PODSUMOWUJĄCE SPOTKANIE
SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W dniu 22 czerwca odbyło się w naszej szkole ostatnie spotkanie Samorządu Uczniowskiego i Małego Samorządu. Na spotkaniu opiekunowie SU podsumowali mijający rok szkolny 2022/2023 obfitujący w różne wydarzenia, imprezy i złożyli podziękowania uczniom zaangażowanym w ich organizację. Uczniowie klas 4-8 i 1-3 zostali wyróżnieni podziękowaniami i dyplomami od opiekunów SU natomiast dla najbardziej zaangażowanych uczniów zostały wręczone przez wychowawców nagrody książkowe podczas zakończenia roku szkolnego. Opiekunowie SU w szczególności podziękowali uczniom klas 8 które opuszczają mury naszej szkoły za pomoc i ogromną pracę jaką wykonali na rzecz SU. Wyrazili również nadzieję, że uczniowie którzy pozostają w naszej szkole nadal aktywnie będą działać w SU.


WIZYTA W  NBP

Klasy 4a i 4c w ostatnim tygodniu nauki wybrały się na zajęcia z zakresu ekonomii do Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu. Nasza wizyta rozpoczęła się od zapoznania z historią pieniądza, przy okazji nauczyliśmy się kilku nowych pojęć: płacidło, barter, mincerz; dalej oglądaliśmy monety w nietypowych kształtach, zostaliśmy zapoznani z tym, jak rozpoznać fałszywy banknot, wiemy też, gdzie produkuje się pieniądze, a na koniec mogliśmy zobaczyć bank od środka. Byliśmy także w skarbcu. Ten dzień był bardzo owocny w odkrywanie tajemnic pieniędzy.


ABSOLUTORIUM „Mały Medyk”

Miło nam poinformować, że 19.06.2023 roku uczniowie klasy 4a z naszej szkoły ukończyli udział w projekcie „Mały Medyk”. Młodzi studenci Polskiej Akademii Dzieci i Uniwersytetu Medycznego systematycznie pogłębiali swoje zainteresowania i wiedzę podczas comiesięcznych, bezpłatnych wykładów. W trakcie roku akademickiego przeprowadzone zostało 9 zjazdów składających się z 2 wykładów każdy. Wykłady prowadzili Młodzi Naukowcy w wieku 6-12 lat oraz dorośli naukowcy. Tematyka dotyczyła wszystkiego, co związane jest z człowiekiem i jego zdrowiem. Comiesięczny trud się opłacił, bo wszyscy otrzymali dyplom ukończenia udziału w projekcie.


UNICEF Otwarta Szkoła

18 czerwca 2023 roku polscy i ukraińscy uczniowie naszej szkoły wybrali się do Teatru Cortiqué Anny Niedźwiedź, który znajduje się przy ulicy Mansfelda 4 w Poznaniu.
Obejrzeliśmy tam spektakl pod tytułem „Naturalion dookoła Świata”
https://youtu.be/jLIa8K8_Phs
Była to niesamowita podróż po przyrodniczych krainach i siedliskach zwierząt. Egzotyczna muzyka, taniec i śpiew prowadził nas przez pustynie, morza, aż po lasy bambusowe. Przedstawienie wprowadziło uczniów w świat sztuki w atrakcyjny dla nich sposób, przekazując informacje o ochronie przyrody. Na scenie mogliśmy podziwiać oryginalne kostiumy i zaskakujące rekwizyty.
Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)/ за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).


WYJĄTKOWI GOŚCIE

16 czerwca uczniów z klasy 2b, 2c, 2d oraz 1c odwiedzili wyjątkowi goście – alpaki, które pracują jako zwierzęta terapeutyczne. Dzieci zapoznały się ze zwyczajami alpak, dowiedziały się wiele ciekawych informacji o nich, ich pochodzeniu, a także miały okazję spacerować z tymi wyjątkowo pięknymi zwierzętami. Dodatkową atrakcją była możliwość ich nakarmienia. Obejrzyjcie zdjęcia i zobaczcie, którą wersję karmienia wybrali najodważniejsi.
Ta wizyta na długo pozostanie w naszej pamięci!


AKTYWNI BŁĘKITNI

Klasy 6b i 5a uczestniczą w programie Aktywni Błękitni. 14 czerwca klasy brały udział w spływie po Kanale Ślesinskim. W ramach zakończenia tegorocznej edycji programu Aktywni Błękitni, szkoła przyjazna wodzie wyruszyliśmy w rejs po Kanale Ślesińskim, gdzie mieliśmy okazję doświadczyć śluzowania na Śluzie Gawrony.  
Kolejną atrakcją było zwiedzanie Muzeum Okręgowego w Koninie gdzie mogliśmy podziwiać szkielet słonia leśnego, żyjącego około 100 tyś. lat temu.
To były ciekawe lekcje z historii, geografia i biologii. Warto poznawać nasze regiony, wiele ciekawych miejsc do odkrycia jeszcze przed nami.


MALI ARTYŚCI
WIZYTA W TEATRZE MUZYCZNYM

12 czerwca klasa 2d wybrała się do Teatru Muzycznego na przedstawienie pt. „Podróże małe i duże”. Spektakl był wyjątkowy, ponieważ aktorami były dzieci z przedszkola Gaudium et Studium. Mali artyści zabrali nas w podróż po wielu krajach, śpiewając, zabawiając skeczami, czy tańcząc. Wspaniała scenografia, oprawa muzyczna, ale przede wszystkim wielki talent aktorski dzieci uczyniły ten występ wyjątkowym wydarzeniem. Wszystkim przedszkolakom gratulujemy, a ich nauczycielom dziękujemy za zaproszenie.


DZIEŃ PIŻAMY

W dniu 5 czerwca z inicjatywy SU został zorganizowany w naszej szkole „Dzień piżamy”. W tym dniu obowiązywał nowy dress code czyli przeróżne formy kolorowych piżam, szlafroków, kombinezonów-jednorożców. Wielu uczniów zaangażowało się w tą akcję prezentując na szkolnych korytarzach swoje kolorowe stroje.  


DZIEŃ ZIEMI 2023

Jak o roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Od 22 marca (Światowy Dzień Wody) do 22 kwietnia (Dzień Ziemi) przygotowywaliśmy różne zadania dotyczące wody.
Klasy 4 – braliśmy udział w kampanii edukacyjnej „Co zrobić z tym deszczem?”, której organizatorem był Aquanet Retencja. Dowiedzieliśmy się czym jest retencja wód opadowych, rozmawialiśmy o zmianach klimatycznych oraz nauczyliśmy się, jak być odpowiedzialnymi wobec środowiska. Obejrzeliśmy film oraz komiks edukacyjny z Dropkiem i Dropcią – dwiema kroplami wody, które opowiedziały nam o zaletach i sposobach wykorzystania deszczówki. Razem wykonaliśmy kartę pracy dotyczącą deszczu.
Klasy 5 – na zajęciach z wychowawcą zastanawialiśmy się, co każdego dnia każdy z nas może robić, żeby zaoszczędzić wodę. Wszystkie pomysły zostały zebrane na plakatach – ulotkach, które zostały wywieszone w klasach. Pomocny w wykonaniu zadania był film, promujący oszczędzanie wody.
Klasy 6 – wzięliśmy udział w projekcie interdyscyplinarnym „Co z tą Odrą?”. Na lekcjach geografii i biologii zastanawialiśmy się co było przyczyną skażenia Odry w ubiegłym roku. Jak ta sytuacja wpłynęła na rzekę, jakie mogą być dalsze skutki oraz jak można zapobiec takiej sytuacji w przyszłości? Przygotowaliśmy prezentacje, które przybliżały ten temat.
Klasy 7 – na lekcjach chemii i fizyki omawialiśmy cząsteczkę wody, jej właściwości fizyko-chemiczne. Nagraliśmy filmy prezentujące doświadczenia dotyczące właściwości wody.
Wszystkimi efektami naszej pracy mogliśmy podzielić się przedstawić podczas podsumowania w auli szkoły 2 czerwca 2023 r.


I MIEJSCE W TURNIEJU

W dniu 2 czerwca odbył się turniej piłkarski z okazji Dnia Dziecka organizowany przez PSM Poznań.
Przedstawiciele SP17 zdobyli I miejsce. Gratulujemy naszym piłkarzom. BRAWO!


WIZYTA W KINIE

Dzień Dziecka w tym roku był pełen atrakcji, nie tylko festyn i spotkania w klasie, ale także w ramach zajęć dodatkowych „Szkoła Otwarta” – wydarzenie integrujące uczniów polskich i ukraińskich z naszej szkoły. Tym razem była to gratka dla fanów fantastyki i dobrej muzyki, ponieważ uczniowie wybrali się do kina na najnowszą część „Strażników Galaktyki 3”. Szybkie zwroty akcji, wciągające retrospekcje, oczywiście kostiumy i efekty specjalne zachęciły do ożywionej dyskusji po seansie. Tylko spójrzcie, zdjęcia mówią same za siebie.


ŚWIĘTO DZIECI

Tradycyjnie już, wraz z początkiem czerwca uczciliśmy z rozmachem Święto Dzieci. Dla najmłodszych uczniów przygotowano stacje na których czekały na nich konkurencje sportowe. Dla wszystkich uczniów młodszych i starszych zorganizowano atrakcje w formie „ mini festynu”. Przygotowano dla nich stoiska na których malowano twarze, wykonywano na życzenie balonowe stwory i ozdabiano włosy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wata cukrowa, jak również ogromne bańki mydlane. Całość atrakcji dopełniały dmuchane zamki, przy których kolejka cierpliwych wydawała się nie mieć końca. Okrzyki radości i zadowolenia zapanowały na boisku naszej 7-nastki z okazji Dnia Dziecka.
Dzięki zaangażowaniu Samorządu Szkolnego i uczniów dzień ten był wyjątkowy. Dla wszystkich, którzy obchodzili swoje święto Rada Rodziców przygotowała słodką niespodziankę.


WYJAZD DO BERLINA

Po trzech dniach ogromnego stresu związanego z egzaminem ósmoklasisty uczniowie mogli wreszcie odetchnąć – taką okazją dla ósmo- i siódmoklasistów był wyjazd do Berlina, który miał miejsce 26 maja.
W drodze do stolicy Niemiec poznaliśmy kilka ciekawostek o Berlinie, a jadąc na Wyspę Muzeów z okien autokaru mogliśmy obserwować Mur Berliński – symbol zimnej wojny – dzielący dawne Niemcy przez niemal trzydzieści lat na część wschodnią i zachodnią. Próby przekroczenia tej granicy wielokrotnie kończyły się śmiercią. Dziś na miejscu zburzonego muru został zrekonstruowany jego odcinek, na którym artyści z różnych krajów przedstawili grafiki symbolizujące pokój.
Po dotarciu do Wyspy Muzeów leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina udaliśmy się do Neue Wache, a następnie Aleją pod Lipami poszliśmy po Reichstag – gmach parlamentu Rzeszy.
Niesamowite wrażenie zrobił na nas Pomnik Holokaustu – tworzący labirynt z betonowych bloków ustawionych na powierzchni 19 tys. m kwadratowych upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej.
Po tej lekcji historii nadszedł czas na rozrywkę – interaktywne Niemieckie Muzeum Techniki, w którym uczniowie mogli aktywnie spędzić czas, korzystając z wielu atrakcji obiektu.
Na zakończenie pobytu w Berlinie zobaczyliśmy kościół Pamięci – 68-metrową ruinę głównej wieży pozostawiono jako symbol antywojenny, a do wieży dobudowano zrekonstruowane części. Obejrzeliśmy też ciekawy zegar wodny z wahadłem w Europe Center.
Wycieczka do Berlina zorganizowana przez panią Magdalenę Zachman- Stachowską dostarczyła uczestnikom fascynujących wrażeń.


DZIEŃ BEZ PLECAKA
NO BACKPACK DAY 

31 maja obchodziliśmy w naszej szkole NO BACKPACK DAY (Dzień bez plecaka). Samorząd Uczniowski zainicjował tą akcję a nasi uczniowie musieli wykazać się kreatywnością i zastąpić tradycyjne plecaki i torby czymś innym. Kreatywność nie zna granic i wielu uczniów miało bardzo ciekawe pomysły. Pojawiły się w zastępstwie plecaków m.in kosiarka, kosze na pranie, transportery dla zwierząt, suszarka na pranie, kosze zakupowe, walizki, garnki, chlebaki i wiele innych ciekawych pomysłów nie sposób ich wszystkich wymienić. 
Dziękujemy naszym uczniom za ogromne zaangażowanie w tą akcję i gratulujemy kreatywności! Pomysły jak zastąpić plecak zostały uwiecznione w fotorelacji. 


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

W piątek 26.05.2023 klasy 4a i 4c wyjechały na wycieczkę do Wrocławia. Głównym punktem naszego zainteresowania była wizyta w Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”, dalej odbył się przejazd przez Odrę kolejką linową Polinka i zwiedzanie centrum miasta wraz z poszukiwaniem krasnali.


„JAKIE ZNASZ ZAWODY”

Miło nam poinformować, że nasz uczeń z klasy 4c Łukasz Kanclerz wziął udział w konkursie „Jakie znasz zawody?”. Pierwszy etap konkursu to etap regionalny – Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu – tutaj uzyskał 2 miejsce.
Wyniki konkursu
Dalej jego praca została wysłana do etapu ogólnopolskiego konkursu i tutaj również SUKCES 🙂 Łukasz zdobył 1 miejsce. Gratulujemy!!!
Finał konkursu


WYCIECZKA DO GDYNI I SOPOTU

26 maja 2023 roku klasa 5a razem z wychowawczynią panią Agnieszką Stempniak, panem Wojciechem Wróblewskim  oraz panem Sergiuszem Myszograjem – pasjonatem historii i twórcą żywych lekcji historii dla uczniów pojechała na jednodniową wycieczkę nad morze do Gdyni i Sopotu.
O godzinie 6:16 wyjechaliśmy z dworca głównego w Poznaniu, a o 10:27 przyjechaliśmy do Gdyni.
Obejrzeliśmy statki Dar Pomorza oraz Dar Młodzieży. Doszliśmy z Gdyni do Sopotu plażą. Byliśmy w restauracji McDonald’s oraz w góralskiej karczmie. Kupiliśmy pamiątki i byliśmy na lodach. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy podczas tej wycieczki. Pod koniec wyjazdu odbył się quiz z nagrodami.
O godzinie 19:15 wyruszyliśmy z Sopotu, a o 22:37 byliśmy z powrotem w Poznaniu.
Tamtego dnia przeszliśmy 23 000 kroków. Było wtedy ciepło, a woda w morzu była chłodna.

Aleksandra Kotwica 5A


WYNIKI KONKURSU „My English Comic”

Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu z języka angielskiego „My English Comic”. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów. Po niełatwej ocenie jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce Hanna Łasocha 5c
II miejsce Gabriela Osses 6b
Zuzanna Rożek 6c
III miejsce Natalia Skiba 6b, Mateusz Przybylski 4a

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pomysłowości.


DZIEŃ MATKI W ŚWIETLICY

26 maja Świetliczaki obchodziły Dzień Matki z tej okazji wszystkie dzieci przesyłają dla swoich Mam serca pełne miłości.


SZKOŁA OTWARTA – UNICEF

25 maja 2023 roku w ramach zajęć pozalekcyjnych „Szkoła Otwarta” polscy i ukraińscy uczniowie naszej szkoły odwiedzili muzeum Centrum Szyfrów Enigma, które mieści się przy ul. Św. Marcin 78.
Uczniowie zwiedzali nowoczesną  multimedialną ekspozycję pokazującą historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków. Poznali historię szyfrowania wiadomości od czasów starożytnych po erę nowoczesnych komputerów. Mogli spróbować swoich sił w sztuce szyfrowania, np. za pomocą szyfru Cezara lub bardziej zaawansowanych technik utajniania informacji, przeszli szybki kurs szyfrów, odkryli tajemnice łamania Enigmy przez absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego.
Rozwiązywanie zagadek szyfrowania było świetną zabawą dla wszystkich uczestników wizyty w Centrum.
Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)/ за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).


SPOTKANIE Z FIZYKĄ

17 maja klasy 3b i 3c udały się na Politechnikę Poznańską , Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej, na zajęcia pt.,,Spotkanie z fizyką” . Skorzystały z zaproszenia pani Izabeli Głowackiej- mamy uczennicy z klasy 3b. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się fizyka i jakie zjawiska są z nią związane. Zapoznali się między innymi z zasadą działania kołyski Newtona, krzesła fakira, magnesu neodymowego. Mogli prześledzić jak zachowuje się balon umieszczony na gwoździu, pod koszem próżniowym oraz nad płomieniem świecy. Obserwowali i sami przeprowadzali wiele innych doświadczeń. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i giętkie ołówki. Fizyka nie będzie już dla nich tajemniczym przedmiotem szkolnym.


FESTIWAL NAUKI I SZTUKI
na Uniwersytecie Przyrodniczym

16 maja klasy 4a i 4c uczestniczyły w Festiwalu Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym. Najpierw oglądaliśmy pokazy, dalej braliśmy udział w ćwiczeniach, podczas których pracowaliśmy z  mikroskopami „Zagadkowy mikro-świat”, kolejne zajęcia to „Różne oblicza wody” i na koniec oglądaliśmy demonstrację przepływów w korycie rzecznym. Po całym intensywnym dniu zajęć wróciliśmy do szkoły zmęczeni i szczęśliwi. Dziękujemy pani  prof. UPP dr hab. inż. Jolancie Kanclerz za pomoc w zorganizowaniu zajęć.


WIZYTA UCZNIÓW KLASY 5c
w Centrum Szyfrów Enigma.


GRATULACJE!!!

Z radością informujemy, że nasza uczennica Klaudia Krzyczmonik, z klasy 8A, dostała się do finału konkursu pięknego czytania poezji w języku niemieckim ” Lesen gehen”
Trzymajmy kciuki 20 maja podczas finału, który odbędzie się w Bibliotece Filologicznej Novum UAM o godz. 10.00.


WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM

4 maja uczniowie klasy 1a i 1b uczestniczyli w lekcji muzealnej, która składała się z dwóch części. Pierwsza miała charakter spaceru po galerii, podczas którego dzieci w rozmowie z edukatorem dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami na temat oglądanych dzieł sztuki. Oswajały się z muzealną przestrzenią, uczyły się rozpoznawać podstawowe techniki i tematy w malarstwie takie jak: portret, martwa natura, pejzaż. W drugiej części – warsztatowej – dzieci miały szansę wyrazić się plastycznie tworząc własne dzieła. Celem spotkania było rozbudzenie wrażliwości estetycznej i stopniowe poznawanie kolekcji Muzeum.


CYKL ZAJĘĆ „TANECZNA INTEGRACJA”

W miesiącu marcu i kwietniu w naszej szkole dzięki wsparciu UNICEF-u uczniowie polscy i ukraińscy mieli szansę skorzystać z cyklu zajęć taneczno-ruchowych „Taneczna integracja”, prowadzonych przez Panią Marlenę Wawrzyniak nauczycielkę wychowania fizycznego. Podczas cyklu 5 (90min) spotkań poznawali różne formy ruchowe z muzyką oraz podstawowe kroki wielu styli tanecznych. Tematyka zajęć była bardzo bogata i różnorodna. Oprócz poznania podstaw tańca i kroków podstawowych w każdym ze styli na zajęciach mogli sprawdzić poznane umiejętności podczas nauki krótkich choreografii tanecznych. Uczniowie i uczennice mieli szanse zatańczyć również z gadżetami tanecznymi m.in: pomponami i wstążkami co wywołało ogromną radość. Podczas zajęć uczestnicy poznali m.in:

 • styl tańca: jazz, modern jazz z wstążkami
 • styl tańca: hip hop
 • styl tańca: disco cheerleader dance z pomponami
 • tańce towarzyskie: walc angielski, cha cha
 • tańce integracyjne: belgijka, kowbojka, jerusalem

Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem wśród uczniów i pomogły rozwinąć ich umiejętności ruchowe, koordynację, poczucie rytmu, współpracę w grupie i parach a także poszerzyć zainteresowania uczniów innymi formami ruchu np. tańcem.


„NAUKA POSZŁA W LAS …”

Tym razem to znane powiedzenie miało zupełnie inne znaczenie. W kwietniowy czwartek klasa 3c pogłębiała swoją wiedzę o lesie z zaproszonym gościem. Zajęcia były podsumowaniem projektu „Las znany i nieznany-o czym szumią drzewa” i poprowadził je Pan Leśnik, który prywatnie jest tatą naszego ucznia.
Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy leśnych opowieści, oglądaliśmy zdjęcia zwierząt i roślin, których widok nie jest codziennością podczas leśnych spacerów. Padło też wiele pytań na które uzyskaliśmy ciekawe odpowiedzi. Las ma wiele tajemnic i część z nich została przez nas odkryta. Przeprowadzone zajęcia uporządkowały nam poznaną leśną wiedzę więc z dużą wprawą wykonaliśmy makiety lasu.
Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi Walczewskiemu za przygotowaną ciekawą lekcję oraz poświęcony nam czas.  Pan Paweł na co dzień pracuje w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Zajmuje się sporządzaniem planów urządzania lasu, czyli inwentaryzacją lasów i określania sposób gospodarowania w tych lasach. Sporządza też plany ochrony parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych.


„POZNAJ FASCYNUJĄCY ŚWIAT GENETYKI!”.

Uczniowie i uczennice klasy 5c, mieli okazję wziąć udział w projekcie Instytutu Genetyki Człowieka, Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z fascynującym światem komórek, genów i DNA, oraz ich rolą jaką pełnią w codziennym życiu.


SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY

Jakiś czas temu w naszej szkole odbył się ostatni etap szkolnego konkursu geograficznego „Świat na mapie”. Miał on formę teleturnieju, w którym wzięli udział tylko najlepsi. W wyniku postępowania konkursowego następujące miejsca na podium zajęli:
I miejsce Stanisław Ukleja
II miejsce Bartosz Sepioło
III miejsce – Antonina Krawczak

Gratulujemy!
Jolanta Maluda i Wojciech Wróblewski


WARSZTATY DLA KLAS 8

W czwartek 27.04.2023 dwie losowo wybrane klasy ósme uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez CDZDM. Pani Magdalena Borak (doradca zawodowy) odwiedziła naszą szkołę i poprowadziła warsztaty „Jak wybrać szkołę, by dobrze zaplanować ścieżkę edukacyjno-zawodową”. Udział w tych zajęciach był doskonała okazją do tego, by przygotować się do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, która zbliża się wielkimi krokami.


WARSZTATY BIBLIOTECZNE

18 kwietnia uczniowie klasy 2d wybrali się na warsztaty do filii Biblioteki Raczyńskich, która mieści się w Domu Kultury na osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Dzieci dowiedziały się jak wygląda droga książki od pomysłu, który zrodzi się w głowie autora do momentu pojawienia się w bibliotece. Wzięły udział w quizie odpowiadając na pytania związane z tematem warsztatów, wysłuchały fragmentu książki „Mama Mu w bibliotece”, a potem stworzyły własne książeczki. Warsztaty były bardzo pouczające, a atmosfera wspaniała.


ZAJĘCIA TERENOWE I WARSZTATY KREATYWNE
W OGRODZIE BOTANICZNYM

17 kwietnia uczniowie klasy 2a wybrali się na zajęcia złożone do Ogrodu Botanicznego. Hasłem przewodnim było: „ Zwierzęta w Ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie”. Przygoda rozpoczęła się od zajęć na terenie ogrodu. Dzieci , wyposażone w odpowiedni sprzęt, wyruszyły na poszukiwania zwierząt, które zamieszkują ogród. Uważnym obserwatorom udało się zobaczyć różne gatunki ptaków, a także usłyszeć ich piękny śpiew, obwieszczający wszystkim nadejście wiosny. Duże zainteresowanie wzbudziły budki lęgowe ptaków, ale przede wszystkim misternie zbudowane gniazdo szerszeni. Na spotkanie z dziećmi licznie stawiły się ogrodowe ślimaki, a wśród nich stary bywalec wszystkich ogrodów – ślimak winniczek, a także zatoczek i wstężyk ogrodowy. W zmąconych wodach stawu udało się także dostrzec… złotą rybkę, czyli karasia ozdobnego. Po zajęciach terenowych odbyły się warsztaty plastyczne. Każdy uczeń wykonał wiewiórkę, wykorzystując do tego przede wszystkim naturalne materiały. Wszystkim wiewióry udały się wspaniale! Zresztą oceńcie sami w fotorelacji.


WYCIECZKA
DO INSTYTUTU GENETYKI CZŁOWIEKA PAN

14 kwietnia uczniowie klasy II c uczestniczyli w warsztatach naukowych prowadzonych w Instytucie Genetyki Człowieka PAN. Podczas zajęć zapoznali się z fascynującym światem komórek, genów i DNA. Poznali także jak ważnym zadaniem jest poznawanie przez naukowców-genetyków mechanizmów ich działania oraz jak ta wiedza przekłada się bezpośrednio na nowe sposoby leczenia chorób oraz zapobieganie im. Po ciekawym multimedialnym wykładzie uczniowie zwiedzili laboratorium. Następnie wszyscy zamienili się w naukowców i samodzielnie wykonywali niezwykłe eksperymenty oraz doświadczenia. Eksperymentując uczniowie przekonali się, że nauka to niezwykła przygoda.


WIELKANOCNA GRA STRATEGICZNA

5 kwietnia wszystkie klasy drugie wzięły udział w kolejnej grze strategicznej – tym razem dzieci poszukiwały Pana Rabitta, uprowadzonego przez złośliwy Gang Kurczaków, które chciały być jedynymi i najważniejszymi symbolami nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Uczniowie przeszukiwali teren wokół szkoły, rozwiązując zagadki i wykonując zadania. Nasi detektywi świetnie poradzili sobie z kołem szyfrującym, kryptekstem, zadaniami matematycznymi, odnaleźli ukrytą w Gazecie Zajączkowskiej wiadomość oraz rozwiązali krzyżówkę. Po zdobyciu wszystkich poszlak udało im się odkryć miejsce przetrzymywania Pana Rabbita. Święta zostały uratowane, a dzieci obdarowane słodkimi upominkami.


ANATOMIA MAŁEGO CZŁOWIEKA

Uczniowie klasy drugiej d wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Anatomia małego człowieka – co mam w środku?” Młodzi naukowcy poznali budowę poszczególnych organów naszego organizmu oraz mechanizmy funkcjonowania wszystkich układów. Uczniowie brali udział w dyskusjach o sposobach odżywiania oraz metodach dbania o zdrowie i dobrą kondycję. Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie z pracownikiem PCK i zdobycie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.


WARSZTATY WIELKANOCNE W ŚWIETLICY

Przed Świętami Wielkanocnymi, 3 kwietnia odbyły się w świetlicy warsztaty wielkanocne z siania rzeżuchy oraz wykonywania pięknych pisanek.


WARSZTATY CERAMICZNE

3 kwietnia klasa 2 d uczestniczyła w warsztatach ceramicznych. Przeprowadziła je pani plastyk, która na co dzień realizuje zajęcia artystyczne z dziećmi. Prywatnie jest mamą naszej uczennicy. Uczniowie poznali zasady pracy z gliną oraz narzędzia potrzebne do zdobienia. Powstały prawdziwe arcydzieła sztuki użytkowej. Pojawiły się nawet głosy, że była to najlepsza lekcja w życiu małych artystów. Serdecznie dziękujemy pani Ewie Krajewskiej za poświęcony czas, edukację i wspaniałą zabawę.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ORZEŁ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ”

30 marca 79 uczniów klas 1-3 wzięło udział w konkursie Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej. Każdy z testów składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. Skala trudności pytań konkursowych pozwalała każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Pytania konkursowe sprawdzały wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej i społecznej. Wyniki zastaną ogłoszone do 9 czerwca.


SPOTKANIE Z PISARZEM
Panem Łukaszem Wierzbickim

Dnia 27 marca Świetliczaki gościły znanego pisarza P. Łukasza Wierzbickiego autora m.in. Dziadka Niedźwiadka, Afryka Kazika i wielu innych czytanych przez dzieci powieści. Spotkanie obfitowało w dużą dawkę humoru, przeplatanego wiedzą o wielu krajach a nawet informacjami o budowie…kajaku. Dobrych wrażeń było wiele, jak i śmiechu i radości. Świetliczaki także miały możliwość zdobycia autografu pisarza oraz zakupu jego książek.


„MIĘDZY NAMI I KULTURAMI”

MIĘDZYKULTUROWE WARSZTATY PLASTYCZNO-TECHNICZNE W SIEDEMNASTCE

24 marca odbyło się pierwsze, z dwóch, spotkanie w ramach międzykulturowego warsztatu pod hasłem „Między nami i kulturami”. Uczestniczyło w nim 14 dzieci, po 7 uczniów z Polski i Ukrainy. Warsztat był podzielony na trzy segmenty tematyczne: „Wełkydeń czyli Wielkanoc”, „Ostatki i Maslenica” oraz „Bazie i palmy”.
W ramach warsztatu dzieci wzajemnie poznawały siebie i swoją rodzimą kulturę. Opowiadały o strojach ludowych, przygotowaniach do Wielkanocy i Wełkydnia, o tradycjach związanych z okresem przedświątecznym, baziach i palmach,  i świątecznym. Wymieniały  zwyczaje panujące w swoich ojczyznach, znajdowały podobieństwa i  różnice. Opowiadały o strojach ludowych bądź odświętnych, gałązkach palmy lub wierzby bądź wiązanka żywych i suszonych roślin przygotowywana przed Wielkanocą. Podobnie jak w Polsce, na Ukrainie króluje tradycja pisanek wielkanocnych. Całe rodziny zdobią kolorowe jajka na wielkanocne stoły i do koszyczków. Dlatego w ramach warsztatów, dzieci wykonały własne pisanki – miały do dyspozycji jajka styropianowe i kolorowe tasiemki, kwiatki, zajączki, listki pasmanteryjne oraz szpileczki. Do kolorowych pisanek wykonały również palemki z papieru.
Pierwsze spotkanie warsztatowe wniosło wiele pozytywnych emocji i energii, dziecięcy śmiech i gwar rozmów podczas prac plastycznych nastrajał do lepszego poznawania siebie nawzajem. Oto krótka fotorelacja z naszego spotkania:


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

W dniu 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy bardzo kolorowo powitanie wiosny obchodząc EKO Dzień Wiosny. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez uczniów i nauczycieli z Samorządu Uczniowskiego. Na naszych uczniów w tym dniu czekały różne zadania do wykonania m.in: 

 • Klasowe wyzwanie przebranie za Panią Wiosnę i wiosenny kolorowy pokaz mody 
 • Wykonanie przez klasy 1-3 oraz 4-8 „Zabawki z recyklingu” 
 • Ubranie kolorowych skarpetek nie do pary w ramach solidarności z osobami z Zespołem Downa.

   Nasi uczniowie przeszli samych siebie wykazując się ogromną kreatywnością tworząc bardzo pomysłowe projekty „Zabawek z recyklingu” oraz Pani Wiosny. Nasze Jury konkursowe miało nie lada wyzwanie wybierając spośród wielu kreatywnych i wielobarwnych pomysłów te zwycięskie. 

W konkursie na najatrakcyjniejszy strój Pani Wiosny zwyciężyły następujące klasy: 
1 miejsce – 3b i 7b 
2 miejsce – 2d i 8d 
3 miejsce – 3c i 4a 
Voucher na „dzień bez pytania” otrzymała klasa 8a – za 4 miejsce. 

Konkurs na zabawkę z recyklingu był bardzo trudny dla jury. Ciekawych, pomysłowych, pracochłonnych, sprawiających przyjemność zabawek, było znacznie więcej, niż nagród, jakimi dysponowaliśmy. 

Jury przyznało następujące nagrody: 
1 miejsce ex aequo – 1b, 1c, 2c, 2d, 3c i 7b 
2 miejsce – 6a 
3 miejsce 6d. 
Voucher na „dzień bez pytania” otrzymuje klasa 8e – za 4 miejsce. 
Klasa 2b otrzymała specjalne wyróżnienie za wyjątkowe stroje Pani Wiosny i pomysłowe zabawki.

Dziękujemy serdecznie uczniom, wychowawcom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie i pracę włożoną w kolorowy Dzień wiosny w naszej szkole.  


BADANIE WŁAŚCIWOŚCI ALKOHOLU ETYLOWEGO

W ostatnim czasie uczniowie klas 8 pracowali laboratoryjnie, wykorzystując fartuchy i okulary, które zostały zakupione z programu ” Laboratoria Przyszłości”. W ramach zajęć chemii badali właściwości fizyczne i chemiczne alkoholu etylowego. Młodzi adepci bardzo dobrze radzili sobie z powierzonym zadaniem i z niezwykłym skupieniem badali zjawisko kontrakcji czy proces denaturacji.

Wojciech Wróblewski


KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY 2023

W czwartek 16 marca 105 uczniów wzięło udział w konkursie Kangur Matematyczny 2023. Uczestnikami byli uczniowie klas 2 – 8. Po 75 minutach intensywnego głowienia się z zadaniami uczestnicy otrzymali brelok – układankę. Organizator udostępni wyniki szkole w terminie do 5-ciu tygodni. Wyniki konkursu zostaną przekazane przez nauczycieli matematyki.


WARSZTATY MATEMATYCZNE W KLASACH 4c i 6c

Z okazji Dnia Liczby Pi klasa 4c wzięła udział w warsztatach matematycznych „Ulubione figury Archimedesa”, podczas których mogli zobaczyć, że matematyka otacza nas dookoła, a wielokąty foremne można spotkać nawet… pod stopami! Podczas części praktycznej uczniowie w zespołach układali parkietaż z otrzymanych kafelków.
Klasa 6c również poznała wielokąty foremne, a także ich przekątne, ale w postaci haftu matematycznego. Uczniowie analizowali swoje prace i w gąszczu kolorowych odcinków z nici dostrzegali znane im figury. Policzenie wszystkich przekątnych to niełatwe wyzwanie, gdy wielokąt ma coraz więcej boków i w konsekwencji coraz więcej przekątnych, ale szóstoklasiści podołali temu zadaniu, gdy odkryli matematyczny przepis na liczbę przekątnych. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na gazetce na drugim piętrze.

Opiekun: Angelika Ciołek


DZIEŃ LICZBY PI

14 marca świętowaliśmy Dzień Liczby Pi. Tego dnia można było zobaczyć uczniów (jak również nauczycieli) z przypiętymi kotylionami z liczbą pi.Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem w akcji z kotylionami. Aż w siedmiu klasach 100% uczniów miało przypięty kotylion!

Klasy 4-8 wzięły udział w warsztatach matematycznych, podczas których uczniowie mierzyli okrągłe przedmioty, a po wykonaniu eksperymentu dostrzegali pewne zależności i odkrywali czym jest ta tajemnicza liczba pi.

Liczba Pi związana jest z okręgami i kołami, dlatego uczniowie mogli wziąć udział w konkursie „Rysunek kołem malowany” i wykonać prace plastyczne za pomocą figur narysowanych cyrklem. Kreatywności uczniom nie brakowało – miśki, psiaki czy piękne wzory z kół pojawiły się na pracach.Rysunki uczniów można zobaczyć na gazetce na drugim piętrze.

W konkursie „Rysunek kołem malowany” zwyciężyli następujący uczniowie:

klasy 4:

 1. miejsce – Filip Lembicz
 2. miejsce – Łukasz Kanclerz
 3. miejsce – Jagoda Raysner

klasy 5:

 1. miejsce – Antoni Dołęgiewicz
 2. miejsce – Oliwia Zawodni
 3. miejsce – Hanna Tyma

klasy 6:

 1. miejsce – Cyprian Melka
 2. miejsce – Natalia Skiba

klasy 8:

 1. miejsce – Anna Wieczorek

Dziękujemy za ten matematyczny dzień!

Organizatorzy – nauczycielki matematyki


ZAJĘCIA LABORATORYJNE NA WYDZIALE CHEMII

W dniu 15.03.2023r. grupa 10 uczniów z klasa 8c wybrała się na  Wydział Chemii UAM.  Młodzi adepci chemii wykonywali tam różne  doświadczenia, w wyniku których otrzymali tlen, wodór oraz sprawdzali właściwości dwutlenku węgla. Pod koniec studenci z bloku pedagogicznego wykonali eksperymenty, uzyskując te same gazy jak uczniowie, jednak w wyniku bardziej skomplikowanych reakcji chemicznych.  


DRZWI OTWARTE

Dnia 14 marca 2023 roku nasza szkoła zorganizowała Drzwi Otwarte dla przyszłych kandydatów na uczniów, chcących rozpocząć naukę w klasie pierwszej. Z tej okazji przygotowano dla rodziców i ich dzieci szereg atrakcji, aby mogli zobaczyć przyszłe miejsce nauki. Wszystkich powitaliśmy miłą i kolorową niespodzianką.

Dla małych i dużych gości przygotowano krótki program artystyczny, który był odkryciem wielu talentów naszych uczniów. Spotkanie rozpoczęło się dostojnym polonezem uczniów z klas drugich z kółka „Tanecznym krokiem” pod kierunkiem Pani Joanny Bródki. Następnie pokaz z szarfami w utworze „Pożegnanie z ojczyzną” uczennic klasy 3b pod kierunkiem Pani Hanny Ławniczak. Kolejną odsłonę muzycznych talentów zaprezentowali uczniowie klasy 2b grą na instrumentach w utworze pt. „Wiosna” pod kierunkiem Pani Marii Gruszczyńskiej, która prowadzi kółko „Dzwoneczki”. Później uczniowie przedstawili wzruszający utwór „Drzewo pokoju”, który był dziecięcym apelem o pokój na Ziemi. Kolejna kolorowo-muzyczna odsłona zaprezentowana była przez uczniów klas drugich w wyjątkowej prezentacji muzyczno – rytmiczno – ruchowej z wykorzystaniem kolorowych instrumentów zwanych – Boomwhackers czyli potocznie bum, bum rurek pod kierunkiem Pani Agnieszki Małeckiej- Ciszewskiej. Na koniec dwie wariacje taneczne grupy Hajdasz, którą reprezentowali uczniowie naszej szkoły w pierwszej dynamicznej hip-hopowej odsłonie i drugim tańcu ze wstążkami do utworu Marcina Franca i Natalii Piotrowskiej „Wspaniały świat z Alladyna” pod kierunkiem i choreografią Pani Marleny Wawrzyniak.

To nie koniec atrakcji, ponieważ dla przyszłych uczniów zamieniliśmy sale lekcyjne na krainy bajek i rekreacji, gdzie udali się pod opieką uczniów klas starszych oraz pań nauczycielek na specjalnie przygotowane zabawy i gry. W tym czasie ich rodzice mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu z dyrekcją, gdzie zostali zapoznani z ofertą edukacyjną szkoły, zasadami funkcjonowania świetlicy i stołówki. Po spotkaniu zaprosiliśmy wszystkich gości do wędrówki i odkrywania świata wiedzy, krain kostrukcyjno-matematycznych, przyrodniczych, geograficznych, językowych, zabaw ruchowych, plastycznych, sensoryczno-relaksacyjnych oraz informatycznych przy użyciu nowych technologii z programu „Laboratoria przyszłości”, które wykorzystują nauczyciele na lekcjach wraz z uczniami.

Dziękujemy rodzicom i ich pociechom za duże zainteresowanie naszą szkołą. Do zobaczenia


DNI NAUKI W KLASACH I-III

W dniach 9-10 marca 2023 roku w klasach I -III odbyły się Dni Nauki. W tym roku były one związane z 550. rocznicą urodzin naszego wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika i przypadającym rokiem kopernikańskim. W czasie realizacji zadań uczniowie zapoznali się z najważniejszym odkryciem Kopernika oraz brali udział w zajęciach w mobilnym Planetarium, w którym mogli obejrzeć seans pt. ,,Pierwsze kroki w kosmosie” na temat planet naszego Układu Słonecznego.

Podobnie jak w ubiegłym roku skorzystaliśmy z propozycji uczniów klas siódmych i ósmych , którzy przeprowadzali dla nas ciekawe doświadczenia fizyczno- chemiczne np. nurek, wybuchający wulkan, samopompujący się balon.

Dniom Nauki towarzyszyła wystawa prac wykonanych w ramach konkursu plastycznego,, Rok Mikołaja Kopernika”. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. W konkursie wzięło udział 47 uczniów. Wykonali oni prace w kategoriach: portret Mikołaja Kopernika, Układ Słoneczny oraz pojazd kosmiczny. Wszyscy mogliśmy podziwiać wspaniałe efekty twórczej pracy uczniów, w której wykorzystali różnorodne materiały i stworzyli imponujące przestrzenne formy swoich dzieł. Doceniając olbrzymi wkład pracy dzieci, postanowiliśmy nagrodzić wszystkich uczestników. Na poziomie klas, w każdej kategorii przyznano nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom klas I-III i ich wychowawczyniom za aktywny udział w tegorocznych Dniach Nauki. Dziękujemy kolegom ze starszych klas i panu Wojtkowi Wróblewskiemu za przygotowanie dla nas ciekawych eksperymentów. Liczymy na równie interesujące zajęcia w przyszłym roku.

Organizatorki: Joanna Bródka, Hanna Ławniczak, Klaudia Ptak


WIZYTA NA WYSTAWIE LEGO

8 marca z okazji DNIA KOBIET klasy 4a i 4c odwiedziły wystawę Lego. Na 2500 m² zobaczyliśmy ponad 1000 lat Historii Polski i ponad milion klocków LEGO®. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich ożywały heroiczne starcia bohaterów, których losy przedstawiono na makietach, filmach, nagraniach audio, wizualizacjach, iluminacjach. Zwiedzanie wystawy ubogacały m.in. gogle wirtualnej rzeczywistości, interaktywna trąbka hejnalisty, czujnik ruchu do sterowania światłem, czy ster do zmiany pogody na ekranie.


WYJŚCIE DO TEATRU

Dnia 1 marca br. klasy siódme i ósme naszej szkoły wybrały się do teatru na przedstawienie pt. ,,Dziady cz. 2″ – inscenizację dramatu Adama Mickiewicza. Uczniom bardzo podobał się spektakl. Była to także dobra okazja do powtórki przed egzaminem dla ósmoklasistów.


ŚWIĘTUJEMY ROCZNICĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Pod koniec lutego świętowaliśmy kolejną rocznicę zakończenia POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO. Ważne wydarzenia historyczne ukazane zostały w sposób niekonwencjonalny – zapoznaliśmy się z tematem oglądając filmiki z Lego. Nie obyło się bez piosenek, tańca i przypomnienie przebiegu tego powstania. Gratulujemy klasom 5d i 4a, które włożyły dużo wysiłku, aby ten piękny apel mógł przybliżyć uczniom naszej szkoły tematykę tego ważnego dla nas, mieszkańców wielkopolski, wydarzenia.


ARENA ZAWODÓW

Jak przygotować smaczny deser, skonstruować i zaprogramować robota, zrobić dobrą fotografię czy zaplanować kampanię reklamową czy zaprojektować ogród? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli uzyskać uczniowie klas 8, którzy uczestniczyli w targach szkolnictwa zawodowego i technicznego „Arena Zawodów”.
Na dwunastu wyspach zawodów w poszczególnych branżach prezentowane będą różne kierunki kształcenia. Dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcyjnych pokazów oraz zadań praktycznych związanych z określonymi zawodami. Ideą imprezy było przedstawienie ich w taki sposób, by uczeń sam mógł odnaleźć się w tym, co najbardziej mu odpowiada. 
Akcja była adresowana do ósmoklasistów kończących szkołę podstawową, przed którymi stoi decyzja o wyborze dalszej drogi edukacji. 
Zachęcamy do zajrzenia tu: zawodowcy.poznan.pl/


PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Dnia 21 lutego 2023 r. w klasach pierwszych odbyły się warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas warsztatów uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych oraz zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy, czyli do momentu przyjazdu karetki. Szkolenie dzieci obejmowało poznanie wszystkich etapów takiej pomocy: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wzywanie pomocy.


WIZYTA W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM

Uczniowie klas VII wraz z opiekunami pojechali 21 lutego do Urzędu Marszałkowskiego
w Poznaniu aby przeżyć ” żywą lekcję wiedzy o społeczeństwie”. Zagadnienia z zakresu samorządu terytorialnego stanowią integralną część poznawania społeczeństwa obywatelskiego. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu Społeczeństwo obywatelskie.
Na początku wizyty uczniowie zostali zapoznani z zakresem zadań realizowanych przez Urząd Marszałkowski. Spotkanie odbywało się na sali sesyjnej. Uczeń Adam z klasy 7B wcielił się
w rolę przewodniczącego sejmiku woj. wielkopolskiego, natomiast pozostali uczniowie byli radnymi wojewódzkimi. Zajęcia były bardzo atrakcyjnie i aktywnie prowadzone. Uświadomiły uczniom wagę pracy radnych wojewódzkich i całego Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkową atrakcją był widok na cały Poznań z 7 piętra.
Po zajęciach uczniowie zwiedzali budynek Urzędu Marszałkowskiego, który jest bardzo nowoczesny. Wycieczka była bardzo udana, spełniła nie tylko cele edukacyjne związane
z kształtowaniem postawy obywatelskiej ale dała szansę na zacieśnienie realizacji koleżeńskich miedzy uczniami. Na koniec spotkania każdy uczeń utrzymał upominek.


KONCERT WALENTYNKOWY

24 lutego mieliśmy okazję uczestniczyć w charytatywnym Koncercie Walentynkowym, który odbył się w szkole muzycznej na ul. Solnej w Poznaniu.
W tym roku klasy 6C, 5D, 4B, 5A mogły zobaczyć artystów, muzyków, dyrygentów, aktorów – rówieśników. Wysłuchaliśmy świetnie wykonanych utworów w nowych aranżacjach i choreografii. Wszystko przygotowali uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej.
Idea koncertów zrodziła się wśród sympatyków fundacji Mam Marzenie. Występ zaskoczył nas swoją autentycznością, a czas spędzony na widowni wydał się za krótki.
Planujemy spotkać się tam za rok i przeżyć jeszcze raz te emocje.

Agnieszka Stempniak


DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY
Zdrowo-kolorowo zaczynamy dzień

8 marca, w Dzień Kobiet, wszystkie „Małe Kobietki” zostały zaproszone na śniadanie.  Miały okazję same skomponować sobie zdrowe kanapki, popijając smacznym kakao. Po śniadaniu wszystkie dziewczynki otrzymały drobne upominki pomocne w usprawnieniu motoryki małej.


FESTIWAL NAUKI

Polski Dzień Nauki to coroczne święto, które odbywa się w Polsce 19 lutego. Dzień ten jest poświęcony uznaniu osiągnięć polskich naukowców,  oraz inspirowaniu młodych ludzi do kariery w tej dziedzinie . Jest to dzień, w którym specjaliści, badacze i pedagodzy spotykają się, aby zaprezentować swoją pracę i podzielić się swoją wiedzą z opinią publiczną.
W naszej szkole również świętowaliśmy to wydarzenie 17 lutego. Dzień ten obfitował w wiele niespodzianek. Pierwszą atrakcją był pokaz mody, w którym każda klasa prezentowała jedną osobę przebraną za wybranego naukowca. Można było rozpoznać wśród nich znanych naukowców, ale także tych pracujących w dzisiejszych czasach. Kolejną niespodzianką było zatańczenie przez chętnych uczniów i nauczycieli Wednesday Dance – znanego TikTokowego układu na całym świecie. Występy młodych jak i starszych zostały nagrodzone dużymi brawami. Kolejno klasy od 4 do 8 zostały zaproszone przez prowadzących całe wydarzenie – Panią Agnieszkę Stempniak oraz Pana Wojciecha Wróblewskiego na pokazy i warsztaty w auli szkoły. Podczas tych spotkań uczniowie mogli zobaczyć m.in. spektakularne spalanie magnezu, chemiczną lokomotywę, pokazanie i wytłumaczenie czym jest opływowość kształtu, własnoręczne wykonanie wstęgi Möbiusa czy też doświadczenia z ciekłym azotem. Pożegnalną atrakcją był pokaz tańczących robotów.
Serdeczne podziękowania należą się organizatorom całego wydarzenia: p. Agnieszce Stempniak, p. Danucie Ferfet, p. Angelice Ciołek, p. Mirosławowi Matuszakowi oraz p. Wojciechowi Wróblewskiemu. Ponadto dziękujemy za pomoc uczniom klas 6-8 oraz naszym wspaniałym absolwentom.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podczas Festiwalu Nauki uczniowie wykonywali 4 zadania, a były nimi m.in. wykonanie gazetki bądź plakatu na podstawie astronomicznej tematyki, która była ukryta w QR kodzie czy też przebranie całej klasy jako naukowców. Miło mi ogłosić, że po naradach komisji uzyskano następujące rezultaty:
I miejsce – klasa VII b
II miejsce – klasa VIII d
III miejsce – klasa VI b

Serdecznie gratulujemy!

Notatkę wykonali: Aleksandra Zielińska, Kalina Borucka, Anna Dukarska, Adam Wiszowaty oraz p. Wojciech Wróblewski


ŚWIETLICOWA REALIZACJA PROJEKTU
” POCZYTAJ MISIOWI”

W tym miesiącu Misiowi czytały Amelia Kaczmarek i Kinga Kolanoś. 
Miś jak zawsze z uwagą słuchał bajek wybranych przez dziewczynki. 


ŚWIETLICOWE PRZEDSTAWIENIE

Po raz kolejny Świetliczaki zaangażowały się z wielkim entuzjazmem w przedstawienie ” Na straganie …” będącego częścią projektu ” W zdrowym ciele, zdrowy duch” Dnia 28.02 świetlicę opanowały marionetki smacznych warzyw, które …skończyły w zupie.


DZIECIĘCY APEL O POKÓJ

24 lutego przypadała pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. To tragedia, którą trudno zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Temat jest im, jednak dobrze znany, bo w wielu klasach w sąsiednich ławkach zasiedli uczniowie z Ukrainy. Dziś nasza społeczność szkolna klas I-III przyłączyła się do inicjatywy muzycznego protest przeciw przemocy w Ukrainie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Drzewo pokoju”. Piosenka niesie za sobą uniwersalne przesłanie, a jej tekst przygotowano w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. Jako pierwsze „Drzewo pokoju” wykonały dzieci z poznańskich szkół. Polską wersję nagrały dzieci ze Szkoły Łejery, wersję ukraińską dzieci ze Szkoły Musicalu Erato wraz z ich ukraińskimi przyjaciółmi/gośćmi. Autorką tekstu jest Ewa Skarżyńska, a autorem muzyki poznański kompozytor Mariusz Matuszewski. Na język ukraiński tekst przetłumaczyła Switłana Bresławska, poetka i tłumaczka ukraińska.


AKADEMIA GIER CUBE W ŚWIETLICY

22 lutego Akademia gier Cube zorganizowała dla dzieci ze świetlicy gry i zabawy ruchowe. Radości nie było końca.


ŚWIETLICOWA CUKIERNIA

16 lutego w cukierni „Świetlica” , od samego rana trwały przygotowania do obchodów słodkiego dnia. Tłusty Czwartek to świetna okazja do tworzenia pączków, faworków i oponek z masy solnej. Na sam widok robiło się słodko.


DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA KLAS IV-VIII

Koniec karnawału był specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw. Z tej okazji w czwartek 16 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Podczas pierwszej po pandemii zabawy wspaniale bawili się uczniowie klas 4 – 8. Muzyka, dekoracje, przebrania uczniów, nastrojowe oświetlenie wprawiły wszystkich w dobry nastrój i pozwoliły oderwać się na chwilę od nauki. Wszyscy opuszczali zabawę z uśmiechem i z nadzieją na kolejną taką imprezę w naszej szkole.


ŚWIETLICA – „Niespodzianka od Walentego”

14 lutego to dzień, w którym świetliczaki miały okazję do wysłania miłych słów „Pocztą walentynkową” nie tylko do swoich szkolnych sympatii czy przyjaciół, ale przede wszystkim do koleżanek i kolegów ze świetlicy. Walentynkową skrzynka świetlicowa musiała być opróżniania kilka razy, tak, aby wszystkie „dobre słowa” trafiły do swoich adresatów. Oprócz miłych słów dzieci otrzymały przepiękne niespodzianki – nowe lalki Rainbow Hair i zestawy Hot Weels torów samochodowych. To był dzień pełen pozytywnych emocji.

WALENTYNKI 14 LUTEGO

14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy „Walentynki”. Samorząd Szkolny już przed feriami zorganizował akcję „Poczta Walentynkowa”. W ramach tej akcji każdy z uczniów których chciał wyrazić sympatie do drugiej osoby mógł wysłać za jej pomocą walentynkę. W dniu walentynek SU dostarczał walentynki do ich adresatów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej społeczności szkolnej.


ŚWIETLICOWE POMYSŁY NA FERIE

Kiedy zbliżają się ferie zimowe a za oknem brak śniegu, dobrze mieć alternatywę na te wolne dni. Dlatego, w świetlicy szkolnej, dzieci prezentowały swoje propozycje na ciekawe spędzenie czasu wolnego. Podczas spotkania pod hasłem „Mój pomysł na ferie” świetliczaki wymieniały się pomysłami.

NOWI CZYTELNICY W BIBLIOTECE

W styczniu biblioteka zyskała kilkudziesięciu nowych czytelników. Jak zwykle, pod koniec drugiego półrocza, zaproszeni zostali na lekcje biblioteczne uczniowie pierwszych klas. Dzieci zapoznały się z biblioteką, zasadami korzystania z niej, zaprezentowały swoją wiedzę na temat książek i z uwagą wysłuchały przeczytanego im opowiadania. Po złożeniu „przyrzeczenia bibliotecznego” wszyscy uczniowie zostali uroczyście pasowani na czytelnika i otrzymali z tej okazji dyplomy. Wizytę w bibliotece zakończyło samodzielne wypożyczenie wybranych książek i obietnica częstego odwiedzania biblioteki.


ZIMOWANKI – RYMOWANKI

Odrobina śniegu przed feriami zimowymi zainspirowała uczniów klasy 3c do samodzielnego rymowania i zabaw językowych podczas zajęć rozwijających. Na początku stycznia został ogłoszony klasowy konkurs na zimową rymowankę. Szybko znaleźli się chętni, a spod ich piór powstały prawdziwe literackie perełki „młodych twórców”. Bawiąc się językiem polskim uczniowie stworzyli wesołe strofy rymowanych wierszyków dołączając do nich kolorowe ilustracje. Efektem poetyckich zmagań jest klasowy tomik wierszyków.


ŚWIETLICA – ZRÓB PREZENT SAMOTNEJ BABCI

Jeszcze przed feriami, w styczniu, ruszyła akcja pomocy dla samotnych babć – pensjonariuszek DPS przy ul.Mińskiej w Poznaniu. Akcja wolontariacka była skierowana do uczniów całej szkoły. Odzew ze strony rodziców i dzieci pozwolił nam na zebranie środków higieny osobistej, pieluch oraz kosmetyków pielęgnacyjnych dla Pań.


BALIK KARNAWAŁOWY KLAS 1-3

W czwartek 19 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez uczniów. Podczas tego wydarzenia dzieci mogły wcielić się w kogoś innego, przebrać się za lubianą postać.Wszyscy uczniowie wspaniale bawili się w rytm znanych i chętnie słuchanych przebojów.Podczas balu odbywały się różnorodne zabawy taneczne, które przysporzyły wiele radości najmłodszym. Dzieci spędziły miło czas, a wspólna zabawa przyniosła dużo zadowolenia i uśmiechu.
Nasz balik karnawałowy prezentujemy w galerii.


ŚWIETLICA – DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W drugim tygodniu stycznia chętne Świetliki wcieliły się w role reporterów. Ich zadaniem było przeprowadzenie wywiadu ze swoimi Dziadkami.  W przededniu święta Babci i Dziadka wszyscy uczniowie obecni w świetlicy mogli usłyszeć nagrane na telefonie lub odczytane z kartek wywiady z szacownymi gośćmi. Nastrój podczas prezentacji wywiadów był podniosły. Każdy z gości wywiady otrzymał podziękowanie w postaci drobnego upominku.


ŚWIETLICA – DZIEŃ POPCORNU

13 stycznia, w piątek, Świetliki wybrały się na seans filmowy. Ponieważ obchodziliśmy właśnie Dzień Popcornu, nie mogło obyć się bez najpopularniejszej przekąski kinowej. Aby ją otrzymać, każdy widz miał za zadanie wykonać dla siebie kolorową tubę na smakołyk. Podczas kolorowania, klejenia i nawet po seansie – sprzątania, było bardzo radośnie i słono.


SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

13 stycznia w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski dla klas 4-8. Wzięło w nim udział 17 uczestników, dla których występ przed szerszą publicznością okazał się silnym przeżyciem wymagającym opanowania emocji i tremy. Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Wolska, Izabella Sporakowska-Mazur i Emilia Tateja wyłoniła najlepsze interpretacje uczniowskie w 2 kategoriach wiekowych.
Klasy 4-6
I MIEJSCE – Julia Walkowiak kl.6c
II MIEJSCE – Łucja Sztark kl.6d
III MIEJSCE – Natalia Skiba kl. 6b i Olga Jurkiewicz kl.6b (ex aequo)

Klasy 7-8
I MIEJSCE – Aleksandra Zielińska kl.7b
II MIEJSCE – Magdalena Bogucka kl.7b
III MIEJSCE – Zofia Szymańska kl. 7b

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


LEKCJA NA TEMAT SMOGU

W klasie 5a odbyła się lekcja, której tematem był: Smog w moim życiu.
W pasjonujący sposób opowiadał nam o tym pan Piotr Manowiecki- Łukaszczyk. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów, między innymi takich, że mieszkamy i uczymy się w najczystszym regionie Poznania. Usłyszeliśmy się czym jest smog, jak powstaje, jakie zagrożenia niesie. Wiele refleksji, rozmów toczyło się później na temat smogu na korytarzach naszej szkoły. Warto o tym mówić .
Mamy nadzieję, że młodzież naszej szkoły zacznie zwracać uwagę na zagrożenia wynikające ze smogu, a w przyszłości wykorzysta tą wiedzę i w ten sposób przyczyni się do dbania o naszą planetę.


WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM

3 stycznia klasa 2d wybrała się do Muzeum Narodowego. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. „Muzealny zwierzyniec”. Podczas spaceru po galerii poznawali bogatą i budzącą zachwyt kolekcję obrazów i rzeźb. Zgodnie z wybraną tematyką klasa skupiła się na dziełach, w których dostrzec można było zwierzęta, od udomowionych aż po fantastyczne, zamieszkujące sferę wyobraźni. W części warsztatowej uczniowie mieli okazję wyrazić się plastycznie poprzez stworzenie własnego dzieła.


PREZENT POD CHOINKĄ W ŚWIETLICY

We czwartek, 22 grudnia, rano, Świetliki odkryły pod choinką jakąś czerwoną paczkę. Do niej dołączony był tajemniczy list. Ciekawość dzieci sięgała zenitu, ponieważ z odkryciem zawartości prezentu musiały trochę poczekać.
Kiedy nadszedł ten moment, Pani odczytała treść tajemniczego listu, i już wszystko stało się jasne. Świetliki otrzymały prezent od Mikołaja w postaci ulubionych klocków „Plus Plus”. Tym razem, oprócz ogromnej ilości podstawowych kolorów klocków, Mikołaj  dostarczył dwie paczki pastelowych i fluorescencyjnych plusów.


POKAZY FIZYCZNE NA UAM

W przeddzień Wigilii klasowych uczniowie klasy 1c wzięli udział w Świątecznych Pokazach Fizycznych na UAM.
Klimat świąt i towarzystwo zaprzęgu Mikołaja sprawiły, że zdobywanie wiedzy stało się nie tylko o wiele bardziej przyjemne ale i efektywne. Tajniki otaczającego nas Świata Fizyki przekazane w formie zabawy zadziwiały ale i zachęciły do sprawdzenia ich skuteczności.
Uczniowie byli zachwyceni i zaciekawieni, i nie mogą doczekać się kolejnego spotkania w fizycznej krainie.


GNOMOWE WARSZTATY

Jeszcze przed świętami w świetlicy odbył się warsztaty, na których Świetliki wykonywały Świąteczne gnomy.


ŚWIETLICA – POCZYTAJ MISIOWI

W grudniu Misiowi czytali: 


ŚWIĄTECZNIE W BIBLIOTECE

Tradycją stało się w bibliotece wspólne tworzenie kartek świątecznych, przy dźwiękach kolęd i degustacji pierniczków.
W czasie, kiedy życzenia wysyłane są coraz częściej SMS-em, dużą radość sprawiły Rodzicom i Dziadkom kartki, „z sercem” wykonane i wręczone osobiście przez naszych uczniów.

w tym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się oryginalna „choinka biblioteczna”.


 

ŚWIETLICOWE ŚWIĄTECZNE BBR

Grudzień upłynął świetlicowej „Orkiestry Bumbumrurkowej”  w świątecznym nastroju. Na warsztat ćwiczeń wzięliśmy kolędy. Było dość burzliwie podczas wyboru konkretnego tytułu, ostatecznie ćwiczyliśmy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” . Podczas zajęć z kolędami, aby bardziej poczuć świąteczny charakter , Świetliki poznały kolejny instrument, obok Bum Bum Rurek – dzwonki  naciskowe. Całość kompozycji  dopełniły janczary.  Zrobiło się jakoś cieplej i świąteczniej.


ŚWIĄTECZNA GRA STRATEGICZNA

W grudniu klasy 2d i 3c podjęły się próby odzyskania obrazu Świętego Mikołaja. Złoczyńca podzielił go na 24 części.
Przez cały grudzień dzieci rozwiązywały zagadki zdobywając kolejne cyfry tajnego kodu, który uruchamiał „Maszynę Rekonstrukcji”. Uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówki, zagadki matematyczne i logiczne, rozprawiali się z zadaniami ortograficznymi, sudoku, kodowaniem i dekodowaniem, sprawdzali swoją wiedzę na temat świąt, układali domino matematyczne, bawili się w detektywa itp. Po wykonaniu wszystkich zadań udało się uzyskać kod i zrekonstruować obraz.
Kilkutygodniowy udział w świątecznej grze strategicznej przyniósł sporo radości, ale też pozwolił na ugruntowanie materiału edukacyjnego z różnych dziedzin w sposób zabawowy.
Na pamiątkę tej grudniowej zabawy dzieciom pozostały piękne albumy.


„OTWÓRZ SWOJE SERCE”
cykliczne zajęcia warsztatowe w świetlicy


SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW – PODSUMOWANIE

 

 


ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

W tym roku szkolnym świetlica przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Wymiany Pocztówkowej”. Projekt ma na celu poznanie miejscowości  i tych dużych, ale też tych małych w całej Polsce. Nasza szkolna świetlica wysłała pozdrowienia z Poznania do wielu świetlic, które zgłosiły swój udział w wymianie. Pozdrowienia otrzymaliśmy z piętnastu różnych miejsc, między innymi z dwóch różnych Bolesławców z województwa dolnośląskiego i łódzkiego, z Szydłowca, Gorzowa Wielkopolskiego, Rypina, Gdańska, Bielska Białej, Szczytna ….. i jeszcze kilku innych miejscowości.


KOLOROWY ŚWIAT CHEMII

20 grudnia dziesięcioro uczniów z klas siódmych i ósmych wraz z opiekunem, Panem Wojciechem Wróblewskim, nauczycielem chemii, zostało zaproszonych do udziału w zajęciach dotyczących kolorowej chemii, które odbyły się na Wydziale Chemii UAM na Kampusie Morasko. Wzięliśmy udział w kilku ciekawych eksperymentach, które pokazywały jak interesująca i kolorowa jest chemia. Zajęcia odbywały się w laboratorium i prowadzone były przez pracowników Wydziału Chemii. Całe wydarzenie było fantastycznie zorganizowane, każdy uczestnik sam wykonywał doświadczenia. Wracaliśmy bardzo zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę. Dziękujemy Panu Wojciechowi Wróblewskiemu za możliwość udziału w tych zajęciach.

Eliza Węclewska, VIII c


„JEDZIE POCIĄG Z DALEKA”

Nasze świetlicowe dzieci, czyli Świetliki, w połowie grudnia  wybrały się w podróż pociągiem złożonym w sali komputerowej podczas zajęć robotyki. Na wzór „Expresu Polarnego” celem wycieczki stało się dotarcie do miejsca, gdzie każde dziecko czuje się szczęśliwe. Świetliki miały możliwość samodzielnie programować trasę pociągu, jego miejsca postoju, zmiany kierunku jazdy. Zabawa była wspaniała.