SZKOLNY KONKURS
NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pragną podziękować WSZYSTKIM, którzy przygotowali pisanki na konkurs – doceniamy wkład pracy i poświęcony czas.
Wyniki konkursu:
w kategorii: klasy I – III:
I miejsce, klasa 3 b,
II miejsce, klasa 2 a,
III miejsce, klasa 1 c;
w kategorii: klasy IV – VIII:
I miejsce, klasa 7 b,
II miejsce, klasa 4 d i klasa 5 d,
III miejsce, klasa 7 d, klasa 8 d oraz klasa 6 b
Gratulujemy zwycięzcom!!
NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY
W Szkole Podstawowej nr 17 nie wszystkie lekcje odbywają się w szkolnych ławkach, co bardzo cieszy wychowanków. W niezwykłej lekcji przyrody uczestniczyli uczniowie klasy IIc. Po wiedzę i doświadczenie wybrali się w egzotyczne miejsce, jakim jest Papugarnia. Podczas zajęć mieli okazję do nawiązania bliskiego kontaktu z przyrodą i interakcji z egzotycznymi ptakami. Początkowe obawy zostały szybko przezwyciężone i uczniowie z wielką wprawą karmili te barwne ptaki. Opiekunowie zajmujący się papugami opowiedzieli o zwyczajach i życiu codziennym ptaków, z których każdy ma swoje imię.
Ta niezwykła lekcja i niecodzienne spotkanie na długo zostanie w pamięci uczniów.
„NIE BÓJ SIĘ CHCIEĆ” – teatrzyk pierwszaków
8 kwietnia uczniowie klasy 1d zamienili się w aktorów i dla swoich bliskich wystawili „sztukę teatralną” pt. „Nie bój się chcieć”. W tej krótkiej historii bohaterowie znanych bajek postanowili zmienić swój los i zawalczyć o swoje marzenia. Baba Jaga z bajki o „Jasiu i Małgosi” zdecydowała, że zrezygnuje ze słodyczy i podejmie studia stomatologiczne, Syrenka Ariel porzuci podwodne życie, Czerwony Kapturek zostanie modelką, a babcia i leśniczy z tej samej bajki wezmą ślub. Jaś i Małgosia wrócą do szkoły, Królewna Śnieżka zostanie managerem siedmiu krasnoludków, którzy porzucą pracę w kopalni i zostaną światowej sławy piłkarzami. Opowieść okraszona została śpiewem i tańcem. Młodzi artyści pożegnali swoich gości przesłaniem głoszącym, że warto spełniać swoje marzenia.
ŚWIETLICOWE WARSZTATY OGRODNICZE
zakładamy ogródek w świetlicy
7.04.2022 Świetliczaki miały okazję nauczyć się rozróżniać i siać: owies, pszenicę, kukurydzę, łubin, żyto. Dzieci sadziły również cebulę i kwiaty.
CZY MAŁY CZŁOWIEK MOŻE ZMIENIĆ ŚWIAT?
Uczniowie z klasy 1c postanowili połączyć aktywność badawczą z działalnością twórczą. Poznali zasady hodowli roślin oraz założenia edukacji ekologicznej. Pozornie zwyczajna hodowla traw stworzyła wiosenną łąkę w sali młodych przyrodników. Uczniowie wysnuli wniosek, że każda forma życia jest wyjątkowa i spełnia swoją rolę w przyrodzie, a obcowanie z naturą może być wspaniałym źródłem fascynacji i sposobem na upiększanie świata. Okazało się, że mały człowiek może wiele.
CZY MOŻNA POSIADAĆ WŁASNEGO „KOSMITĘ”?
Cóż może bardziej pobudzać i aktywizować ciekawość poznawczą, jak nie eksperymenty!
Właśnie dlatego uczniowie z klasy 1d postanowili założyć własną hodowlę „Kosmitów”. Proces trwał dwa tygodnie. W tym czasie młodzi przyrodnicy dowiedzieli się, jakie warunki są idealne do kiełkowania i wzrostu roślin. Oczekiwanie na rezultaty rozwinęło cierpliwość, umiejętność obserwacji, dostrzeganie związków między przyczyną a skutkiem, pozwoliło na sformułowanie trafnych spostrzeżeń i wniosków.
Efekty eksperymentu przerosły najśmielsze oczekiwania uczniów, ale przede wszystkim przyniosły im wiele radości.
WIZYTA W MUZEUM ARCHIDIECEZJALNYM
Jeśli chcecie poznać ciekawostki, zwyczaje i tradycje związane ze świętami (nie tylko wielkanocnymi) – nie ma lepszego wyboru niż Muzeum Archidiecezjalne. To wspaniałe miejsce, urzekające pięknem wyposażenia, niezwykle przyjazne i gwarantujące niezapomniane wrażenia podczas warsztatów artystycznych. Dzieci z klasy I d wróciły oczarowane muzeum i już planują kolejne zajęcia w tym cudownym miejscu.
Szkolny konkurs z języka angielskiego
„Charakterystyczne miejsca w krajach anglojęzycznych w 3D” rozstrzygnięty
Miło nam przedstawić wyniki konkursu z języka angielskiego skierowanego do uczniów klas IV-VI. Zadaniem uczestników było przygotowanie pracy przestrzennej (w 3D) w dowolnym formacie i dowolną techniką nt. ,,Charakterystyczne miejsca w krajach anglojęzycznych”.
Celem konkursu było zmotywowanie uczniów do poszerzania wiedzy nt. kultury krajów anglojęzycznych,rozwijanie umiejętności plastycznych i kreatywności oraz zachęcanie do zdrowej rywalizacji.
Wśród prac biorących udział w konkursie znalazły się słynny Big Ben, Uluru – formacja skalna z Australii, the Spire of Dublin – tzw. Iglica Dublina czy Empire State Building – symbol Nowego Jorku.
Komisja konkursowa brała pod uwagę zgodność z tematyką, kreatywność i pomysłowość oraz estetykę wykonania pracy.
Oto wyniki:
I miejsce: ex aequo Inka Frąckowiak (kl. 4a) Giant’s Causeway,
Zuzanna Rożek (kl. 5c) Statue of Liberty
II miejsce: Zofia Szymańska i Magdalena Bogucka (kl. 6b) Empire State Building
III miejsce: Anna Grześkowiak (kl. 5b) Statue of Liberty
Wyróżnienie: Franciszek Budziński (kl. 5c) The Telephone Box
Gratulujemy!
WIELKANOCNE TRADYCJE
Aby poznać zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi uczniowie klasy II c odwiedzili Muzeum Archidiecezjalne mieszczące się w najstarszej części naszego miasta na Ostrowie Tumskim. W miejscu, gdzie zaczęła się historia Poznania i Polski poznali również historię polskich zwyczajów świątecznych. Dowiedzieli się m. in. dlaczego zjadano wierzbowe kotki z palemek, jaka symbolika wiąże się ze święconymi pokarmami czy też, co powodowało strach panien przed Siuda Babą. Podczas zajęć pojawiły się również przykłady tradycji, które możemy spotkać w innych państwach np. Australii, Grecji czy USA.
Spotkanie w Muzeum zakończyło się warsztatami plastycznymi podczas których uczniowie wykonali ozdoby świąteczne.
DZIEŃ BEZ PLECAKA
1 kwietnia był w naszej szkole dniem wyjątkowym, czyli „Dniem bez plecaka” – zainicjowanym przez Samorząd Uczniowski. Data również nie stanowiła przypadku – do tematu należało podejść kreatywnie i, jak nakazuje prima aprilis, można to było zrobić pół żartem, pół serio. Również propozycje uczniów, czym zastąpić tradycyjny plecak, okazały się zróżnicowane a niekiedy zaskakujące. Pomysłowość młodych ludzi jest niebywała, co udowodnili. Dzień ten był pełen radości, a osoby, które chciały, miały okazję nie tylko odpocząć od tradycyjnego plecaka, ale też dobrze się bawić.
Uroczyste otwarcie Klubu Naukowej Zabawy
Sensorycznie w SP17
29 marca 2022 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie Klubu Naukowej Zabawy – SensoryczniewSP17. Inauguracyjnego przecięcia wstęgi dokonali uczniowie wraz z panem dyrektorem Sławomirem Stancelewskim. Projekt „ SensoryczniewSP17” powstał dzięki funduszom przekazanym przez TV w ramach charytatywnej akcji „ Reklama Dzieciom”. Sala została wyposażona w nowoczesne urządzenia wspierające rozwój dzieci. W atmosferze zabawy, w trakcie sensorycznego doświadczania świata, ciekawych ćwiczeń i zadań uczniowie będą mogli uporać się z różnymi problemami.
Podczas uroczystego otwarcia Klubu Naukowej Zabawy uczniowie mieli okazję wszystkimi zmysłami doświadczać, poznawać, ocenić i docenić znajdujące się w sali urządzenia i pomoce. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że jest to wspaniałe miejsce!
ŚWIETLICZAKI WITAJĄ WIOSNĘ RUCHEM I MUZYKĄ
23.03.2022
Zajęcia muzyczno-ruchowe z elementami logorytmiki z udziałem Pani Wicedyrektor.
POWITANIE WIOSNY W ŚWIETLICY
22.03.2022
Świetliczaki przywitały wiosnę przedstawieniem teatralnym pt. „Wiosna i spółka”
DZIEŃ WIOSNY
21 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Wiosny. Na uczniów wszystkich klas czekały nie tylko atrakcje, ale też wyzwania w postaci zadań konkursowych. Pieczę nad działaniami w tym dniu miał Samorząd Uczniowski.
Uczniowie wykonywali Panie Wiosny i przygotowywali smaczne, zdrowe i apetycznie wyglądające wiosenne kanapki. Jury było zachwycone, ale też miało trudny orzech do zgryzienia. Dzieci i młodzież wraz z wychowawcami bądź opiekunami spisali się na medal.
Jednocześnie wszystkie klasy korzystały z przygotowanego Salonu piękna, tatuażu i makijażu, gdzie koleżanki i koledzy robili fryzury, makijaże, tatuaże, malowali paznokcie jak również przygotowali różne gry i zabawy.
Na koniec dnia uczniowie i nauczyciele ruszyli korowodem dookoła szkoły, niosąc wykonane przez siebie Wiosny. Wśród maszerujących nie zabrakło Pana Dyrektora Sławomira Stancelewskiego, Pani Wicedyrektor Iwony Brzozy oraz Pana Wicedyrektora Tomasza Dominiaka.
Był to dzień pełen wrażeń – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
DZIEŃ NAUKI
DZIEŃ NAUKI W ŚWIETLICY
18.03.2022
Dzień nauki – świetliczaki spędziły na zajęciach z robotyki, pokazach robotów z lego.
ŚWIETLICOWY DZIEŃ KOBIET
7 – 11.03.2022
7.03 – „W zdrowym ciele zdrowy duch” – spotkanie z p. Natalią Piskorską
8.03 – „Tańce ludowe” – spotkanie z p. Zuzanną Koc
9.03 – „Chemia – naukowa magia” – spotkanie z p. Joanną Banasiak
10.03 – „Koncert gitarowy” – spotkanie z Panem Maćkiem gitarzystą
11.03 – „Kosmetologia w życiu kobiety” – spotkanie z p. Anną Rap
WIOSNA W ŚWIETLICY
4.03.2022
Świetliczaki przygotowują salę na powitanie wiosny.
ZBIÓRKA DLA UKRAINY
ŚWIETLICZAKI SOLIDARNI Z UKRAINĄ
3.03.2022
VII WOJEWÓDZKI KONKURS FOTOGRAFICZNY
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 8d Zofia Smolińska zdobyła wyróżnienie w VII Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Moja Mała Ojczyzna – miejsca znane i nieznane”.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji 🙂
SPOTKANIE PANA DYREKTORA
SŁAWOMIRA STANCELEWSKIEGO
Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM
1 marca Pan Dyrektor Sławomir Stancelewski po raz kolejny spotkał się z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego, by porozmawiać z nimi o tym, co uczniowie zamierzają zrobić dla swojej społeczności w II półroczu. Pan Dyrektor wysłuchał też próśb młodzieży dotyczących spraw szkolnych i obiecał się nad nimi pochylić.
Uczniowie zawsze mogą liczyć na Pana Sławomira Stancelewskiego, który jest otwarty na rozmowy z przedstawicielami Samorządu i zaangażowany w działania tej instytucji szkolnej, a ponadto wspiera (również finansowo) wiele działań uczniowskich.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE
W KLASACH PIERWSZYCH
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas pierwszych uczestniczą w zajęciach rozwijających uważność. Dzieci mają do dyspozycji liczne gry, memory, puzzle i warcaby. W trakcie cotygodniowych zabaw uczą się kierowania swoją uwagą, rozwijają spostrzegawczość i pamięć. Wspólne gry i zabawy są też doskonałą formą integracji zespołów klasowych.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE
DLA UCZNIÓW KLAS DRUGICH
W ramach zajęć rozwijających w klasach drugich rozwijamy własny potencjał twórczy w zakresie nauki, kultury i sztuki. Poznajemy techniki rozwijające wyobraźnię i twórcze myślenie. Podczas zajęć; konstruujemy, tworzymy, wymyślamy własne gry i zabawy, eksperymentujemy i obserwujemy.
ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE
DLA UCZNIÓW KLAS TRZECICH
Od września 2021 r. odbywają się na terenie naszej szkoły dodatkowe zajęcia rozwijające koncentrację, pamięć, spostrzegawczość, myślenie twórcze i logiczne. Podczas spotkań – treningów klas trzecich wykorzystywane są różnorodne metody i techniki: memory, puzzle, krzyżówki, łamigłówki, zagadki matematyczne, gry planszowe, sudoku, gry logiczne. Zabawy z wykorzystaniem atrakcyjnych pomocy dydaktycznych zwiększają koncentrację, wpływają na sprawniejsze kojarzenie treści, rozwijają oryginalność myślenia twórczego, logicznego, przyczynowo-skutkowego. W czasie zajęć uczniowie mają również możliwość przeprowadzania eksperymentów i obserwacji przyrodniczych. Najmłodsze dzieci naszej szkoły bawiąc się odczuwają radość i przyjemność, a zarazem dynamicznie rozwijają procesy poznawcze.
TŁUSTY CZWARTEK
24.02.2022
Przedstawienie teatralne „Pączki i faworki u babci Honorki” oraz słodki poczęstunek.
SZKOLNE WALENTYNKI
24 lutego w naszej szkole świętowaliśmy walentynki, które zorganizował Samorząd Uczniowski. Termin został przesunięty ze względu na nieobecność klas V – VIII (nauczanie zdalne). Tego dnia wielu uczniów poubierało się na czerwono, co można zobaczyć na zdjęciach. Zorganizowano też Pocztę Walentynkową i każdy mógł przekazać kartkę drugiej osobie – jako dowód sympatii. Uczniowie naszej szkoły za pośrednictwem Samorządu podziękowali też Dyrekcji szkoły oraz wszystkim Nauczycielom za okazane serce.
Dzień ten był wyjątkowy. Społeczność szkolna dzieliła się pozytywną energią, która wiąże się z Dniem świętego Walentego.
DZIEŃ KOTA
17.02.2022
Dzieci przebrane za koty zapoznały się z ciekawostkami na temat życia kotów domowych i dzikich. Świetliczaki wykonywały kocie prace plastyczne.
WALENTYNKI OD SERCA
14.02.2022
Świetlicowa akcja dla pensjonariuszek Domu Pomocy Społecznej w Poznaniu.
Wykonanie i podarowanie serc zrobionych przez świetliczaków.
Walentynkowe przedstawienie teatralne.
KARNAWAŁ KLAS MŁODSZYCH
Drugi semestr w klasach młodszych rozpoczął się bardzo hucznie. Pełni sił i zapału, po właśnie zakończonych feriach zimowych, w karnawałowym nastroju bawiliśmy się na klasowych balach przebierańców. W tym dniu do szkoły z radością wkroczyli bohaterowie ulubionych filmów, bajek i seriali. Już od wczesnych godzin rannych rozbrzmiewała z klas muzyka. Bawiliśmy się w rytmie znanych i chętnie słuchanych przebojów. Taneczny oddech złapaliśmy podczas przygotowanego konkursu na wykonanie Maski Karnawałowej. Każdy mógł pochwalić się własnym pomysłem i wykonaniem. Przebieg balików został uświetniony pokazem talentów młodszych uczniów. W klasowych gronach mogliśmy podziwiać wykonawców. Wśród artystów nie zabrakło muzyków, tancerzy i śpiewaków. Mocno trzymamy kciuki za Ich talenty. Nasz Karnawał prezentujemy w galerii.
PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „BAJKA O KOPCIUSZKU”
13.01.2022
Kabaret z udziałem zaproszonych gości, uczniów klasy II a wraz z wychowawcą.
TYDZIEŃ ŚWIĄTECZNY
– warsztaty plastyczne z origami,
– wykonanie kartek świątecznych – kartka dla Powstańca,
– współpraca ze szkolnym wolontariatem – tworzenie ozdób świątecznych dla DPS w Poznaniu.
WARSZTATY ZDOBIENIA PIERNIKÓW
14.12.2021.
Świetliczaki własnoręcznie zdobiły pierniczki – akcja dla Hospicjum Palium w Poznaniu.
IV MIEJSCE DLA NASZEGO UCZNIA W KONKURSIE PCK
Jest nam bardzo miło poinformować, że uczeń naszej Szkoły Szymon Zimicz z klasy VIIIc zdobył IV miejsce ex aequo w „KONKURSIE NA MASKOTKĘ PROMUJĄCĄ HONOROWE KRWIODAWSTWO” zorganizowanym przez Wielkopolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu. Konkurs dedykowany był uczniom klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniom klas I i II szkół ponadpodstawowych z powiatu poznańskiego. Wykonane maskotki zostaną przekazane Klubom Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża i rozdane honorowym krwiodawcom podczas otwartych akcji poboru krwi.
Gratulujemy!
opiekunowie Szkolnego Koła PCK
Nina Rachel, Malina Czarnecka
Wyniki konkursu na stronie PCK Poznań
WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
10.12.2021.
Dzieci wykonywały świeczniki, zdobiły sale, ubierały choinkę.
WARSZTATY ŚWIĄTECZNE
W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia dzieci ze wszystkich klas pierwszych oraz 2d wzięły udział w warsztatach artystycznych.
Stworzyły efektowną pamiątkę -świąteczną bombkę. Nie była to jednak zwykła bombka – powstały puchate, mięciutkie i fantazyjne arcydzieła.
Zajęcia pobudziły dziecięcą wyobraźnię i kreatywne myślenie, a bombki ozdobiły świąteczne domowe choinki.
Wszyscy uczestnicy potwierdzili, że wykonanie tak pięknej ozdoby ze styropianowej kuli i skrawków materiałów było zaskakujące, zdumiewające, twórcze i ekscytujące.
GRUDZIEŃ Z SAMORZĄDEM SZKOLNYM
Samorząd Szkolny dba o uczniów naszej szkoły i pragnie im zapewnić wiele atrakcji – na tyle, na ile jest to możliwe w czasie pandemii.
W grudniu zorganizowaliśmy mikołajki. Przebrani przedstawiciele Samorządu rozdawali cukierki wszystkim uczniom naszej szkoły oraz pierniczki – nauczycielom. Było miło i słodko.
Odbyły się też trzy konkursy, w których zwycięzcami zostały poszczególne klasy. Samorząd Uczniowski postanowił nagrodzić najlepszych. Poniżej przedstawiamy wyniki.
W konkursie na świąteczny wystrój sali wygrała Pani Katarzyna Tereszczak i jej klasa.
Jeśli chodzi zaś o najlepiej wykonane klasowe zdjęcie mikołajkowe to:
I miejsce zajęła klasa 1 b,
II miejsce – klasa 5 b i 1 d,
III miejsce – klasa 7 c i 7 d.
W konkursie na kartkę świąteczną najlepsze okazały się:
klasa 8 f – I miejsce,
klasa 2 a – II miejsce,
klasa 2 b – III miejsce.
Ubolewamy nad tym, że ze względu na kwarantannę i zdalne nauczanie nie wszystkie klasy mogły wziąć udziału w rywalizacji, ale niestety nie mamy na to wpływu.
MIKOŁAJKI 6.12.2021
Świetliczaki otrzymały ulubione klocki, ciekawe gry oraz słodkie niespodzianki.
MIKOŁAJKOWE WARSZTATY CHEMICZNE
W grudniu, po raz kolejny klasa 1d odkrywała tajniki otaczającego nas świata. Podczas fascynujących zajęć miała okazję poznać niezwykły świat chemii poprzez obserwacje i doświadczenia.
Mikołajkowe warsztaty nawiązywały do nadchodzących świąt i tematu zimy.
Na początku dzieci zobaczyły jaką energię ma w sobie 4 metrowy łańcuch choinkowy, który za jednym pociągnięciem wyskoczył z kubka.
Następnie przyszedł czas na hodowlę lodowych kryształów. Poliakrylan sodu jest substancją, która pęcznieje w kontakcie z wodą. Dzieci mogły zaobserwować jak proszek ten zwiększył swoją objętość ok 200 razy. W naczyniach powstał sztuczny lód. To właśnie z niego mali badacze stworzyli kolorowe lampki w naczyniach.
Poliakrylan to też substancja z której robi się tzw orbeez (żelowe kuleczki). W naczyniu pełnym przezroczystych kul orbeez schował się Yeti. Ukazał się dzieciom dopiero po napełnieniu naczynia wodą.
Ostatnim etapem tej ekscytującej lekcji było „uwięzienie” kolorowego żelu w przezroczystych balonach – tak powstały gniotki – zabawki sensoryczne dla dzieci ( i nie tylko dla dzieci).
Było wspaniale!
ANDRZEJKI 30.11.2021.
Świetliczaki miały okazję dowiedzieć się, co czeka je w najbliższej przyszłości.
ANDRZEJKOWY ZAWRÓT GŁOWY
Czas pandemii nie jest łatwy dla nikogo. Samorząd Uczniowski robi wszystko, by umilić go uczniom naszej szkoły. Tak też było 30 listopada, kiedy to odbyły się andrzejki. Każdy mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanych na tę okazję wróżb. Na przybyłych czekały też inne atrakcje – można było zrobić sobie kolorowe pasemka na włosach, tatuaż, pomalować paznokcie, a także nabyć ręcznie robioną bransoletkę. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.
MISIOWI MILUSIŃSCY
Jak co roku 25 listopada, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Nawiązując do tego jakże sympatycznego święta, w tradycję naszej szkoły wpisuje się już od wielu lat pamięć o naszych pluszowych przyjaciołach. W tym roku samorząd uczniowski stworzył misiową galerię wraz z naszymi kochanymi uczniami. Wszystkim dziękujemy za przesłanie zdjęć i zapraszamy do oglądania.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
KOCHAMY DOŚWIADCZENIA I EKSPERYMENTY
19 listopada klasa 1d zamieniła swoją salę lekcyjną w laboratorium chemiczne.
Dzieci obejrzały pokaz eksperymentu o tajemniczej nazwie „Chemiczna lokomotywa”. Była to widowiskowa reakcja perhydrolu i nadmanganianu potasu. W efekcie reakcji gwałtownie wydzieliła się olbrzymia ilość pary – jak w lokomotywie.
Drugim eksperymentem były kolory tańczące na mleku. W tym eksperymencie uczniowie mogli zaobserwować jak płyn do naczyń rozpuszcza tłuszcz w mleku. Ponieważ mleko zostało zabarwione specjalnymi barwnikami, to ów rozpuszczanie obserwowaliśmy jako taniec kolorów. Każda grupa otrzymała inny obraz – wszystkie były równie piękne.
Trzecie doświadczenie kryło się pod nazwą „Chemiczne jojo”. Było to nic innego jak reakcja kwasów i zasad w oleju. Mali naukowcy obserwowali jak kolorowe krople opadają i unoszą się w oleju.
Ostatnim punktem tej niezwykłej lekcji było wykonanie slime’a – w wyniku ulubionej przez dzieci reakcji tworzenia lepkiej cieczy z kleju i aktywatora (boraksu).
Lekcja w szkolnym laboratorium była wspaniała. Niedługo znów zabawimy się w naukowców.
PROJEKT MITY NA SCENIE SIEDEMNASTKI
W listopadzie uczniowie klasy 5b realizowali projekt edukacyjny pt. Mity na scenie Siedemnastki. Działania poszczególnych grup podzielone były na kilka etapów. Najpierw wybrali mit, na podstawie którego sami stworzyli scenariusz. Piątoklasiści wzięli na warsztat mity o Korze i Demeter, o Orfeuszu i Eurydyce, o królu Midasie. Postanowili przybliżyć nam też przyczyny wybuchy wojny trojańskiej. Później były próby, tworzenie scenografii i kostiumów, a na koniec – przedstawienia, które mogli zobaczyć uczniowie z innych klas. Każdy miał przydzieloną funkcję – wśród uczniów znaleźli się aktorzy, scenarzyści, scenografowie, reżyserzy. Wszyscy świetnie sprawdzili się w swoich rolach, dzięki czemu projekt zakończył się sukcesem.
Małgorzata Wolska
PRZERWA TANECZNA
22 listopada 2021 r. w naszej szkole została zorganizowana kolejna przerwa taneczna. Przygotowaniem tego przedsięwzięcia zajęła się Pani Marlena Wawrzyniak, która wraz z kilkoma uczennicami zachęcała innych, by przyłączyli się i spróbowali zatańczyć przygotowane układy taneczne. Przy dźwiękach muzyki bawili się młodsi (uczniowie klas I – III) i starsi (młodzież z klas IV – VIII). Jeśli ktoś nie przepada za tego typu aktywnością fizyczną – mógł popatrzeć, jak ruszają się inni.
DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
W poniedziałek 21.11.21 r., w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Życzliwości organizowany przez Samorząd Uczniowski. Każdy miał za zadanie uśmiechem, dobrym słowem, poprzez używanie jak największej ilości zwrotów grzecznościowych okazywać życzliwość wszystkim osobom. Na stroju można było umieścić symboliczny akcent nawiązujący tematycznie do tego dnia oraz ubrać się „w kolory radości”. Uśmiech namalowany na maseczce również był mile widziany. W holu szkoły pojawił się też plakat, na którym uczniowie mogli namalować uśmiechy.
SĄD NA SYZYFEM
19 listopada 2021 roku uczniowie klasy 5b postanowili osądzić jednego z bohaterów greckiej mitologii – Syzyfa, który został skazany przez okrutnych olimpijskich bogów na wieczne wtaczanie głazu pod górę. Po zapoznaniu się z mitem o królu Korytnu, ulubieńcu bogów, znanym plotkarzu i spryciarzu, zamienili salę lekcyjną w salę rozpraw i postanowili wydać sprawiedliwy wyrok. Przesłuchano wszystkich świadków i wysłuchano mów końcowych oskarżycieli, obrońców oraz samego Syzyfa. Ostatecznie sąd uniewinnił bohatera.
Małgorzata Wolska
SZKOLNY KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA
MISTRZOWSKO WYRAZIĆ SENS SŁÓW
W ramach promowania czytelnictwa 19 listopada 2021 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania Mistrzowsko wyrazić sens słów. Udział w nim wzięło aż 23 uczestników z klas IV – VIII, którzy czytali wybrany fragment powieści Marcina Szczygielskiego pt. Teatr Niewidzialnych Dzieci. Jury, słuchając uczniów, brało pod uwagę bezbłędność czytania, dykcję, płynność oraz interpretację prezentowanego tekstu. Dzieci zostały ocenione w dwóch osobnych kategoriach wiekowych: klasy IV-V i klasy VI-VIII. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zaangażowanie w przygotowania do konkursu i piękną prezentację wybranego fragmentu.Laureatami konkursu zostali: KLASY IV – V
Mistrz czytania: Julia Walkowiak z kl.VC
Pierwszy wicemistrz czytania: Zuzanna Mikołajczak z kl.VB
Drugi wicemistrz czytania: Natalia Skiba z kl.VB
KLASY VI – VII
Mistrz czytania: Ignacy Jastrzębowski z kl.VIIC
Pierwszy wicemistrz czytania: Grzegorz Gołdyn z kl.VIB
Drugi wicemistrz czytania: Mieszko Klimczak z kl.VIB
WSZYSTKIM LAUREATOM SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
WARSZTATY NA UEP
W dniu 17.11.2021 klasa 5d wraz z wychowawczynią mgr Anitą Grudzińską uczestniczyła w warsztatach w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki na UEP. Warsztaty były podzielone na 2 części.
Chemiczne przygody z kroplą wody:
Dzieci miały możliwość w sposób wielopłaszczyznowy zapoznać się z właściwościami wody, umiejętnościami planowania działań badawczych oraz opisem zjawisk zachodzących w przyrodzie związanych z wodą.
Czekoladowe wyzwanie smaku:
W trakcie drugiej części warsztatów uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat czekolady. Czekolada gorzka, mleczna, biała. Istnieją dziesiątki smaków i rodzajów zaczynając od najprostszych klasycznych smaków kończąc na takich z kawałkami ciastek, czy płynnym karmelem. Zastanawiałeś się kiedyś nad tym kto produkuje najlepszą czekoladę? Może już masz swojego faworyta, a może dasz się zaskoczyć? Na te i inne pytania dzieci mogły znaleźć odpowiedź podczas czekoladowych warsztatów.
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
17.11.2021
Przygotowanie W świetlicy szkolnej przedstawienia teatralnego pt: „Bajka o Kopciuszku” – kabaret
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Zgodnie z coroczną tradycją 10.11 uczniowie naszej szkoły wspólnie obchodzili Narodowe Święto Niepodległości – tradycję upamiętniającą odzyskanie Wolności Polski po 123 latach zaborów.
Uczniowie klas 1-3 edukacji wczesnoszkolnej z okazji tej ważnej rocznicy wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Nasza Polska Niepodległa”, który przybliżył im dzieje Polaków w okresie zaborów. Na podsumowanie zdobytej wiedzy klasa 3c wraz z uczniami z klas 3a i 2c pod opieką nauczycielek przygotowali apel, który został przedstawiony wszystkim klasom w formie nagrania.
Po raz kolejny w naszej szkole mogliśmy z należytym szacunkiem i powagą uczcić rocznicę niepodległej. Tego dnia o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie w patriotycznej postawie odśpiewali hymn narodowy.
WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO DLA KLAS IV
Miło nam zaprezentować wyniki SZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO pod nazwą „NASI PUPILE W OBIEKTYWIE” dla klas IV, organizowanego w naszej Szkole w ramach obchodów Światowego Tygodnia Zwierząt.
Komisja konkursowa w składzie: p. Nina Rachel – nauczyciel techniki, organizator konkursu, p. Malina Czarnecka – nauczyciel przyrody, organizator konkursu, p. Anna Pereświet–Sołtan – nauczyciel plastyki oraz przedstawiciel SU – Olivier Woźniak – uczeń klasy 8d przyznała:
I miejsce – Kornelia Piątek z klasy 4a
II miejsce – Filip Zgoła z klasy 4c
III miejsce – Marta Dolata z klasy 4c
oraz trzy wyróżnienia: Inka Frąckowiak z klasy 4a, Kuba Orikuia z klasy 4c, Weronika Rumińska z klasy 4d.
Gratulujemy zwycięzcom!
Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom klas IV, którzy wzięli udział w Konkursie!
Nina Rachel
Malina Czarnecka
ŚWIETLICOWY „DZIEŃ DYNI”
27.10.2021
Dyniowa Królowa i Dyniowy Król uroczyście otworzyli warsztaty dyniowe.
Dzieci wykonały wspaniałe lampiony, wykazały się też wielkim zaangażowaniem rozwiązując krzyżówkę i uzupełniając dyniową mapę myśli.
TAJNA MISJA
Pewnego dnia w naszej szkole zaginął dzwonek! Mali detektywi z klas I-III udali się na tajną misję, aby odnaleźć zapasowy. Rozwiązywali zagadki z różnych dziedzin nauki, zyskując dzięki temu kolejne cyfry kodu do sejfu, w którym ów zapasowy dzwonek się znajdował. Było sporo emocji i dobrego humoru. Dzięki tej fabularnej grze integracyjnej uczniowie przekonali się, że nauka przez zabawę jest świetną formą rozrywki. Humorystyczny watek śledztwa pogłębił relacje między dziećmi, wzmocnił wiarę we własne możliwości, pozwolił rozwinąć umiejętności współpracy, wytrwałości oraz koncentracji na zadaniu.
ŚWIETLICOWY „KONKURS GŁOŚNEGO CZYTANIA”
21.10.2021.
Kontynuując innowację pedagogiczną „Czytanie z klasą” w świetlicy szkolnej odbył się „Konkurs Głośnego Czytania”, w którym wzięło udział 10 uczestników z klas I-III.
Konkurs podzielony był na 2 poziomy: klasy I i klasy II i III.
Uczestnicy, przystąpili do konkursu bez wcześniejszego przygotowania, prezentując swoje umiejętności czytelnicze. Po wyłonieniu laureatów na obu poziomach komisja przyznała dyplomy i nagrody.
Klasy I
I miejsce Antoni Salachna I a
II miejsce Kasia Komin I a
III miejsce Bartek Mikołajczak I b
Klasy II-III
I miejsce Jagoda Raysner III b
I miejsce Gabrysia Napierała II b
III miejsce Jerzy Kotliński II b
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
„To jest poezja”Dnia 20 października w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „To jest poezja”. Wzięło w nim udział aż dziewiętnastu uczestników – uczniów klas IV – VIII. Pani Izabella Sporakowska-Mazur, Małgorzata Wolska i Monika Krzyczyńska miały trudny wybór, ale ostatecznie wyłoniono zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął Aleksander Kotliński z klasy 7 c, drugie – Zoja Nykiel, klasa 5 b, a trzecie – Olga Jurkiewicz również z klasy 5 b.Zwycięzcom GRATULUJEMY!! Wezmą oni udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Poznaniu.
ŚWIETLICOWY „DZIEŃ PYRY”
13.10.2021
Tego dnia w roli głównej wystąpiła poznańska pyra. Świetliczaki wykonywały między innymi ziemniaczane stworki – potworki.
PIERWSZA POMOC
Dnia 11 października 2021 r. w świetlicy szkolnej oraz w klasie 3 a odbyły się warsztaty pierwszej pomocy „I Ty możesz udzielić pierwszej pomocy”, które przeprowadziła pani Justyna Kowalska – Zych z Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Podczas warsztatów uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych oraz zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu karetki. Szkolenie dzieci obejmowało poznanie wszystkich etapów takiej pomocy, czyli: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wzywanie pomocy. Następnie pod okiem pani Justyny Kowalskiej – Zych uczniowie ćwiczyli treść wezwania, układanie w poszkodowanego w pozycji bocznej (bezpiecznej) oraz to, co wzbudziło największe emocje wśród dzieci, prowadzenie resuscytacji na fantomie.
SPACER PO „NIEWIDZIALNEJ ULICY”
Kolejny październikowy dzień był niecodziennym wydarzeniem w klasach młodszych. Uczniowie klasy 2c, wraz z wychowawczynią i wspierającymi ją w opiece nad dziećmi rodzicami, odwiedzili poznańskie Centrum Kreatywnej Inspiracji.
To magiczne miejsce na długo pozostanie w naszej pamięci. Dzięki miłym Paniom, które opiekują się wystawą mieliśmy okazje „poczuć to, czego inni nie widzą”. Spacer Niewidzialną Ulicą z niewidomym przewodnikiem pozwolił dzieciom poznać świat ludzi niewidomych. Poruszając się w zupełnych ciemnościach uczyliśmy się wykorzystywać inne zmysły: słuch, dotyk, węch. Wiele rzeczy nas zaskoczyło i zdziwiło, wiele zapamiętamy na zawsze. Przygotowane podczas warsztatów kolaże będą nam przypominały o tej niecodziennej i niezwykłej lekcji.
DICTATION
DICTATION czyli dyktando z języka angielskiego już za nami. W konkursie wzięło udział 26 uczniów klas 7 i 8. Zadanie polegało na starannym zapisaniu usłyszanego tekstu. Prace uczniów oceniane były pod kątem poprawności językowej: leksykalnej, gramatycznej oraz interpunkcyjnej, a także staranności pisma. Chociaż tekst do łatwych nie należał, to poziom prac był wysoki i wyrównany. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie zwycięzcom!I miejsce: Borys Kurzajczyk 7bII miejsce: Zuzanna Marcinkowska 8a, Julianna Rogala 8a, Wiktoria Napierała 8eIII miejsce: Wojciech Meller 8dOrganizatorki: Alicja Nowak i Julia Dębińska
MALI NAUKOWCY
Jednym z założeń projektu realizowanego w klasach drugich w ramach zajęć rozwijających są treningi kreatywności, a wśród nich eksperymentowanie, sprawdzanie i badanie. Uczniowie klasy 2c podczas jednych z zorganizowanych zajęć postanowili poznać tajniki nauki i poeksperymentować. W ciekawy świat nauki wprowadziła ich Mama Michaliny – Pani Joanna, która na co dzień jest pracownikiem naukowym Instytutu Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk. Podczas zajęć dzieci miały okazję sprawdzić jak powstają barwy i co oznacza termin – chromatografia. Z dużym zaciekawieniem podjęły się sprawdzania rozpuszczalności barwników w różnych płynach oraz tego co potrafią detergenty, które każdy z nas ma swojej kuchni. Nie zabrakło również ciekawych historii, np. „o tym dlaczego muszka nie tonie, a skacze po wodzie”. Kolejne trudne pojęcie „napięcie powierzchniowe” – już nie jest obce. Były też elementy „magii”. Przygoda w świecie nauki zakończyła się wyczarowaniem „kolorowej mozaiki”. Pani Asi serdecznie dziękujemy za ciekawą lekcję eksperymentów. Jesteśmy gotowi na następne.
ŻYWA LEKCJA HISTORII
Przed zbliżającym się listopadowym świętem Odzyskania Niepodległości najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. Podczas lekcji „na żywo” usłyszeli nie tylko legendę „O Lechu, Czechu i Rusie”, ale również poznali opowieść o „Początkach Państwa Polskiego”. Podczas towarzyszącym wydarzeniu warsztatom z dużym zaangażowaniem wcielali się w role pierwszych Polan. Nie bez wysiłku próbowali przygotować łuk na polowanie i wzniecić iskrę za pomocą krzesiwa. Z dużym zaciekawieniem oglądali rekonstrukcje przedmiotów codziennego użytku z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość włożenia zbroi rycerskiej wraz z akcesoriami: mieczem i tarczą. Poniżej prezentujemy naszą fotorelację, a w niej „Młodych Rycerzy” naszej Siedemnastki.
DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH W ŚWIETLICY
8.10.2021
Gry planszowe to świetna alternatywa dla komputera!
Dzień ten był dobrym początkiem na rozwijanie „planszówkowej pasji” świetliczaków.
KONKURS NA NAJWIĘKSZĄ LICZBĘ KROKÓW
Konkurs na największą liczbę kroków trwał cały tydzień. Do zwycięstwa była brana pod uwagę największą łączna liczba kroków uzyskana w ciągu 7 dni. W konkursie nie było przegranych, bowiem każdy, kto udokumentował swoją aktywność, otrzymał dodatkową ocenę z wf oraz punkty z zachowania. A najlepsze wyniki zostały nagrodzone: I miejsce Stanisław Wawrzyniak 8f II miejsce Wojciech Kasper 7c III miejsce Mariusz Nowak 8f
PRZERWA TANECZNA I DZIEŃ PIŻAMY
Poniedziałek, 4 października był dniem pełnym wrażeń dla uczniów naszej szkoły. Wiele osób przyszło do szkoły w swoich piżamach. Ponadto Pani Marlena Wawrzyniak, która jest jednym z opiekunów Samorządu Uczniowskiego, przygotowała przerwę taneczną. Każdy mógł zatańczyć do układów przygotowanych przez Panią Marlenę. Uczniowie bardzo się cieszyli – młodsi i starsi mieli czas na zabawę oraz okazję, by się trochę poruszać.
SADZENIE DRZEWEK W NASZEJ SZKOLE!
Dnia 4 października Panie: Agata Szewczyk, Jolanta Maluda, Alicja Nowak, Monika Krzyczyńska wspólnie z uczniami naszej szkoły (klasami: 5 c, 5 d, 6 b, 7 e, 8 b i 8 d) sadziły drzewka na terenie naszego Zespołu. Zostało posadzonych 50 sztuk: buków i jaworów – 20 na terenie przedszkola i 30 wokół boisk na terenie naszej szkoły. Przywiozła je Pani Agata Szewczyk z Nadleśnictwa Oborniki.Uczniowie bardzo zaangażowali się w pracę, byli przejęci tym, co robili. Wiele się nauczyli. Współpracowali też z przedszkolakami, co wpłynęło na zbudowanie relacji. Starsi wykopywali doły, a najmniejsi „ogrodnicy” wkładali do nich sadzonki, a następnie zasypywali je ziemią i podlewali. Zabawy było co nie miara. Połączono przyjemne z pożytecznym. Swoją obecnością zaszczyciła uczniów i przedszkolaków Pani Wicedyrektor Janina Pędzińska, która również dała przykład i sama przystąpiła do sadzenia.Szkolna akcja sprawiła wszystkim biorącym w niej udział wiele radości. Ten projekt na pewno zostanie w pamięci uczniów. Każde drzewko otrzyma swoje imię, a klasy wykonają różne plakaty dotyczące, m. in. korzyści płynących z sadzenia drzew.
MYŚLĘ WIĘC NIE ŚMIECĘ
Wychodząc naprzeciw organizowanej na całym świecie akcji „Sprzątanie Świata” uczniowie klas 1-3 wzięli udział w tygodniowym projekcie pod hasłem przewodnim: „Myślę, więc nie śmiecę”. Akcja ta była cenną lekcją poszanowania naszego środowiska, a także promowania prawidłowych nawyków związanych z prawidłowym segregowaniem śmieci oraz ochroną środowiska wśród dzieci i młodzieży.
Uczniowie pierwszego etapu edukacji mieli okazję poznać wiele tajników związanych z recyklingiem i segregacją śmieci. Dowiedzieli się także co mogą zrobić sami by nie zwiększać poziomu zaśmiecenia naszej planety. Na zakończenie projektu zamienili się w producentów ekologicznych zabawek i przydatnych przyborów. Zobaczcie sami:
SZKOLNA AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA
Jak co roku nasza szkoła brała udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie naszej szkoły w sposób aktywny się w nią włączyli. Koordynatorem wszystkich działań została Pani Jolanta Maluda. Starsi i młodsi sprzątali teren dookoła szkoły lub na godzinie wychowawczej poruszali tematy związane z dbałością o środowisko oraz koniecznością segregacji odpadów.
DZIEŃ CHŁOPCA 30.09.2021
MARATON CZYTELNICZY
28.09.2021W Dniu Głośnego Czytania w naszej świetlicy o każdej pełnej godzinie zaproszeni goście czytali dzieciom kolejne rozdziały książki „Klub latających ciotek” – Rafał Witek
ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA
28 września dzieci przypomniały sobie jakie wartości odżywcze mają nasze polskie jabłka i dlaczego warto je jeść. Z hasłem na ustach: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie,” świetliczaki przygotowywały zdrowe przekąski.
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
27 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Z tej okazji nauczyciele języków obcych zaprosili wszystkich uczniów klas 1-8 do udziału w projekcie mającym na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z podstawowymi słowami i zwrotami w różnych językach europejskich i pokazanie różnic i podobieństw między nimi. Uczniowie klas 1-5 przygotowali flagi i plakaty krajów europejskich, a klasy 6-7 słowniki wielojęzyczne. Natomiast uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w lekcjach języka niemieckiego i angielskiego pracując z idiomami.Ponadto nawiązaliśmy współpracę poprzez platformę eTwinning i wymieniliśmy się pocztówkami z europejskimi szkołami z Francji, Rumunii, Chorwacji, Hiszpanii, Turcji, Czech, Słowacji oraz Polski.W tym dniu każdy miał narysowaną flagę kraju europejskiego na maseczce i witaliśmy się w różnych językach
BIEG CHROBREGO
Dnia 25.09.2021 odbył się Ogólnopolski Bieg Chrobrego. Celem imprezy jest popularyzacja biegania jako najprostszej formy sportu dla wszystkich. Organizatorami zawodów byli: Wielkopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej w Poznaniu oraz Wydział Sportu UM Poznania. Nasi uczniowie wzięli udział w kategoriach, z podziałem na płeć, dystans i rocznik.
Nasze osiągnięcia:
Dziewczęta 2011/2012 500 m – I miejsce Aleksandra Śliwak kl. 4 b
Chłopcy 2009/2010 1000 m – II miejsce Maksymilian Fałek kl. 8 f
Dziewczęta 2009/2010 1000 m – I miejsce Kalina Chojnacka kl. 8 b
Dziewczęta 2007/2008 1500 m – I miejsce Olga Urbaniak kl. 8 f , II miejsce Antonina Krawczak kl. 7 d
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Dnia 22 września w naszej szkole odbyły się demokratyczne wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Każdy uczeń naszej szkoły, który był obecny miał możliwość zagłosowania na swojego kandydata.
WITAMY JESIEŃ – DZIEŃ SPADAJĄCEGO LIŚCIA
Tego dnia dzieci rozwiązywały krzyżówki, quizy o tematyce jesiennej, tańczyły taniec jesienny z użyciem chusty Klanza.
Z nami bezpiecznie… – 16.09.2021
DZIEŃ KROPKI – 15.09.2021
Uczniowie wysłuchali opowiadania „Kropka” Peter H.Reynolds, a następnie wykorzystując czarne kropki, uruchamiali swoją wyobraźnię tworząc piękne obrazy.
Narodowe Czytanie – 7.09.2021
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
Powitanie uczniów klas pierwszych