LEKCJA HISTORII

Na kolejnej lekcji historii klasy ósme mogły się dowiedzieć paru ciekawostek i faktów o czołgach II wojny światowej. Najpierw ogólnie omówił je Szymon Stefanowski z 8c, a następnie bardziej szczegółowo Wojciech Żytko z 8c. Po prezentacji można było zobaczyć breloczki z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Podobnie jak poprzednio prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i ożywioną dyskusję, także między prowadzącymi. Chłopcy opracowali dla rówieśników sprawdzające karty pracy.


WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY

Na początku października klasy 8a i 8d wybrały się na jednodniową wycieczkę do Bydgoszczy. Najpierw odbyło się spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta m.in. Wyspa Młyńska, Kościół NMP, zabytkowe spichlerze usytuowane nad rzeką,  a następnie Muzeum Mydła i Historii Brudu- zapoznanie się z historią higieny oraz prania (m.in. średniowieczna łaźnia oraz nauka prania na tarze) oraz „warsztaty mydlane” podczas których, każdy uczestnik stworzył swoje mydło, które zabrał na pamiątkę. Był także czas na relaks i ciepły posiłek. Jednak największym zainteresowaniem cieszyło się bydgoskie Exploseum –  muzeum utworzone w dawnej niemieckiej fabryce materiałów wybuchowych przekształconej w interaktywne miejsce do zwiedzania. Był to kolejny udany wyjazd.


WARSZTATY ROBOTYKI    

Uczennice i uczniowie klasy 1 b uczestniczyli w zajęciach robotyki. Warsztaty bazowały na uniwersalnej popularności klocków LEGO. Podczas zajęć dzieci miały okazję zbudować łazik księżycowy, a następnie samodzielnie wprawić w ruch stworzony obiekt. Oprócz tego zdobyły praktyczną wiedzę z elementów STEM (nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria, mechanika, matematyka) obowiązujących w otaczającym ich świecie. Zajęcia były idealnym sposobem, by wytworzyć w dzieciach umiejętności poznawania świata każdym dostępnym zmysłem. Wspólna zabawa edukacyjna była też doskonałą formą integracji zespołu klasowego.


EMYS – INTERAKTYWNY ROBOT DO NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO 

Do naszej społeczności szkolnej dołączył nowy przyjaciel dzieci Emys – robot edukacyjny. Nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 będą się z nim regularnie widywać na lekcjach języka angielskiego oraz podczas spotkań koła języka angielskiego „Kids talk”. Emys to emocjonalny i interaktywny towarzysz dzieci w nauce, który czuje, widzi, słyszy, reaguje na dotyk i zawsze umie zaangażować dzieci w radosną zabawę. Zabawa jest dla uczniów niezbędna w procesie zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Dzieci zanurzone w języku zapominają, że się go uczą.


KĄCIK PASJONATÓW HISTORII

W czasie lekcji historii, uczniowie klas ósmych mieli okazję uczestniczyć w prelekcji Bartosza Czarneckiego z klasy 8a. Prezentacja opowiadała o najkrwawszych walkach w historii toczonych w latach 1941-1945, które na zawsze zmieniły losy Europy. Mowa tu o Wielkiej wojnie ojczyźnianej toczonej pomiędzy III Rzeszą, a ZSRR. Ta wojna pokazała wszystkim, że ludzie oddani totalitarnym ustrojom zrobią wszystko by bronić swojego kraju. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem i ożywioną dyskusją”.


WYCIECZKA NA WYDZIAŁ FIZYKI UAM

W dniu 21.09.2022r. klasa 8a i 7b brały udział w wycieczce na Wydział Fizyki UAM. Były tam przedstawione interesujące doświadczenia z wykorzystaniem między innymi ciekłego azotu. Panie prowadzące bardzo chętnie odpowiadały na różne pytania obecnym. Uczniowie mieli szansę podać przykłady doświadczeń, które chcieliby zobaczyć na ich tiktoku (tiktokowa_fizyka). Wszyscy uczestnicy tych warsztatów byli zachwyceni wydarzeniem, z powodu panującej przyjaznej atmosfery i odkrytej na nowo wiedzy praktycznej.


DZIEŃ ZWIERZĄT

Miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Z tej okazji 12.10. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zwierząt. Uczniowie zapoznali się z prawami zwierząt, uczestniczyli w tematycznych grach i zabawach oraz wykonali pomysłowe prace plastyczne. Dzieci przebrały się również za swoje ulubione zwierzęta.


LEKCJA HISTORII

Pewnie niewielu z Was wie, ale w szkole mamy pasjonatów historii, a konkretnie drugiej wojny światowej. Tym razem ósmoklasiści mieli okazję uczestniczyć w prezentacji przygotowanej przez Wojtka Żytko z klasy 8c. Podczas lekcji historii uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat Wilczego Szańca, czyli byłej kwatery Adolfa Hitlera. Pojawiło się wiele faktów znanych, ale także i takich nieoczywistych. Dodatkowo oprócz prezentacji można było obejrzeć małą wystawę z pamiątkami pochodzącymi z Wilczego Szańca. Niewątpliwie całe wystąpienie wzbudziło zainteresowanie i ożywioną dyskusję.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek 7 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji klasy czwarte ćwiczyły tabliczkę mnożenia za pomocą gry – Mnożenie kości. W grze wykorzystane były zarówno kości wydrukowane za pomocą drukarki 3D pozyskanej z programu Laboratoria Przyszłości, jak i te papierowe, które uczniowie razem z planszami mogli zabrać do domu, by ćwiczyć dalej znajomość tabliczki mnożenia.

Organizator: Angelika Ciołek


LEŚNA WYPRAWA

Piękny początek października zachęcił uczniów do jesiennej wyprawy. Celem wycieczki klas : 2b, 2c, 2d oraz 3a, 3b i 3c był udział w zajęciach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Pniewach, w tym spacer ścieżką edukacyjną „Szlakiem kani rudej”.
Na miejscu przywitał wszystkich sympatyczny Pan Leśniczy i zaprosił do wyprawy w głąb lasu. Z zaciekawieniem i dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy leśnych opowieści. Poznaliśmy różne typy lasów; od borów po buczyny. Wiele też dowiedzieliśmy się o pracy leśnika i formach ochrony przyrody. Bardzo zaciekawiły nas informacje dotyczące bezpiecznych zachowań w lesie. Ku naszej radości w spacerze towarzyszyły nam zwierzęta. W ciszy obserwowaliśmy młodego jelonka i wiewiórkę.
Po powrocie, z pełnej wrażeń wyprawy czekała na nas kolejna atrakcja – pieczenie kiełbasek przy ognisku. Na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknego lasu smakowały wyśmienicie. Dopełnieniem leśnych atrakcji były zabawy sportowe i pomimo pełnych brzuchów aktywnie w nich uczestniczyliśmy.
To był kolejny miło spędzony dzień. Na pewno tam jeszcze wrócimy.


BIEG CHROBREGO

30 września odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Biegu Chrobrego. Jest to impreza sportowa, w której co roku nasza szkoła wystawia liczną reprezentację.
Bieganie to najprostszy sposób na utrzymanie sprawności fizycznej na wysokim poziomie. A najważniejsze jest podjęcie wyzwania i wspólne uczestnictwo w tym święcie biegania. Jest to również doskonała sposobność do sprawdzenia swoich sił.
W kategorii dziewcząt rocznik 2008/2009 na dystansie 1500 m niezawodna i bezkonkurencyjna okazała się nasza zawodniczka Antonina Krawczak z klasy 8d, która zdeklasowała swoje rywalki i z przewagą czasową nad pozostałymi uczestnikami biegu wywalczyła pierwsze miejsce.

 


ZWIEDZANIE STADIONU LECHA POZNAŃ

Klasy 4a i 4c w ramach świętowania Dnia Chłopaka zwiedzały Stadion Lecha Poznań. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Salę Konferencyjną, Szatnię Gości, ławki rezerwowych, Lożę oraz Trybunę Prasową. Mogli poczuć klimat stadionu z poziomu boiska oraz wcielić się w rolę komentatorów sportowych na ich stanowiskach prasowych. Nad całością zwiedzania czuwał przewodnik, który opowiadał o historii stadionu i piłkarzy Lecha Poznań oraz zdradził wiele ciekawostek związanych z tym obiektem.


DZIEŃ JABŁKA W ŚWIETLICY


WYCIECZKA DO OGRODU DENDROLOGICZNEGO

W piątek – 30 września klasa 2a wybrała się na wycieczkę do Ogrodu Dendrologicznego. Młodzi przyrodnicy wyruszyli ścieżką przyrodniczą, aby w zespołach rozwikłać zadania dotyczące roślin rosnących w ogrodzie. Przyglądali się pokrojowi drzew, kształtom liści, owocom oraz korze. Tropili nieznane gatunki drzew, sprowadzone do Polski z odległych części świata. Bawiąc się utrwalali nazwy drzew liściastych i iglastych występujących w naszym naturalnym środowisku, a w drodze powrotnej udali się na przepyszne lody, które z okazji Dnia Chłopca ufundowali im rodzice. To był bardzo udany dzień!


DZIEŃ CHŁOPCA W ŚWIETLICY


ŚWIĘTO CHŁOPCÓW

Wrzesień w kalendarzu kończy się „Dniem Chłopaka”. W tym roku szkolnym klasy 2c i 3c postanowiły świętować poza murami szkoły. By uczcić ten dzień wybrały się do klubu sportowego „Champions Bowling” i sprawdziły swoje umiejętności w grze w kręgle, świetnie się przy tym bawiąc. Wyjście było okazją nie tylko do dobrej zabawy i integracji klasy. Wspólny czas dostarczył wielu emocji, obudził ducha rywalizacji i pozwolił czerpać radość z uzyskiwanych wyników, jak i sukcesów innych. Emocje i dobry humor pozostały na resztę dnia wraz z przekonaniem, że kolejny, szkolny super dzień za nami.


INSPIRACJE Z KLOCKÓW


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Uczniowie klas 1-3 brali udział w lekcjach na temat krajów europejskich oraz wykonali flagi różnych państw. Klasy od  4 do 8 wykonały słowniki wielojęzyczne, gry, lapbooki, rozwiązywały quizy dotyczące języków obcych oraz brały udział w lekcjach z kodami QR. Europejski Dzień Języków dostarczył nam wielu ciekawych informacji i wrażeń.


PUFY DLA MAŁYCH CZYTELNIKÓW


AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022
„Wszystkie śmieci są nasze!”

W dniach 12-16.09.22r. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w akcji sprzątania świata: „Wszystkie śmieci są nasze”. Z tej okazji klasy pierwsze przygotowały opaski z symbolem Ziemi, klasy drugie Ekologiczne Memory, a klasy trzecie karty do gry: Ekologiczny Piotruś. Po pracowitym tygodniu każda grupa uczestniczyła w sprzątaniu pobliskich terenów. Zwieńczeniem projektu była również wspólnie zaśpiewana piosenka: Moja planeta.


SZKOŁA W PLENERZE

Czy lekcje mogą odbywać się poza murami szkoły? Jeśli mamy ładną pogodę odpowiedź może być tylko jedna – Oczywiście! Dlatego też klasa 2d, ciesząc się z ostatnich ciepłych dni, spędziła dzień w plenerze. Koce okazały się tak samo wygodne jak ławki szkolne, a rysowanie na większej powierzchni niż kartka bardzo ekscytujące. Nie zabrakło również czasu na przeróżne zabawy ruchowe. Szkoda, że z kolejnymi zajęciami na „zielonej trawce” trzeba będzie czekać do wiosny.


PIERWSZY DZIEŃ JESIENI
Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM

23 września świętowaliśmy w naszej szkole 1 Dzień Jesieni. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klasy 4-8 miały do wykonania klasowe wyzwanie. Musiały w ten dzień ubrać się w jesienne barwy i zrobić swoje klasowe kreatywne jesienne zdjęcie. Wielu uczniów zaangażowało się w tą inicjatywę wykazując się kreatywnością powstały ciekawe zdjęcia. W związku z wyzwaniem wyłoniono zwycięskie klasy których wysiłki zostały nagrodzone słodką niespodzianką. 

23 września uczniowie klas I-III wzięli udział w grze strategicznej „Uwolnić Panią Jesień”. Zadania obejmowały prawie wszystkie dziedziny edukacji i odbywały się w formie zagadek, quizów, zadań wymagających umiejętności odkodowywania informacji oraz układania puzzli. Nie zabrakło również zabaw ruchowych. Misja zakończyła się sukcesem – Pani Jesień została uwolniona! Z okazji nadejścia nowej pory roku klasy przygotowały piękne prace plastyczne, zielniki oraz nakrycia głowy. Samorząd Uczniowski dziękuję wszystkim za ogromne zaangażowanie i świetną zabawę.


 

POWITANIE KOLOROWEJ JESIENI
w świetlicy


WYCIECZKA DO REZERWATU

6 września 2022 roku klasa 5a oraz klasa 8c wybrały się na wycieczkę do Rezerwatu „Meteoryt Morasko”, położonego w północnej części Poznania na granicy z Suchym Lasem. Jest to teren upadku meteorytu, który jak wynika z badań poznańskich naukowców, nastąpił około 5 tys. lat temu. W rezerwacie znajduje się 7 kraterów meteorytowych. Przy trzech z nich przebiega ścieżka dydaktyczna, na której umieszczone są tablice edukacyjne. Dzięki nim można dowiedzieć się m.in. jak powstały kratery i jaka jest historia odkrywania fragmentów meteorytu Morasko. Aż trudno sobie wyobrazić jak olbrzymi jest największy z kraterów. Jego średnica wynosi 90 metrów, a głębokość 11,5 metra. To była bardzo ciekawa i udana wycieczka.


ZABAWA KLOCKAMI PLUS – PLUS


WRZESIEŃ W ŚWIETLICY
zajęcia „Poznajemy się”


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
Powitanie uczniów klas pierwszych

 

Możliwość komentowania została wyłączona.