WYCIECZKA DO GDYNI I SOPOTU

26 maja 2023 roku klasa 5a razem z wychowawczynią panią Agnieszką Stempniak, panem Wojciechem Wróblewskim  oraz panem Sergiuszem Myszograjem – pasjonatem historii i twórcą żywych lekcji historii dla uczniów pojechała na jednodniową wycieczkę nad morze do Gdyni i Sopotu.
O godzinie 6:16 wyjechaliśmy z dworca głównego w Poznaniu, a o 10:27 przyjechaliśmy do Gdyni.
Obejrzeliśmy statki Dar Pomorza oraz Dar Młodzieży. Doszliśmy z Gdyni do Sopotu plażą. Byliśmy w restauracji McDonald’s oraz w góralskiej karczmie. Kupiliśmy pamiątki i byliśmy na lodach. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy podczas tej wycieczki. Pod koniec wyjazdu odbył się quiz z nagrodami.
O godzinie 19:15 wyruszyliśmy z Sopotu, a o 22:37 byliśmy z powrotem w Poznaniu.
Tamtego dnia przeszliśmy 23 000 kroków. Było wtedy ciepło, a woda w morzu była chłodna.

Aleksandra Kotwica 5A


WYNIKI KONKURSU „My English Comic”

Z wielką przyjemnością ogłaszamy wyniki konkursu z języka angielskiego „My English Comic”. Do konkursu przystąpiło 14 uczniów. Po niełatwej ocenie jury przyznało następujące miejsca:

I miejsce Hanna Łasocha 5c
II miejsce Gabriela Osses 6b
Zuzanna Rożek 6c
III miejsce Natalia Skiba 6b, Mateusz Przybylski 4a

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy pomysłowości.


DZIEŃ MATKI W ŚWIETLICY

26 maja Świetliczaki obchodziły Dzień Matki z tej okazji wszystkie dzieci przesyłają dla swoich Mam serca pełne miłości.


SZKOŁA OTWARTA – UNICEF

25 maja 2023 roku w ramach zajęć pozalekcyjnych „Szkoła Otwarta” polscy i ukraińscy uczniowie naszej szkoły odwiedzili muzeum Centrum Szyfrów Enigma, które mieści się przy ul. Św. Marcin 78.
Uczniowie zwiedzali nowoczesną  multimedialną ekspozycję pokazującą historię złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków. Poznali historię szyfrowania wiadomości od czasów starożytnych po erę nowoczesnych komputerów. Mogli spróbować swoich sił w sztuce szyfrowania, np. za pomocą szyfru Cezara lub bardziej zaawansowanych technik utajniania informacji, przeszli szybki kurs szyfrów, odkryli tajemnice łamania Enigmy przez absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego.
Rozwiązywanie zagadek szyfrowania było świetną zabawą dla wszystkich uczestników wizyty w Centrum.
Wydarzenie zorganizowano przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF)/ за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).


SPOTKANIE Z FIZYKĄ

17 maja klasy 3b i 3c udały się na Politechnikę Poznańską , Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej, na zajęcia pt.,,Spotkanie z fizyką” . Skorzystały z zaproszenia pani Izabeli Głowackiej- mamy uczennicy z klasy 3b. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się czym zajmuje się fizyka i jakie zjawiska są z nią związane. Zapoznali się między innymi z zasadą działania kołyski Newtona, krzesła fakira, magnesu neodymowego. Mogli prześledzić jak zachowuje się balon umieszczony na gwoździu, pod koszem próżniowym oraz nad płomieniem świecy. Obserwowali i sami przeprowadzali wiele innych doświadczeń. Zajęcia wszystkim bardzo się podobały. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i giętkie ołówki. Fizyka nie będzie już dla nich tajemniczym przedmiotem szkolnym.


FESTIWAL NAUKI I SZTUKI
na Uniwersytecie Przyrodniczym

16 maja klasy 4a i 4c uczestniczyły w Festiwalu Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym. Najpierw oglądaliśmy pokazy, dalej braliśmy udział w ćwiczeniach, podczas których pracowaliśmy z  mikroskopami „Zagadkowy mikro-świat”, kolejne zajęcia to „Różne oblicza wody” i na koniec oglądaliśmy demonstrację przepływów w korycie rzecznym. Po całym intensywnym dniu zajęć wróciliśmy do szkoły zmęczeni i szczęśliwi. Dziękujemy pani  prof. UPP dr hab. inż. Jolancie Kanclerz za pomoc w zorganizowaniu zajęć.


WIZYTA UCZNIÓW KLASY 5c
w Centrum Szyfrów Enigma.


GRATULACJE!!!

Z radością informujemy, że nasza uczennica Klaudia Krzyczmonik, z klasy 8A, dostała się do finału konkursu pięknego czytania poezji w języku niemieckim ” Lesen gehen”
Trzymajmy kciuki 20 maja podczas finału, który odbędzie się w Bibliotece Filologicznej Novum UAM o godz. 10.00.


WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM

4 maja uczniowie klasy 1a i 1b uczestniczyli w lekcji muzealnej, która składała się z dwóch części. Pierwsza miała charakter spaceru po galerii, podczas którego dzieci w rozmowie z edukatorem dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami na temat oglądanych dzieł sztuki. Oswajały się z muzealną przestrzenią, uczyły się rozpoznawać podstawowe techniki i tematy w malarstwie takie jak: portret, martwa natura, pejzaż. W drugiej części – warsztatowej – dzieci miały szansę wyrazić się plastycznie tworząc własne dzieła. Celem spotkania było rozbudzenie wrażliwości estetycznej i stopniowe poznawanie kolekcji Muzeum.


CYKL ZAJĘĆ „TANECZNA INTEGRACJA”

W miesiącu marcu i kwietniu w naszej szkole dzięki wsparciu UNICEF-u uczniowie polscy i ukraińscy mieli szansę skorzystać z cyklu zajęć taneczno-ruchowych „Taneczna integracja”, prowadzonych przez Panią Marlenę Wawrzyniak nauczycielkę wychowania fizycznego. Podczas cyklu 5 (90min) spotkań poznawali różne formy ruchowe z muzyką oraz podstawowe kroki wielu styli tanecznych. Tematyka zajęć była bardzo bogata i różnorodna. Oprócz poznania podstaw tańca i kroków podstawowych w każdym ze styli na zajęciach mogli sprawdzić poznane umiejętności podczas nauki krótkich choreografii tanecznych. Uczniowie i uczennice mieli szanse zatańczyć również z gadżetami tanecznymi m.in: pomponami i wstążkami co wywołało ogromną radość. Podczas zajęć uczestnicy poznali m.in:

  • styl tańca: jazz, modern jazz z wstążkami
  • styl tańca: hip hop
  • styl tańca: disco cheerleader dance z pomponami
  • tańce towarzyskie: walc angielski, cha cha
  • tańce integracyjne: belgijka, kowbojka, jerusalem

Zajęcia cieszyły się zainteresowaniem wśród uczniów i pomogły rozwinąć ich umiejętności ruchowe, koordynację, poczucie rytmu, współpracę w grupie i parach a także poszerzyć zainteresowania uczniów innymi formami ruchu np. tańcem.


„NAUKA POSZŁA W LAS …”

Tym razem to znane powiedzenie miało zupełnie inne znaczenie. W kwietniowy czwartek klasa 3c pogłębiała swoją wiedzę o lesie z zaproszonym gościem. Zajęcia były podsumowaniem projektu „Las znany i nieznany-o czym szumią drzewa” i poprowadził je Pan Leśnik, który prywatnie jest tatą naszego ucznia.
Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy leśnych opowieści, oglądaliśmy zdjęcia zwierząt i roślin, których widok nie jest codziennością podczas leśnych spacerów. Padło też wiele pytań na które uzyskaliśmy ciekawe odpowiedzi. Las ma wiele tajemnic i część z nich została przez nas odkryta. Przeprowadzone zajęcia uporządkowały nam poznaną leśną wiedzę więc z dużą wprawą wykonaliśmy makiety lasu.
Serdecznie dziękujemy Panu Pawłowi Walczewskiemu za przygotowaną ciekawą lekcję oraz poświęcony nam czas.  Pan Paweł na co dzień pracuje w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Zajmuje się sporządzaniem planów urządzania lasu, czyli inwentaryzacją lasów i określania sposób gospodarowania w tych lasach. Sporządza też plany ochrony parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych.


„POZNAJ FASCYNUJĄCY ŚWIAT GENETYKI!”.

Uczniowie i uczennice klasy 5c, mieli okazję wziąć udział w projekcie Instytutu Genetyki Człowieka, Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z fascynującym światem komórek, genów i DNA, oraz ich rolą jaką pełnią w codziennym życiu.


SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY

Jakiś czas temu w naszej szkole odbył się ostatni etap szkolnego konkursu geograficznego „Świat na mapie”. Miał on formę teleturnieju, w którym wzięli udział tylko najlepsi. W wyniku postępowania konkursowego następujące miejsca na podium zajęli:
I miejsce Stanisław Ukleja
II miejsce Bartosz Sepioło
III miejsce – Antonina Krawczak

Gratulujemy!
Jolanta Maluda i Wojciech Wróblewski


WARSZTATY DLA KLAS 8

W czwartek 27.04.2023 dwie losowo wybrane klasy ósme uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez CDZDM. Pani Magdalena Borak (doradca zawodowy) odwiedziła naszą szkołę i poprowadziła warsztaty „Jak wybrać szkołę, by dobrze zaplanować ścieżkę edukacyjno-zawodową”. Udział w tych zajęciach był doskonała okazją do tego, by przygotować się do rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, która zbliża się wielkimi krokami.


WARSZTATY BIBLIOTECZNE

18 kwietnia uczniowie klasy 2d wybrali się na warsztaty do filii Biblioteki Raczyńskich, która mieści się w Domu Kultury na osiedlu Bolesława Chrobrego w Poznaniu. Dzieci dowiedziały się jak wygląda droga książki od pomysłu, który zrodzi się w głowie autora do momentu pojawienia się w bibliotece. Wzięły udział w quizie odpowiadając na pytania związane z tematem warsztatów, wysłuchały fragmentu książki „Mama Mu w bibliotece”, a potem stworzyły własne książeczki. Warsztaty były bardzo pouczające, a atmosfera wspaniała.


ZAJĘCIA TERENOWE I WARSZTATY KREATYWNE
W OGRODZIE BOTANICZNYM

17 kwietnia uczniowie klasy 2a wybrali się na zajęcia złożone do Ogrodu Botanicznego. Hasłem przewodnim było: „ Zwierzęta w Ogrodzie – na drzewie, pod ziemią i w wodzie”. Przygoda rozpoczęła się od zajęć na terenie ogrodu. Dzieci , wyposażone w odpowiedni sprzęt, wyruszyły na poszukiwania zwierząt, które zamieszkują ogród. Uważnym obserwatorom udało się zobaczyć różne gatunki ptaków, a także usłyszeć ich piękny śpiew, obwieszczający wszystkim nadejście wiosny. Duże zainteresowanie wzbudziły budki lęgowe ptaków, ale przede wszystkim misternie zbudowane gniazdo szerszeni. Na spotkanie z dziećmi licznie stawiły się ogrodowe ślimaki, a wśród nich stary bywalec wszystkich ogrodów – ślimak winniczek, a także zatoczek i wstężyk ogrodowy. W zmąconych wodach stawu udało się także dostrzec… złotą rybkę, czyli karasia ozdobnego. Po zajęciach terenowych odbyły się warsztaty plastyczne. Każdy uczeń wykonał wiewiórkę, wykorzystując do tego przede wszystkim naturalne materiały. Wszystkim wiewióry udały się wspaniale! Zresztą oceńcie sami w fotorelacji.


WYCIECZKA
DO INSTYTUTU GENETYKI CZŁOWIEKA PAN

14 kwietnia uczniowie klasy II c uczestniczyli w warsztatach naukowych prowadzonych w Instytucie Genetyki Człowieka PAN. Podczas zajęć zapoznali się z fascynującym światem komórek, genów i DNA. Poznali także jak ważnym zadaniem jest poznawanie przez naukowców-genetyków mechanizmów ich działania oraz jak ta wiedza przekłada się bezpośrednio na nowe sposoby leczenia chorób oraz zapobieganie im. Po ciekawym multimedialnym wykładzie uczniowie zwiedzili laboratorium. Następnie wszyscy zamienili się w naukowców i samodzielnie wykonywali niezwykłe eksperymenty oraz doświadczenia. Eksperymentując uczniowie przekonali się, że nauka to niezwykła przygoda.


WIELKANOCNA GRA STRATEGICZNA

5 kwietnia wszystkie klasy drugie wzięły udział w kolejnej grze strategicznej – tym razem dzieci poszukiwały Pana Rabitta, uprowadzonego przez złośliwy Gang Kurczaków, które chciały być jedynymi i najważniejszymi symbolami nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Uczniowie przeszukiwali teren wokół szkoły, rozwiązując zagadki i wykonując zadania. Nasi detektywi świetnie poradzili sobie z kołem szyfrującym, kryptekstem, zadaniami matematycznymi, odnaleźli ukrytą w Gazecie Zajączkowskiej wiadomość oraz rozwiązali krzyżówkę. Po zdobyciu wszystkich poszlak udało im się odkryć miejsce przetrzymywania Pana Rabbita. Święta zostały uratowane, a dzieci obdarowane słodkimi upominkami.


ANATOMIA MAŁEGO CZŁOWIEKA

Uczniowie klasy drugiej d wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Anatomia małego człowieka – co mam w środku?” Młodzi naukowcy poznali budowę poszczególnych organów naszego organizmu oraz mechanizmy funkcjonowania wszystkich układów. Uczniowie brali udział w dyskusjach o sposobach odżywiania oraz metodach dbania o zdrowie i dobrą kondycję. Zwieńczeniem projektu będzie spotkanie z pracownikiem PCK i zdobycie umiejętności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.


WARSZTATY WIELKANOCNE W ŚWIETLICY

Przed Świętami Wielkanocnymi, 3 kwietnia odbyły się w świetlicy warsztaty wielkanocne z siania rzeżuchy oraz wykonywania pięknych pisanek.


WARSZTATY CERAMICZNE

3 kwietnia klasa 2 d uczestniczyła w warsztatach ceramicznych. Przeprowadziła je pani plastyk, która na co dzień realizuje zajęcia artystyczne z dziećmi. Prywatnie jest mamą naszej uczennicy. Uczniowie poznali zasady pracy z gliną oraz narzędzia potrzebne do zdobienia. Powstały prawdziwe arcydzieła sztuki użytkowej. Pojawiły się nawet głosy, że była to najlepsza lekcja w życiu małych artystów. Serdecznie dziękujemy pani Ewie Krajewskiej za poświęcony czas, edukację i wspaniałą zabawę.


OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ORZEŁ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ”

30 marca 79 uczniów klas 1-3 wzięło udział w konkursie Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej. Każdy z testów składał się z 21 pytań jednokrotnego wyboru. Skala trudności pytań konkursowych pozwalała każdemu uczniowi spróbować swoich sił. Pytania konkursowe sprawdzały wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji matematycznej, polonistycznej, przyrodniczej i społecznej. Wyniki zastaną ogłoszone do 9 czerwca.


SPOTKANIE Z PISARZEM
Panem Łukaszem Wierzbickim

Dnia 27 marca Świetliczaki gościły znanego pisarza P. Łukasza Wierzbickiego autora m.in. Dziadka Niedźwiadka, Afryka Kazika i wielu innych czytanych przez dzieci powieści. Spotkanie obfitowało w dużą dawkę humoru, przeplatanego wiedzą o wielu krajach a nawet informacjami o budowie…kajaku. Dobrych wrażeń było wiele, jak i śmiechu i radości. Świetliczaki także miały możliwość zdobycia autografu pisarza oraz zakupu jego książek.


„MIĘDZY NAMI I KULTURAMI”

MIĘDZYKULTUROWE WARSZTATY PLASTYCZNO-TECHNICZNE W SIEDEMNASTCE

24 marca odbyło się pierwsze, z dwóch, spotkanie w ramach międzykulturowego warsztatu pod hasłem „Między nami i kulturami”. Uczestniczyło w nim 14 dzieci, po 7 uczniów z Polski i Ukrainy. Warsztat był podzielony na trzy segmenty tematyczne: „Wełkydeń czyli Wielkanoc”, „Ostatki i Maslenica” oraz „Bazie i palmy”.
W ramach warsztatu dzieci wzajemnie poznawały siebie i swoją rodzimą kulturę. Opowiadały o strojach ludowych, przygotowaniach do Wielkanocy i Wełkydnia, o tradycjach związanych z okresem przedświątecznym, baziach i palmach,  i świątecznym. Wymieniały  zwyczaje panujące w swoich ojczyznach, znajdowały podobieństwa i  różnice. Opowiadały o strojach ludowych bądź odświętnych, gałązkach palmy lub wierzby bądź wiązanka żywych i suszonych roślin przygotowywana przed Wielkanocą. Podobnie jak w Polsce, na Ukrainie króluje tradycja pisanek wielkanocnych. Całe rodziny zdobią kolorowe jajka na wielkanocne stoły i do koszyczków. Dlatego w ramach warsztatów, dzieci wykonały własne pisanki – miały do dyspozycji jajka styropianowe i kolorowe tasiemki, kwiatki, zajączki, listki pasmanteryjne oraz szpileczki. Do kolorowych pisanek wykonały również palemki z papieru.
Pierwsze spotkanie warsztatowe wniosło wiele pozytywnych emocji i energii, dziecięcy śmiech i gwar rozmów podczas prac plastycznych nastrajał do lepszego poznawania siebie nawzajem. Oto krótka fotorelacja z naszego spotkania:


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

W dniu 21 marca w naszej szkole obchodziliśmy bardzo kolorowo powitanie wiosny obchodząc EKO Dzień Wiosny. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez uczniów i nauczycieli z Samorządu Uczniowskiego. Na naszych uczniów w tym dniu czekały różne zadania do wykonania m.in: 

  • Klasowe wyzwanie przebranie za Panią Wiosnę i wiosenny kolorowy pokaz mody 
  • Wykonanie przez klasy 1-3 oraz 4-8 „Zabawki z recyklingu” 
  • Ubranie kolorowych skarpetek nie do pary w ramach solidarności z osobami z Zespołem Downa.

   Nasi uczniowie przeszli samych siebie wykazując się ogromną kreatywnością tworząc bardzo pomysłowe projekty „Zabawek z recyklingu” oraz Pani Wiosny. Nasze Jury konkursowe miało nie lada wyzwanie wybierając spośród wielu kreatywnych i wielobarwnych pomysłów te zwycięskie. 

W konkursie na najatrakcyjniejszy strój Pani Wiosny zwyciężyły następujące klasy: 
1 miejsce – 3b i 7b 
2 miejsce – 2d i 8d 
3 miejsce – 3c i 4a 
Voucher na „dzień bez pytania” otrzymała klasa 8a – za 4 miejsce. 

Konkurs na zabawkę z recyklingu był bardzo trudny dla jury. Ciekawych, pomysłowych, pracochłonnych, sprawiających przyjemność zabawek, było znacznie więcej, niż nagród, jakimi dysponowaliśmy. 

Jury przyznało następujące nagrody: 
1 miejsce ex aequo – 1b, 1c, 2c, 2d, 3c i 7b 
2 miejsce – 6a 
3 miejsce 6d. 
Voucher na „dzień bez pytania” otrzymuje klasa 8e – za 4 miejsce. 
Klasa 2b otrzymała specjalne wyróżnienie za wyjątkowe stroje Pani Wiosny i pomysłowe zabawki.

Dziękujemy serdecznie uczniom, wychowawcom i nauczycielom za ogromne zaangażowanie i pracę włożoną w kolorowy Dzień wiosny w naszej szkole.  


BADANIE WŁAŚCIWOŚCI ALKOHOLU ETYLOWEGO

W ostatnim czasie uczniowie klas 8 pracowali laboratoryjnie, wykorzystując fartuchy i okulary, które zostały zakupione z programu ” Laboratoria Przyszłości”. W ramach zajęć chemii badali właściwości fizyczne i chemiczne alkoholu etylowego. Młodzi adepci bardzo dobrze radzili sobie z powierzonym zadaniem i z niezwykłym skupieniem badali zjawisko kontrakcji czy proces denaturacji.

Wojciech Wróblewski


KONKURS KANGUR MATEMATYCZNY 2023

W czwartek 16 marca 105 uczniów wzięło udział w konkursie Kangur Matematyczny 2023. Uczestnikami byli uczniowie klas 2 – 8. Po 75 minutach intensywnego głowienia się z zadaniami uczestnicy otrzymali brelok – układankę. Organizator udostępni wyniki szkole w terminie do 5-ciu tygodni. Wyniki konkursu zostaną przekazane przez nauczycieli matematyki.


WARSZTATY MATEMATYCZNE W KLASACH 4c i 6c

Z okazji Dnia Liczby Pi klasa 4c wzięła udział w warsztatach matematycznych „Ulubione figury Archimedesa”, podczas których mogli zobaczyć, że matematyka otacza nas dookoła, a wielokąty foremne można spotkać nawet… pod stopami! Podczas części praktycznej uczniowie w zespołach układali parkietaż z otrzymanych kafelków.
Klasa 6c również poznała wielokąty foremne, a także ich przekątne, ale w postaci haftu matematycznego. Uczniowie analizowali swoje prace i w gąszczu kolorowych odcinków z nici dostrzegali znane im figury. Policzenie wszystkich przekątnych to niełatwe wyzwanie, gdy wielokąt ma coraz więcej boków i w konsekwencji coraz więcej przekątnych, ale szóstoklasiści podołali temu zadaniu, gdy odkryli matematyczny przepis na liczbę przekątnych. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na gazetce na drugim piętrze.

Opiekun: Angelika Ciołek


DZIEŃ LICZBY PI

14 marca świętowaliśmy Dzień Liczby Pi. Tego dnia można było zobaczyć uczniów (jak również nauczycieli) z przypiętymi kotylionami z liczbą pi.Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem w akcji z kotylionami. Aż w siedmiu klasach 100% uczniów miało przypięty kotylion!

Klasy 4-8 wzięły udział w warsztatach matematycznych, podczas których uczniowie mierzyli okrągłe przedmioty, a po wykonaniu eksperymentu dostrzegali pewne zależności i odkrywali czym jest ta tajemnicza liczba pi.

Liczba Pi związana jest z okręgami i kołami, dlatego uczniowie mogli wziąć udział w konkursie „Rysunek kołem malowany” i wykonać prace plastyczne za pomocą figur narysowanych cyrklem. Kreatywności uczniom nie brakowało – miśki, psiaki czy piękne wzory z kół pojawiły się na pracach.Rysunki uczniów można zobaczyć na gazetce na drugim piętrze.

W konkursie „Rysunek kołem malowany” zwyciężyli następujący uczniowie:

klasy 4:

  1. miejsce – Filip Lembicz
  2. miejsce – Łukasz Kanclerz
  3. miejsce – Jagoda Raysner

klasy 5:

  1. miejsce – Antoni Dołęgiewicz
  2. miejsce – Oliwia Zawodni
  3. miejsce – Hanna Tyma

klasy 6:

  1. miejsce – Cyprian Melka
  2. miejsce – Natalia Skiba

klasy 8:

  1. miejsce – Anna Wieczorek

Dziękujemy za ten matematyczny dzień!

Organizatorzy – nauczycielki matematyki


ZAJĘCIA LABORATORYJNE NA WYDZIALE CHEMII

W dniu 15.03.2023r. grupa 10 uczniów z klasa 8c wybrała się na  Wydział Chemii UAM.  Młodzi adepci chemii wykonywali tam różne  doświadczenia, w wyniku których otrzymali tlen, wodór oraz sprawdzali właściwości dwutlenku węgla. Pod koniec studenci z bloku pedagogicznego wykonali eksperymenty, uzyskując te same gazy jak uczniowie, jednak w wyniku bardziej skomplikowanych reakcji chemicznych.  


DRZWI OTWARTE

Dnia 14 marca 2023 roku nasza szkoła zorganizowała Drzwi Otwarte dla przyszłych kandydatów na uczniów, chcących rozpocząć naukę w klasie pierwszej. Z tej okazji przygotowano dla rodziców i ich dzieci szereg atrakcji, aby mogli zobaczyć przyszłe miejsce nauki. Wszystkich powitaliśmy miłą i kolorową niespodzianką.

Dla małych i dużych gości przygotowano krótki program artystyczny, który był odkryciem wielu talentów naszych uczniów. Spotkanie rozpoczęło się dostojnym polonezem uczniów z klas drugich z kółka „Tanecznym krokiem” pod kierunkiem Pani Joanny Bródki. Następnie pokaz z szarfami w utworze „Pożegnanie z ojczyzną” uczennic klasy 3b pod kierunkiem Pani Hanny Ławniczak. Kolejną odsłonę muzycznych talentów zaprezentowali uczniowie klasy 2b grą na instrumentach w utworze pt. „Wiosna” pod kierunkiem Pani Marii Gruszczyńskiej, która prowadzi kółko „Dzwoneczki”. Później uczniowie przedstawili wzruszający utwór „Drzewo pokoju”, który był dziecięcym apelem o pokój na Ziemi. Kolejna kolorowo-muzyczna odsłona zaprezentowana była przez uczniów klas drugich w wyjątkowej prezentacji muzyczno – rytmiczno – ruchowej z wykorzystaniem kolorowych instrumentów zwanych – Boomwhackers czyli potocznie bum, bum rurek pod kierunkiem Pani Agnieszki Małeckiej- Ciszewskiej. Na koniec dwie wariacje taneczne grupy Hajdasz, którą reprezentowali uczniowie naszej szkoły w pierwszej dynamicznej hip-hopowej odsłonie i drugim tańcu ze wstążkami do utworu Marcina Franca i Natalii Piotrowskiej „Wspaniały świat z Alladyna” pod kierunkiem i choreografią Pani Marleny Wawrzyniak.

To nie koniec atrakcji, ponieważ dla przyszłych uczniów zamieniliśmy sale lekcyjne na krainy bajek i rekreacji, gdzie udali się pod opieką uczniów klas starszych oraz pań nauczycielek na specjalnie przygotowane zabawy i gry. W tym czasie ich rodzice mieli możliwość uczestniczyć w spotkaniu z dyrekcją, gdzie zostali zapoznani z ofertą edukacyjną szkoły, zasadami funkcjonowania świetlicy i stołówki. Po spotkaniu zaprosiliśmy wszystkich gości do wędrówki i odkrywania świata wiedzy, krain kostrukcyjno-matematycznych, przyrodniczych, geograficznych, językowych, zabaw ruchowych, plastycznych, sensoryczno-relaksacyjnych oraz informatycznych przy użyciu nowych technologii z programu „Laboratoria przyszłości”, które wykorzystują nauczyciele na lekcjach wraz z uczniami.

Dziękujemy rodzicom i ich pociechom za duże zainteresowanie naszą szkołą. Do zobaczenia


DNI NAUKI W KLASACH I-III

W dniach 9-10 marca 2023 roku w klasach I -III odbyły się Dni Nauki. W tym roku były one związane z 550. rocznicą urodzin naszego wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika i przypadającym rokiem kopernikańskim. W czasie realizacji zadań uczniowie zapoznali się z najważniejszym odkryciem Kopernika oraz brali udział w zajęciach w mobilnym Planetarium, w którym mogli obejrzeć seans pt. ,,Pierwsze kroki w kosmosie” na temat planet naszego Układu Słonecznego.

Podobnie jak w ubiegłym roku skorzystaliśmy z propozycji uczniów klas siódmych i ósmych , którzy przeprowadzali dla nas ciekawe doświadczenia fizyczno- chemiczne np. nurek, wybuchający wulkan, samopompujący się balon.

Dniom Nauki towarzyszyła wystawa prac wykonanych w ramach konkursu plastycznego,, Rok Mikołaja Kopernika”. Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. W konkursie wzięło udział 47 uczniów. Wykonali oni prace w kategoriach: portret Mikołaja Kopernika, Układ Słoneczny oraz pojazd kosmiczny. Wszyscy mogliśmy podziwiać wspaniałe efekty twórczej pracy uczniów, w której wykorzystali różnorodne materiały i stworzyli imponujące przestrzenne formy swoich dzieł. Doceniając olbrzymi wkład pracy dzieci, postanowiliśmy nagrodzić wszystkich uczestników. Na poziomie klas, w każdej kategorii przyznano nagrody rzeczowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz pamiątkowe dyplomy.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom klas I-III i ich wychowawczyniom za aktywny udział w tegorocznych Dniach Nauki. Dziękujemy kolegom ze starszych klas i panu Wojtkowi Wróblewskiemu za przygotowanie dla nas ciekawych eksperymentów. Liczymy na równie interesujące zajęcia w przyszłym roku.

Organizatorki: Joanna Bródka, Hanna Ławniczak, Klaudia Ptak


WIZYTA NA WYSTAWIE LEGO

8 marca z okazji DNIA KOBIET klasy 4a i 4c odwiedziły wystawę Lego. Na 2500 m² zobaczyliśmy ponad 1000 lat Historii Polski i ponad milion klocków LEGO®. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich ożywały heroiczne starcia bohaterów, których losy przedstawiono na makietach, filmach, nagraniach audio, wizualizacjach, iluminacjach. Zwiedzanie wystawy ubogacały m.in. gogle wirtualnej rzeczywistości, interaktywna trąbka hejnalisty, czujnik ruchu do sterowania światłem, czy ster do zmiany pogody na ekranie.


WYJŚCIE DO TEATRU

Dnia 1 marca br. klasy siódme i ósme naszej szkoły wybrały się do teatru na przedstawienie pt. ,,Dziady cz. 2″ – inscenizację dramatu Adama Mickiewicza. Uczniom bardzo podobał się spektakl. Była to także dobra okazja do powtórki przed egzaminem dla ósmoklasistów.


ŚWIĘTUJEMY ROCZNICĘ POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Pod koniec lutego świętowaliśmy kolejną rocznicę zakończenia POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO. Ważne wydarzenia historyczne ukazane zostały w sposób niekonwencjonalny – zapoznaliśmy się z tematem oglądając filmiki z Lego. Nie obyło się bez piosenek, tańca i przypomnienie przebiegu tego powstania. Gratulujemy klasom 5d i 4a, które włożyły dużo wysiłku, aby ten piękny apel mógł przybliżyć uczniom naszej szkoły tematykę tego ważnego dla nas, mieszkańców wielkopolski, wydarzenia.


ARENA ZAWODÓW

Jak przygotować smaczny deser, skonstruować i zaprogramować robota, zrobić dobrą fotografię czy zaplanować kampanię reklamową czy zaprojektować ogród? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mogli uzyskać uczniowie klas 8, którzy uczestniczyli w targach szkolnictwa zawodowego i technicznego „Arena Zawodów”.
Na dwunastu wyspach zawodów w poszczególnych branżach prezentowane będą różne kierunki kształcenia. Dla uczestników przygotowano mnóstwo atrakcyjnych pokazów oraz zadań praktycznych związanych z określonymi zawodami. Ideą imprezy było przedstawienie ich w taki sposób, by uczeń sam mógł odnaleźć się w tym, co najbardziej mu odpowiada. 
Akcja była adresowana do ósmoklasistów kończących szkołę podstawową, przed którymi stoi decyzja o wyborze dalszej drogi edukacji. 
Zachęcamy do zajrzenia tu: zawodowcy.poznan.pl/


PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

Dnia 21 lutego 2023 r. w klasach pierwszych odbyły się warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas warsztatów uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych oraz zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy, czyli do momentu przyjazdu karetki. Szkolenie dzieci obejmowało poznanie wszystkich etapów takiej pomocy: bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, ocena stanu poszkodowanego, sprawdzenie czynności życiowych, wzywanie pomocy.


WIZYTA W URZĘDZIE MARSZAŁKOWSKIM

Uczniowie klas VII wraz z opiekunami pojechali 21 lutego do Urzędu Marszałkowskiego
w Poznaniu aby przeżyć ” żywą lekcję wiedzy o społeczeństwie”. Zagadnienia z zakresu samorządu terytorialnego stanowią integralną część poznawania społeczeństwa obywatelskiego. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu Społeczeństwo obywatelskie.
Na początku wizyty uczniowie zostali zapoznani z zakresem zadań realizowanych przez Urząd Marszałkowski. Spotkanie odbywało się na sali sesyjnej. Uczeń Adam z klasy 7B wcielił się
w rolę przewodniczącego sejmiku woj. wielkopolskiego, natomiast pozostali uczniowie byli radnymi wojewódzkimi. Zajęcia były bardzo atrakcyjnie i aktywnie prowadzone. Uświadomiły uczniom wagę pracy radnych wojewódzkich i całego Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkową atrakcją był widok na cały Poznań z 7 piętra.
Po zajęciach uczniowie zwiedzali budynek Urzędu Marszałkowskiego, który jest bardzo nowoczesny. Wycieczka była bardzo udana, spełniła nie tylko cele edukacyjne związane
z kształtowaniem postawy obywatelskiej ale dała szansę na zacieśnienie realizacji koleżeńskich miedzy uczniami. Na koniec spotkania każdy uczeń utrzymał upominek.


KONCERT WALENTYNKOWY

24 lutego mieliśmy okazję uczestniczyć w charytatywnym Koncercie Walentynkowym, który odbył się w szkole muzycznej na ul. Solnej w Poznaniu.
W tym roku klasy 6C, 5D, 4B, 5A mogły zobaczyć artystów, muzyków, dyrygentów, aktorów – rówieśników. Wysłuchaliśmy świetnie wykonanych utworów w nowych aranżacjach i choreografii. Wszystko przygotowali uczniowie i nauczyciele szkoły muzycznej.
Idea koncertów zrodziła się wśród sympatyków fundacji Mam Marzenie. Występ zaskoczył nas swoją autentycznością, a czas spędzony na widowni wydał się za krótki.
Planujemy spotkać się tam za rok i przeżyć jeszcze raz te emocje.

Agnieszka Stempniak


DZIEŃ KOBIET W ŚWIETLICY
Zdrowo-kolorowo zaczynamy dzień

8 marca, w Dzień Kobiet, wszystkie „Małe Kobietki” zostały zaproszone na śniadanie.  Miały okazję same skomponować sobie zdrowe kanapki, popijając smacznym kakao. Po śniadaniu wszystkie dziewczynki otrzymały drobne upominki pomocne w usprawnieniu motoryki małej.


FESTIWAL NAUKI

Polski Dzień Nauki to coroczne święto, które odbywa się w Polsce 19 lutego. Dzień ten jest poświęcony uznaniu osiągnięć polskich naukowców,  oraz inspirowaniu młodych ludzi do kariery w tej dziedzinie . Jest to dzień, w którym specjaliści, badacze i pedagodzy spotykają się, aby zaprezentować swoją pracę i podzielić się swoją wiedzą z opinią publiczną.
W naszej szkole również świętowaliśmy to wydarzenie 17 lutego. Dzień ten obfitował w wiele niespodzianek. Pierwszą atrakcją był pokaz mody, w którym każda klasa prezentowała jedną osobę przebraną za wybranego naukowca. Można było rozpoznać wśród nich znanych naukowców, ale także tych pracujących w dzisiejszych czasach. Kolejną niespodzianką było zatańczenie przez chętnych uczniów i nauczycieli Wednesday Dance – znanego TikTokowego układu na całym świecie. Występy młodych jak i starszych zostały nagrodzone dużymi brawami. Kolejno klasy od 4 do 8 zostały zaproszone przez prowadzących całe wydarzenie – Panią Agnieszkę Stempniak oraz Pana Wojciecha Wróblewskiego na pokazy i warsztaty w auli szkoły. Podczas tych spotkań uczniowie mogli zobaczyć m.in. spektakularne spalanie magnezu, chemiczną lokomotywę, pokazanie i wytłumaczenie czym jest opływowość kształtu, własnoręczne wykonanie wstęgi Möbiusa czy też doświadczenia z ciekłym azotem. Pożegnalną atrakcją był pokaz tańczących robotów.
Serdeczne podziękowania należą się organizatorom całego wydarzenia: p. Agnieszce Stempniak, p. Danucie Ferfet, p. Angelice Ciołek, p. Mirosławowi Matuszakowi oraz p. Wojciechowi Wróblewskiemu. Ponadto dziękujemy za pomoc uczniom klas 6-8 oraz naszym wspaniałym absolwentom.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podczas Festiwalu Nauki uczniowie wykonywali 4 zadania, a były nimi m.in. wykonanie gazetki bądź plakatu na podstawie astronomicznej tematyki, która była ukryta w QR kodzie czy też przebranie całej klasy jako naukowców. Miło mi ogłosić, że po naradach komisji uzyskano następujące rezultaty:
I miejsce – klasa VII b
II miejsce – klasa VIII d
III miejsce – klasa VI b

Serdecznie gratulujemy!

Notatkę wykonali: Aleksandra Zielińska, Kalina Borucka, Anna Dukarska, Adam Wiszowaty oraz p. Wojciech Wróblewski


ŚWIETLICOWA REALIZACJA PROJEKTU
” POCZYTAJ MISIOWI”

W tym miesiącu Misiowi czytały Amelia Kaczmarek i Kinga Kolanoś. 
Miś jak zawsze z uwagą słuchał bajek wybranych przez dziewczynki. 


ŚWIETLICOWE PRZEDSTAWIENIE

Po raz kolejny Świetliczaki zaangażowały się z wielkim entuzjazmem w przedstawienie ” Na straganie …” będącego częścią projektu ” W zdrowym ciele, zdrowy duch” Dnia 28.02 świetlicę opanowały marionetki smacznych warzyw, które …skończyły w zupie.


DZIECIĘCY APEL O POKÓJ

24 lutego przypadała pierwsza rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę. To tragedia, którą trudno zrozumieć dorosłym, a co dopiero dzieciom. Temat jest im, jednak dobrze znany, bo w wielu klasach w sąsiednich ławkach zasiedli uczniowie z Ukrainy. Dziś nasza społeczność szkolna klas I-III przyłączyła się do inicjatywy muzycznego protest przeciw przemocy w Ukrainie. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę „Drzewo pokoju”. Piosenka niesie za sobą uniwersalne przesłanie, a jej tekst przygotowano w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej. Jako pierwsze „Drzewo pokoju” wykonały dzieci z poznańskich szkół. Polską wersję nagrały dzieci ze Szkoły Łejery, wersję ukraińską dzieci ze Szkoły Musicalu Erato wraz z ich ukraińskimi przyjaciółmi/gośćmi. Autorką tekstu jest Ewa Skarżyńska, a autorem muzyki poznański kompozytor Mariusz Matuszewski. Na język ukraiński tekst przetłumaczyła Switłana Bresławska, poetka i tłumaczka ukraińska.


AKADEMIA GIER CUBE W ŚWIETLICY

22 lutego Akademia gier Cube zorganizowała dla dzieci ze świetlicy gry i zabawy ruchowe. Radości nie było końca.


ŚWIETLICOWA CUKIERNIA

16 lutego w cukierni „Świetlica” , od samego rana trwały przygotowania do obchodów słodkiego dnia. Tłusty Czwartek to świetna okazja do tworzenia pączków, faworków i oponek z masy solnej. Na sam widok robiło się słodko.


DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA KLAS IV-VIII

Koniec karnawału był specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw. Z tej okazji w czwartek 16 lutego w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Podczas pierwszej po pandemii zabawy wspaniale bawili się uczniowie klas 4 – 8. Muzyka, dekoracje, przebrania uczniów, nastrojowe oświetlenie wprawiły wszystkich w dobry nastrój i pozwoliły oderwać się na chwilę od nauki. Wszyscy opuszczali zabawę z uśmiechem i z nadzieją na kolejną taką imprezę w naszej szkole.


ŚWIETLICA – „Niespodzianka od Walentego”

14 lutego to dzień, w którym świetliczaki miały okazję do wysłania miłych słów „Pocztą walentynkową” nie tylko do swoich szkolnych sympatii czy przyjaciół, ale przede wszystkim do koleżanek i kolegów ze świetlicy. Walentynkową skrzynka świetlicowa musiała być opróżniania kilka razy, tak, aby wszystkie „dobre słowa” trafiły do swoich adresatów. Oprócz miłych słów dzieci otrzymały przepiękne niespodzianki – nowe lalki Rainbow Hair i zestawy Hot Weels torów samochodowych. To był dzień pełen pozytywnych emocji.

WALENTYNKI 14 LUTEGO

14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy „Walentynki”. Samorząd Szkolny już przed feriami zorganizował akcję „Poczta Walentynkowa”. W ramach tej akcji każdy z uczniów których chciał wyrazić sympatie do drugiej osoby mógł wysłać za jej pomocą walentynkę. W dniu walentynek SU dostarczał walentynki do ich adresatów. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów naszej społeczności szkolnej.


ŚWIETLICOWE POMYSŁY NA FERIE

Kiedy zbliżają się ferie zimowe a za oknem brak śniegu, dobrze mieć alternatywę na te wolne dni. Dlatego, w świetlicy szkolnej, dzieci prezentowały swoje propozycje na ciekawe spędzenie czasu wolnego. Podczas spotkania pod hasłem „Mój pomysł na ferie” świetliczaki wymieniały się pomysłami.

NOWI CZYTELNICY W BIBLIOTECE

W styczniu biblioteka zyskała kilkudziesięciu nowych czytelników. Jak zwykle, pod koniec drugiego półrocza, zaproszeni zostali na lekcje biblioteczne uczniowie pierwszych klas. Dzieci zapoznały się z biblioteką, zasadami korzystania z niej, zaprezentowały swoją wiedzę na temat książek i z uwagą wysłuchały przeczytanego im opowiadania. Po złożeniu „przyrzeczenia bibliotecznego” wszyscy uczniowie zostali uroczyście pasowani na czytelnika i otrzymali z tej okazji dyplomy. Wizytę w bibliotece zakończyło samodzielne wypożyczenie wybranych książek i obietnica częstego odwiedzania biblioteki.


ZIMOWANKI – RYMOWANKI

Odrobina śniegu przed feriami zimowymi zainspirowała uczniów klasy 3c do samodzielnego rymowania i zabaw językowych podczas zajęć rozwijających. Na początku stycznia został ogłoszony klasowy konkurs na zimową rymowankę. Szybko znaleźli się chętni, a spod ich piór powstały prawdziwe literackie perełki „młodych twórców”. Bawiąc się językiem polskim uczniowie stworzyli wesołe strofy rymowanych wierszyków dołączając do nich kolorowe ilustracje. Efektem poetyckich zmagań jest klasowy tomik wierszyków.


ŚWIETLICA – ZRÓB PREZENT SAMOTNEJ BABCI

Jeszcze przed feriami, w styczniu, ruszyła akcja pomocy dla samotnych babć – pensjonariuszek DPS przy ul.Mińskiej w Poznaniu. Akcja wolontariacka była skierowana do uczniów całej szkoły. Odzew ze strony rodziców i dzieci pozwolił nam na zebranie środków higieny osobistej, pieluch oraz kosmetyków pielęgnacyjnych dla Pań.


BALIK KARNAWAŁOWY KLAS 1-3

W czwartek 19 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie wyczekiwany przez uczniów. Podczas tego wydarzenia dzieci mogły wcielić się w kogoś innego, przebrać się za lubianą postać.Wszyscy uczniowie wspaniale bawili się w rytm znanych i chętnie słuchanych przebojów.Podczas balu odbywały się różnorodne zabawy taneczne, które przysporzyły wiele radości najmłodszym. Dzieci spędziły miło czas, a wspólna zabawa przyniosła dużo zadowolenia i uśmiechu.
Nasz balik karnawałowy prezentujemy w galerii.


ŚWIETLICA – DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W drugim tygodniu stycznia chętne Świetliki wcieliły się w role reporterów. Ich zadaniem było przeprowadzenie wywiadu ze swoimi Dziadkami.  W przededniu święta Babci i Dziadka wszyscy uczniowie obecni w świetlicy mogli usłyszeć nagrane na telefonie lub odczytane z kartek wywiady z szacownymi gośćmi. Nastrój podczas prezentacji wywiadów był podniosły. Każdy z gości wywiady otrzymał podziękowanie w postaci drobnego upominku.


ŚWIETLICA – DZIEŃ POPCORNU

13 stycznia, w piątek, Świetliki wybrały się na seans filmowy. Ponieważ obchodziliśmy właśnie Dzień Popcornu, nie mogło obyć się bez najpopularniejszej przekąski kinowej. Aby ją otrzymać, każdy widz miał za zadanie wykonać dla siebie kolorową tubę na smakołyk. Podczas kolorowania, klejenia i nawet po seansie – sprzątania, było bardzo radośnie i słono.


SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

13 stycznia w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski dla klas 4-8. Wzięło w nim udział 17 uczestników, dla których występ przed szerszą publicznością okazał się silnym przeżyciem wymagającym opanowania emocji i tremy. Komisja konkursowa w składzie: Małgorzata Wolska, Izabella Sporakowska-Mazur i Emilia Tateja wyłoniła najlepsze interpretacje uczniowskie w 2 kategoriach wiekowych.
Klasy 4-6
I MIEJSCE – Julia Walkowiak kl.6c
II MIEJSCE – Łucja Sztark kl.6d
III MIEJSCE – Natalia Skiba kl. 6b i Olga Jurkiewicz kl.6b (ex aequo)

Klasy 7-8
I MIEJSCE – Aleksandra Zielińska kl.7b
II MIEJSCE – Magdalena Bogucka kl.7b
III MIEJSCE – Zofia Szymańska kl. 7b

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


LEKCJA NA TEMAT SMOGU

W klasie 5a odbyła się lekcja, której tematem był: Smog w moim życiu.
W pasjonujący sposób opowiadał nam o tym pan Piotr Manowiecki- Łukaszczyk. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych faktów, między innymi takich, że mieszkamy i uczymy się w najczystszym regionie Poznania. Usłyszeliśmy się czym jest smog, jak powstaje, jakie zagrożenia niesie. Wiele refleksji, rozmów toczyło się później na temat smogu na korytarzach naszej szkoły. Warto o tym mówić .
Mamy nadzieję, że młodzież naszej szkoły zacznie zwracać uwagę na zagrożenia wynikające ze smogu, a w przyszłości wykorzysta tą wiedzę i w ten sposób przyczyni się do dbania o naszą planetę.


WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM

3 stycznia klasa 2d wybrała się do Muzeum Narodowego. Uczniowie wzięli udział w warsztatach pt. „Muzealny zwierzyniec”. Podczas spaceru po galerii poznawali bogatą i budzącą zachwyt kolekcję obrazów i rzeźb. Zgodnie z wybraną tematyką klasa skupiła się na dziełach, w których dostrzec można było zwierzęta, od udomowionych aż po fantastyczne, zamieszkujące sferę wyobraźni. W części warsztatowej uczniowie mieli okazję wyrazić się plastycznie poprzez stworzenie własnego dzieła.


PREZENT POD CHOINKĄ W ŚWIETLICY

We czwartek, 22 grudnia, rano, Świetliki odkryły pod choinką jakąś czerwoną paczkę. Do niej dołączony był tajemniczy list. Ciekawość dzieci sięgała zenitu, ponieważ z odkryciem zawartości prezentu musiały trochę poczekać.
Kiedy nadszedł ten moment, Pani odczytała treść tajemniczego listu, i już wszystko stało się jasne. Świetliki otrzymały prezent od Mikołaja w postaci ulubionych klocków „Plus Plus”. Tym razem, oprócz ogromnej ilości podstawowych kolorów klocków, Mikołaj  dostarczył dwie paczki pastelowych i fluorescencyjnych plusów.


POKAZY FIZYCZNE NA UAM

W przeddzień Wigilii klasowych uczniowie klasy 1c wzięli udział w Świątecznych Pokazach Fizycznych na UAM.
Klimat świąt i towarzystwo zaprzęgu Mikołaja sprawiły, że zdobywanie wiedzy stało się nie tylko o wiele bardziej przyjemne ale i efektywne. Tajniki otaczającego nas Świata Fizyki przekazane w formie zabawy zadziwiały ale i zachęciły do sprawdzenia ich skuteczności.
Uczniowie byli zachwyceni i zaciekawieni, i nie mogą doczekać się kolejnego spotkania w fizycznej krainie.


GNOMOWE WARSZTATY

Jeszcze przed świętami w świetlicy odbył się warsztaty, na których Świetliki wykonywały Świąteczne gnomy.


ŚWIETLICA – POCZYTAJ MISIOWI

W grudniu Misiowi czytali: 


ŚWIĄTECZNIE W BIBLIOTECE

Tradycją stało się w bibliotece wspólne tworzenie kartek świątecznych, przy dźwiękach kolęd i degustacji pierniczków.
W czasie, kiedy życzenia wysyłane są coraz częściej SMS-em, dużą radość sprawiły Rodzicom i Dziadkom kartki, „z sercem” wykonane i wręczone osobiście przez naszych uczniów.

w tym roku dużym zainteresowaniem cieszyła się oryginalna „choinka biblioteczna”.


 

ŚWIETLICOWE ŚWIĄTECZNE BBR

Grudzień upłynął świetlicowej „Orkiestry Bumbumrurkowej”  w świątecznym nastroju. Na warsztat ćwiczeń wzięliśmy kolędy. Było dość burzliwie podczas wyboru konkretnego tytułu, ostatecznie ćwiczyliśmy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” . Podczas zajęć z kolędami, aby bardziej poczuć świąteczny charakter , Świetliki poznały kolejny instrument, obok Bum Bum Rurek – dzwonki  naciskowe. Całość kompozycji  dopełniły janczary.  Zrobiło się jakoś cieplej i świąteczniej.


ŚWIĄTECZNA GRA STRATEGICZNA

W grudniu klasy 2d i 3c podjęły się próby odzyskania obrazu Świętego Mikołaja. Złoczyńca podzielił go na 24 części.
Przez cały grudzień dzieci rozwiązywały zagadki zdobywając kolejne cyfry tajnego kodu, który uruchamiał „Maszynę Rekonstrukcji”. Uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówki, zagadki matematyczne i logiczne, rozprawiali się z zadaniami ortograficznymi, sudoku, kodowaniem i dekodowaniem, sprawdzali swoją wiedzę na temat świąt, układali domino matematyczne, bawili się w detektywa itp. Po wykonaniu wszystkich zadań udało się uzyskać kod i zrekonstruować obraz.
Kilkutygodniowy udział w świątecznej grze strategicznej przyniósł sporo radości, ale też pozwolił na ugruntowanie materiału edukacyjnego z różnych dziedzin w sposób zabawowy.
Na pamiątkę tej grudniowej zabawy dzieciom pozostały piękne albumy.


„OTWÓRZ SWOJE SERCE”
cykliczne zajęcia warsztatowe w świetlicy


SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW – PODSUMOWANIE

 

 


ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA

W tym roku szkolnym świetlica przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Wymiany Pocztówkowej”. Projekt ma na celu poznanie miejscowości  i tych dużych, ale też tych małych w całej Polsce. Nasza szkolna świetlica wysłała pozdrowienia z Poznania do wielu świetlic, które zgłosiły swój udział w wymianie. Pozdrowienia otrzymaliśmy z piętnastu różnych miejsc, między innymi z dwóch różnych Bolesławców z województwa dolnośląskiego i łódzkiego, z Szydłowca, Gorzowa Wielkopolskiego, Rypina, Gdańska, Bielska Białej, Szczytna ….. i jeszcze kilku innych miejscowości.


KOLOROWY ŚWIAT CHEMII

20 grudnia dziesięcioro uczniów z klas siódmych i ósmych wraz z opiekunem, Panem Wojciechem Wróblewskim, nauczycielem chemii, zostało zaproszonych do udziału w zajęciach dotyczących kolorowej chemii, które odbyły się na Wydziale Chemii UAM na Kampusie Morasko. Wzięliśmy udział w kilku ciekawych eksperymentach, które pokazywały jak interesująca i kolorowa jest chemia. Zajęcia odbywały się w laboratorium i prowadzone były przez pracowników Wydziału Chemii. Całe wydarzenie było fantastycznie zorganizowane, każdy uczestnik sam wykonywał doświadczenia. Wracaliśmy bardzo zadowoleni i wzbogaceni o nową wiedzę. Dziękujemy Panu Wojciechowi Wróblewskiemu za możliwość udziału w tych zajęciach.

Eliza Węclewska, VIII c


„JEDZIE POCIĄG Z DALEKA”

Nasze świetlicowe dzieci, czyli Świetliki, w połowie grudnia  wybrały się w podróż pociągiem złożonym w sali komputerowej podczas zajęć robotyki. Na wzór „Expresu Polarnego” celem wycieczki stało się dotarcie do miejsca, gdzie każde dziecko czuje się szczęśliwe. Świetliki miały możliwość samodzielnie programować trasę pociągu, jego miejsca postoju, zmiany kierunku jazdy. Zabawa była wspaniała.


KABARET W ŚWIETLICY

16 grudnia odbyło się teatralne przedstawienie kabaretowe pt. „Jaś i Małgosia”. Przedstawienie miało walor edukacyjny, dotyczyło bowiem zdrowego stylu życia i odżywiania. Oprócz dzieci ze świetlicy, kabaret obejrzały zaproszone klasy wraz z wychowawczyniami.


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W dniu 15 grudnia w naszej szkole odbył się Kiermasz Świąteczny organizowany przez Samorząd szkolny i rodziców z Rady Rodziców. Nasi uczniowie i goście podczas kiermaszu mogli nabyć przepiękne własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, przepyszne wypieki oraz napić się gorącej czekolady lub herbaty świątecznej wykonanej przez naszych uczniów przy wsparciu nauczycieli i rodziców. Po południu można było również skorzystać z foto budki w świątecznym klimacie.
Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem które przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
W związku z tym chcielibyśmy z ogromną radością poinformować, że na Kiermaszu Świątecznym zebraliśmy kwotę: 4900 zł!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu i znaleźli czas na zrobienie słodkich wypieków, stroików, kartek, bombek i innych choinkowych ozdób , a także wszystkim tym, którzy te ozdoby zakupili i wsparli działalność samorządu który działa na rzecz społeczności uczniowskiej w naszej szkole.


WARSZTATY WIELOKULTUROWE Z RAMIENIA UNICEF

Podczas pierwszych 2 tygodni grudnia w naszej szkole odbyły się Warsztaty Wielokulturowe z ramienia UNICEF mające na celu integrację Polskich uczniów z uczniami z Ukrainy. Warsztaty łączyły kulturę, sztukę, tradycje, muzykę i taniec obu narodów. 6 grudnia nasi uczniowie i uczniowie ukraińscy mogli skorzystać z warsztatów których tematem przewodnim było „Kolorowo na ludowo” . Uczniowie poznali zwyczaje i tradycje ludowe polskie i ukraińskie oraz mogli zobaczyć podobieństwa i różnice w strojach ludowych obu krajów. Na zajęciach warsztatowych mieli szanse wykonać własnoręcznie korale ludowe i wianek z kwiatów podstawowe atrybuty stroju ludowego. Organizatorem i opiekunem warsztatów była Pani Marlena Wawrzyniak nauczyciel wychowania fizycznego.

9 grudnia odbyły się kolejne warsztaty „Po sąsiedzku Polska i Ukraina – poznaj swojego sąsiada”. Uczniowie poznali tradycyjne symbole narodowe a podczas zajęć warsztatowych wykonali kotyliony w barwach narodowych Polski i Ukrainy oraz podkreślający integrację obu krajów polsko -ukraiński łańcuch świąteczny.

13 grudnia odbyły się warsztaty „Po sąsiedzku Polska i Ukraina kultura, sztuka taniec i muzyka”. Podczas warsztatów uczniowie poznali historię i rodzaje tańców narodowych obu krajów. Mieli szanse poznać podstawowe cechy strojów ludowych z różnych regionów Polski i Ukrainy. Poznali również kroki podstawowe Poloneza i Hopaka. Poznane kroki zostały zaprezentowane 14 grudnia podczas Tygodnia Integracji Wielokulturowej na której cała szkoła wspólnie zatańczyła Poloneza jako znak wspólnej integracji.


TYDZIEŃ WIELOKULTUROWY
warsztaty artystyczne
„Poznaj Poznań – mój i teraz także Twój region

12 grudnia odbyły się w naszej szkole warsztaty realizowane w ramach projektu integracji polsko-ukraińskiej, realizowane pod patronatem Unicef. Tego dnia przebiegały pod hasłem: „Poznaj Poznań – mój i teraz także Twój region”.
Uczestnicy mogli udać się na wirtualne zwiedzanie Ratusza oraz  najważniejszych zabytków Poznania. Zobaczyli również animowany film o historii Ratusza, przypomnieli sobie „Legendę o św. Marcinie”, „Poznańskich koziołkach” oraz „Królu kruków”.
Następnie uczniowie wykonali wspaniałe widokówki, posługując się różnobarwnym piaskiem. Ta unikatowa technika bardzo przypadła uczniom do gustu. Podczas pracy uczestnicy poznali zwroty z gwary poznańskiej.  Spotkanie zakończyło się ozdabianiem symbolu Poznania – koziołków.

warsztaty artystyczne
„Po Sąsiedzku – Polska/ Ukraina”

13 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać historię, kulturę oraz sztukę ludową Polski i Ukrainy. Podczas warsztatów przeprowadzonych w ramach tygodnia integracji polsko-ukraińskiej obejrzeli filmy, dzięki którym mogli dowiedzieć się jak wiele łączy te oba narody. Po części edukacyjnej uczestnicy przystąpili do tworzenia bogato zdobionych stroików z wykorzystaniem świec prawosławnych.

„Magia świąt – ich niepowtarzalny dźwięk i smak”

14 grudnia uczniowie polscy i ukraińscy spotkali się przy wspólnym stole w ramach projektu pod patronatem Unicef.  Uczestnicy obejrzeli film, podczas którego poznali zwyczaje bożonarodzeniowe kultywowane w Ukrainie. Mieli możliwość porównania ich z polskimi tradycjami. Podczas słuchania kolęd, pastorałek i świątecznych przyśpiewek ozdabiali pierniczki. Uczniowie z Ukrainy poczęstowali uczestników, przygotowanymi w domach, tradycyjnymi potrawami. To były przepyszne warsztaty!


INTEGRACJA NA SPORTOWO
„OTWARTA SZKOŁA”

Za nami kolejna odsłona integracji na sportowo. Tym razem w poniedziałek zawitałyśmy do kręgielni Niku Bowling. Był to idealny wybór na wspólne spędzenie czasu, wyjątkową formę zabawy oraz moc sportowych wrażeń.


NAUKA PRZEZ ZABAWĘ

Dzieci z klasy 2b podczas zajęć rozwijających w ramach programu „Laboratoria przyszłości” uczyły się kodowania, planowania, współpracy. Wszystko to w atmosferze zabawy z wykorzystaniem klocków KORBO. Budując, bawiąc się uczniowie mogli odkrywać zasady działania przekładni mechanicznej. Widoczne gołym okiem koła zębate wprawiające w ruch wybrane elementy konstrukcji działają na wyobraźnię. Zabawa i nauka przenikały się nawzajem. Myślę, że jeszcze wrócimy do nich nie raz.


WYCIECZKA DO MUZEUM CZEKOLADY

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia dzieci klasy 1b wybrały się do Muzeum Czekolady. Główną atrakcją wycieczki były oczywiście warsztaty, w trakcie których uczniowie poznali historię czekolady oraz proces powstawania wyrobów czekoladowych. Mieli też okazję skosztować odpowiednio przygotowanego ziarna kakao. Ku zdziwieniu smak nasionka był gorzki, mimo iż powstają z niego takie słodkości. Następnie uczniowie przystąpili do  tworzenia czekoladowych choinek. Każde z dzieci otrzymało foremkę płynnej czekolady, którą samodzielnie ozdabiało ulubionymi dodatkami. Po skończonych warsztatach, pełni energii uczniowie, udali się na remontowany Stary Rynek. Podziwiali Ratusz oraz punktualnie o godzinie 12.00 figurki koziołków. Było to wspaniałe połączenie nauki i zabawy.


MIKOŁAJKI

W dniu 6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki. Klasy w tym dniu zostały obdarowane przez zespół mikołajek, elfów i reniferów słodką niespodzianką. Poza tym każda z klas w tym dniu w ramach akcji „Zgrana klasa” miała za zadnie ubrać się w zielono-czerwone barwy lub przebrać za mikołaja, elfa lub renifera. Na korytarzach naszej szkoły było aż czerwono od Mikołajów. Ogłoszony przez Samorząd konkurs na najlepiej przebraną klasę cieszył się sporym zainteresowaniem. Najlepsze zdjęcie oraz najlepiej przebranymi klasami w konkursie zostały klasa 7A i 2D. Nagrodą był Voucher na darmową gorąca czekoladę lub świąteczną herbatkę na naszym szkolnym Kiermaszu Świątecznym. Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w akcje wszystkim uczniom i nauczycielom naszej szkoły.


MIKOŁAJKI I MIKOŁAJE W ŚWIETLICY

6 grudnia w świetlicy szkolnej zawitały same Mikołajki i Mikołaje. Było rozmownie, zagadkowo, dość czerwono, wesoło i słodko – sami zobaczcie


INTEGRACJA NA SPORTOWO
„OTWARTA SZKOŁA”

W ramach projektu „Otwarta Szkoła” pod patronatem UNICEFu wybraliśmy się 5 grudnia do aquaparku na Termy Maltańskie. Nasza integracja poprzez sport przebiegała w wyśmienitej atmosferze zabawy, śmiechu oraz poznawania siebie nawzajem.


ANDRZEJKI

30 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Samorząd Uczniowski robił wszystko, by umilić ten dzień uczniom naszej szkoły organizując Kiermasz Wróżb Andrzejkowych który odbył się na auli szkolnej. Każdy mógł skorzystać ze specjalnie przygotowanych na tę okazję wróżb i stoisk. Na przybyłych czekały różnorodne atrakcje – można było zrobić sobie tatuaż, pomalować twarz, zagrać w bingo z wróżbami, a także nabyć ręcznie robione ciastka z wróżbą czy bransoletki z koralików. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi uczniowie świetnie się bawili. 


W MIKOŁAJKOWYM NASTROJU

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia klasy 2b, 2c, 2d i 3c rozpoczęły grudzień w mikołajkowych nastrojach. Gościły u siebie mobilne warsztaty ArtZagrody z Dymaczewa Starego. Podczas zajęć uczniowie nie tylko rozwijali umiejętności artystyczne odkrywając radość tworzenia w różnych gatunkach artystycznego wyrazu. Poszerzali również swoją wiedzę związaną między innymi z pracą stolarza, uczyli się szlifować drewno, poznali historię i sposób tworzenia papieru czerpanego. W rękach uczniów tworzyły się prawdziwe dzieła. Dzieci poznały technikę dekorowania tkanin wykonując na płóciennych torbach obrazy inspirowane zbliżającą się porą roku i świętami. W wybranej propozycji „Małego stolarza” – przygotowały świąteczną ozdobę: drewnianego renifera. Wesoła atmosfera, która towarzyszyła małym artystom podczas zajęć wprowadziła świąteczny nastrój i dała radość z efektów samodzielnej pracy.


DZIEŃ „CZARNEGO KOTA”

25 listopada w świetlicy szkolnej nie było dzieci! Tego dnia świetlicę opanowały Czarne Koty. Podczas warsztatów opowiadaliśmy o różnych rasach kotów i wykonaliśmy prace plastyczne pastelami z motywem czarnego kota. Tego dnia odbył się też wernisaż pt. „Koci Przyjaciele”.


ŚWIETLICOWE BBR

W listopadzie przygotowywaliśmy utwór na dzień „Czarnego kota”. Czy uda Wam się odgadnąć jego tytuł?  Tak, to piosenka pt. „Wlzał kotek na płotek”. Było dużo śmiechu i zabawy.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Misia z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie mogli przynieść swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas podczas lekcji. Każdy uczeń mógł wziąć udział w akcji „zgrana klasa” wykonując zdjęcie z milusińskimi pluszakami. Na uczniów czekała również atrakcja w postaci foto budki, którą odwiedzali chętnie najmłodsi, a także starsi uczniowie zamieniając się w misia. Dzień minął w misiowej atmosferze. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i włączenie się w akcję!


MŁODZI PRZYRODNICY

Uczniowie klas młodszych systematycznie rozwijają zainteresowania przyrodnicze i kształcą umiejętności badawcze. W minionym miesiącu Dzieci z klas 2d i 3c szukali odpowiedzi na pytanie: „Czy rośliny piją wodę?”. Jak przystało na prawdziwych naukowców, by znaleźć odpowiedź na problem badawczy, przeprowadzili domowe doświadczenia. Podczas obserwacji uzupełniali przygotowane karty, w które systematycznie wpisywali wnioski. Efekty dostrzegli bardzo szybko i nikt nie miał wątpliwości, że woda to niezbędny składnik życia.


POCZYTAJ MISIOWI

W listopadzie Misiowi czytali:


WYKŁAD NA LEKCJI CHEMII

23 listopada na zajęciach chemii uczniowie klasy 7b wzięli udział w jednej z prelekcji należących do cyklu wykładów noblowskich organizowanych przez Wydział Chemii UAM. Wygłosiła go pani prof. Ewa Ziętkiewicz z Instytutu Genetyki Człowieka PAN. Dzięki użyciu platformy Microsoft Teams młodzi chemicy mogli wysłuchać wykładu pt. „Odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka”. Mimo dość skomplikowanej tematyki uczniowie z zaciekawieniem słuchali wystąpienia, ćwicząc równocześnie swój język angielski. 

Wojciech Wróblewski 


 

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY LAUREATAMI
KONKURSU WIELKOPOLSKIEGO
„Superbohaterowie w walce z pandemią”

21 listopada 2022 r . w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyła się uroczysta gala, wieńcząca konkurs plastyczny „Superbohaterowie w walce z pandemią” dla uczniów szkół podstawowych, zrealizowany w ramach projektu REGIONAL COVID-HUB. Organizatorami konkursu były Instytut Chemii Bioorganicznej i Polskiej Akademii Nauk oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe. Głównym celem zabawy było zachęcenie młodych ludzi do twórczego, wizualnego zinterpretowania tematyki bohaterstwa w czasach pandemii oraz zwrócenie ich uwagi na godne naśladowania postawy. 
 Z ogromną przyjemnością przedstawiamy uczniów naszej szkoły Sofiię Orishchenko oraz Bohdana Rulika, którzy zdobyli w konkursie I miejsce wygrywając dla naszej szkoły  profesjonalny mikroskop edukacyjny marki Nikon ufundowany przez Urząd Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Wielkie gratulacje i wielkie brawa!!!!

koordynatorki etapu szkolnego: Anna Pereświet-Sołtan, Nina Rachel


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada, w ponad 180 krajach, obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość. Tego dnia, w naszej szkole, padło sporo ciepłych słów i powstało wiele plakatów z przesłaniem. Pamiętajmy – bądźmy życzliwi wobec siebie codziennie, a nie tylko od święta.


INTEGRACJA NA SPORTOWO – STACJA GRAWITACJA

Mając na celu integrację środowiska szkolnego, w ramach programu UNICEF, w poniedziałek 21 listopada udałyśmy się do Stacji Grawitacja. Towarzyszyła nam dobra zabawa oraz mnóstwo endorfin. Czekało na nas wiele atrakcji takich jak: park trampolin, park linowy, strefa lotów, tor ninja oraz interaktywne gry z trampolinami.


WYNIKI KONKURSU „MY ENGLISH DICTIONARY”

Miło nam poinformować, że w konkursie ,,My English Dictionary” zwyciężyli:

I miejsce – Pola Rożek z klasy IId

II miejsce – Kacper Osiński z klasy IIIb

III miejsce – Hubert Nowak z klasy Ic 

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, a jury stanęło przed niełatwym zadaniem wyboru najlepszych prac.

Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe 😊

Serdecznie gratulujemy!

 

KODOWANIE Z INTELINO

Uczniowie klas 1b, 1d, 2b, 2d, 3b i 3c w listopadzie odwiedzili szkolną pracownię informatyczną i wzięli udział w lekcji kodowania z inteligentnym pociągiem INTELINO. Pociąg wykorzystuje najnowszą technologię w dziedzinie robotyki, dzięki czemu można sterować nim zdalnie za pośrednictwem aplikacji. Uczniowie uczyli się programowania w zabawnej grze i wykorzystywali nowoczesne technologie w praktyce. Dodatkowo dzieci zapoznały się z robotami DASH , CUE i tancerzem LEGO SPIKE PRIME.


LEKCJA HISTORII

Lekcje historii wcale nie muszą być nudne. Oto przykład działań uczniów, którzy w ramach lekcji o wierzeniach starożytnych Greków poprzebierali się za wybranych przez siebie bogów i zaprezentowali przed klasą, która na podstawie krótkiego opisu i przebrania miała odgadnąć przedstawioną postać. Klasa 5d wywiązała się z zadania wzorowo, nie tylko przygotowanie i prezentacja, ale także świetna znajomość wybranych bogów z mitologii greckiej.


WARSZTATY ROBOTYKI LEGO
BRICKS 4 KIDS

Uczniowie klas 2c, 2d oraz 3c mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach, podczas których budowali z ulubionych klocków LEGO. Uczestnicy współpracując w parach tworzyli wyjątkowe konstrukcje, które następnie samodzielnie wprawiali w ruch. Wszyscy z ogromną uwagą pracowali według podanej instrukcji. Były to niezwykłe zajęcia, dzięki którym wszyscy twórczo i kreatywnie bawili się oraz współpracowali w zespole.


POZNAŃSKIE STOWARZYSZENIE ŻUŻLA w SP 17

W piątek, 18.11.2022, w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie z przedstawicielami Poznańskiego Stowarzyszenia Żużla. Podczas spotkania, uczniowie mogli dowiedzieć się na czym polega jazda na żużlu i posłuchać rad trenera oraz jego zawodników. Niebywałą atrakcją stała się prezentacja sprzętu: motocykla, kasku, ochraniaczy, gogli, stroju żużlowego oraz pucharu. Chętni uczniowie mieli sposobność doświadczyć namiastki żużlowych emocji i przyjrzeć się bliżej niezwykłemu motocyklowi, a nawet zasiąść za jego kierownicą. Chętnie odpowiadano na wszelkie zadawane pytania. Wszystko po to, żeby skutecznie zainteresować uczniów naszej szkoły i zarazić pasją do speedwaya.

Bardzo dziękujemy Pani Karolinie Pawlaczyk za zorganizowanie i poprowadzenie tego spotkania.


MITY NA SCENIE SIEDEMNASTKI 2022/2023

W listopadzie roku szkolnego 2022/2023 klasa 5b wzięła udział w projekcie edukacyjnym Mity na scenie Siedemnastki. Efektami pracy podzieliła się z uczniami zaproszonych klas trzecich i szóstych. Piątoklasiści zapoznali widzów z mitem o Ikarze i o jego ojcu Dedalu oraz o bogu słońca, Heliosie i Faetonie. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami, dzięki czemu przedstawienia były ciekawe i dostarczyły wiedzy na temat wybranych mitów zarówno samym uczestnikom projektu, jak i widzom.


SPOTKANIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Z PANEM DYREKTOREM

15 listopada odbyło się uroczyste spotkanie nowo wybranego Samorządu Uczniowskiego z Panem Dyrektorem Sławomirem Stancelewskim, opiekunami Samorządu i członkami Rady Rodziców. Pan Dyrektor chciał porozmawiać z uczniami o tym co zamierzają zrobić dla społeczności szkolnej w nowym roku szkolnym. Podczas spotkania poruszono tematy inicjatyw samorządu, planowanych wydarzeń. Pan Dyrektor był pod wrażeniem planów jakie samorząd stawia sobie w tym roku i obiecał wspierać je na różnych płaszczyznach, jak również wysłuchał próśb młodzieży dotyczących spraw szkolnych i wyraził chęć pochylenia się nad nimi. Wsparcie dla inicjatyw Samorządu przedstawionych na spotkaniu wyrazili również rodzice będący członkami Szkolnej Rady Rodziców. Uczniowie zawsze mogą liczyć na Pana Dyrektora, który jest otwarty na rozmowy z młodzieżą oraz zaangażowany w pomoc w realizacji założeń stawianych przez samorząd. Cieszy nas także oferowane wsparcie okazane przez Radę Rodziców dla pomysłów i inicjatyw uczniów w tym roku szkolnym.

Spotkanie Pana Dyrektora z Samorządem Uczniowskim


WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU
DLACZEGO WARTO BYĆ I UCZYĆ SIĘ W „17”?

Miło nam zaprezentować wyniki SZKOLNEGO KONKURSU pod nazwą DLACZEGO WARTO BYĆ I UCZYĆ SIĘ W „17”?, którego celem było stworzenie prezentacji multimedialnej ukazującej zalety i korzyści z nauki w naszej Szkole. Komisja konkursowa w składzie: p. Nina Rachel – nauczyciel techniki, organizator konkursu, p. Anna Pereświet–Sołtan – nauczyciel plastyki, organizator konkursu, p. Ewa Drozdowicz – nauczyciel historii oraz p. Grażyna Skoczylas – psycholog szkolny przyznała:
I miejsce – Eliza Węclewska i Hanna Śmigielska z klasy 8c
II miejsce – Kuba Orikuia i Stanisław Żurek z klasy 5c
III miejsce – Mateusz Lipiecki z klasy 5c
oraz wyróżnienia: Łukasz Kanclerz i Kajetan Komorowski z klasy 4c, Bartosz Szostak z klasy 5c, Lena Styczyńska i Paulina Tyczyńska z klasy 5d, Sofiia Orishchenko i Bohdan Rulik z klasy 5c, Łucja Ukleja i Marta Jakubowska z klasy 5d.
Gratulujemy! Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Konkursie!

Nina Rachel
Anna Pereświet–Sołtan


PRZERWA NA CZYTANIE

19 października w naszej szkole odbyła się kolejna edycja „Przerwy na czytanie”, która jak zawsze cieszyła się dużym zaangażowaniem całej szkoły. Nie tylko na przerwach, ale także w klasach były chwile na relaks z książką. W tym roku dodatkowo do akcji dołączyła dyrekcja szkoły, która czytała fragmenty książek wybranych przez dzieci. Sami uczniowie także mieli możliwość zaprezentowania się publicznie. Efektów nie trzeba opisywać, wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Dziękujemy za możliwość udziału i czekamy na przyszłoroczne wyzwania. 


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Zgodnie z tradycją uczniowie naszej szkoły, jak co roku obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. W tym dniu odbył się uroczysty apel przygotowany przez klasy 5 i 6. Widzom została przybliżona trudna droga do wolności, którą przeszli nasi przodkowie byśmy dziś mogli żyć i mieszkać w niepodległym kraju.
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. 10 listopada o godzinie 11:11 w murach Szkoły Podstawowej nr 17 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali hymn.

Uczniowie klas 1 – 3 przygotowali uroczysty apel z okazji 104 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się tańcem narodowym – polonezem w wykonaniu uczniów z kółka tanecznego ,,Tanecznym krokiem” pod kierunkiem p. Joanny Bródki.
Uroczystość była lekcją patriotyzmu, nauką skierowaną do dzieci, jak i dorosłych.
Poprzez piękne patriotyczne pieśni, wiersze i tańce w wykonaniu dzieci OJCZYZNA NAS USŁYSZAŁA I WIE, ŻE NIE ZGINĘŁA I NIGDY NIE ZGINIE PÓKI MY ŻYJEMY.


FABRYKA ROGALI  10 listopada

Jak co roku w naszej świetlicy, nie zapomnieliśmy o wielkopolskiej tradycji „Rogali Świętomarcińskich”. Tym razem postawiliśmy na zdrowie. Warsztaty pieczenia rogali odbyły się w świetlicowej „Fabryce rogali”, a same przysmaki wykonywaliśmy z masy solnej, maku i „lukrowej” białej farby.


WARSZTATY HISTORYCZNO – PLASTYCZNE
„Znak ma moc – społeczna funkcja znaku Polski Walczącej”

Uczniowie klas 8a i 8b w dniu 9 listopada brali udział w warsztatach historyczno-plastycznych organizowanych przez IPN w Poznaniu. W części teoretycznej zapoznali się z historią powstania oraz znaczeniami „kotwicy”. W części praktycznej wykonali znak, używając przy tym metod stosowanych przez młodzież w czasie wojny.


TURNIEJ GIER STRATEGICZNYCH

10 listopada odbył się w naszej szkole finał turnieju gier strategicznych. Każdą klasę edukacji wczesnoszkolnej reprezentował uczeń, który zwyciężył w etapie klasowym. Rozgrywki były emocjonujące, ale przebiegały w atmosferze wzajemnego szacunku i podziwu dla umiejętności „przeciwnika”. Poziom gier był bardzo wysoki. Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje.


FINAŁ ZBIÓRKI CHARYTATYWNEJ 
na rzecz schroniska dla zwierząt w Skałowie koło Poznania 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt w Skałowie koło Poznania. Przekazane rzeczy trafiły już do schroniska i z pewnością zostaną wykorzystane w czasie codziennej opieki nad bezdomnymi zwierzętami. 


„POLSKA – MOJA OJCZYZNA” 
szkolny konkurs recytatorski

7 listopada uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w konkursie recytatorskim, który został poświęcony tematyce patriotycznej. Wszyscy młodzi artyści wspaniale się przygotowali. Interpretacja tekstu, kultura słowa oraz wyraz artystyczny w przypadku każdego z uczestników sięgnął klasy mistrzowskiej! Były emocje, wzruszenia, brawa i wielka duma, że tak wspaniali, wrażliwi mali artyści są uczniami naszej szkoły.


MOBILNA AKADEMIA NAUKI

Dnia 03.11. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez pracowników Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu w ramach projektu Mobilna Akademia Nauki. W czasie spotkania dzieci poznały różnice między wirusami i bakteriami. Dowiedziały się też jak przeciwdziałać chorobom i poznały zasady działania szczepionek. 


ŚWIETLICOWE BBR

Od października, jedna z sal świetlicowych zamienia się w salę prób „Orkiestry Bumbumrurkowej”.  Na jednych z zajęć dzieci ze świetlicy poznawały utwór W.A.Mozarta pt. „Marsz turecki”. Na zakończenie zajęć muzyczno-rytmicznych już samodzielnie zagrały na Bum Bum Rurkach akompaniament do tej kompozycji. 


DZIEŃ DYNI 28 październik

W tym roku „Dzień Dyni” należał do świetlicy! Tego dnia odbyły się najsłodsze warsztaty dyniowe w całej szkole. Świetliczaki miały okazję spróbować przysmaków przygotowanych przez panie : dyni surowej, dyniowych pestek, dyni w occie, dyniowego dżem. Ale największą niespodzianką okazało się dyniowe ciasto, upieczone w wielkiej tajemnicy. Wszystkie przysmaki serwował nasz pomocnik – „Dyniowy Chłopiec”. Dziękujemy Mu serdecznie!


LEKCJE CHEMII

Podczas październikowych lekcji chemii uczniowie klas 8 określali odczyny różnych substancji, które używane są w życiu codziennym jak np. ocet czy płyn do prania. Młodzi adepci chemii pracowali w kilkuosobowych grupach rozwijając swoje umiejętności laboratoryjne. Wykorzystywali do tego celu podstawie szkło laboratoryjne oraz wskaźniki np. oranż metylowy czy uniwersalny papierek wskaźnikowy. Swoją pracę wykonywali zgodnie z zasadami BHP czyli w fartuchach i okularach ochronnych, które zostały zakupione z projektu ” Laboratoria Przyszłości” 

Wojciech Wróblewski 


JESIENNE PRACE PLASTYCZNE


„CHOPIN W BARWACH JESIENI”

Podczas dni tematycznych „Chopin w barwach jesieni” uczniowie klasy 2A mieli możliwość zapoznania się z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Uczniowie między innymi stworzyli grupowe prezentacje o Chopinie oraz wykonali prace plastyczne inspirując się muzyką kompozytora.


ZABAWY Z LEKTURĄ

Październik w klasie 3c zakończył się omawianiem lektury „Kapelusz Pani Wrony” autorstwa Danuty Pawlak. Z kart książki poznawaliśmy przygody leśnych zwierząt. Przeżywaliśmy wspólnie z bohaterami poszukiwania tytułowego kapelusza. Podczas śledztwa rozwiązywaliśmy różne zadania, które miały doprowadzić nas do celu – odnalezienie kapelusza. Wspólnie wpadliśmy na pomysł ogłoszenia konkursu na przygotowanie nakrycia głowy dla Pani Wrony. Ostatecznie kapelusz odnaleźliśmy, ale kapelusze w naszym wydaniu to prawdziwe dzieła sztuki. Oceńcie sami!


WDŻ KREATYWNIE

Podczas zajęć Wychowania do życia w rodzinie, uczniowie klasy 5c mieli okazję zamienić się w wizjonerów i stworzyć projekty domów/przestrzeni w 3D. Liczyła się współpraca w grupie, pomysłowość oraz organizacja pracy. Myślę, że wyszło świetnie. Efekty można podziwiać w galerii zdjęć.


WYOBRAŹNIA TO PODSTAWA!

Warzywne zabawki rozwijają wyobraźnię i uczą kreatywności. Są też okazją do zapoznania się z nazwami roślin. Zajęcia z takimi nietypowymi materiałami to przede wszystkim jednak świetna zabawa! Uczniom z klasy II d udało się stworzyć osobliwe eksponaty. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć – może Was zainspirują?


PROJEKT „MAŁY MEDYK” 
Polska Akademia Dzieci w Uniwersytecie Medycznym
im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Miło nam poinformować, że uczniowie klasy 4a zostaną studentami w ramach projektu „Mały medyk”. Raz w miesiącu będą uczestniczyli w wykładach na Uniwersytecie Medycznym, których celem jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie pierwotnej ciekawości świata u dzieci. Uczestnictwo w PAD umożliwia dzieciom kontakt z najnowszymi osiągnięciami nauki i naukowcami, oraz rozwijanie własnych pasji naukowych. Daje także szansę dzielenia się nimi ze swoimi rówieśnikami w wyjątkowych warunkach. Dzięki temu nauka staje się dla dzieci niesamowitą przygodą i osobistym przeżyciem. Jest to także nowe doświadczenie dydaktyczne dla wykładowców akademickich, gdyż dzieci są zupełnie innymi odbiorcami niż studenci uczelni wyższych.


LEKCJA HISTORII

Na kolejnej lekcji historii klasy ósme mogły się dowiedzieć paru ciekawostek i faktów o czołgach II wojny światowej. Najpierw ogólnie omówił je Szymon Stefanowski z 8c, a następnie bardziej szczegółowo Wojciech Żytko z 8c. Po prezentacji można było zobaczyć breloczki z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Podobnie jak poprzednio prelekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i ożywioną dyskusję, także między prowadzącymi. Chłopcy opracowali dla rówieśników sprawdzające karty pracy.


WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY

Na początku października klasy 8a i 8d wybrały się na jednodniową wycieczkę do Bydgoszczy. Najpierw odbyło się spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie miasta m.in. Wyspa Młyńska, Kościół NMP, zabytkowe spichlerze usytuowane nad rzeką,  a następnie Muzeum Mydła i Historii Brudu- zapoznanie się z historią higieny oraz prania (m.in. średniowieczna łaźnia oraz nauka prania na tarze) oraz „warsztaty mydlane” podczas których, każdy uczestnik stworzył swoje mydło, które zabrał na pamiątkę. Był także czas na relaks i ciepły posiłek. Jednak największym zainteresowaniem cieszyło się bydgoskie Exploseum –  muzeum utworzone w dawnej niemieckiej fabryce materiałów wybuchowych przekształconej w interaktywne miejsce do zwiedzania. Był to kolejny udany wyjazd.


WARSZTATY ROBOTYKI    

Uczennice i uczniowie klasy 1 b uczestniczyli w zajęciach robotyki. Warsztaty bazowały na uniwersalnej popularności klocków LEGO. Podczas zajęć dzieci miały okazję zbudować łazik księżycowy, a następnie samodzielnie wprawić w ruch stworzony obiekt. Oprócz tego zdobyły praktyczną wiedzę z elementów STEM (nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria, mechanika, matematyka) obowiązujących w otaczającym ich świecie. Zajęcia były idealnym sposobem, by wytworzyć w dzieciach umiejętności poznawania świata każdym dostępnym zmysłem. Wspólna zabawa edukacyjna była też doskonałą formą integracji zespołu klasowego.


EMYS – INTERAKTYWNY ROBOT DO NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO 

Do naszej społeczności szkolnej dołączył nowy przyjaciel dzieci Emys – robot edukacyjny. Nasi najmłodsi uczniowie z klas 1-3 będą się z nim regularnie widywać na lekcjach języka angielskiego oraz podczas spotkań koła języka angielskiego „Kids talk”. Emys to emocjonalny i interaktywny towarzysz dzieci w nauce, który czuje, widzi, słyszy, reaguje na dotyk i zawsze umie zaangażować dzieci w radosną zabawę. Zabawa jest dla uczniów niezbędna w procesie zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Dzieci zanurzone w języku zapominają, że się go uczą.


KĄCIK PASJONATÓW HISTORII

W czasie lekcji historii, uczniowie klas ósmych mieli okazję uczestniczyć w prelekcji Bartosza Czarneckiego z klasy 8a. Prezentacja opowiadała o najkrwawszych walkach w historii toczonych w latach 1941-1945, które na zawsze zmieniły losy Europy. Mowa tu o Wielkiej wojnie ojczyźnianej toczonej pomiędzy III Rzeszą, a ZSRR. Ta wojna pokazała wszystkim, że ludzie oddani totalitarnym ustrojom zrobią wszystko by bronić swojego kraju. Prezentacja cieszyła się dużym zainteresowaniem i ożywioną dyskusją”.


WYCIECZKA NA WYDZIAŁ FIZYKI UAM

W dniu 21.09.2022r. klasa 8a i 7b brały udział w wycieczce na Wydział Fizyki UAM. Były tam przedstawione interesujące doświadczenia z wykorzystaniem między innymi ciekłego azotu. Panie prowadzące bardzo chętnie odpowiadały na różne pytania obecnym. Uczniowie mieli szansę podać przykłady doświadczeń, które chcieliby zobaczyć na ich tiktoku (tiktokowa_fizyka). Wszyscy uczestnicy tych warsztatów byli zachwyceni wydarzeniem, z powodu panującej przyjaznej atmosfery i odkrytej na nowo wiedzy praktycznej.


DZIEŃ ZWIERZĄT

Miesiąc październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Z tej okazji 12.10. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Zwierząt. Uczniowie zapoznali się z prawami zwierząt, uczestniczyli w tematycznych grach i zabawach oraz wykonali pomysłowe prace plastyczne. Dzieci przebrały się również za swoje ulubione zwierzęta.


LEKCJA HISTORII

Pewnie niewielu z Was wie, ale w szkole mamy pasjonatów historii, a konkretnie drugiej wojny światowej. Tym razem ósmoklasiści mieli okazję uczestniczyć w prezentacji przygotowanej przez Wojtka Żytko z klasy 8c. Podczas lekcji historii uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat Wilczego Szańca, czyli byłej kwatery Adolfa Hitlera. Pojawiło się wiele faktów znanych, ale także i takich nieoczywistych. Dodatkowo oprócz prezentacji można było obejrzeć małą wystawę z pamiątkami pochodzącymi z Wilczego Szańca. Niewątpliwie całe wystąpienie wzbudziło zainteresowanie i ożywioną dyskusję.


ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W piątek 7 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji klasy czwarte ćwiczyły tabliczkę mnożenia za pomocą gry – Mnożenie kości. W grze wykorzystane były zarówno kości wydrukowane za pomocą drukarki 3D pozyskanej z programu Laboratoria Przyszłości, jak i te papierowe, które uczniowie razem z planszami mogli zabrać do domu, by ćwiczyć dalej znajomość tabliczki mnożenia.

Organizator: Angelika Ciołek


LEŚNA WYPRAWA

Piękny początek października zachęcił uczniów do jesiennej wyprawy. Celem wycieczki klas : 2b, 2c, 2d oraz 3a, 3b i 3c był udział w zajęciach w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej w Pniewach, w tym spacer ścieżką edukacyjną „Szlakiem kani rudej”.
Na miejscu przywitał wszystkich sympatyczny Pan Leśniczy i zaprosił do wyprawy w głąb lasu. Z zaciekawieniem i dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy leśnych opowieści. Poznaliśmy różne typy lasów; od borów po buczyny. Wiele też dowiedzieliśmy się o pracy leśnika i formach ochrony przyrody. Bardzo zaciekawiły nas informacje dotyczące bezpiecznych zachowań w lesie. Ku naszej radości w spacerze towarzyszyły nam zwierzęta. W ciszy obserwowaliśmy młodego jelonka i wiewiórkę.
Po powrocie, z pełnej wrażeń wyprawy czekała na nas kolejna atrakcja – pieczenie kiełbasek przy ognisku. Na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknego lasu smakowały wyśmienicie. Dopełnieniem leśnych atrakcji były zabawy sportowe i pomimo pełnych brzuchów aktywnie w nich uczestniczyliśmy.
To był kolejny miło spędzony dzień. Na pewno tam jeszcze wrócimy.


BIEG CHROBREGO

30 września odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Biegu Chrobrego. Jest to impreza sportowa, w której co roku nasza szkoła wystawia liczną reprezentację.
Bieganie to najprostszy sposób na utrzymanie sprawności fizycznej na wysokim poziomie. A najważniejsze jest podjęcie wyzwania i wspólne uczestnictwo w tym święcie biegania. Jest to również doskonała sposobność do sprawdzenia swoich sił.
W kategorii dziewcząt rocznik 2008/2009 na dystansie 1500 m niezawodna i bezkonkurencyjna okazała się nasza zawodniczka Antonina Krawczak z klasy 8d, która zdeklasowała swoje rywalki i z przewagą czasową nad pozostałymi uczestnikami biegu wywalczyła pierwsze miejsce.

 


ZWIEDZANIE STADIONU LECHA POZNAŃ

Klasy 4a i 4c w ramach świętowania Dnia Chłopaka zwiedzały Stadion Lecha Poznań. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Salę Konferencyjną, Szatnię Gości, ławki rezerwowych, Lożę oraz Trybunę Prasową. Mogli poczuć klimat stadionu z poziomu boiska oraz wcielić się w rolę komentatorów sportowych na ich stanowiskach prasowych. Nad całością zwiedzania czuwał przewodnik, który opowiadał o historii stadionu i piłkarzy Lecha Poznań oraz zdradził wiele ciekawostek związanych z tym obiektem.


DZIEŃ JABŁKA W ŚWIETLICY


WYCIECZKA DO OGRODU DENDROLOGICZNEGO

W piątek – 30 września klasa 2a wybrała się na wycieczkę do Ogrodu Dendrologicznego. Młodzi przyrodnicy wyruszyli ścieżką przyrodniczą, aby w zespołach rozwikłać zadania dotyczące roślin rosnących w ogrodzie. Przyglądali się pokrojowi drzew, kształtom liści, owocom oraz korze. Tropili nieznane gatunki drzew, sprowadzone do Polski z odległych części świata. Bawiąc się utrwalali nazwy drzew liściastych i iglastych występujących w naszym naturalnym środowisku, a w drodze powrotnej udali się na przepyszne lody, które z okazji Dnia Chłopca ufundowali im rodzice. To był bardzo udany dzień!


DZIEŃ CHŁOPCA W ŚWIETLICY


ŚWIĘTO CHŁOPCÓW

Wrzesień w kalendarzu kończy się „Dniem Chłopaka”. W tym roku szkolnym klasy 2c i 3c postanowiły świętować poza murami szkoły. By uczcić ten dzień wybrały się do klubu sportowego „Champions Bowling” i sprawdziły swoje umiejętności w grze w kręgle, świetnie się przy tym bawiąc. Wyjście było okazją nie tylko do dobrej zabawy i integracji klasy. Wspólny czas dostarczył wielu emocji, obudził ducha rywalizacji i pozwolił czerpać radość z uzyskiwanych wyników, jak i sukcesów innych. Emocje i dobry humor pozostały na resztę dnia wraz z przekonaniem, że kolejny, szkolny super dzień za nami.


INSPIRACJE Z KLOCKÓW


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować. Uczniowie klas 1-3 brali udział w lekcjach na temat krajów europejskich oraz wykonali flagi różnych państw. Klasy od  4 do 8 wykonały słowniki wielojęzyczne, gry, lapbooki, rozwiązywały quizy dotyczące języków obcych oraz brały udział w lekcjach z kodami QR. Europejski Dzień Języków dostarczył nam wielu ciekawych informacji i wrażeń.


PUFY DLA MAŁYCH CZYTELNIKÓW


AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022
„Wszystkie śmieci są nasze!”

W dniach 12-16.09.22r. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w akcji sprzątania świata: „Wszystkie śmieci są nasze”. Z tej okazji klasy pierwsze przygotowały opaski z symbolem Ziemi, klasy drugie Ekologiczne Memory, a klasy trzecie karty do gry: Ekologiczny Piotruś. Po pracowitym tygodniu każda grupa uczestniczyła w sprzątaniu pobliskich terenów. Zwieńczeniem projektu była również wspólnie zaśpiewana piosenka: Moja planeta.


SZKOŁA W PLENERZE

Czy lekcje mogą odbywać się poza murami szkoły? Jeśli mamy ładną pogodę odpowiedź może być tylko jedna – Oczywiście! Dlatego też klasa 2d, ciesząc się z ostatnich ciepłych dni, spędziła dzień w plenerze. Koce okazały się tak samo wygodne jak ławki szkolne, a rysowanie na większej powierzchni niż kartka bardzo ekscytujące. Nie zabrakło również czasu na przeróżne zabawy ruchowe. Szkoda, że z kolejnymi zajęciami na „zielonej trawce” trzeba będzie czekać do wiosny.


PIERWSZY DZIEŃ JESIENI
Z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM

23 września świętowaliśmy w naszej szkole 1 Dzień Jesieni. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klasy 4-8 miały do wykonania klasowe wyzwanie. Musiały w ten dzień ubrać się w jesienne barwy i zrobić swoje klasowe kreatywne jesienne zdjęcie. Wielu uczniów zaangażowało się w tą inicjatywę wykazując się kreatywnością powstały ciekawe zdjęcia. W związku z wyzwaniem wyłoniono zwycięskie klasy których wysiłki zostały nagrodzone słodką niespodzianką. 

23 września uczniowie klas I-III wzięli udział w grze strategicznej „Uwolnić Panią Jesień”. Zadania obejmowały prawie wszystkie dziedziny edukacji i odbywały się w formie zagadek, quizów, zadań wymagających umiejętności odkodowywania informacji oraz układania puzzli. Nie zabrakło również zabaw ruchowych. Misja zakończyła się sukcesem – Pani Jesień została uwolniona! Z okazji nadejścia nowej pory roku klasy przygotowały piękne prace plastyczne, zielniki oraz nakrycia głowy. Samorząd Uczniowski dziękuję wszystkim za ogromne zaangażowanie i świetną zabawę.


 

POWITANIE KOLOROWEJ JESIENI
w świetlicy


WYCIECZKA DO REZERWATU

6 września 2022 roku klasa 5a oraz klasa 8c wybrały się na wycieczkę do Rezerwatu „Meteoryt Morasko”, położonego w północnej części Poznania na granicy z Suchym Lasem. Jest to teren upadku meteorytu, który jak wynika z badań poznańskich naukowców, nastąpił około 5 tys. lat temu. W rezerwacie znajduje się 7 kraterów meteorytowych. Przy trzech z nich przebiega ścieżka dydaktyczna, na której umieszczone są tablice edukacyjne. Dzięki nim można dowiedzieć się m.in. jak powstały kratery i jaka jest historia odkrywania fragmentów meteorytu Morasko. Aż trudno sobie wyobrazić jak olbrzymi jest największy z kraterów. Jego średnica wynosi 90 metrów, a głębokość 11,5 metra. To była bardzo ciekawa i udana wycieczka.


ZABAWA KLOCKAMI PLUS – PLUS


WRZESIEŃ W ŚWIETLICY
zajęcia „Poznajemy się”


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
Powitanie uczniów klas pierwszych

 

Możliwość komentowania została wyłączona.