W ubiegłym roku szkolnym rozpoczęliśmy starania, które mają na celu nawiązanie stałej współpracy z Wydziałem Chemii UAM. Chemia jest trudnym przedmiotem, natomiast oparta o ciekawe doświadczenia chemiczne staje się przedmiotem pełnym tajemnic i magii jaka dzieje się w probówkach. Dzięki staraniom pana Sławomira Stancelewskiego – dyrektora szkoły i pana Wojciecha Wróblewskiego – nauczyciela chemii uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach laboratoryjnych czy wysłuchać ciekawego wykładu dzięki narzędziom TIK.

 

WARSZTATY NA WYDZIALE CHEMII UAM

We wtorek 16 stycznia mieliśmy niezwykłą przyjemność poszerzyć naszą wiedzę chemiczną poprzez uczestniczenie w fascynujących eksperymentach na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pierwszym zaskoczeniem był świat reakcji chemicznych. Razem z innymi uczniami podstawówki obserwowaliśmy, jak zwykłe sole potrafią przeobrazić się w kolorowe i fascynujące substancje. Było to jak odkrywanie nowego języka chemicznego, gdzie każda reakcja opowiadała swoją unikalną historię. Wykonywaliśmy wiele różnorodnych eksperymentów ,które dokładnie obserwowaliśmy i następnie zapisywaliśmy wnioski. Było to niesamowite przeżycie. Najbardziej ekscytujące było jednak to, że sami mogliśmy wziąć udział w eksperymentach. W prawdziwym laboratorium, pod bacznym okiem naukowców, mieszałem składniki chemiczne, obserwując, jak powstają nowe substancje. To był prawdziwy rollercoaster emocji – od zdumienia po radość z własnych odkryć.
Chciałbym wyrazić ogromne podziękowania dla profesorów i pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za umożliwienie nam tej niezwykłej podróży po świecie chemii. Dzięki takim doświadczeniom nauka staje się nie tylko ciekawą lekcją, ale także prawdziwą przygodą.
Mam nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane, aby jeszcze więcej uczniów mogło odkrywać fascynujący świat chemii i rozwijać swoje zainteresowania naukowe.

Adam Wiszowaty

Opublikowane: 8 listopada, 2023

Możliwość komentowania została wyłączona.