aleksander Kotliński z klasy 7 c, drugie – Zoja Nykiel, klasa 5 b, a trzecie – Olga Jurkiewicz również z klasy 5 b.Zwycięzcom GRATULUJEMY!! Wezmą oni udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Poznaniu.


ŚWIETLICOWY „DZIEŃ PYRY”
13.10.2021

Tego dnia w roli głównej wystąpiła poznańska pyra. Świetliczaki wykonywały między innymi ziemniaczane stworki – potworki.


PIERWSZA POMOC

Dnia 11 października 2021 r. w świetlicy szkolnej oraz w klasie 3 a odbyły się warsztaty pierwszej pomocy „I Ty możesz udzielić pierwszej pomocy”, które przeprowadziła pani Justyna Kowalska – Zych z Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.      Podczas warsztatów uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych oraz zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu karetki. Szkolenie dzieci obejmowało poznanie wszystkich etapów takiej pomocy, czyli: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wzywanie pomocy. Następnie pod okiem pani Justyny Kowalskiej – Zych uczniowie ćwiczyli treść wezwania, układanie w poszkodowanego w pozycji bocznej (bezpiecznej) oraz to, co wzbudziło największe emocje wśród dzieci, prowadzenie resuscytacji na fantomie.


SPACER PO „NIEWIDZIALNEJ ULICY”

Kolejny październikowy dzień był niecodziennym wydarzeniem w klasach młodszych. Uczniowie klasy 2c, wraz z wychowawczynią i wspierającymi ją w opiece nad dziećmi rodzicami, odwiedzili poznańskie Centrum Kreatywnej Inspiracji.
To magiczne miejsce na długo pozostanie w naszej pamięci. Dzięki miłym Paniom, które opiekują się wystawą mieliśmy okazje „poczuć to, czego inni nie widzą”. Spacer Niewidzialną Ulicą z niewidomym przewodnikiem pozwolił dzieciom poznać świat ludzi niewidomych. Poruszając się w zupełnych ciemnościach uczyliśmy się wykorzystywać inne zmysły: słuch, dotyk, węch. Wiele rzeczy nas zaskoczyło i zdziwiło, wiele zapamiętamy na zawsze. Przygotowane podczas warsztatów kolaże będą nam przypominały o tej niecodziennej i niezwykłej lekcji.


DICTATION

DICTATION czyli dyktando z języka angielskiego już za nami. W konkursie wzięło udział 26 uczniów klas 7 i 8. Zadanie polegało na starannym zapisaniu usłyszanego tekstu. Prace uczniów oceniane były pod kątem poprawności językowej: leksykalnej, gramatycznej oraz interpunkcyjnej, a także staranności pisma. Chociaż tekst do łatwych nie należał, to poziom prac był wysoki i wyrównany. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom!I miejsce: Borys Kurzajczyk 7bII miejsce: Zuzanna Marcinkowska 8a,  Julianna Rogala 8a,  Wiktoria Napierała 8eIII miejsce: Wojciech Meller 8dOrganizatorki: Alicja Nowak i Julia Dębińska


MALI NAUKOWCY

Jednym z założeń projektu realizowanego w klasach drugich w ramach zajęć rozwijających są treningi kreatywności, a wśród nich eksperymentowanie, sprawdzanie i badanie. Uczniowie klasy 2c podczas jednych z zorganizowanych zajęć postanowili poznać tajniki nauki i poeksperymentować. W ciekawy świat nauki wprowadziła ich Mama Michaliny – Pani Joanna, która na co dzień jest pracownikiem naukowym Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk. Podczas zajęć dzieci miały okazję sprawdzić jak powstają barwy i co oznacza termin – chromatografia. Z dużym zaciekawieniem podjęły się sprawdzania rozpuszczalności barwników w różnych płynach oraz tego co potrafią detergenty, które każdy z nas ma swojej kuchni. Nie zabrakło również ciekawych historii, np. „o tym dlaczego muszka nie tonie, a skacze po wodzie”. Kolejne trudne pojęcie „napięcie powierzchniowe” – już nie jest obce. Były też elementy „magii”. Przygoda w świecie nauki zakończyła się wyczarowaniem „kolorowej mozaiki”. Pani Asi serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję eksperymentów. Jesteśmy gotowi na następne.


ŻYWA LEKCJA HISTORII

Przed zbliżającym się listopadowym świętem Odzyskania Niepodległości najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. Podczas lekcji „na żywo” usłyszeli nie tylko legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”, ale również poznali opowieść o „Początkach Państwa Polskiego”. Podczas towarzyszącym wydarzeniu warsztatom z dużym zaangażowaniem wcielali się w role pierwszych Polan. Nie bez wysiłku próbowali przygotować łuk na polowanie i wzniecić iskrę za pomocą krzesiwa. Z dużym zaciekawieniem oglądali rekonstrukcje przedmiotów codziennego użytku z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość włożenia zbroi rycerskiej wraz z akcesoriami: mieczem i tarczą. Poniżej prezentujemy naszą fotorelację, a w niej „Młodych Rycerzy” naszej Siedemnastki.


DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH W ŚWIETLICY
8.10.2021

Gry planszowe to świetna alternatywa dla komputera!
Dzień ten był dobrym początkiem na rozwijanie „planszówkowej pasji” świetliczaków.


KONKURS NA NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ KROKÓW 

Konkurs na największą liczbę kroków trwał cały tydzień. Do zwycięstwa była brana pod uwagę największą łączna liczba kroków uzyskana w ciągu 7 dni. W konkursie nie było przegranych, bowiem każdy, kto udokumentował swoją aktywność, otrzymał dodatkową ocenę z wf oraz punkty z zachowania. A najlepsze wyniki zostały nagrodzone: I miejsce Stanisław Wawrzyniak 8f II miejsce Wojciech Kasper 7c III miejsce Mariusz Nowak 8f 


PRZERWA TANECZNA I DZIEŃ PIŻAMY

Poniedziałek, 4 października był dniem pełnym wrażeń dla uczniów naszej szkoły. Wiele osób przyszło do szkoły w swoich piżamach. Ponadto Pani Marlena Wawrzyniak, która jest jednym z opiekunów Samorządu Uczniowskiego, przygotowała przerwę taneczną. Każdy mógł zatańczyć do układów przygotowanych przez Panią Marlenę. Uczniowie bardzo się cieszyli – młodsi i starsi mieli czas na zabawę oraz okazję, by się trochę poruszać.


SADZENIE DRZEWEK W NASZEJ SZKOLE!

Dnia 4 października Panie: Agata Szewczyk, Jolanta Maluda, Alicja Nowak, Monika Krzyczyńska wspólnie z uczniami naszej szkoły (klasami: 5 c, 5 d, 6 b, 7 e, 8 b i 8 d) sadziły drzewka na terenie naszego Zespołu. Zostało posadzonych 50 sztuk: buków i jaworów – 20 na terenie przedszkola i 30 wokół boisk na terenie naszej szkoły. Przywiozła je Pani Agata Szewczyk z Nadleśnictwa Oborniki.Uczniowie bardzo zaangażowali się w pracę, byli przejęci tym, co robili. Wiele się nauczyli. Współpracowali też z przedszkolakami, co wpłynęło na zbudowanie relacji. Starsi wykopywali doły, a najmniejsi „ogrodnicy” wkładali do nich sadzonki, a następnie zasypywali je ziemią i podlewali. Zabawy było co nie miara. Połączono przyjemne z pożytecznym. Swoją obecnością zaszczyciła uczniów i przedszkolaków Pani Wicedyrektor Janina Pędzińska, która również dała przykład i sama przystąpiła do sadzenia.Szkolna akcja sprawiła wszystkim biorącym w niej udział wiele radości. Ten projekt na pewno zostanie w pamięci uczniów. Każde drzewko otrzyma swoje imię, a klasy wykonają różne plakaty dotyczące, m. in. korzyści płynących z sadzenia drzew.


MYŚLĘ WIĘC NIE ŚMIECĘ

Wychodząc naprzeciw organizowanej na całym świecie akcji „Sprzątanie Świata” uczniowie klas 1-3 wzięli udział w tygodniowym projekcie pod hasłem przewodnim: „Myślę, więc nie śmiecę”. Akcja ta była cenną lekcją poszanowania naszego środowiska, a także promowania prawidłowych nawyków związanych z prawidłowym segregowaniem śmieci oraz ochroną środowiska wśród dzieci i młodzieży.
Uczniowie pierwszego etapu edukacji mieli okazję poznać wiele tajników związanych z recyklingiem i segregacją śmieci. Dowiedzieli się także co mogą zrobić sami by nie zwiększać poziomu zaśmiecenia naszej planety. Na zakończenie projektu zamienili się w producentów ekologicznych zabawek i przydatnych przyborów. Zobaczcie sami:


SZKOLNA AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co roku nasza szkoła brała udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie naszej szkoły w sposób aktywny się w nią włączyli. Koordynatorem wszystkich działań została Pani Jolanta Maluda. Starsi i młodsi sprzątali teren dookoła szkoły lub na godzinie wychowawczej poruszali tematy związane z dbałością o środowisko oraz koniecznością segregacji odpadów.